TWÓRCZE DRUKOWANIE

Nasze wskazówki dotyczące prezentowania zdjęć rodzinnych

Fotograf portretów rodzinnych i ambasador firmy Canon Helen Bartlett mówi o tym, jak prezentować piękne portrety rodzinne w domu.
Czarno-białe wydruki przedstawiające dzieci i członków rodziny – ułożone w układzie siatki na podłodze.

Drukowanie i prezentowanie wspomnień dotyczących rodziny, znajomych i zwierząt domowych to wspaniały sposób na stworzenie nieustannie ewoluującego dzieła sztuki opisującego historię życia. Dom zyskuje wyjątkowy charakter, a rodzina otacza się miłymi wspomnieniami. Rodzinne sesje zdjęciowe pozwalają Helen Bartlett, londyńskiej fotograf zdjęć rodzinnych i ambasador firmy Canon, uwolnić twórczą ekspresję. Jednak drukowanie i prezentowanie zdjęć również może być twórczym procesem.

– Jedną z ogromnych zalet drukowania jest to, że można zachować namacalny dowód wspomnień, który nie zniknie, jeśli zapomnimy zarchiwizować zdjęcia z telefonu lub coś się zepsuje – mówi Helen. – Wydruki to coś, czego dorośli i dzieci mogą dotknąć i co mogą zachować. Myślę, że drukowanie zdjęć ma ogromne znaczenie dla zachowania obrazów w naszej pamięci – podkreśla.

Tutaj Helen dzieli się swoimi poradami dotyczącymi drukowania ulubionych zdjęć, wkładania ich w ramki i prezentowania w domu.

1. Drukuj zdjęcia, które wywołują Twój uśmiech

Wydruk na płótnie przedstawiający dziewczynkę bawiącą się bańkami – umieszczony na białej ścianie dużej łazienki z podłogą pokrytą płytkami w szachownicę.

Fotografując rodzinę, staraj się robić zdjęcia przedstawiające zabawę lub naturalne zachowania – nie myśl o tym, co będzie dobrze wyglądać na wydruku. Ulubione zdjęcia można wybrać później. Zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM, 50 mm, 1/400 s, f/4,5 i ISO 500. © Helen Bartlett

– Istnieje wiele opcji drukowania i prezentowania zdjęć, a wspaniałe jest to, że naprawdę nie trzeba myśleć o robieniu zdjęć aparatem w jakiś szczególny sposób – mówi Helen.

– Nie warto myśleć o tym, jak zrobić zdjęcia do druku, ponieważ właśnie wtedy pojawiają się bariery – wyjaśnia. – Trzeba drukować zdjęcia, które wywołują uśmiech. Ewentualne niedoskonałości techniczne nie mają żadnego znaczenia. Liczy się to, że będziemy mieć na ścianie coś, co sprawia nam radość – mówi Helen.

Jeśli jednak zamierzasz drukować zdjęcia w dużym rozmiarze, trzeba użyć odpowiedniego aparatu. Krople atramentu, które drukarka fotograficzna nakłada na papier, nie odpowiadają liczbie pikseli na obrazie. Jednak warto stosować się do sprawdzonej zasady: przynajmniej 300 pikseli na cal w przypadku drukowania zdjęć w rozdzielczości 300 dpi. Dlatego do drukowania w formacie A3 (16,54 × 11,69 cala) potrzebny jest obraz o rozdzielczości co najmniej 4962 × 3507 pikseli (czyli 17 MP). Zazwyczaj większa liczba megapikseli przekłada się na lepszą jakość wydruków.

– Jeśli chcemy wydrukować coś dużego, musimy użyć najlepszego dostępnego aparatu, ponieważ dzięki temu będziemy mogli powiększyć obraz i zadbać o jego wysoką jakość – mówi Helen. W aparacie trzeba ustawić jak najlepsze parametry jakości zdjęć. – Warto zrobić zdjęcie, gdy światło jest dobre, ponieważ słabe oświetlenie wpłynie na jakość wydruku – dodaje.

2. Pomyśl o przestrzeni, w której prezentujesz wydruki

Czarno-biały, zrobiony z małej odległości portret małego dziecka. Dziewczynka patrzy z uśmiechem w aparat.

Podczas wybierania miejsca w pokoju, należy uwzględnić kompozycję i skalę planowanego wydruku. „Jeśli chcemy zrobić portret przedstawiający głowę dziecka, a szerokość wydruku ma wynosić na przykład 152 centymetry, przy czym zdjęcie będzie oglądane z odległości jednego metra, to wskazany rozmiar może być trochę za duży. Jeśli jednak będziemy na nie patrzeć z końca długiego korytarza, może wyglądać znakomicie” – mówi Helen. © Helen Bartlett

Czarno-biały obraz przedstawiający trzy oprawione wydruki. Obraz wisi na ścianie, nad sofą, a z przodu na stole leży biała orchidea.

