A baby sits upright, playing with coloured beads on an abacus.

FOTOGRAFOWANIE DZIECI

Do wykorzystania już dziś – 12 porad dotyczących fotografowania dzieci

Fotografowanie noworodków sprawia przyjemność wielu rodzicom, członkom rodziny i przyjaciołom. Nic dziwnego – małe dzieci są niesamowicie urocze, a z każdym dniem ujawniają kolejne cechy swojej osobowości. Nie ma znaczenia, czy brzdąc często się śmieje, jest ciekawski lub zamyślony, czy też rozpiera go energia. Fotografia to najlepszy sposób na utrwalenie tych wyjątkowych i ulotnych chwil.

Każdy może zrobić szybką fotkę, ale przedstawione techniki pomogą Ci tworzyć niesamowite zdjęcia, na których uwiecznisz bezcenne momenty i którymi będziesz się podzielić z rodziną i bliskimi.

1. Wybierz najlepszy moment

Małe dzieci, z wyjątkiem noworodków, mają już swoje nawyki. Prawie każde dziecko z czasem przyzwyczaja się do robienia pewnych rzeczy o określonych porach. Dzięki temu wiesz, kiedy Twoje dziecko ma najlepszy humor. Wykorzystaj tę wiedzę, by robić zdjęcia właśnie w tych momentach. Dziecko może być najspokojniejsze na przykład zaraz po karmieniu. Albo po porannej drzemce.

2. Fotografuj na wysokości oczu

Klasyczne zdjęcia noworodków przedstawiają zbliżenia małych stóp i dłoni lub dziecko śpiące na ramieniu mamy czy taty. W przypadku małych i starszych dzieci fotografie, które przedstawiają pociechy w ruchu, podczas zabawy lub innych codziennych czynności, zapewniają ponadczasowe wspomnienia. Pamiętaj, aby tego typu ujęcia robić na wysokości oczu dziecka. W ten sposób nadasz zdjęciom poczucie intymności.

Zawsze warto zaplanować zdjęcia, które chcesz zrobić. Nigdy nie wiadomo, jak długo dziecko będzie w dobrym nastroju, więc jeśli zacznie Ci brakować czasu, pomiń mniej ważne ujęcia.

3. Skonfiguruj aparat, zanim zaczniesz robić zdjęcia

Czas jest na wagę złota, gdy fotografujesz dzieci. W chwilach spokoju może się okazać, że masz 10 minut na zrobienie zdjęć. Upewnij się, że sprzęt jest gotowy, zanim zaczniesz odmierzać czas, aby w pełni wykorzystać okres, kiedy dziecko ma najlepszy humor. Oczywiście w związku z tym, że oświetlenie się zmienia, a dzieci się poruszają, trzeba na bieżąco dostosowywać ustawienia. Jednak takie podstawowe rzeczy jak obiektyw, tryb ekspozycji, balans bieli czy tryb wyzwalania migawki można skonfigurować z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie jak najwięcej czasu na fotografowanie.

4. Korzystaj z naturalnego oświetlenia

W pełni wykorzystaj naturalne światło, aby Twoje zdjęcia były atrakcyjniejsze i miały bardziej intymny charakter. Najprościej jest użyć ekranu odblaskowego (blendy), który odbije światło wpadające przez okno. Nie musi to być profesjonalny blenda – wystarczy białe prześcieradło lub duża biała kartka papieru albo tektura. Ustaw dziecko obok okna i poproś znajomego lub kogoś z rodziny o ustawienie blendy tak, by światło z okna rozjaśniało cienie po tej stronie twarzy dziecka, która jest dalej od okna.

5. Przygotuj obiektywy

Rodzaj używanego obiektywu zależy od tego, jakie zdjęcie chcesz zrobić. W przypadku ogólnych zdjęć wypróbuj obiektyw stałoogniskowy (Canon EF 50mm f/1.8 STM), który bez problemu poradzi sobie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem, np. w sypialni, lub obiektyw portretowy (Canon EF 85mm f/1.8 USM). Ten ostatni umożliwia szybką regulację ostrości, co może być pomocne przy fotografowaniu dzieci w ruchu, np. gdy raczkują lub jedzą.

