FOTOGRAFOWANIE DZIECI

Do wykorzystania już dziś – 12 porad dotyczących fotografowania dzieci

Zachowaj te cenne chwile i uchwyć rozwój swojego dziecka dzięki naszym sprytnym metodom, które sprawią, że fotografia dla dziecka będzie przyjemna i zapewni wspaniałe rezultaty.
Dziecko siedzi na patchworkowej kołdrze na łóżku i trzyma misia. Uśmiecha się, patrząc prosto w obiektyw aparatu. © Tomsickova Tatyana / Shutterstock

Fotografowanie noworodków sprawia przyjemność wielu rodzicom, członkom rodziny i przyjaciołom. Nic dziwnego – małe dzieci są niesamowicie urocze, a z każdym dniem ujawniają kolejne cechy swojej osobowości. Nie ma znaczenia, czy brzdąc często się śmieje, jest ciekawski lub zamyślony, czy też rozpiera go energia. Fotografia to najlepszy sposób na utrwalenie tych wyjątkowych i ulotnych chwil.

Każdy może zrobić szybką fotkę, ale przedstawione techniki pomogą Ci tworzyć niesamowite zdjęcia, na których uwiecznisz bezcenne momenty i którymi chętnie podzielisz się z rodziną i bliskimi.

1. Wybierz najlepszy moment

Dziecko w różowej czapeczce i szarobrązowym sweterku leży na boku na brązowym kocu. Patrzy w aparat i się uśmiecha.

Im szczęśliwsze jest dziecko, tym lepsze będzie zdjęcie, więc warto wybrać najlepszy moment na uwiecznienie wyjątkowej chwili i użyć łatwego w obsłudze aparatu, aby nie tracić czasu na zabawę z ustawieniami. © Samuel Borges Photography / Shutterstock

Małe dzieci, z wyjątkiem noworodków, mają już swoje nawyki. Prawie każde dziecko z czasem przyzwyczaja się do robienia pewnych rzeczy o określonych porach. Dzięki temu wiesz, kiedy Twoje dziecko ma najlepszy humor. Wykorzystaj tę wiedzę, by robić zdjęcia właśnie w tych momentach. Dziecko może być najspokojniejsze na przykład zaraz po karmieniu. Albo po porannej drzemce.

2. Fotografuj na wysokości oczu

Niemowlę ubrane w jasnoróżową koszulkę leży na boku na puszystym beżowym kocu.

Ustaw aparat mniej więcej na poziomie oczu dziecka, aby zrobić zdjęcie, które pokazuje intymną więź między Wami. Ustaw autofokus na jeden punkt lub na śledzenie twarzy, jeśli taka opcja jest dostępna, aby wyostrzane były oczy dziecka. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/100 s, f/2,8 i ISO 640. © Mark Fensome

Klasyczne zdjęcia noworodków przedstawiają zbliżenia małych stóp i dłoni lub dziecko śpiące na ramieniu mamy czy taty. W przypadku małych i starszych dzieci fotografie, które przedstawiają pociechy w ruchu, podczas zabawy lub innych codziennych czynności, zapewniają ponadczasowe wspomnienia. Pamiętaj, aby tego typu ujęcia robić na wysokości oczu dziecka. W ten sposób nadasz zdjęciom poczucie intymności.

Zawsze warto zaplanować zdjęcia, które chcesz zrobić. Nigdy nie wiadomo, jak długo dziecko będzie w dobrym nastroju, więc jeśli zacznie Ci brakować czasu, pomiń mniej ważne ujęcia.

3. Skonfiguruj aparat, zanim zaczniesz robić zdjęcia

Dziadek robi zdjęcie wnuka jadącego na rowerze. Używa do aparatu Canon EOS R100. Obok siedzi uśmiechająca się babcia.

Gdy wiemy, że dziecko lub wnuk będzie uczyć się czegoś nowego, warto mieć pod ręką aparat. Trzeba uwieczniać te wyjątkowe chwile w najlepszej możliwej jakości, aby z przyjemnością oglądać je w przyszłości. © Gary Morrisroe

Czas jest na wagę złota, gdy fotografujesz dzieci. W chwilach spokoju może się okazać, że masz 10 minut na zrobienie zdjęć. Upewnij się, że sprzęt jest gotowy, zanim zaczniesz odmierzać czas, aby w pełni wykorzystać okres, kiedy dziecko ma najlepszy humor. Oczywiście w związku z tym, że oświetlenie się zmienia, a dzieci się poruszają, trzeba na bieżąco dostosowywać ustawienia. Jednak takie podstawowe rzeczy jak obiektyw, tryb ekspozycji czy tryb wyzwalania migawki można skonfigurować z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie jak najwięcej czasu na fotografowanie.