Ramki wybrane do wydruków powinny współgrać z nastrojem pokoju i wystrojem wnętrza. W przypadku zdjęć czarno-białych dobrze sprawdzają się proste, białe ramki. © Helen Bartlett

Niezależnie od miejsca, w którym mają być prezentowane wydruki, trzeba wybrać kolory uzupełniające, które będą współgrać z wystrojem wnętrza, a także uwzględnić przestrzeń wokół nich. – Trzeba użyć ramki, która będzie pasować do danego wnętrza – wyjaśnia Helen. – Ja lubię zwykłe białe lub czarne ramki w stylu, jaki można zobaczyć w galeriach fotograficznych. Coś prostego i ponadczasowego. W pokoju o ciepłej tonacji doskonale sprawdza się dębowa rama, ale w dużym i jasnym nowoczesnym pomieszczeniu lepiej warto postawić na czarną lub białą ramkę – dodaje Helen.

Portrety autorstwa Helen są głównie czarno-białe, co nadaje domom jej klientów ponadczasowy wygląd. W ten sposób można zestawiać portrety obejmujące kilka pokoleń. – Uważam, że zdjęcia rodzinne doskonale wyglądają w czerni i bieli z uwagi na aspekt czasowy. Ponadto zestawianie zdjęć z różnych pokoleń na jednej ścianie daje wtedy dobry efekt. Czarno-białe zdjęcia z teraźniejszości dobrze współgrają z czarno-białymi zdjęciami z młodości dziadków i rodziców – mówi Helen.

Warto również wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim będą prezentowane wydruki, i to, co może stać się z nimi w miarę upływu czasu. Ułatwi to dobór nośnika. Oferta firmy Canon obejmująca papier fotograficzny uwzględnia różne wykończenia i różne warunki ekspozycji. Papier Canon Everyday Use Glossy GP-501 – przystępny cenowo papier ogólnego przeznaczenia do tworzenia profesjonalnych wydruków – idealnie nadaje się do większości zastosowań domowych. Jeśli jednak chcesz prezentować wydruki w miejscach o dużej wilgotności, takich jak łazienki, konieczne może być skorzystanie ze specjalistycznych usług drukowania na papierze akrylowym.

3. Wyraź siebie za pomocą wydruków

Czarno-biały obraz dziewczynki znajdującej się w cieniu i trzymającej dwa listki na tle nieba z puszystymi chmurami.

Fotografia może mieć silną wymowę – niezależnie od tego, czy mówimy o dużym wydruku czy o serii małych, ułożonych w określony kształt wydruków. „Czasami jakiś bardzo prosty wizualny element może wspaniale prezentować się w dużej ramie” – mówi Helen. © Helen Bartlett

Duże wydruki mogą wyglądać fantastycznie w Twoim domu, ale przed ich wykonaniem warto pomyśleć o skali. – Trzeba wybrać właściwe zdjęcie, ponieważ nie każda fotografia będzie wyglądała dobrze w dużym rozmiarze – mówi Helen. – Warto wziąć kilka stron gazety i przykleić je na ścianie. Ułatwi to wyobrażenie sobie tego, jak będzie wyglądał duży obraz. Chodzi o to, aby dostosować rozmiar do przestrzeni. Umieszczenie czegoś odpowiednio dużego w danym miejscu może ułatwić sprawę – wyjaśnia Helen.

Zdaniem Helen fotografie, które nadają się do drukowania w większym formacie, uwzględniają otoczenie fotografowanych osób. – To naprawdę świetnie sprawdza się w przypadku reprezentacyjnych zdjęć. Często zdjęcia, które sprzedaję w największych rozmiarach, przedstawiają architekturę, otoczenie lub las wokół obiektu. Dzięki temu zdjęcie wygląda jak dzieło sztuki – mówi Helen.

Na drukarce takiej jak Canon imagePROGRAF PRO-300 można tworzyć wydruki o profesjonalnej jakości w zaciszu własnego domu. W celach profesjonalnych Helen korzysta z drukarki Canon imagePROGRAF PRO-1000. Ten model z obsługą Wi-Fi może generować wydruki bez obramowania i znakomicie nadaje się do tworzenia monochromatycznych obrazów drukowanych matowym czarnym atramentem, który zapewnia głębokie tony – idealne rozwiązanie w przypadku fotografii artystycznych. Aby uzyskać niesamowite wykończenie w trybie monochromatycznym, użyj drukarki Canon i papieru Canon Pro Premium Matte PM-101, który pozwala uzyskać piękne, odcienie szarości i ciepłej bieli w formatach od A4 do A2.

4. Kreatywne podejście do układu galerii i siatki

Czarno-białe wydruki przedstawiające dzieci i członków rodziny – ułożone w układzie siatki w trzech ramkach na ścianie z cegły.