Jeśli chcesz fotografować z bliska drobne szczegóły, np. rączki, palce stóp czy rzęsy, najlepszym wyborem będzie makroobiektyw, taki jak Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM do lustrzanek lub Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM dla aparatów bezlusterkowych.

Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy stałoogniskowe, np. z ogniskową 50 lub 85 mm, doskonale sprawdzają się w ciemnych pomieszczeniach, ponieważ przepuszczają dużą ilość światła. Jeśli jednak Twoje dziecko jest aktywne, warto użyć obiektywu zmiennoogniskowego. Na przykład obiektyw Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM umożliwia utrzymanie poruszającego się dziecka w kadrze. Dzięki temu masz większą szansę na zrobienie zdjęcia w krótszym czasie.

6. Ciii. Staraj się nie hałasować

Powiązane artykuły
11 tips for family photography

FOTOGRAFIA RODZINNA

11 wskazówek dotyczących fotografii rodzinnej

Poznaj wskazówki Helen Bartlett, ambasadorki firmy Canon, dotyczące robienia zachwycających portretów rodzinnych.

Portrait lenses tips tricks

FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Idealny obiektyw do portretów

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru obiektywu do fotografii portretowej.

Print your family's life story

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Wydrukuj historię życia swojej rodziny

Drukuj i twórz zdjęcia z pamiętnych rodzinnych spotkań.

Dzieci bardzo łatwo się rozpraszają, a głośnie dźwięki czy odgłosy zwolnienia migawki mogą je nawet przestraszyć. W tej sytuacji bardzo pomocny będzie tryb cichego fotografowania. Jeśli masz aparat Canon EOS M50, możesz włączyć ten tryb z poziomu programów tematycznych. Jeśli masz aparat Canon PowerShot, migawka pracuje znacznie ciszej niż w innych modelach aparatów. Inną możliwością jest wytłumianie odgłosu migawki kojącą lub zabawną muzyka – to zależy od nastroju, jaki chcesz wprowadzić.

7. Fotografuj w trybie preselekcji czasu

W trybie Tv (preselekcji czasu) można ustawić czas naświetlania, a aparat obliczy optymalne ustawienie przysłony. Dzięki temu trybowi możesz pracować szybko i kreatywnie bez konieczności wprowadzania wielu regulacji w trakcie fotografowania. Na przykład czas naświetlania musi być na tyle krótki, aby zapobiegał rozmazaniu obrazu wskutek ruchu obiektów. Jeśli fotografujesz aktywne dziecko, warto zacząć od czasu 1/250 sekundy. Później można go dostosowywać do rodzaju aktywności.

Zazwyczaj chcemy, aby wyostrzona była twarz dziecka, dlatego należy sprawdzić, czy głębia ostrości nie jest za mała. Opcja automatycznej czułości ISO pomoże Ci uzyskać pożądany czas naświetlania i odpowiednią przysłonę, ale pamiętaj, że im niższa jest czułość ISO, tym wyższa jest jakość obrazu.

8. Użyj trybu serii zdjęć

Gdy fotografujesz, zwykle robisz pojedyncze zdjęcia. Jednak w przypadku portretów dzieci warto spróbować zmienić tryb wyzwalania migawki na tryb serii zdjęć. Seria zdjęć (znana również jako tryb seryjny) jest wyjątkowo przydatna, jeśli Twoje dziecko rozpiera energia. Wspomniany tryb umożliwia śledzenie nagłych ruchów i daje ogromną szansę na uchwycenie wyjątkowej chwili, ponieważ żadne dziecko nie jest w stanie usiedzieć zbyt długo w jednym miejscu.

9. Eksperymentuj z punktami ostrości

Gdy robimy zdjęcia portretowe, zwykle wyostrzamy oczy fotografowanego obiektu. Jednak w przypadku dzieci warto czasem odejść od tej zasady, aby stworzyć niesamowite zdjęcia.

