FOTOGRAFIA RODZINNA

Profil pokoleniowy: wydrukuj portret rodzinny, by mieć cenną pamiątkę

Dowiedz się, jak zrobić i wydrukować atrakcyjne, czarno-białe zdjęcie portretowe przedstawiające bliskie osoby i jak tworzyć grafikę ścienną, która przetrwa wiele lat.
Czarno-biały obraz przedstawiający członków trzypokoleniowej rodziny ustawionych w szeregu, od najmłodszego do najstarszego – wszyscy sfotografowani z profilu.

W czasie pandemii Covid-19 członkowie wielu rodzin nie mogli spotykać się tak często, jakby chcieli. Na przykład bardzo ograniczone były wizyty u dziadków. Udostępnianie drukowanych zdjęć rodzinnych nabrało jeszcze większej wartości. Spontaniczne ujęcia wyjątkowych chwil mogą wywołać wiele radości, ale bardziej planowane sesje zdjęciowe zawsze będą warte dodatkowego wysiłku.

Przedstawimy tu technikę tworzenia imponujących portretów wielopokoleniowych i przygotowywania ich do druku z myślą o generowaniu wyjątkowych i trwałych dekoracji ściennych lub upominków. Fotografując każdą osobę oddzielnie, a następnie zestawiając portrety w jeden obraz, możesz stworzyć stylowe zdjęcie grupowe, które będzie można wydrukować. Pozwoli to zaprezentować podobieństwa i różnice między twarzami członków rodziny. W przyszłości – w miarę powiększania się rodziny – będzie można dodawać członków nowych pokoleń.

1. Niezbędny zestaw

Trzymany w rękach aparat Canon EOS R6

Dzięki przełomowemu mechanizmowi AF z funkcją wykrywania oka i zaawansowanej matrycy 20 MP aparat Canon EOS R6 to doskonałe rozwiązanie do tworzenia zdjęć portretowych, takich jak to.

Zbliżenie srebrnego parasola i lampy błyskowej Speedlite.

Lampa Speedlite i srebrny parasol idealnie nadają się do oświetlania twarzy fotografowanych osób.

Do wykonania tego zdjęcia potrzebujesz tylko kilku elementów: lampy błyskowej Speedlite lub innego zewnętrznego źródła światła jako oświetlenia, stojaka oświetleniowego oraz srebrnego parasola lub softboksa. Przydatny może być również bezprzewodowy wyzwalacz lampy błyskowej. Aparat Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM zapewnia doskonałą kontrolę nad ekspozycją i innymi ustawieniami, a ponadto pozwala zarejestrować dużą ilość szczegółów w ciemnych i jasnych partiach obrazu.

Jeśli chodzi o drukowanie, idealnym rozwiązaniem jest drukarka serii Canon PIXMA TS7450a z ekonomicznymi kasetami z atramentami FINE i łatwą w obsłudze łącznością bezprzewodową, która ułatwia drukowanie bezpośrednio z komputera lub smartfona. System sześciu atramentów w urządzeniach serii Canon PIXMA TS8350a, obejmujący m.in. wyjątkową technologię ChromaLife 100 firmy Canon, doskonale sprawdzą się przy tworzeniu wyraźnych zdjęć z intensywną czernią i generuje jeszcze trwalsze wydruki.

Specjalny papier fotograficzny firmy Canon zapewnia atrakcyjne, trwałe wydruki.

2. Oddzielne pozowanie

Dziecko siedzi w ciemności; jego twarz oświetla błysk lampy odbijający się od srebrnego parasola.

Eksperymentuj z położeniem źródła światła. Im bardziej z tyłu je umiejscowimy, tym ostrzejsze będzie światło i wyraźniejsze cienie. Jedna z zasad stanowi, że światło nie powinno padać na ucho skierowane w stronę kamery.

Widziany z profilu mężczyzna, który ma oświetloną tylko twarz. Tył głowy i reszta kadru znajdują się w cieniu.

Uchwyć każdą osobę z rodziny z boku, z twarzą z profilu. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, lampą błyskową Canon Speedlite 430EX II oraz ustawieniami 1/200 s, f/11 i ISO 100.

Fotografując członków rodziny pojedynczo, można wybrać najlepsze ujęcie każdej z osób i ustawić je na końcowym wydruku w wybranej kolejności. Co więcej, nie trzeba zgromadzić wszystkich osób razem w tym samym miejscu i czasie.

Jako tło rozwieś ciemny koc lub ustaw ciemną tablicę. Poproś każdą z fotografowanych osób, aby usiadła bokiem, z odchylonymi ramionami i twarzą lekko skierowaną ku górze. W przypadku fotografowania małych dzieci poproś kogoś z rodziny o pomoc w przyciągnięciu ich uwagi w taki sposób, aby spojrzały w bok, a nawet o przytrzymanie ich w odpowiedniej pozycji (należy uważać, aby pomagająca osoba nie znalazła się w kadrze).