Takie aparaty jak Canon EOS R100 umożliwiają szybkie rozpoczęcie fotografowania. Tryby automatyczne oraz wyświetlacze i menu z przewodnikiem ułatwiają konfigurację ustawień. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co jest ważne – wyjątkowym momencie, który chcesz uwiecznić.

4. Korzystaj z naturalnego oświetlenia

Czarnoskóra dziewczynka z różową kokardą na głowie uśmiecha się, patrząc prosto w obiektyw aparatu. Naturalne światło padające z bocznego okna równomiernie oświetla jej twarz.

Jeśli rozważasz użycie odbłyśnika, sprawdź, który kolor jest odpowiedni dla odcienia skóry dziecka. Może się okazać, że złota strona daje lepszy efekt niż srebrna. © pixelheadphoto digitalskillet / Shutterstock

Maluch siedzi na huśtawce i patrzy w stronę okna, przez które wpada naturalne światło.

Czasami najlepsze momenty na zrobienie zdjęcia pojawiają się podczas prozaicznych czynności, np. przygotowywania jedzenia dla dziecka w kuchni. Dlatego ważne jest, aby aparat był gotowy do pracy. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM; 1/400 s, f/2,0 i ISO 400. © Ilvy Njiokiktjien

W pełni wykorzystaj naturalne światło, aby Twoje zdjęcia były atrakcyjniejsze i miały bardziej intymny charakter. Najprościej jest użyć ekranu odblaskowego (blendy), który odbije światło wpadające przez okno. Nie musi to być profesjonalny blenda – wystarczy białe prześcieradło lub duża biała kartka papieru albo tektura. Ustaw dziecko obok okna i poproś znajomego lub kogoś z rodziny o ustawienie blendy tak, by światło z okna rozjaśniało cienie po tej stronie twarzy dziecka, która jest dalej od okna.

Czasami światło tworzy doskonałe ujęcie, a rola fotografa sprowadza się tylko do jego uwiecznienia. Ustaw ostrość na oko dziecka i zadbaj o odpowiednią kompozycję, a następnie naciśnij przycisk migawki, aby zachować ulotne wspomnienie.

5. Przygotuj obiektywy

Głęboko zamyślony maluch patrzy w dal, dotykając palcem nowego ząbka.

Obiektywy ze stałą ogniskową ( stałoogniskowe) doskonale nadają się do wykonywania portretów przy słabym oświetleniu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM; 1/1600 s, f/2,0 i ISO 2500. © Ilvy Njiokiktjien

Czarno-białe zdjęcie z góry. Na pierwszym planie widać twarz dziecka z zamkniętymi oczami i długimi rzęsami.

Czasami kolor może być czynnikiem rozpraszającym. Szczegóły mogą stać się wyraźniejsze, gdy ukazujemy je w czerni i bieli. Możesz sprawdzić w aparacie, czy zdjęcie dziecka wygląda lepiej w trybie czarno-białym – wystarczy przejść do menu Style obrazów. Jeśli fotografujesz w formacie RAW, zdjęcie możesz przekształcić także na etapie obróbki końcowej. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM; 1/160 s, f/2,8 i ISO 200. © Helen Bartlett

Rodzaj używanego obiektywu zależy od tego, jakie zdjęcie chcesz zrobić. W przypadku ogólnych zdjęć wypróbuj obiektyw stałoogniskowy, taki jak Canon RF 50mm F1.8 STM, który bez problemu poradzi sobie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem, np. w sypialni, lub obiektyw portretowy, taki jak Canon RF 85mm F2 MACRO IS USM. Ten ostatni umożliwia szybką regulację ostrości, co może być pomocne przy fotografowaniu dzieci w ruchu, np. gdy raczkują lub jedzą.