Ze względu na to, że dzieci są takie małe, niektóre części ich ciała, takie jak rączki czy stópki, mogą stanowić interesujący temat fotografii. Jeśli aparat jest wyposażony w ekran dotykowy, wystarczy dotknąć miejsca, na którym widać paluszki rąk lub stóp, aby ustawić na nich ostrość. Jeżeli użyjesz dużej przysłony, wyostrzone zostaną tylko te elementy, które chcesz wyróżnić, a reszta obrazu będzie rozmyta.

10. Odbijaj błysk lampy

Gdy chcesz kontrolować światło za pomocą lampy błyskowej, nie kieruj błysku na oczy dziecka, ponieważ mogłoby to uszkodzić jego wzrok. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych dzieci. Zamiast tego użyj zewnętrznej lampy błyskowej i odbij światło od sufitu lub przeciwległej ściany. Ułatwia to lampa błyskowa Canon Speedlite 470EX-AI* wyposażona w obrotową głowicę z dyfuzorem. Automatycznie dobiera ona odpowiedni kąt, aby zapewnić korzystne oświetlenie. Zdjęcie będzie wyglądało bardziej naturalnie, a dodatkowo obrotowa głowica może przykuć uwagę dziecka.

11. Użyj statywu

Dzieci często wykonują gwałtowne ruchy, więc statyw może wydawać się niezbyt odpowiednim akcesorium. Jednak w ten sposób będziesz mieć wolne ręce, co pozwoli Ci upozować dziecko lub zwrócić jego uwagę na coś, co wywołać u niego pożądaną reakcję.

Dzięki statywowi także i Ty możesz znaleźć się na zdjęciu. W efekcie mogą powstać niezapomniane ujęcia, np. przedstawiające to, jak obejmujesz rączki lub nóżki swojej pociechy. Po umieszczeniu aparatu na statywie przełącz tryb wyzwalania migawki na samowyzwalacz. Najczęściej do wyboru masz opcję 2- i 10-sekundową. Wybierz ustawienie 10-sekundowe. Zrób zdjęcie próbne – sfotografuj siebie lub poproś drugą osobę, aby stanęła w wybranym miejscu, i odpowiednio ustaw ostrość oraz ekspozycję. Gdy wszytko będzie gotowe, naciśnij spust migawki i ustaw się do zdjęcia.

12. Korzystaj z aplikacji

Jest wiele przydatnych aplikacji, dzięki którym fotografowanie, uczenie się i udostępnianie zdjęć będzie łatwiejsze i sprawi więcej radości.

Jeśli masz aparat z obsługą sieci Wi-Fi, możesz użyć bezpłatnej aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego sterowania aparatem za pomocą urządzenia z systemem Android lub iOS. Zapobiegnie to drganiom aparatu. Gdy zamontujesz aparat na statywie, możesz bezpośrednio zająć się dzieckiem, monitorować obraz Live View z aparatu na telefonie i wyzwalać migawkę w odpowiednich momentach. Aplikacja umożliwia też szybkie importowanie zdjęć do telefonu, za pomocą którego z łatwością można je udostępniać.

W aplikacji Canon Photo Companion znajdziesz spersonalizowane wskazówki i ćwiczenia dopasowane do Twojego modelu aparatu. Wystarczy, że wybierzesz swój aparat EOS, gdy pojawi się monit, a zyskasz dostęp do bogatego zasobu filmów instruktażowych, inspirujących artykułów i wskazówek na różne tematy, jak np. fotografowanie dzieci. Dzięki temu każde Twoje kolejne zdjęcie będzie lepsze od poprzedniego i będziesz uczyć się na bieżąco.

Autor: Jeff Meyer

* Uwaga: używanie w pełni automatycznej funkcji odbijania światła jest możliwe tylko w przypadku aparatów EOS wprowadzonych do sprzedaży w drugiej połowie 2014 r. lub później. Nie dotyczy to modeli EOS 1300D, EOS 2000D, EOS 4000D, EOS M10, EOS M3, EOS M5, EOS M6 i EOS M100.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik