FOTOGRAFIA RODZINNA

Za obiektywem: Helen Bartlett – fotograficzna pasja, która stała się zawodem

Helen Bartlett opowiada o pracy w charakterze rodzinnego fotografa portretowego, omawia swój ulubiony zestaw sprzętowy i udziela porad początkującym.
Czarno-białe zdjęcie dziecka dotykającego książki.

Helen Bartlett zaczęła fotografować dzieci, gdy sama była jeszcze nastolatką. Zdjęcia robiła w żłobku prowadzonym przez swoją mamę w południowym Londynie. W 2003 r. rozpoczęła profesjonalną karierę i obecnie jest jednym z najbardziej uznanych i najwyżej cenionych fotografów specjalizujących się w portretach rodzinnych w Wielkiej Brytanii. Jej czarno-białe zdjęcia bazują na świetle zastanym i oddają całe spektrum emocjonalne życia rodzinnego. Rozmawialiśmy z nią, aby dowiedzieć się o wyzwaniach jakie wiążą się z przejściem od fotograficznej pasji do pełnoetatowej kariery zawodowej.

Kiedy po raz pierwszy zainteresowałaś się fotografią?

Kiedy dorastałam, mój tata interesował się fotografią i mieliśmy ciemnię w domu. Wraz z moimi braćmi robiliśmy mnóstwo zdjęć na czarno-białej kliszy, które później sami wywoływaliśmy. Moja mama prowadziła domowe przedszkole. Kiedy byłam nastolatką, zaczęłam fotografować dzieci w przedszkolu i sprzedawać zdjęcia ich rodzicom, żeby zarobić na kieszonkowe. Kontynuując naukę na uniwersytecie, nie przestałam interesować się tą dziedziną. Zawsze chciałam zostać fotografem. Jednak myślałam, że to tylko marzenie i w końcu zajmę się czymś innym.

Czarno-białe zdjęcie uśmiechniętego dziecka bawiącego się bąbelkami.

Podczas fotografowania dzieci Helen zawsze stara się włączyć do sesji element zabawy, który jest świetnym sposobem na uzyskanie naturalnie wyglądających ujęć. Zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/2000 s, f/1,2 i ISO 320. © Helen Bartlett

W jaki sposób fotografia stała się Twoją drogą zawodową?

Próbowałam sił w kilku zawodach, ale niezmiennie chciałam zostać fotografem. Wtedy mój starszy brat pożyczył mi pieniądze na uruchomienie firmy zajmującej się fotografią dziecięcą – wszystko stało się w odpowiednim momencie. Cyfrowa fotografia stawała się coraz bardziej dostępna. Kupiłam aparat Canon EOS 10D, komputer i rozwijałam swoją działalność, nadal mieszkając u rodziców.

Jakim wyzwaniom musiałaś stawić czoła?

Właściwie to główne wyzwania z początku mojej działalności nie zmieniły się do dziś. Największą trudnością jest pozyskiwanie klientów. Możesz robić najlepsze zdjęcia na świecie, ale jeśli ludzie nie będą o tym wiedzieli, zdobycie nowych klientów będzie problemem. Na początku działalności musisz nauczyć się pracować z dziećmi, a to wymaga czasu i doświadczenia. Pamiętam pewien deszczowy dzień, kiedy fotografowałam czterech chłopców w mieszkaniu urządzonym w piwnicy. Pomyślałam sobie, że taki zawód byłby interesującym, ekscytującym wyzwaniem. Im dłużej pracujesz z dziećmi, tym lepsze efekty z takiej współpracy możesz osiągnąć. Ponadto uczysz się, jak zadbać o to, aby uczestnicy sesji dobrze się bawili.

Czarno-biały portret dziecka (ujęcie z boku).

Specjalistyczny makroobiektyw pozwala ustawić ostrość znacznie bliżej niż zwykły obiektyw, dzięki czemu idealnie nadaje się do fotografowania noworodków i niemowląt. Zrobione aparatem Canon EOS-1D X Mark II z obiektywem Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, 1/500 s, f/2,8 i ISO 1000. © Helen Bartlett

Czarno-białe zdjęcie małego dziecka siedzącego na ramionach ojca.

Udział rodziców w sesji pomaga się zrelaksować fotografowanym obiektom i ułatwia rejestrowanie spontanicznych reakcji. Zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM, 1/1000 s, f/2 i ISO 400. © Helen Bartlett

Jakie wskazówki przekazałabyś początkującym profesjonalnym fotografom?

Warto pamiętać, że fotografia rzadko prowadzi do bogactwa. To ciężka praca. Zanim porzuci się stały etat na rzecz fotografii, trzeba sobie uzmysłowić to, że sukcesu nie osiąga się w kilka dni. Trzeba się jak najwięcej nauczyć. Internet jest świetnym źródłem praktycznych porad i technik. Jednak najważniejsza jest praktyka. Nic nie może równać się z samą czynnością fotografowania. Przed przyjęciem płatnego zlecenia warto poćwiczyć, fotografując rodzinę i znajomych. Im więcej fotografujesz, tym więcej trików przyswajasz i coraz bardziej kształtujesz własny styl.

Czarno-białe zdjęcie w leśnym otoczeniu ukazujące sylwetkę dziecka stojącego na gałęzi przewróconego drzewa.

Uwzględnienie ciemnych obszarów na obrazach może pomóc w oddaniu nastroju i nadaniu ujęciu określonej atmosfery. Zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM, 1/400 s, f/1,8 i ISO 800. © Helen Bartlett

Jakiego zestawu używasz obecnie?

Obecnie pracuję z dwoma systemami aparatów. Stopniowo przechodzę na rozwiązanie bezlusterkowe. Nadal mam mój ulubiony aparat Canon EOS-1D X Mark II, którego używam z obiektywami Canon EF 85mm f/1.4L IS USM, Canon EF 35mm f/1.4L II USM i Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM. Dzieci poruszają się bardzo szybko, a wyjątkowy autofokus i solidna konstrukcja serii EOS-1 D X znakomicie sprawdzają się, gdy nie wiemy, co napotkamy w trakcie sesji – piasek, płyn do tworzenia baniek mydlanych, pluszaki itp. Entuzjastycznie nastawione maluchy mogą nas zaskoczyć.

W 2020 roku rozbudowałam zestaw sprzętowy o aparat Canon EOS R5. To niesamowite urządzenie. Bardzo podoba mi się funkcja śledzenia twarzy i oczu, obracany ekran dotykowy i 5940 pól autofokusa. Dzięki nim mogę tworzyć nowe i ciekawe kompozycje dla moich klientów. Używam go z wyjątkowym modelem Canon RF 50mm F1.2L USM, który mogłabym zabrać na bezludną wyspę jako jedyny obiektyw. Stosuję również niezwykle wszechstronny model Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, który lubię szczególnie ze względu na tryb makro. Jest on doskonałym rozwiązaniem do fotografowania noworodków. W 2021 roku dodam do swojego zestawu obiektyw Canon RF 85mm F1.2L USM. Jakość nowych obiektywów RF jest zdumiewająca.

Zawsze zalecam zainwestowanie w jasny obiektyw stałoogniskowy, ponieważ umożliwia on fotografowanie w pomieszczeniach w naturalnym świetle. To doskonały sposób na zapoznanie się z koncepcjami przysłony i czasu naświetlania. Cechujący się wysoką jakością i niską ceną model Canon EF 50mm f/1.8 STM to doskonały obiektyw stałoogniskowy, z którym można poeksperymentować. Jego odpowiednikiem w przypadku pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych firmy Canon jest model Canon RF 50mm F1.8 STM.

Powiązane produkty

 • Aparaty bezlusterkowe

  EOS R5

  Dzięki temu modelowi poznasz nowe możliwości aparatów bezlusterkowych. Bezkompromisowa wydajność aparatu EOS R5 zrewolucjonizuje fotografowanie i filmowanie.
 • Obiektywy do lustrzanek cyfrowych

  EF 50mm f/1.8 STM

  Atrakcyjny cenowo obiektyw z silnikiem STM i jasną przysłoną f/1,8; sprawdza się w fotografii ogólnej, portretowej i przy słabym oświetleniu.
 • Obiektyw standardowy

  RF 50mm F1.8 STM

  Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji.
 • Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFIA RODZINNA

  11 wskazówek dotyczących fotografii rodzinnej

  Poznaj wskazówki Helen Bartlett, ambasadorki firmy Canon, dotyczące robienia zachwycających portretów rodzinnych.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Nasze wskazówki dotyczące prezentowania wydruków

  Dowiedz się, jak zmienić dom za pomocą pięknych, przypominających prace wystawowe wydruków rodzinnych zdjęć.

 • FOTOGRAFOWANIE DZIECI

  Wskazówki dotyczące fotografowania małych dzieci

  Zadbaj o to, aby fotografowanie dzieci było przyjemne, i rejestruj atrakcyjne materiały.

 • FOTOGRAFIA RODZINNA

  Rób lepsze zdjęcia portretowe

  5 ciekawych wyzwań dotyczących fotografii rodzinnej z blogerką Katją Gaskell.