Jeśli chcesz zarejestrować wyraźne zbliżenia drobnych cech lub części dziecka – dłoni, palców u stóp i rzęs – doskonałym wyborem są makroobiektywy, takie jak wspomniany wyżej model Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM oraz obiektywy Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy stałoogniskowe, np. z ogniskową 50 lub 85 mm, doskonale sprawdzają się w ciemnych pomieszczeniach, ponieważ ich duże otwory przysłony przepuszczają dużą ilość światła. Jeśli jednak Twoje dziecko jest aktywne, warto użyć obiektywu zmiennoogniskowego. Przykładowo obiektyw Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM umożliwia utrzymanie poruszającego się dziecka w kadrze. Dzięki temu masz większą szansę na zrobienie zdjęcia w krótszym czasie.

6. Ciii. Staraj się nie hałasować

Czarnoskóra dziewczynka ubrana w białe, wełniane body, uśmiecha się przez sen.

Sen dziecka jest bezcenny, więc nie chcemy obudzić go dźwiękiem migawki podczas uwieczniania takiej błogiej chwili. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark II (poprzednik modelu 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM © Mellz Photography Ltd

Dzieci bardzo łatwo się rozpraszają, a głośnie dźwięki czy odgłosy zwolnienia migawki mogą je nawet przestraszyć. W tej sytuacji bardzo pomocny będzie tryb cichego fotografowania. Jeśli masz aparat EOS, taki jak Canon EOS R100, możesz włączyć ten tryb z poziomu programów tematycznych. Inną możliwością jest wytłumianie odgłosu migawki kojącą lub zabawną muzyka – to zależy od nastroju, jaki chcesz wprowadzić.

7. Fotografuj w trybie preselekcji czasu

Czarnoskóre dziecko idzie w stronę aparatu, unosząc dłoń, jakby po coś sięgało.

Jeśli fotografujesz dziecko, zmień tryb na Tv i skonfiguruj aparat pod kątem fotografowania poruszającego się obiektu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM; 1/100 s, f/3,5 i ISO 1600 © Gary Morrisroe

W trybie Tv (preselekcji czasu) można ustawić czas naświetlania, a aparat obliczy optymalne ustawienie przysłony. Dzięki temu trybowi możesz pracować szybko i kreatywnie bez konieczności wprowadzania wielu regulacji w trakcie fotografowania. Na przykład czas naświetlania musi być na tyle krótki, aby zapobiegał rozmazaniu obrazu wskutek ruchu obiektów. Jeśli fotografujesz aktywne dziecko, warto zacząć od czasu 1/250 sekundy. Później można go dostosowywać do rodzaju aktywności.

Zazwyczaj chcemy, aby wyostrzona była twarz dziecka, dlatego należy sprawdzić, czy głębia ostrości nie jest za mała. Opcja automatycznej czułości ISO pomoże Ci uzyskać pożądany czas naświetlania i odpowiednią przysłonę, ale pamiętaj, że im niższa jest czułość ISO, tym wyższa jest jakość obrazu.

8. Użyj trybu serii zdjęć lub tryb filmowania

Nagrany aparatem Canon EOS R100 film przedstawiający dziecko unoszące ręce do góry i idące w stronę aparatu.

Gdy fotografujesz, zwykle robisz pojedyncze zdjęcia. Jednak w przypadku portretów dzieci warto spróbować zmienić tryb wyzwalania migawki na tryb serii zdjęć. Seria zdjęć (znana również jako tryb seryjny) jest wyjątkowo przydatna, jeśli Twoje dziecko rozpiera energia. Wspomniany tryb umożliwia rejestrowanie nagłych ruchów, więc umożliwia uwiecznianie wyjątkowych chwil z udziałem dzieci, które – jak wiadomo – nie są w stanie usiedzieć zbyt długo w jednym miejscu.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nagranie filmu. Takie aparaty jak Canon EOS R100 mają doskonałą stabilizację obrazu i świetny autofokus, dzięki czemu twarz dziecka jest zawsze wyostrzona, np. gdy wykonuje ono pierwsze kroki w Twoją stronę. Takie chwile zasługują na najwyższą jakość, a jeśli nagrywasz w rozdzielczości 4K, możesz nawet wyodrębnić zdjęcie z materiału wideo, aby wydrukować je i umieścić w albumie ze zdjęciami dziecka.

