FOTOGRAFIA RODZINNA

Jak uzyskać lepsze świąteczne zdjęcia niż rok wcześniej

Zacznij robić lepsze zdjęcia świąteczne, korzystając z tych 10 prostych wskazówek.
Na oszronionym trawniku, na drabinie siedzi zabawiane przez rodziców dziecko. Wszyscy są ubrani w ciepłą odzież zimową. Autorka zdjęcia: Lena Petrova.

Nawet jeśli Twoje Święta Bożego Narodzenia są przesiąknięte tradycją, to każdy okres świąteczny jest wyjątkowy. Dlatego warto fotografować ulotne chwile rodzinnej zabawy i spotkań świątecznych, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu przy choince, odwiedzamy krewnych czy rozkoszujemy się zimową scenerią podczas świątecznego spaceru.

Fotografka rodzinna Lena Petrova udoskonaliła swoją metodę uwieczniania tego szczególnego czasu w roku, zarówno w kontekście niepozowanych, jak i bardziej planowanych zdjęć świątecznych. Jej podejście do zdjęć rodzinnych można podsumować jednym zdaniem: „Zrobisz udane zdjęcia, gdy wszyscy zapomną o aparacie i będą się dobrze bawić w swoim gronie”. Zatem, gdziekolwiek spędzasz Święta, staraj się przyjemnie spędzić czas, a przy tym uwiecznić wspomnienia.

Oto kilka wskazówek, które podsuną Ci wiele pomysłów na świąteczne zdjęcia. Dowiesz się, jak robić piękne zdjęcia z efektem bokeh i wykorzystaniem lampek choinkowych, uwiecznić radość przy rozpakowywaniu prezentów bez korzystania z efektu rozmycia, a także jak pozować do naturalnych portretów grupowych.

Wykorzystując bezcenne rady Leny, pokażemy, jak robić zdjęcia rodzinne w domu i na zewnątrz za pomocą aparatu systemu Canon EOS R oraz jak je wydrukować na drukarce Canon PIXMA lub SELPHY.

Gotowy?

1. Pomyśl o tle

Dwaj chłopcy harcują w śniegu nocą. W tle widać rozmyty obraz dwóch choinek z migoczącymi lampkami. Autorka zdjęcia: Lena Petrova.

Lena radzi wybierać sceny przedstawiające rodzinne tradycje. „Oprócz ubierania choinki i rozpakowywania prezentów w grę wchodzą przygotowywania do kolacji, podpisywanie kart i wiele innych rzeczy niewątpliwie ważnych dla rodziny” – mówi. Aby zrobić udane zdjęcia dzieci podczas zabawy, warto do nich dołączyć. „Dowiedz się, co dzieci chcą robić, i stwórz sytuację, w której mogą się wykazać” – dodaje Lena. „Najlepsze zdjęcia powstają wtedy, gdy wszyscy dobrze się bawią”. Ustawienia: 1/160 s, f/2,2 i ISO 1250. © Lena Petrova

„W przypadku rodzinnych portretów szukam tła, które jest pozbawione rozpraszających uwagę elementów” – wyjaśnia Lena. „Nie musi być ono jednolite. Można w nim umieścić choinkę lub lampki i nadać zdjęciu świąteczny charakter”.

Pamiętaj, aby zmieniać świąteczne tło. Jeśli każde zdjęcie będzie robione w domu przy choince, może wkraść się nuda. Zastanów się, które elementy świąt są ważne dla Ciebie i Twojej rodziny, skupiając się właśnie na nich.

Konieczne wyjdź też na dwór. Możesz zrobić zdjęcia na tle ośnieżonych drzew lub udać się na świąteczny targ w Wigilię. Jeśli po mieście chodzą Mikołaje, koniecznie zrób zdjęcie dziecka z Mikołajem.

2. Skoncentruj się ważnych rzeczach

„Rzeczy, które tworzą przytulną atmosferę w domu, nie zawsze nadają się do sfotografowania. Kiedy tworzę portrety w domach ludzi, często usuwam meble i nadmiar dekoracji z kadru, np. zdjęcia na ścianach” – mówi Lena.

