FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Aparaty i obiektywy portretowe na każdą okazję

Uwieczniaj piękno i charakter fotografowanego obiektu, od niemowląt i członków rodziny po zwierzęta domowe i świat mody, korzystając z najlepszego podstawowego zestawu Canon do fotografii portretowej.
Zarejestrowany aparatem Canon EOS R10 bliski kadr przedstawiający dziecko unoszące głowę z puszystego koca i patrzące z zaciekawieniem w bok.

Najlepszym aparatem do fotografii portretowej jest sprzęt, który nie ogranicza kreatywności – niezależnie od tego, czy fotografujesz uroczego noworodka, ukochanego przez rodzinę zwierzaka czy intrygującego nieznajomego na ulicy. W przypadku fotografii portretowej sprzęt musi pomóc uchwycić osobowość, charakter i piękno obiektu i ułatwiać realizację twórczej wizji fotografa. Nie może jednak przeszkadzać mu w pracy.

Przy wyborze aparatu do zdjęć portretowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wybór często zależy od rodzaju wykonywanych portretów. W naszej ofercie znajdziesz aparat, który spełni Twoje potrzeby. Mamy też doskonałe obiektywy, które we współpracy z aparatami pozwalają tworzyć najlepsze zdjęcia portretowe.

Portrety noworodków i zdjęcia niemowląt

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS R10 dziecko patrzy na aparat zawieszony na ramieniu osoby dorosłej. W tle widać punkty świetlne tworzące efekt bokeh.

Aparat Canon EOS R10 to idealne rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców, którzy chcą mieć łatwy w obsłudze aparat do bezproblemowego robienia ładnych zdjęć. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/25 s, f/4,0 i ISO 640. © Mark Fensome

Dzięki elektronicznej migawce, która umożliwia bezgłośne fotografowanie, aparaty bezlusterkowe firmy Canon idealnie nadają się do tworzenia portretów niemowląt, ponieważ w ich otoczeniu często musi panować całkowita cisza. Idealnie sprawdzi się tu lekki, ważący zaledwie 429 g aparat Canon EOS R10. Cicha praca pozwala zadbać o spokój dziecka, a specjalny tryb portretowy zwiększa miękkość zarówno odcieni skóry, jak i drobnych kosmyków włosów. Dostępne są również kreatywne filtry, w tym filtr monochromatyczny, który podkreśla naturalną teksturę skóry. Inteligentny AF z wykrywaniem oczu umożliwia skuteczne wyostrzanie obiektów.

Ważny jest również dobór odpowiedniego obiektywu. Zalecamy połączenie aparatu EOS R10 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM. Cichy silnik regulacji ostrości STM nie obudzi dziecka, a bardzo szeroki otwór przysłony f/1,8 zapewnia wystarczającą ilość światła, aby portrety były idealnie naświetlone – nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Szeroka maksymalna przysłona umożliwia fotografowanie z bardzo małą głębią ostrości, co skutkuje pięknym rozmyciem tła.

Portrety rodzinne

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS RP para unosi uśmiechnięte dziecko za ramiona. Scena rozgrywa się w lesie liściastym. 

Obracany ekran dotykowy, samowyzwalacz i bezproblemowa integracja z aplikacją Canon Camera Connect, która umożliwia sterowanie aparatem za pomocą smartfona lub tabletu, sprawiają, że model EOS RP idealnie nadaje się do tworzenia grupowych portretów rodzinnych. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM; 1/640 s, f/1,8 i ISO 800. © Valéria Fazekas

Dzięki funkcji AF z wykrywaniem oczu i śledzeniem twarzy aparat Canon EOS RP może zachować wyostrzenie członków rodziny, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem do wykonywania portretów grupowych nawet w przypadku bardzo dużych rodzin. Pełnoklatkowa matryca CMOS zapewnia duże pole widzenia, co przydaje się przy kadrowaniu zdjęć grupowych. Daje też kontrolę nad głębią ostrości w przypadku indywidualnych portretów o charakterze artystycznym. Osoby zajmujące się fotografią rodzinną mogą korzystać z trybu zdjęć grupowych, w przypadku którego aparat EOS RP automatycznie dostosowuje głębię ostrości, aby zapewnić wyostrzenie wszystkich osób – niezależnie od tego, czy znajdują się one z przodu czy z tyłu.

W przypadku uroczystości rodzinnych warto podłączyć do aparatu EOS RP obiektyw Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM. Jest tak mały, że nie przyciąga uwagi, więc pozwala uwieczniać niepozowane ujęcia. Jasna maksymalna przysłona (f/1,8) ułatwia fotografowanie w słabym świetle. Szeroki kąt widzenia (ogniskowa 24 mm) idealnie nadaje się do uwzględnienia całej rodziny w kadrze – bez zniekształceń typowych dla obiektywów ultraszerokokątnych. Jeśli ktoś chce zrobić zbliżenie obiektu, funkcja makro umożliwia uchwycenie każdego drobnego szczegółu.

W kontekście niepozowanych zdjęć doskonałym rozwiązaniem jest aparat Canon PowerShot PX. Ten inteligentny, nierzucający się w oczy po umieszczeniu na stole lub blacie aparat dokumentuje codzienne czynności – pozwala wszystkim domownikom uczestniczyć w wyjątkowych chwilach, ponieważ w inteligentny sposób śledzi i kadruje obiekty. Obrazy zarejestrowane tym aparatem można wyświetlać po nawiązaniu bezprzewodowego połączenia z aplikacją Canon Connect do obsługi minikamery PTZ, która wskaże najbardziej udane zdjęcia. Aparat Canon PowerShot PX może także nagrywać krótkie filmy Full HD, które można przenosić za pośrednictwem aplikacji.

Portrety: moda i beauty

Zrobione aparatem Canon EOS R zdjęcie mody. Widać na nim modelkę w przypominającej kimono sukience. Modelka trzyma gałązki i liście palmowe, które stanowią oprawę jej twarzy.

Fotografowie zajmujący się takimi rodzajami fotografii jak moda i beauty muszą robić nieskazitelne zdjęcia, aby jak najkorzystniej pokazać osoby i produkty. Dzięki funkcji wykrywania twarzy i oczu w aparacie Canon EOS R portretowane obiekty zawsze są idealnie wyostrzone. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM; 1/160 s, f/1,4 i ISO 160. © Guja Besana – ambasador firmy Canon

Jeśli chcesz, by portrety z kategorii moda i beauty wyróżniały się w mediach społecznościowych, skorzystaj z aparatu Canon EOS R. Ma on matrycę CMOS o rozdzielczości 30,3 MP, która zapewnia obrazy o wysokiej rozdzielczości – każdy szczegół jest bardzo wyraźny. Dzięki dużej i bardzo czułej matrycy pełnoklatkowej aparat EOS R radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych – i w studiu, i w plenerze – niezależnie od miejsca i czasu, w którym odbywa się sesja zdjęciowa. Autofokus działa nawet w świetle na poziomie -6 EV.

Obiektyw Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM idealnie nadaje się do tworzenia portretów z kategorii moda i beauty. Dzięki szerokiej przysłonie f/2 i charakterystycznemu dla teleobiektywu zacieśnieniu perspektywy obiektyw tworzy miękkie tło z mocnym rozmyciem, co nadaje portretom elegancki wygląd i wyodrębnia obiekty z otoczenia. Takie teleobiektywy generują też bardzo małe zniekształcenia, co przekłada się na atrakcyjny wygląd portretowanych osób, zwłaszcza ich twarzy. Obiektyw RF 85mm F2 MACRO IS STM pozwala też rejestrować zbliżenia rąk i rysów twarzy dzięki współczynnikowi powiększenia makro na poziomie 0,5x. 5-stopniowy stabilizator obrazu sprawia, że nie musisz zabierać ze sobą statywu, kiedy wybierasz się na nocną sesję uliczną.

Portrety zwierząt domowych

Puszysty brązowo-biały pies siedzi na nadmorskiej trawie.

Aparat Canon EOS R7 łączy szybką pracę i wysoką jakość obrazu. Jest idealnym aparatem do unieruchamiania na zdjęciach poruszających się obiektów i rejestrowania wszystkich szczegółów w słabym świetle. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R7 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 59 mm, 1/30 s, f/9 i ISO 100.

Zwierzęta potrafią przespać cały dzień, ale kiedy chcemy je sfotografować, nagle postanawiają zażyć nieco ruchu. Właśnie z tego względu model Canon EOS R7 jest idealnym aparatem do fotografowania zwierząt domowych. Aparat EOS R7 zaprojektowano z myślą o fotografowaniu przyrody i zwierząt. Obsługuje migawkę elektroniczną, która pozwala robić serie zdjęć z szybkością 30 kl./s i naświetlać obraz z czasem 1/16 000 s. Dzięki temu można fotografować nawet najszybciej poruszające się zwierzęta. Funkcja wykrywania zwierząt i mechanizm AF ze śledzeniem sprawiają, że obiekt pozostaje wyostrzony niezależnie od umiejscowienia w kadrze. Nawet 8-stopniowy stabilizator obrazu (w zależności od dołączonego obiektywu) pozwala robić pozbawione rozmyć zdjęcia aparatem trzymanym w dłoniach. Dzięki modułom Wi-Fi i Bluetooth aparat EOS R7 bezproblemowo łączy się ze smartfonami za pomocą aplikacji Canon Camera Connect. W efekcie można zdalnie wyzwalać migawkę, a koncentrować się na przyciąganiu uwagi zwierzęcia i poruszaniu się w odpowiednim kierunku.

Wbudowany stabilizator obrazu (IBIS) w aparacie EOS R7 współpracuje z optycznym stabilizatorem obrazu w obiektywie Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, co przekłada się na nawet 7-stopniową stabilizację i umożliwia fotografowanie z ręki lub z długim czasem naświetlania w słabym oświetleniu bez obaw o rozmycie obrazu. Obiektyw ma kompaktową konstrukcję i ważny 390 g, więc nawet najdłuższe sesje fotograficzne z udziałem pełnych energii zwierząt nie stanowią problemu. Dzięki matrycy APS-C w aparacie EOS R7 ten obiektyw zapewnia pole widzenia odpowiadające zakresowi ogniskowej 24–48 mm w aparacie pełnoklatkowym. Jest to uniwersalny zakres zoomu, który ułatwia pracę podczas sesji z udziałem nieprzewidywalnych zwierząt.

Portrety z kontekstem

Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6. Przedstawia kobietę w białej sukience tańczącą nocą na plaży. W tle widać oświetlone budynki.

Aparat Canon EOS R6 został zaprojektowany z myślą o skutecznej pracy przy słabym oświetleniu i w mocno kontrastowej scenerii. Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 20,1 MP ma mniej pikseli niż matryce niektórych aparatów firmy Canon, ale każdy piksel jest większy, a tym samym znacznie bardziej czuły na światło. W rezultacie aparat może automatycznie ustawiać ostrość nawet w świetle na poziomie -6,5 EV. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM; 1/40 s, f/1,4 i ISO 32 000. © Javier Cortés – ambasador firmy Canon

Nieprzewidywalny charakter sesji obejmujących portrety środowiskowe wymaga użycia bardzo wszechstronnego aparatu. Dzięki uszczelnionemu korpusowi aparatem Canon EOS R6 można fotografować w każdych warunkach. Wbudowany stabilizator obrazu (IBIS) zapewnia nawet 8-stopniową stabilizację obrazu, co pozwala robić wyraźne, nierozmyte zdjęcia z ręki. Z kolei duża, bardzo czuła na światło matryca pełnoklatkowa i szeroki zakres czułości ISO umożliwiają tworzenie idealnie oświetlonych portretów w nieprzewidywalnych i trudnych warunkach oświetleniowych. Co więcej, dzięki zaawansowanemu wykrywaniu i śledzeniu oczu oraz autofokusowi, który działa nawet w świetle na poziomie -6,5 EV, aparat EOS R6 skutecznie wyostrza obiekty o każdej porze dnia. Dzięki seriom zdjęć rejestrowanym z szybkością 20 kl./s nigdy nie przegapisz nawet najbardziej ulotnego wyrazu twarzy.

Te same cechy, dzięki którym obiektyw Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM nadaje się do portretów rodzinnych, sprawiają, że jest to dobre rozwiązanie w przypadku portretów środowiskowych. Ten ważący zaledwie 270 g obiektyw można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. 5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu i duża maksymalna przysłona umożliwiają kreatywną pracę w każdych warunkach oświetleniowych, więc można robić zdjęcia całej sylwetki w dopełniającym, interesującym otoczeniu. Ogniskowa sprawia, że tego modelu można używać także jako obiektywu do vlogowania.

Mając pod ręką odpowiedni aparat i obiektyw firmy Canon, można w każdej chwili sfotografować dowolny obiekt – kota, kuzyna, mamę, modelkę itp.


Autor: Peter Wolinski

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Idealny obiektyw do portretów

  Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru obiektywu do fotografii portretowej.

 • FOTOGRAFOWANIE DZIECI

  Wskazówki dotyczące fotografowania małych dzieci

  Zadbaj o to, aby fotografowanie dzieci było przyjemne, i rejestruj atrakcyjne materiały.

 • ZESTAW

  Zalety aparatu z prawdziwego zdarzenia

  Dowiedz się, w jaki sposób aparat Canon EOS R100 może pomóc w uwiecznianiu wspomnień.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Rób abstrakcyjne portrety

  Eksperymentuj z różnymi ekspozycjami, malowaniem światłem, cieniami i nie tylko.