Podczas tworzenia galerii na ścianie warto wykonać makietę projektu w oprogramowaniu – np. Adobe® Photoshop®. W ten sposób można sprawdzić, czy zdjęcia pasują do siebie, czy zachowano między nimi równowagę i czy odcienie na poszczególnych zdjęciach współgrają ze sobą. © Helen Bartlett

W przypadku prezentowania wielu wydruków zdjęć użycie układu galerii lub siatki może nadać wyjątkowy charakter korytarzom, holom i klatkom schodowym. Jeśli drukujemy w mniejszych formatach, możemy tworzyć wysokiej jakości wydruki w domu dzięki drukarce Canon PIXMA. Na drukarce Canon PIXMA G540 może drukować z poziomu urządzeń obsługujących Wi-Fi. Generuje ona dynamiczne wydruki nawet w formacie A4 – z zachowaniem niskich kosztów.

Helen podkreśla, że zaletą układu galerii ściennej jest możliwość dodawania lub zmiany obrazów w dowolnym momencie. – Bardzo łatwo można zmieniać i dodawać obrazy, tak aby galeria rozrastała się i ewoluowała w czasie niczym rodzina. Mam klienta z naprawdę niezłą ścienną galerią w kuchni. Zaczęło się od trzech wydruków. Później było ich sześć, dziewięć i dwanaście. Teraz jest już chyba 16 wydruków. Układ siatki pozwala powiększać galerię z roku na rok – mówi.

– Trzeba uwzględnić możliwość dodania kolejnych elementów w przyszłości. Jeśli ktoś ma jedno małe dziecko i zapełni jego zdjęciami każdy fragment ściany, zanim maluch skończy sześć miesięcy, nie znajdzie miejsca na kolejne zdjęcia, a przecież rodzina może się jeszcze powiększyć. Trzeba zadbać o elastyczność działania – dodaje Helen.

5. Eksperymentuj z ramkami i bez nich

Akrylowy, umieszczony na ścianie nad kominkiem wydruk przedstawiający dwójkę dzieci trzymających długie kije.

Do wyeksponowania wydruków nie trzeba używać ramek. Jeśli zależy Ci na bardziej eleganckim i nowoczesnym wyglądzie, możesz przygotować wydruk na płótnie bez ramy. Inną opcją jest ramka profilowana, zwana także ramką pływającą, w przypadku której wokół krawędzi fotografii jest szczelina sprawiająca, że obraz wygląda na zawieszony w powietrzu. Daje to fantastyczny efekt artystyczny i doskonale sprawdza się zarówno w przypadku zawieszenia na ścianie, jak i umieszczenia w ramkach stojących. © Helen Bartlett

Zdjęcia nie zawsze muszą być w ramce. W przeciwieństwie do profesjonalnych zdjęć portretowych, które chcemy prezentować i chronić, samodzielnie wydrukowane fotografie rodzinne można po prostu wyeksponować, by cieszyć się ulubionymi chwilami rodzinnymi. – Uwielbiam wydruki bez ramek. Ustawiam je na półkach z książkami i przyklejam na lodówkę – mówi Helen. – Widziałem, że klienci robią niesamowite rzeczy za pomocą drutów i spinaczy. Podoba mi się podejście do zdjęć jak do rzeczy żyjących własnym życiem. Można z nich korzystać na różne sposoby.

Drukowane zdjęcia doskonale sprawdzają się w pokoju nastolatka. Można je przykleić do ściany, tworzyć z nich kolaże lub zawieszać na kawałku drutu. To może być nieustannie rozwijająca się galeria z nieoprawionymi wydrukami, ponieważ nie są one aż tak cenne – dodaje.

Można też używać przenośnej drukarki Canon SELPHY Square QX10 i przypinać wydruki, aby je prezentować. Drukowanie ulubionych chwil i prezentowanie ich w domu to doskonały sposób na poprawę nastroju i zachowanie rodzinnych wspomnień.


Autorka: Lorna Dockerill


Adobe i Photoshop są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • DRUKOWANIE

    Edycja zdjęć do drukowania

    Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku, który pomoże Ci edytować zdjęcia i wybrać najlepsze ustawienia drukowania.

  • DRUKOWANIE

    Najlepsze drukarki firmy Canon do zdjęć

    Niezależnie od tego, czy chcesz prezentować zdjęcia w ramce, w albumie z wycinkami czy na naklejkach, w ofercie Canon znajdziesz drukarkę, która spełni Twoje twórcze potrzeby.

  • PODSTAWY

    Fotografowanie z myślą o drukowaniu zdjęć

    Siedem najważniejszych wskazówek, które pomogą uwiecznić wspomnienia na wydrukach.

  • PODSTAWY EDYCJI

    Jak edytować wyjątkowe zdjęcia

    Oto proste wskazówki dotyczące edycji, dzięki którym upiększysz zdjęcia wyjątkowych chwil.