Jeśli chcesz uzyskać więcej niepozowanych ujęć, możesz wybierać kąty eliminujące niepożądane elementy z kadru lub bawić się kompozycją i kadrowaniem, aby wzrok widza naturalnie kierował się na obiekt – spróbuj umieścić obiekt centralnie lub użyć zasady trójpodziału. Możesz też użyć obiektywu takiego, jak Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM, aby powiększyć kadr i wyciąć niepotrzebne elementy. Warto wypróbować też obiektyw taki, jak Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, który ma bardzo szeroką maksymalną przysłonę f/1,8, umożliwiając rozmycie tła i większe skupienie uwagi na obiekcie.

3. Użyj rekwizytów i dekoracji

Matka z dzieckiem patrzą na świąteczną ekspozycję ustawioną na oszronionym trawniku. Oboje są ubrani w ciepłą odzież zimową. Autorka zdjęcia: Lena Petrova.

„Nie bójcie się pójść o krok za daleko. Lepiej mieć wszystkiego po trochu niż ograniczać sobie pole manewru” – mówi Lena. „Warto pomyśleć także o świątecznych ubraniach. Jeśli będziesz fotografować ludzi ubranych w zwykłe kurtki ze świątecznymi rekwizytami i lampkami wokół, może to wyglądać dziwnie. Z drugiej strony odzież nie powinna być zbyt kolorowa i kontrastowa, bo będzie odciągać uwagę od twarzy”. Ustawienia: 1/250 s, f/2,5 i ISO 1600. © Lena Petrova

„W przypadku świątecznych zdjęć plenerowych warto uwzględnić w kadrze elementy sugerujące, że mamy Święta Bożego Narodzenia, np. choinki, lampki i dekoracje” – mówi Lena. Może wystarczyć wyniesienie prezentów lub zdobień do ogrodu”.

Nie musisz jednak na siłę umieszczać rekwizytów i dekoracji w kadrze – w sposób nienaturalny. Świątecznych dekoracji trudno jest uniknąć w okresie świątecznym, więc można je wkomponować w naturalny sposób, robiąc zdjęcia w stylu dokumentalnym, gdy jesteśmy poza domem. Na przykład, aby wkomponować choinkę, można udokumentować moment jej wybierania i wnoszenia do samochodu.

4. Wybierz właściwy obiektyw

„Użycie obiektywu szerokokątnego w celu zmieszczenia większej liczby osób w kadrze w ograniczonej przestrzeni może się wydawać dobrym pomysłem, ale krótkie ogniskowe powodują zniekształcenia, które mogą się nie spodobać rodzinie” – mówi Lena.

Zamiast niego lepiej użyć obiektywu takiego jak Canon RF 50mm F1.8 STM. Ten obiektyw jest szerszy niż obiektyw portretowy, dzięki czemu może zmieścić więcej osób w kadrze, ale nie na tyle szeroki, aby wprowadzać zniekształcenia beczkowe.

Natomiast obiektyw zmiennoogniskowy, taki jak Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM lub Canon RF 24-105mm F4L IS USM, umożliwia uzyskanie estetycznego rozmycia tła. Wystarczy odsunąć się od obiektu, a następnie powiększać kadr, aż do uzyskania pożądanego efektu.

5. Wykorzystaj warunki pogodowe

Dwoje dzieci trzyma pomarańcze nad głowami. Dziecko po lewej stronie trzyma też czerwoną czapkę św. Mikołaja. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100.

O ile białe święta znane z pocztówek nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, o tyle kiepska pogoda zimą to częste zjawisko. Dlatego trzeba brać pod uwagę każdą możliwą pogodę i nauczyć się korzystać z aparatu w różnych sytuacjach. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 20 mm, 1/320 s, f/4,5 i ISO 800.

Nawet jeśli w Twoim miejscu zamieszkania bywa bardzo zimno, pamiętaj, że aparat systemu Canon EOS R może pracować w warunkach, które ludzie znoszą z trudem. Na przykład aparat Canon EOS R100 może pracować w temperaturze od 0 do 40°C.

Jaskrawa biel śniegu może utrudniać określenie przez aparat prawidłowej ekspozycji, co skutkuje ciemnymi zdjęciami. Przełącz aparat z pomiaru wielosegmentowego na pomiar punktowy (w trybie pomiarowym) i wybierz obiekt ciemniejszy niż śnieg, np. twarz osoby, po czym ustaw ekspozycję pod kątem tego miejsca, a nie całego ujęcia.

