DRUKOWANIE I TWORZENIE

Najlepszy przewodnik po papierze do drukowania

Błyszczący czy matowy? Z połyskiem czy do zastosowań artystycznych? Poznaj rodzaje papieru do drukowania zdjęć i tworzenia kreatywnych projektów.
Ręka odbiera wydruk zdjęcia tarty z batata z tacy drukarki PIXMA. Obok widać pakiet papieru do drukarki i domową książkę z przepisami.

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki jest jedną z najważniejszych decyzji w procesie twórczym, który ma umożliwić nadanie pomysłowi, zdjęciu lub projektowi fizyczny wymiar. Wybrany nośnik zapewnić różne efekty i nadać pracy wyjątkowy charakter.

W przypadku projektów fotograficznych, które wymagają zastosowania intensywnej czerni i wyrazistych kolorów, należy wybrać papier, który uwydatnia te cechy i ożywia obiekty na zdjęciu. Czy należy wybrać papier błyszczący czy matowy? Papier do druku artystycznego z fakturą czy papier półbłyszczący? Czy stawiasz na innowacyjne rozwiązania, takie jak magnetyczny papier fotograficzny lub papier o wysokiej rozdzielczości, aby tworzyć atrakcyjne prace?

Warto wziąć pod uwagę gramaturę papieru, zarówno powlekanego, jak i niepowlekanego, a także użyty materiał – niektóre nośniki są wykonane z włókien syntetycznych lub włókien tekstylnych. Nie przejmuj się, jeśli to wszystko wydaje się przytłaczające. Nasz przewodnik ułatwi Ci wybranie rozwiązań spełniających określone potrzeby.

Najlepszy papier do drukowania zdjęć w domu

Ręka umieszcza wydrukowane zdjęcie na tablicy, do której przypięto już inne odbitki.

Do wyboru jest szeroka gama papierów błyszczących – w tym Canon Plus Glossy II, Canon Pro Luster i Canon Plus Semi-gloss – które są zgodne z szeroką gamą drukarek firmy Canon1Ponadto aplikacje Canon do kreatywnej pracy umożliwiają drukowanie na magnetycznym lub kwadratowym papierze fotograficznym.

Chęć zachowania wspomnień jest często głównym powodem drukowania zdjęć w domu. Można tworzyć mniejsze odbitki, które idealnie nadają się do przyklejania w domowych albumach, umieszczania w ramkach fotograficznych lub przypinania do korkowych tablic. W przypadku tego typu drukowania lepszym rozwiązaniem może być papier powlekany, ponieważ zwykle jest on bardziej trwały.

Na powierzchnię nałożono środek, dzięki czemu papier jest gładszy i wchłania mniej atramentu, więc wydruki są wyraźniejsze. Dzięki tej powłoce nośnik jest również bardziej odporny na brud, wilgoć i zużycie. Z kolei papier niepowlekany ma pewną teksturę, jest bardziej porowaty i może łatwiej wchłaniać atrament. Obrazy drukowane na papierze niepowlekanym mogą być bardziej miękkie i bardziej wyczuwalne pod palcami.

Kompaktowe drukarki fotograficzne SELPHY firmy Canon wykorzystują papier ze specjalną powłoką ochronną, dzięki której wydruki są odporne na wodę, odciski palców i zarysowania – przechowywane w albumie mogą przetrwać nawet 100 lat. Zdjęcia można prezentować w różnej postaci i na różnych nośnikach – od papieru w formacie pocztówkowym i odbitek kwadratowych po zdjęcia w formacie karty kredytowej i miniaturowe naklejki.

Nośnik Canon Everyday Use Glossy to papier o jakości typowej dla punktu usług fotograficznych. Idealnie nadaje się do ekonomicznego drukowania barwnych zdjęć i jest zgodny z drukarkami PIXMA. Błyszczące papiery firmy Canon wchłaniają atrament głębiej niż inne rodzaje papieru. Na powierzchni nie pozostaje zbyt dużo atramentu, dzięki czemu wydruki bardzo szybko schną, a błyszczące wykończenie nie znika w miarę upływu czasu.

Ze znajdującej się na stole, otoczonej kilkoma wydrukami i aparatem Canon drukarki Canon PIXMA wysuwa się wydruk.

Jeśli chcesz wydrukować dużą partię zdjęć z wakacji lub fotografii rodzinnych, musisz rozważyć ich rozmiar i sposób prezentacji. W przypadku klasycznych zdjęć formatu 10 × 15 cm na papierze błyszczącym lub półbłyszczącym drukarka Canon PIXMA G650 może wydrukować nawet 3800 zdjęć2 z jednego zestawu butelek z atramentem. Obsługuje szeroką gamę rozmiarów papieru i pozwala drukować zdjęcia do formatu A4 bez obramowania – idealne rozwiązanie do prezentowania wyjątkowych chwil z życia w dużym formacie. Sześć oddzielnych atramentów barwnikowych zapewnia niezawodne, wysokiej jakości wydruki także na papierze niepowlekanym.

Z kolei papier Canon Plus Semi-gloss ma satynowe wykończenie i teksturę papieru fotograficznego. Zmniejszony połysk zapewnia bardziej stonowany wygląd. Ten papier o gramaturze 260 g/m² pozwala tworzyć wspaniałe, błyskawicznie schnące wydruki fotograficzne. Jeśli dodamy do tego atrament Canon ChromaLife 100 i drukarkę tworzącą wysokiej jakości zdjęcia, np. model Canon PIXMA TS705a, będziemy gotowi do skutecznej pracy.

Osoby, które lubią prezentować przykuwające wzrok domowników i gości zdjęcia z rodzinnymi wspomnieniami lub krajobrazami z podróży, mamy wiele rodzajów papieru fotograficznego Canon w formacie A4. Połączenie tego papieru z taką drukarką jak model PIXMA G640 pozwala tworzyć atrakcyjne zdjęcia formatu A4 bez obramowania.

Papier fotograficzny Canon Plus Glossy II ma błyszczące wykończenie i gramaturę 265 g/m², dzięki czemu umożliwia odwzorowywanie nasyconych kolorów i intensywnej czerni. Daje doskonałe efekty w połączeniu z atramentami ChromaLife 100 i Canon LUCIA PRO używanymi w drukarkach Canon imagePROGRAF Pro.

Jeśli wolisz matowy papier fotograficzny, nośnik Canon Matte Photo Paper do drukarek atramentowych może zmniejszyć ilość odblasków w ramce ze szkłem, ponieważ odbija mniej światła. Papier matowy lepiej sprawdza się w przypadku cieplejszych odcieni oraz wydruków pozbawionych połysku i nieodbijających światła.

Najlepszy papier do drukowania fotografii artystycznych

Para rąk trzyma wydruk jabłka pokrytego białą farbą. Na stole widać drukarkę Canon PIXMA i dwa inne podobne wydruki.

Większe wydruki (do formatu A3+) lub wydruki panoramiczne zrobią duże wrażenie na odbiorcach zarówno w przypadku nośników błyszczących, jak i artystycznych. Drukarka bezprzewodowa (np. Canon PIXMA PRO-200) wykorzystująca 8-kolorowy system atramentów barwnikowych Canon może znakomicie odwzorować kolory.

W przypadku fotografii artystycznej warto postawić na nośnik Canon Premium Fine Art Rough – to profesjonalny, wysokiej jakości papier bawełniany A4 o szorstkiej fakturze, który pozwala uzyskiwać intensywną czerń i precyzyjne odwzorowywać odcienie w ciemnych partiach obrazu. Ten papier przypadnie do gustu entuzjastom fotografowania i miłośnikom sztuki. Zapewnia atrakcyjne efekty zarówno w przypadku wydruków czarno-białych, jak i kolorowych.

Canon Pro Luster o gramaturze 260 g/m² to profesjonalny papier fotograficzny o łagodnym satynowym połysku. Ten gładki nośnik fotograficzny do drukarek atramentowych jest dostępny w formacie do A2. Przypomina tradycyjne papiery powlekane żywicą, używane w ciemniach – idealne rozwiązanie dla fotografów, którzy chcą nadać swoim pracom profesjonalny wygląd. Kolory są jaskrawe, a szczegóły – wyraźne. Czarno-białe wydruki mają wyjątkowo atrakcyjny wygląd. W przypadku używania atramentu Canon ChromaLife 100 obsługiwanego przez serię PIXMA lub atramentu Canon LUCIA PRO używanego w urządzeniach z serii imagePROGRAF, np. imagePROGRAF PRO-300, omawiany nośnik zapobiega spadkowi jakości powodowanemu przez gazy atmosferyczne i światło3.

Kobieta w liliowej bluzie spoczywa na krawędzi biurka i przytrzymuje wydruk A2 wysuwający się z urządzenia Canon imagePROGRAF.

Papiery błyszczące, matowe i artystyczne charakteryzują się inną teksturą i innym stopniem połysku. W połączenie z zaawansowanym systemem atramentów, takim jak 12-kolorowy system w urządzeniach Canon imagePROGRAF PRO-1000, umożliwiają korzystanie z szerszej gamy kolorów. Można też drukować na płótnie, więc użytkownicy mają dodatkowe opcje reprodukcji i prezentacji.

Innym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na profesjonalnym wykończeniu, jest błyszczący papier Canon Pro Platinum o gramaturze 300 g/m². Jest 6-warstwowy i odporny na blaknięcie. Umożliwia doskonałe odwzorowywanie kolorów, zwłaszcza w przypadku atramentu Canon LUCIA PRO i ChromaLife 100.

Papier można dobierać także pod kątem odcieni kolorów na obrazie. W przypadku fotografii specjalnych i prac artystycznych z ciepłymi kolorami i odcieniami szarości matowy nośnik Pro Premium Matte o gramaturze 210 g/m² zapewnia gładką, nieodbijającą światła teksturę. Nośnik ma większą grubość i jest przeznaczony dla profesjonalistów, którym zależy na najwyższej jakości. Umożliwia drukowanie w jakości wystawowej na takich urządzeniach jak kompaktowa, profesjonalna drukarka atramentowa A3 Canon imagePROGRAF PRO-300 lub model A2 imagePROGRAF PRO-1000 z zaawansowanym systemem 12 atramentów i obsługą szerokiej gamy kolorów.

Wyjątkową profesjonalną jakość w przypadku druku artystycznego zapewnia też papier Canson® Infinity, taki jak Canson® Infinity Platine Fiber Rag, które zawiera 100% bawełny i ma idealny ocień bieli. Papier bawełniany ma wyraźną teksturę i mocniejsze włókna. Wnosi powiew luksusu i umożliwia długie wykorzystywanie lub archiwizowanie prac. Z kolei gama papieru fotograficznego firmy Hahnemühle zapewnia doskonałe rezultaty w przypadku wydruków fotograficznych, plakatów i fotoksiążek.

Najlepszy papier do tworzenia rękodzieł

Ukończona trójwymiarowa kartka z motywem kwiatowym na stole obok dwóch pudełek papieru do drukarek Canon. W tle widać kobietę tworzącą dekoracje.

W przypadku kartek okolicznościowych, pocztówek lub zaproszeń sprawdza się dwustronny papier matowy przeznaczony do druku artystycznego i tworzenie rękodzieł. Idealnie nadaje się też do tworzenia spersonalizowanych albumów z wycinkami, origami i kalendarzy.

Stół udekorowany ozdobami z papieru z aplikacji Canon Creative Park, kwiaty w wazonach i talerze z jedzeniem, w tym z jajkami i gorącymi bułeczkami z nacięciem krzyżowym.

Canon Creative Park ułatwia wybór najlepszego papieru – podpowiada, którego papieru Canon należy używać w przypadku poszczególnych szablonów. Gdy użytkownik wybierze szablon i nośnik, może używać aplikacji z różnymi modelami PIXMA, w tym z drukarkami z serii Canon PIXMA TS7450a i PIXMA TS5350a, w celu drukowania materiałów na matowym papierze i prezentowania efektów pracy w całym domu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o kartki okolicznościowe, własnoręcznie przygotowane prezenty czy książki z wizualnymi opowieściami, podczas tworzenia rękodzieł przy użyciu drukarki należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Gdzie chcesz prezentować swoje dzieło? Czy chcesz drukować po obu stronach nośnika? Czy potrzebujesz papieru o wysokiej rozdzielczości, jeśli projekt obejmuje zdjęcia?

Drukowanie prac na magnetycznym papierze fotograficznym Canon przy użyciu domowej drukarki atramentowej umożliwia uatrakcyjnianie wyglądu domu i tworzenie interaktywnych prezentacji fotograficznych. Użytkownik może tworzyć interaktywne magnetyczne prezentacje lub puzzle fotograficzne. Może też umieszczać wydruki bezpośrednio na lodówce, aby prezentować miłe wesołe wspomnienia bez ramki do zdjęć.

Jeśli tworzenie drukowanych produktów i papierowego rękodzieła w Canon Creative Park jest Twoim hobby, matowy papier fotograficzny pomaga generować wydruki o jaskrawych, żywych odcieniach i z wyraźnymi szczegółami – bez połysku. Sprawdza się to w przypadku projektów obejmujących zdjęcia, grafikę i tekst.

Osobom, które lubią dodawać osobisty akcent przy wyjątkowych okazjach, np. tworząc własne kartki okolicznościowe lub zaproszenia na imprezę, przypadnie do gustu dwustronny papier matowy (7 × 10 cali), który jest dostarczany z fabrycznie przygotowanymi zagnieceniami i kopertami, co przyspiesza pracę i ułatwia składanie.

Drukowanie w różnych kształtach i rozmiarach może być świetnym sposobem na dodawanie atrakcyjnych, osobistych akcentów. Miniaturowe naklejki i papier z kwadratowymi naklejkami, używane z drukarkami Canon SELPHY, to szybki i łatwy sposób na tworzenie wydruków, które od razu można przyklejać i prezentować. Aplikacja SELPHY Photo Layout umożliwia dodawanie własnych wzorów, wykończeń i tekstu.

Najlepszy papier dla małych firm lub do domowego biura

Drukarka z serii Canon TS7450a drukuje arkusz papieru z jaskrawymi kolorami. Na blacie obok drukarki znajduje się laptop.

Papier o wysokiej rozdzielczości Canon jest idealny do tworzenia profesjonalnych prezentacji, w których przypadku niezbędne są wyraźne, żywe obrazy lub grafika. Mikroporowata powłoka szybko wchłania atrament głęboko pod powierzchnię, co zapobiega pozostawaniu nadmiaru atramentu na powierzchni. Dzięki temu można drukować tuż przed spotkaniem bez obaw o to, że na materiałach pojawią się smugi. W połączeniu z urządzeniem z serii Canon PIXMA TS7450a, które pełni funkcje drukarki, skanera i kopiarki, jest to idealny papier biurowy do profesjonalnej jakości wydruków.

Aby generować jaskrawe, wyraziste kolory, warto postawić na papier o wysokiej rozdzielczości firmy Canon – nośnik powlekany o dużej jasności, który nadaje się do drukowania dynamicznych zdjęć i obrazów graficznych, a także wysokiej jakości dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych zawierających intensywne, wyraźne kolory. Ten papier idealnie sprawdza się w domowym biurze lub małej firmie. Nadaje się do tworzenia profesjonalnych prezentacji z eleganckim wykończeniem.

Papier o wysokiej rozdzielczości jest również dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy tworzyć plakaty lub inne materiały promocyjne w swojej pracy. Dzięki szerokiej gamie szablonów, obrazów i czcionek program Canon PosterArtist zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do bezpłatnego tworzenia plakatów online. Tego papieru można używać z wielofunkcyjną urządzeniem 3 w 1 Canon PIXMA TS5350a z serii kreatywnym narzędziem, które idealnie nadaje się do tworzenia magnesów i odbitek przy użyciu smartfona. Warto też wypróbować stylową i przystępną cenowo drukarkę z serii Canon PIXMA TS7450a, która umożliwia drukowanie na papierze fotograficznym i papierze magnetycznym, dzięki czemu można tworzyć personalizowane projekty biznesowe.

Gamy papier i drukarek firmy Canon pozwalają spełnić wszystkie potrzeby związane z drukowaniem. Niezależnie od tego, czy promujesz swoją firmę, realizujesz projekty artystyczne, prezentujesz portrety rodzinne czy korzystasz z druku, aby zorganizować swoją pracę w domu, możesz liczyć na wysoką jakość.Autorka: Lorna Dockerill

 1. Lista zgodnych drukarek znajduje się na stronie produktu.
 2. Wydajność druku dotyczy zdjęć formatu 10 × 15 cm i jest wartością szacowaną na podstawie niezależnej metody testowej firmy Canon, w ramach której jest stosowana karta ISO/IEC 29103 i symulacja ciągłego drukowania z wymianą zbiorników z atramentem po wstępnej konfiguracji urządzenia.
 3. W przypadku używania oryginalnego atramentu Canon i przechowywania wydruków w określonych warunkach.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

  Często zadawane pytania dotyczące drukarek, atramentu i papieru

  Ekspert firmy Canon Suhaib Hussain odpowiada na często zadawane pytania dotyczące technologii drukowania, atramentu i papieru.

 • DRUKOWANIE

  Edycja zdjęć do drukowania

  Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku, który pomoże Ci edytować zdjęcia i wybrać najlepsze ustawienia drukowania.

 • DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki firmy Canon do zdjęć

  Niezależnie od tego, czy chcesz prezentować zdjęcia w ramce, w albumie z wycinkami czy na naklejkach, w ofercie Canon znajdziesz drukarkę, która spełni Twoje twórcze potrzeby.

 • DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki do rękodzieła z papieru

  Canon ma dla Ciebie idealną drukarkę do różnych zastosowań – od rodzinnych projektów po profesjonalne wykończenie.