9. Eksperymentuj z punktami ostrości

Owinięte w niebieski koc niemowlę leży na łóżku. Ostrość zdjęcia jest ustawiona na małe, różowe stópki dziecka.

Zmień ustawienia aparatu na tryb scen, makro lub zbliżenia, aby robić zdjęcia uroczych partii dziecka, takich jak małe stopy i dłonie, z rozmytym tłem. © James Paterson

Gdy robimy zdjęcia portretowe, zwykle wyostrzamy oczy fotografowanego obiektu. Jednak w przypadku dzieci warto czasem odejść od tej zasady, aby stworzyć niesamowite zdjęcia.

Ze względu na to, że dzieci są takie małe, niektóre części ich ciała, takie jak rączki czy stópki, mogą stanowić interesujący temat fotografii. Jeśli aparat ma ekran dotykowy, tak jak model Canon EOS R10, wystarczy dotknąć miejsca, na którym widać paluszki rąk lub stóp, aby ustawić na nich ostrość. Jeżeli użyjesz dużej przysłony, wyostrzone zostaną tylko te elementy, które chcesz wyróżnić, a reszta obrazu będzie rozmyta.

10. Odbijaj błysk lampy

Młoda kobieta robi zdjęcie siedzącemu przy stole w otoczeniu rodziny dziecku. Używa do tego aparatu z lampą błyskową Speedlite skierowaną w bok i ku górze.

Rozwijaj kreatywność podczas fotografowania dzieci i eksperymentuj z lampą błyskową umieszczoną poza aparatem, aby tworzyć kierunkowe światło. © Tom Martin

Gdy chcesz kontrolować światło za pomocą lampy błyskowej, nie kieruj błysku na oczy dziecka, ponieważ mogłoby to uszkodzić jego wzrok. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych dzieci. Zamiast tego użyj zewnętrznej lampy błyskowej i odbij światło od sufitu lub przeciwległej ściany. Jeśli chcesz eksperymentować z lampą błyskową, możesz wykorzystać lampę Speedlite EL-100 zarówno w aparacie, jak i poza nim. To doskonała i przystępna cenowo opcja na początek. Jeśli chcesz zainwestować w wysokiej klasy lampę błyskową, wybierz model Speedlite EL-5.

11. Użyj statywu

Babcia trzyma wnuka w ramionach i przemawia do niego.

Jeśli chcesz znaleźć się w kadrze, najłatwiejszym sposobem jest użycie statywu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM; 1/320 s, f/4,0 i ISO 640 © Gary Morrisroe

Portret rodzinny z rodzicami i trojgiem dzieci. Wszyscy siedzą na kanapie, a na ścianie za nimi przyczepione są balony w kształcie liter układających się w życzenia urodzinowe.

Jeśli chcesz, aby podczas wyjątkowych wydarzeń cała rodzina znalazła się na zdjęciu, warto skorzystać ze statywu i funkcji zdalnego fotografowania. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 800D (poprzednik modelu EOS 850D) z obiektywem Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM; 1/200 s, f/5,6 i ISO 400 © Tom Martin

Dzieci często wykonują gwałtowne ruchy, więc statyw może wydawać się niezbyt odpowiednim akcesorium. Jednak w ten sposób będziesz mieć wolne ręce, co pozwoli Ci upozować dziecko lub zwrócić jego uwagę na coś, co wywołać u niego pożądaną reakcję.

Dzięki statywowi także i Ty możesz znaleźć się na zdjęciu. W efekcie mogą powstać niezapomniane ujęcia, np. przedstawiające to, jak obejmujesz rączki lub nóżki swojej pociechy. Po umieszczeniu aparatu na statywie przełącz tryb wyzwalania migawki na samowyzwalacz. Najczęściej do wyboru masz opcję 2- i 10-sekundową. Wybierz ustawienie 10-sekundowe. Możesz również użyć statywu z pilotem Bluetooth, takiego jak uchwyt statywowy Canon HG-100TBR, aby ułatwić sobie zdalne fotografowanie. Zrób zdjęcie próbne – sfotografuj siebie lub poproś drugą osobę, aby stanęła w wybranym miejscu, i odpowiednio ustaw ostrość oraz ekspozycję. Możesz też zacząć fotografować bez przygotowań, aby w pełni wykorzystać moment, w którym Twoje dziecko jest w dobrym nastroju.