Podczas opadów śniegu i deszczu lub w pochmurne dni zdjęcia mogą być bardzo szare i ponure. Aby temu zaradzić, zmień balans bieli aparatu na zaprogramowane ustawienie Pochmurny dzień, co spowoduje rozjaśnienie obrazu.

6. Odpowiednio dobierz czas naświetlania

Podczas robienia świątecznych zdjęć trzeba pamiętać o czasie naświetlania. Czas naświetlania na poziomie 1/60 s zazwyczaj wystarcza do wyeliminowania drgań aparatu i do fotografowania osób, które nie siedzą nieruchomo. Jednak w przypadku celowego ruchu obiektów warto użyć krótszego czasu naświetlania – minimum 1/250 s – aby zapobiec rozmyciu ruchu.

Trzeba też pamiętać, że rozmycie nie zawsze jest złe i może oddać wrażenie ruchu. Korzystanie z długiego czasu naświetlania, gdy aparat jest umieszczony na statywie, pozwala uzyskać rozmycie obrazu osób poruszających się w kadrze, z zachowaniem ostrości obszaru wokół nich. Można na przykład ustawić ostrość na choinkę i użyć długiego czasu naświetlania w celu rozmycia obrazu poruszających się wokół niej członków rodziny.

7. Uatrakcyjnij zdjęcia grupowe

Siedmioosobowa rodzina z psem stoi na zewnątrz w świątecznych swetrach i czapkach z pomponami. Za nimi znajduje się rząd jodeł. Autorka zdjęcia: Lena Petrova.

„Warto zrobić kilka zdjęć, na wypadek gdyby ktoś mrugnął” – doradza Lena odnośnie do portretów grupowych. Ustawienia: 1/250 s, f/3,5 i ISO 3200. © Lena Petrova

„W przypadku portretów grupowych prawie zawsze ustawiamy dwa rzędy ludzi” – wyjaśnia Lena. „Aby wyostrzyć wszystkie osoby w obu rzędach, trzeba użyć przysłony około f/4–5,6. Trzeba zadać o to, aby głowy znajdowały się na różnych poziomach. Można skorzystać z krzeseł o różnej wysokości lub użyć fotela. Jedna z osób może usiąść na podłokietniku”.

Wiele osób zastanawia się, jak robić grupowe zdjęcia świąteczne. Niektóre aparaty firmy Canon mogą znacznie uprościć cały proces – na przykład modele Canon EOS R50 i Canon EOS R100, które mają tryb Zdjęcie grupowe.

„Postaraj się, aby podczas przygotowań do ujęć grupowych nie panowała cisza” – kontynuuje Lena. „Często początkujący fotografowie koncentrują się na kwestiach technicznych, odwracają się i zapominają o osobach, którzy pozują do zdjęcia. Znajomi i członkowie rodziny mogą zacząć się nudzić, a to znajdzie swoje odzwierciedlenie na zdjęciach. Powiedz im, co robisz, i włącz muzykę, aby pomóc im się zrelaksować”.

8. Umieść też siebie w kadrze

Święta to przede wszystkim czas z rodziną i przyjaciółmi, ale gdy jesteś za aparatem, możesz zapomnieć o sobie.

„Ty też możesz znaleźć się na rodzinnym portrecie. Wystarczy, że ustawisz samowyzwalacz w aparacie lub użyjesz aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego zrobienia zdjęcia” – mówi Lena.

Nawet jeśli zapomnisz stanąć w pierwszym szeregu na rodzinnym zdjęciu. istnieją kreatywne sposoby uwzględniania siebie w kadrze. Możesz wykorzystać odbicie w szybie lub wodzie, a nawet w lustrze, aby w artystyczny sposób umieścić siebie w kadrze.

9. Nie zapomnij o domowych zwierzętach

Kot z papierową koroną leży przed małą choinką. Korona jest zbyt duża i ześlizguje się na oczy kota. Autorka zdjęcia: Lena Petrova.

Wiele aparatów firmy Canon, takich jak Canon EOS R100 i Canon EOS 5D Mark IV (użyty w tym przypadku), ma tryb AF z wykrywaniem zwierząt, więc nawet jeśli zwierzę nie może usiedzieć na miejscu, za każdym razem można zrobić udane zdjęcie. Ustawienia: 1/200 s, f/1,8 i ISO 3200. © Lena Petrova

Kot w czerwonym szaliku leży na fotelu. Obraca głowę, aby spojrzeć na aparat. W tle widać rozmyty obraz choinki z migoczącymi lampkami.