Lampa błyskowa pomaga zadbać o spójność oświetlenia. Podłącz lampę błyskową do softboksa lub srebrnego parasola. Uzyskasz w ten sposób łagodniejsze, bardziej rozproszone światło, które uatrakcyjni wygląd portretowanych osób. Umieść lampę błyskową na stojaku – po boku i nieco z tyłu względem miejsca, w którym znajduje się fotografowana osoba – aby uchwycić krawędź twarzy z profilu.

Jeśli nie masz lampy błyskowej, możesz użyć lampy stołowej o mocnym świetle lub wykorzystać cienką wiązkę światła padającego z okna w zaciemnionym pomieszczeniu. Fotografowana osoba powinna siedzieć tak, aby światło znajdowało się nieznacznie za jej twarzą.

3. Ustawienia aparatu i lampy błyskowej

Tył aparatu Canon EOS R6 z ustawieniami ekspozycji oraz mężczyzna siedzący przed lampą błyskową w tle.

W przypadku korzystania z zewnętrznej lampy błyskowej warto wybrać najpierw ręczną ekspozycję, a następnie dostosować moc lampy błyskowej do wybranych ustawień.

Jeśli to możliwe, wyzwól lampę błyskową bezprzewodowo, korzystając ze zgodnego aparatu i lampy błyskowej lub bezprzewodowego wyzwalacza i odbiornika. Jeśli chodzi o nastawy aparatu, warto zacząć od przełączenia aparatu w tryb ręczny (M) i ustawienia czasu naświetlania 1/200 s, przysłony f/11 i czułości ISO100. Później wartości można dostosowywać do potrzeb. Jeśli aparat to umożliwia, ustaw opcję zapisywania zdjęć w formatach RAW+JPEG. Plik JPEG można szybko udostępnić odbiorcom, a plik RAW zawiera maksymalną ilość informacji o obrazie, co usprawnia edycję.

W lampie błyskowej Speedlite włącz tryb ręczny i ustaw pełną moc błysku (1/1). Zrób zdjęcie próbne, a następnie dostosuj moc lampy błyskowej tak, aby ekspozycja twarzy była prawidłowa. Jasność można również dostosować, przysuwając światło bliżej twarzy lub je od niej odsuwając.

4. Dostosowywanie i łączenie obrazów

Zdjęcie twarzy mężczyzny z profilu edytowane w programie Digital Photo Professional firmy Canon przy użyciu narzędzi do regulacji kolorów.

Za pomocą narzędzi w panelu obszaru regulacji w oprogramowaniu Canon Digital Photo Professional (DPP) można wybiórczo przyciemnić jasne fragmenty zdjęcia, inne niż twarz, a następnie przekształcić obraz na monochromatyczny.

Gdy już masz odpowiednie zdjęcia, czas je przygotować. Jeśli nie masz wprawy w edycji obrazów, możesz przekształcić je w czarno-białe, przyciąć według własnego uznania i ułożyć na papierze w przypadku drukowania przy użyciu prostych opcji programu Canon Easy-PhotoPrint Editor – patrz następna sekcja.

Jeśli jednak edycja obrazów nie sprawia Ci problemów, możesz wykonać te czynności ręcznie. Uruchom bezpłatne oprogramowanie Canon Digital Photo Professional (DPP) i otwórz wybrane zdjęcia. Najpierw upewnij się, że widoczne są tylko twarze, a pozostały obszar każdego z obrazów jest całkowicie czarny. Jeśli światło pojawia się w innych częściach obrazu, przejdź do panelu obszaru regulacji, zamaluj obszary, które chcesz usunąć, a następnie przeciągnij suwaki jasności w dół, aby przyciemnić te obszary.

Aby podkreślić cechujący się wysokim kontrastem styl ujęć, zdecydowaliśmy się przekształcić je w zdjęcia czarno-białe. Można to zrobić w panelu Image Colours (Kolory obrazu) poprzez kliknięcie przycisku Monochrome (Monochromatyczny). Użyj suwaków, aby doprecyzować ustawienia konwersji aż do uzyskania pełnego zestawu efektownych czarno-białych portretów. Jeśli chcesz, możesz pominąć ten krok, aby zachować portrety w kolorze.

Następnie możesz połączyć obrazy tak, aby jasne obszary jednego portretu były widoczne w ciemnych częściach drugiego. Otwórz zestaw obrazów w programie DPP i wybierz pierwszy portret. Następnie przejdź do opcji Tools (Narzędzia) i wybierz narzędzie Start Compositing (Rozpocznij kompozycję).

Z listy obrazów pierwszego planu wybierz inny portret, a następnie ustaw metodę kompozycji Lighten (Rozjaśnij). Użyj strzałek, aby przesunąć drugą twarz do boku pierwszej. Naciśnij Save (Zapisz), a następnie wczytaj zapisany obraz i powtórz proces w przypadku kolejnej twarzy, aż wszystkie zostaną połączone.

5. Przygotuj się do drukowania

Obraz przedstawiający dwa czarno-białe portrety z profilu poddawane edycji za pomocą narzędzia do składania obrazu w programie Digital Photo Professional firmy Canon.