12. Korzystaj z aplikacji

Postać trzyma aparat Canon EOS R100 obok smartfona. Na ekranie aparatu i w aplikacji Canon Camera Connect w telefonie widoczny jest ten sam obraz.

Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia nie tylko zdalne fotografowanie z urządzenia, ale także przesyłanie zdjęć i filmów w celu ich szybkiego udostępnienia rodzinie i znajomym.

Jest wiele przydatnych aplikacji Canon, dzięki którym fotografowanie, uczenie się i udostępnianie zdjęć będzie łatwiejsze i sprawi więcej radości.

Jeśli masz aparat z obsługą sieci Wi-Fi, możesz użyć bezpłatnej aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego sterowania aparatem za pomocą urządzenia z systemem Android lub iOS – zapobiega to drganiom aparatu i pozwala fotografowi znaleźć się w kadrze. Gdy zamontujesz aparat na statywie, możesz bezpośrednio zająć się dzieckiem, monitorować obraz Live View z aparatu na telefonie i wyzwalać migawkę w odpowiednich momentach. Aplikacja umożliwia też szybkie importowanie zdjęć do telefonu, z którego można je łatwo udostępniać. Nawet niektóre podstawowe aparaty, takie jak Canon EOS R100, obsługują funkcję automatycznego przesyłania, dzięki czemu można przeglądać i udostępniać zdjęcia za pomocą urządzenia przenośnego – zaraz po ich zrobieniu. Usługi, takie jak image.canon, są doskonałym, alternatywnym rozwiązaniem umożliwiającym przesyłanie obrazów do chmury i przechowywanie ich tam z myślą o przetwarzaniu i udostępnianiu w przyszłości.

W aplikacji Canon Photo Companion znajdziesz spersonalizowane wskazówki i ćwiczenia dopasowane do Twojego modelu aparatu. Wystarczy, że wybierzesz swój aparat EOS, gdy pojawi się monit, a zyskasz dostęp do bogatego zasobu filmów instruktażowych, inspirujących artykułów i wskazówek na różne tematy, jak np. fotografowanie dzieci. Dzięki temu każde Twoje kolejne zdjęcie będzie lepsze od poprzedniego i będziesz uczyć się na bieżąco.

Jeśli masz w rodzinie dziecko, weź aparat i zacznij uwieczniać wszystkie cenne wspomnienia. Pamiętaj, że zamiast przechowywać je na karcie SD, możesz je wydrukować, aby mieć je na widoku i łatwo przywoływać wyjątkowe wspomnienia.

Autorzy: Jeff Meyer i Agi Wojcik

Powiązane produkty

 • Aparaty bezlusterkowe

  EOS R100

  Twórz doskonałe wspomnienia w wyjątkowej jakości za pomocą łatwego w obsłudze i zawsze gotowego do pracy aparatu EOS R.
 • Aparaty bezlusterkowe

  EOS R10

  Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C.
 • Obiektywy RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu.
 • Obiektyw standardowy

  RF 50mm F1.8 STM

  Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji.
 • Obiektywy RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie.
 • Obiektywy RF-S

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C i obsługą ogniskowej od szerokiego kąta do trybu teleobiektywu sprawdzi się w podróży, podczas obserwowania dzikiej przyrody oraz w przypadku fotografii lifestyle’owej.
 • Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFIA RODZINNA

  11 wskazówek dotyczących fotografii rodzinnej

  Poznaj wskazówki Helen Bartlett, ambasadorki firmy Canon, dotyczące robienia zachwycających portretów rodzinnych.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Mój pierwszy rok na wydrukach

  Fotograf portretowy Jemella Ukaegbu dzieli się najlepszymi wskazówkami dotyczącymi wykonywania zdjęć i uwieczniania pierwszego roku życia dziecka.

 • FOTOGRAFIA RODZINNA

  Uwieczniaj chwile w prosty sposób

  Aparat Canon PowerShot PX pozwala z łatwością uwieczniać codzienne chwile.

 • PODSTAWY

  Fotografowanie z myślą o drukowaniu zdjęć

  Siedem najważniejszych wskazówek, które pomogą uwiecznić wspomnienia na wydrukach.