Zdjęcia uwieczniają wspomnienia tylko wtedy, gdy widać, co przedstawiają, dlatego trzeba zapobiegać rozmyciu ważnych obiektów. Aparat z systemu Canon EOS R pomoże uchwycić prawdziwą naturę zwierzaka: psotną, agresywną, uroczą lub wszystkie naraz.

„Świąteczne żarówki i zabawki są nowością i atrakcją dla domowych zwierząt. To znakomita okazja do zarejestrowania zabawnego świątecznego ujęcia” – mówi Lena. „Możesz kusić kota wstążką z prezentu lub lampkami. Psy będą bawić się z dziećmi na śniegu. To świetne tematy do tworzenia atrakcyjnych świątecznych zdjęć”.

Możesz też przygotować świąteczne ciasteczka dla czworonoga i uchwycić jego radość. Warto również odwiedzić lokalne schronisko i zapytać o możliwość sfotografowania zwierząt. Jeszcze lepiej, gdy na jeden dzień zgłosisz się na wolontariusza. Możesz zrobić niesamowite zdjęcia – wyprowadzając psy lub bawiąc się z kotami – a jednocześnie pomóc w ich adopcji.

10. Utrwal wspomnienia

Drukarka Canon SELPHY owinięta czerwoną kokardką i otoczona migoczącymi lampkami.

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących robienia zdjęć rodziny na kartki świąteczne i inne prezenty, szukaj zarówno pozowanych, jak i niepozowanych ujęć, ponieważ naturalne reakcje często pokazują bliskich z najlepszej strony. Następnie możesz je wydrukować na drukarce Canon PIXMA lub SELPHY. Odwiedź serwis Canon Creative Park, aby uzyskać całą masę pomysłów na wydruki i rękodzieło – od szablonów po ramki do zdjęć i fotoksiążki, które mogą służyć za prezenty dla bliskich.

Gdy już zrobisz idealne zdjęcia świąteczne, wystarczy je wydrukować. Pierwszym krokiem jest nadanie wydrukom formy za pomocą jednej z aplikacji firmy Canon do drukowania.

Jeśli używasz drukarki Canon PIXMA, np. modelu serii Canon PIXMA TS5350a, aplikacja Easy-PhotoPrint Editor zawiera wiele szablonów, edytor układu i narzędzia do edycji zdjęć, które ułatwiają kreatywne wykorzystanie zdjęć świątecznych – od kolaży, kalendarzy i albumów po szablony umożliwiające drukowanie własnych kartek świątecznych.

Dla każdego, kto korzysta z drukarki Canon SELPHY, takiej jak Canon SELPHY CP1500, aplikacja Canon SELPHY Photo Layout podsuwa wiele nowych pomysłów na drukowanie świątecznych wspomnień. Wybierz jeden z wielu dostępnych układów, dodaj stemple lub tekst i wybierz wykończenie. Aplikacja umożliwia także dodanie kodu QR, który może łączyć z internetowym albumem rodzinnych zdjęć świątecznych.

Dzięki tym wskazówkom możesz sprawić, że Boże Narodzenie w tym roku będzie naprawdę niezapomniane.

Autor: Pete Wolinski

Produkty powiązane

Powiązane artykuły

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Drukowanie kartek świątecznych

  Zaaranżuj własną świąteczną sesję zdjęciową i wydrukuj spersonalizowane kartki bożonarodzeniowe.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Zimowe wyzwanie związane z rękodziełami papierowymi

  Twórz świąteczne dekoracje z papieru – od czubów choinkowych po śnieżynki i bombki – dzięki drukarce PIXMA i Creative Park.

 • PORTRETY ZWIERZĄT DOMOWYCH

  Atrakcyjne świąteczne portrety zwierząt domowych

  Proste wskazówki, sztuczki i techniki dotyczące robienia atrakcyjnych zdjęć zwierząt w Boże Narodzenie.

 • PODSTAWY

  Fotografowanie z myślą o drukowaniu zdjęć

  Siedem najważniejszych wskazówek, które pomogą uwiecznić wspomnienia na wydrukach.