A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Wskazówki Christiana Anderla jak tworzyć naturalne portrety rodzinne

Dla austriackiego fotografa Christiana Anderla dokumentowanie cennych chwil z życia rodzinnego jest równie ważne zarówno w kontekście prywatnym, jak i zawodowym. Ten były ambasador Canon znany jest ze swoich spontanicznych i kameralnych portretów. Na swoim koncie w serwisie Instagram udostępnia nietuzinkowe zdjęcia ukazujące, jak jego syn odkrywa świat.

Ojcostwo odmieniło jego życie. Rola ojca zainspirowała go również do stworzenia projektu Fatherhood. To seria portretów, w której ojcowie opowiadają o swoich doświadczeniach, wzlotach i upadkach, a także udzielają porad innym rodzicom. Ludzie od dawna stanowią podstawę twórczości Christiana, ale uwiecznianie chwil rodzinnych jest dla niego szczególnie ważne.

„Gdy będę już stary, a mój syn stanie się samodzielny, będę smutny, ponieważ nie będzie go tu” – mówi. „Jednak będę mógł usiąść na kanapie i przeglądać zdjęcia z czasów, gdy był dzieckiem. Latem skończy sześć lat. Znalazłem zdjęcia, które zrobiłem, gdy miał roczek. Już czuję się staro, gdy widzę, jak szybko rośnie. Czas pędzi, a zdjęcia przypominają nam o tym, jak szybko dzieci opuszczają dom rodzinny. Oglądanie zdjęć i wspominanie wyjątkowych chwil sprawia, że zyskujemy większą cierpliwość do dzieci”.

Christian dzieli się pięcioma wskazówkami i technikami, które ułatwiają uwiecznianie niepozowanej, rodzinnej zabawy. Postępuj zgodnie z nimi i twórz naturalne, spontaniczne zdjęcia rodzinne.

1. Zostaw telefon w kieszeni

„Używając aparatu, zwracasz większą uwagę na robienie zdjęć” – mówi Christian, który zachęca do odstawienia telefonu i robienia bardziej przemyślanych zdjęć aparatem. „Przestajemy wtedy bezrefleksyjnie fotografować wszystko jedną ręką. Gdy bardziej się staramy, robimy lepsze zdjęcia”.

Ponadto przejście na aparat skraca czas spędzany z telefonem w dłoni, na czym Christian skupiał się ostatnio w ramach cyfrowego detoksu. „Nie chcę przez cały dzień patrzeć na ekran, a jeśli robię zdjęcia tylko za pomocą smartfonów, to wydłuża to czas spędzany z telefonem w ręku. Chcę patrzeć przez wizjer i mieć świadomość danej chwili”.

Christian uważa, że używanie aparatu zamiast telefonu niesie ze sobą techniczne korzyści, takie jak dostęp do fizycznych elementów regulacji ustawień, w tym czasu naświetlania i przysłony. Często również korzysta z wizjera do komponowania zdjęć. „Istnieje wiele programów, które mają symulować spoglądanie przez prawdziwy obiektyw, ale to nie to samo. Według mnie nie ma nic lepszego od dużej matrycy i obiektywu”. Podstawowe modele aparatów, takie jak Canon EOS M50, są wyposażone w fizyczne elementy sterujące, natomiast standardowy smartfon w zbliżonej klasie tego nie ma.

2. Pozostań w gotowości

Robiąc zdjęcia dzieci, musimy być gotowi na wszystko. Aparat z funkcją szybkiego autofokusa i śledzenia ostrości, taki jak Canon EOS R, EOS 80D lub EOS M50, sprawia, że możemy przewidzieć wydarzenie i uchwycić szybką akcję bez obawy, że główny obiekt będzie rozmyty.

"Chcę patrzeć przez wizjer i mieć świadomość danej chwili."

„Do robienia zdjęć dzieci potrzebny jest szybki autofokus” – mówi Christian. „Należy szukać aparatów z tą funkcją. Inne aspekty zależą od budżetu. Wszyscy pytają mnie, jaki aparat wybrać, a ja zawsze powtarzam, że trzeba najpierw pomyśleć o obiektywach. Być może potrzebny jest nowy obiektyw, a nie nowy aparat, ponieważ jasność i jakość optyczna obiektywu są ważniejsze od parametrów aparatu”.

Fotografia rodzinna wymaga także pewnego poziomu pragmatyzmu. „Gdy czuję, że ktoś nie chce już być fotografowany, odstawiam aparat” – mówi Christian. „Jeśli fotografujemy kogoś wbrew jego woli, nie osiągniemy dobrych efektów. Zwłaszcza w przypadku dzieci, których nie można do tego zmuszać. Trzeba to zaakceptować i spróbować później”.

A boy smiles as bubbles float around him. Photo by Christian Anderl.

3. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami ogniskowej

„W przypadku zdjęć rodzinnych potrzebuję co najmniej dwóch ogniskowych” – mówi Christian. „Obiektyw Canon EF 85mm f/1.8 USM jest dla mnie doskonałym rozwiązaniem do zdjęć portretowych. Dzięki ogniskowej 85 mm uzyskujemy małą głębię ostrości, co pozwala wyodrębnić twarz z tła. Jest wystarczająco długi, aby zapewnić „odpowiednie proporcje”. Obiektyw 35 mm lub 50 mm powoduje zniekształcenie i efekt większego nosa. Jako fotograf portretowy, robiąc zdjęci rozmawiam z ludźmi, więc ogniskowa 85 mm to dobry wybór średniej klasy – nie zawiedziecie się”.

Christian preferuje obiektyw EF 85mm f/1.8 USM do portretów, ale uważa, że wspaniałe zdjęcia zapewnia też ogniskowa 35 mm. „Myślę, że obiektyw Canon EF 35mm f/1.4L II USM świetnie nadaje się do niemal wszystkich zastosowań. Gdy nie mamy konkretnego planu, wystarczy użyć obiektywu 35 mm, a zdjęcia, nawet portretowe, będą udane. Należy liczyć się z nieznacznym zniekształceniem twarzy, ale z drugiej strony można uzyskać efekt intymności, bowiem trzeba zbliżyć się do twarzy”.

Powiązane artykuły
A baby plays with an abacus.

FOTOGRAFOWANIE DZIECI

Do wykorzystania już dziś – 12 porad jak fotografować dzieci

Uwieczniaj cenne chwile i każdy etap życia Twojego dziecka. Poznaj nasze sposoby, aby fotografowanie dzieci było zabawne i zapewniało wspaniałe rezultaty.

Two children silhouetted against a woodland background by the low sun streaming through the trees.

FOTOGRAFIA RODZINNA

11 wskazówek dotyczących fotografii rodzinnej

Helen Bartlett, ambasadorka firmy Canon, jest znana ze swoich monochromatycznych portretów rodzinnych. Tutaj dzieli się najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi uwieczniania spontanicznych chwil.

A woman and her three children standing around a mixing bowl in a kitchen as they prepare to bake something. The PowerShot PX sits on top of a pile of books facing them.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Uwieczniaj chwile w prosty sposób

Aparat Canon PowerShot PX pozwala z łatwością uwieczniać codzienne chwile.

A man stands in the sea and throws his son in the air. Photo by Christian Anderl.

4. Myśl najpierw o tle

Nasza uwaga skupia się na obiektach, zwłaszcza szybko poruszających się dzieciach. Jednak należy wziąć pod uwagę to, co znajduje się za nimi – mówi Christian. Tło jest kluczowym elementem kompozycji, często traktowanym po macoszemu.

„Skupienie uwagi najpierw na tle to jedna z głównych zasad, które staram się przekazać początkującym fotografom. Większość ludzi lekceważy je lub o nim zapomina. Są tak skupieni na pierwszym planie, obiekcie, ostrości, oświetleniu, ekspozycji i wszystkich tych elementach, że nie zauważają kiepskiego tła. W przypadku bawiących się dzieci może to być trudne, dlatego najpierw należy znaleźć tło, a następnie umieścić przed nim obiekt”.

Tworząc portrety nie ma złotego środka na tło. Wszystko zależy od jego zgodności z fotografowanym obiektem. Podczas pracy warto skupić się na otoczeniu. „Wszystko może być dobrym lub złym tłem. Warto myśleć o kolorach, które do siebie pasują, i o tych, które nie są ze sobą zgodne. Jeśli tło jest naprawdę brzydkie, otwórz przysłonę szeroko i użyj długiego obiektywu, aby kolory było bardziej rozmyte i stanowiły jedyny element tła. Unikaj sytuacji, w których jeden element, na przykład czerwony samochód, jest otoczony niebieskimi, melancholijnymi odcieniami”.

A small boy stands on top of a hill, seagulls flying in an arc above him. Photo by Christian Anderl.

Fotografowanie aparatem daje niezrównane możliwości wykorzystania zdjęć, od większego potencjału w zakresie edycji po drukowanie zdjęć w dużym formacie. Na ścianie w domu Christiana wisi ogromne zdjęcia żony i syna bawiących się podczas surfowania na wydmach w Nowej Zelandii.

„Zrobiłem kilka wyjątkowych ujęć, gdy zbiegali w dół wydmy” – mówi. „Mój syn bardzo się śmiał, uwielbiam to zdjęcie. Gdy na nie patrzę, uśmiecham się i czuję się tak, jakbym znowu był w Nowej Zelandii”. Dzielenie się rodzinnymi wspomnieniami jest łatwiejsze, jeśli zdjęcia zrobiono w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu można drukować w formacie A2 lub rozmiarze plakatu – to coś, co nie udałoby się w przypadku zdjęć z telefonu.

To nie tylko drukowanie, ale także proces edycji. „Dobrej jakości plik RAW z aparatu umożliwia o wiele skuteczniejszą edycję niż plik JPEG z telefonu. Można podkreślić emocje i nastrój zdjęcia, dobierając odpowiednie kolory. Kto nie edytuje zdjęć, ten wykorzystuje tylko 50% możliwości fotografii”.

Ponadto funkcje łączności w nowoczesnych aparatach umożliwiają przesyłanie zdjęć bezpośrednio z aparatu do tabletu. Dzięki temu możemy je od razu pokazać czy opublikować w wyższej jakości w mediach społecznościowych. Dzięki aplikacji Canon Print w urządzeniu przenośnym i zgodnej drukarce firmy Canon można bezprzewodowo tworzyć wysokiej jakości odbitki.

A mother runs down a sand dune, pulling her son along, both of them laughing. Photo by Christian Anderl.

Christian postawił wyzwanie blogerce rodzinnej, Katji Gaskell, poprawienia jakości rodzinnych zdjęć poprzez rezygnację z fotografowania smartfonem na rzecz aparatu Canon EOS M50. Katja, autorka i blogerka znana z bloga Globetotting, fotografuje telefonem trójkę swoich dzieci na całym świecie. Teraz testuje wiele nowych technik, możliwych do zastosowania w przypadku korzystania z aparatu. Zobacz, jak ją to wciągnęło i spróbuj samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniami jakie stawia fotografia rodzinna.

Autorka: Lucy Fulford

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich historii