Użyj narzędzia do składania obrazu w programie DPP, aby połączyć jasne części portretów.

Obraz przedstawiający szereg czarnych i białych twarzy z profilu – użytkownik zmienia wielkość obrazu i drukuje je za pomocą programu DPP firmy Canon.

Gdy nadejdzie czas na wydruk portretu, przejdź do opcji File (Plik) > Print with detailed settings (Drukuj ze szczegółowymi ustawieniami).

Jeśli używasz programu DPP, kliknij ikonę ostrzeżenia Show Highlights/Shadows (Pokaż obszary jasne/ciemne) na dole okna i użyj suwaków tonalnych, aby tło stało się całkowicie czarne, a na twarzach nie było prześwietleń. Następnie użyj panelu Image Detail (Szczegóły obrazu), aby wyostrzyć zdjęcie. Na koniec przejdź do opcji File (Plik) > Print (Drukuj) ze szczegółowymi ustawieniami. Oprócz ustawień drukowania można zmienić także rozmiar obrazu, aby pasował do preferowanego rozmiaru wydruku.

Do edycji można też użyć programu Easy-PhotoPrint Editor na smartfonie, tablecie lub komputerze. Na ekranie New (Nowy) wybierz opcję Photo Layouts (Układy zdjęć), wybierz szablon, od którego chcesz zacząć i użyj edytora układu, aby ułożyć oddzielne portrety obok siebie. Określ rozmiar papieru, a następnie wybierz fotografie, które chcesz uwzględnić.

W narzędziach edycji wybierz narzędzie Crop (Kadrowanie) w celu usunięcia niepożądanych obszarów na poszczególnych obrazach, tak aby pozostały tylko twarze. Użyj opcji Edit Item (Edytuj element), aby dostosować pozycję i rozmiar każdej twarzy albo dodać inne twarze lub zmienić je według własnego uznania. Jeśli zdecydujesz się na konwersję zdjęć na czarno-białe, użyj sekcji Creative Filters (Filtry twórcze) lub dodaj efekt postarzonego wyglądu.

6. Drukowanie i eksponowanie

Drukarka serii Canon PIXMA TS8350 drukuje czarno-biały portret grupowy. Obok na biurku stoi aparat Canon i leży papier fotograficzny Canon.

Twórz rodzinne odbitki o jakości typowej dla punktu usług fotograficznych, korzystając z drukarki Canon PIXMA TS8350a Series w połączeniu z papierem Canon Photo Paper Plus Glossy II. Atramenty i papiery firmy Canon zostały zaprojektowane tak, aby współpracować ze sobą w celu uzyskania doskonałych rezultatów.

Czarno-biały portret rodzinny pokazujący twarze z profilu – oprawiony i zawieszony na ścianie.

Dzięki takim rozwiązaniom jak technologia atramentów ChromaLife 100 firmy Canon ulubione zdjęcia rodzinne będą świetnie prezentować się na ścianie i wytrzymają próbę czasu.

Podczas drukowania zdjęć czarno-białych należy wybrać ustawienie wstępne Black and White Print (Druk czarno-biały) i odpowiedni typ papieru oraz ustawić jakość Best (Najlepsza). Dzięki temu wydruki będą wyróżniać się bogatymi w szczegóły zacienionymi obszarami i subtelnymi jasnymi partiami.

Złożony portret rodzinny będzie imponująco prezentować się na ścianie. Może też być wspaniałym podarunkiem, który wyślesz innym członkom rodziny. To jednak dopiero początek. Na kompaktowej drukarce Canon SELPHY można drukować pojedyncze portrety lub wybrane grupy, a także tworzyć własne kartki okolicznościowe przy okazji urodzin, rocznic i innych wydarzeń rodzinnych. Program Easy-PhotoPrint Editor ułatwia tworzenie jeszcze większej liczby osobistych przedmiotów, takich jak niestandardowe kalendarze, z których wszyscy członkowie rodziny mogą korzystać przez cały rok.


Autor: James Paterson

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • PROJEKTY DOMOWE

  3 samodzielnie zrobione akcesoria fotograficzne

  Stwórz własny softbox, lampę punktową rzucającą skupione światło oraz pufę do stabilizacji aparatu.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Nasze wskazówki dotyczące prezentowania wydruków

  Dowiedz się, jak zmienić dom za pomocą pięknych, przypominających prace wystawowe wydruków rodzinnych zdjęć.

 • RENOWACJA ZDJĘĆ

  Przywracanie cennych wspomnień fotograficznych

  Poznaj projekt, który pomoże ofiarom powodzi w Belgii, umożliwiając naprawę zdjęć uszkodzonych przez wodę.

 • DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki firmy Canon do zdjęć

  Niezależnie od tego, czy chcesz prezentować zdjęcia w ramce, w albumie z wycinkami czy na naklejkach, w ofercie Canon znajdziesz drukarkę, która spełni Twoje twórcze potrzeby.