A girl playing in a park holds a yellow frisbee in front of her, framing her face. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Lepsze portrety: 5 wyzwań fotografii rodzinnej

Dla blogerki podróżniczej, Katji Gaskell, nie ma nic lepszego niż podróżowanie z rodziną i fotografowanie wyjątkowych chwil na całym świecie. Katja, jej mąż i trójka ich dzieci wrócili niedawno do Wielkiej Brytanii po 12 latach pobytu w Australii, Indiach i Meksyku. W tym czasie Katja dokumentowała swoje przygody online, na blogu podróżniczym Globetotting. Korzystała ze smartfona o wartości 400–550 GBP i udostępniała zdjęcia 16,4 tys. fanów w serwisie Instagram.

Jej dzieci dorastały na czterech kontynentach – Alfie (obecnie 11 lat) urodził się w Sydney, Tess (9) – w Delhi, a Sam (4) – w Meksyku. „Jestem dużą zwolenniczką podróży rodzinnych i uważam, że to najlepsza edukacja” – mówi. Fotografia jest ważnym elementem ich życia. „Lubię robić zdjęcia w pracy i dokumentować życie rodzinne oraz podróże.

„Od momentu założenia bloga Globetotting robiłam zdjęcia telefonem” – mówi Katja. „Jednak zależalo mi na zdjęciach w wyższej jakości i wówczas zdałam sobie sprawę, że aparat w telefonie ma pewne ograniczenia”.

Zależy jej na funkcji powiększania obrazu, które nie jest obecnie dostępna w standardowych telefonach, oraz na plikach o wyższej jakości, dzięki którym mogłaby powiększać szczegóły i drukować rodzinne zdjęcia w różnych rozmiarach. „Co roku tworzę album ze zdjęciami, ale czasami nie mogę korzystać ze zdjęć zrobionych za pomocą telefonu, ponieważ ich jakość jest za słaba”.

Katja pracuje teraz w Londynie nad nowymi sposobami fotografowania swojej rodziny. Korzystając z łatwego w obsłudze aparatu Canon EOS M50 i obiektywów Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM oraz Canon EF-M 32mm f/1.4 STM, odkrywa funkcje ręcznej regulacji, np. głębią ostrości i czasem naświetlania.

„Wspaniałą cechą aparatu Canon EOS M50 jest jego mobilność” – mówi. „Można przełożyć go przez ramię i ruszać w świat. Mimo niewielkich rozmiarów obsługuje różne obiektywy. Dzięki temu fotografowanie dzieci podczas rodzinnych podróży jest naprawdę łatwe”.

Powiązane artykuły
A baby plays with an abacus.

FOTOGRAFOWANIE DZIECI

Do wykorzystania już dziś – 12 porad jak fotografować dzieci

Uwieczniaj cenne chwile i każdy etap życia Twojego dziecka. Poznaj nasze sposoby, aby fotografowanie dzieci było zabawne i zapewniało wspaniałe rezultaty.

A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

FOTOGRAFIA RODZINNA

Jak robić naturalne, kreatywne portrety rodzinne

Profesjonalny fotograf portretowy Christian Anderl doradza jak tworzyć spontaniczne rodzinne zdjęcia.

Print your family's life story

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Wydrukuj historię życia swojej rodziny

Drukuj i twórz zdjęcia z pamiętnych rodzinnych spotkań.

Aby pomóc jej w rozwoju umiejętności fotografowania aparatem Canon EOS M50, austriacki fotograf portretowy i ambasador Canon, Christian Anderl, przygotował serię wyzwań fotograficznych, dzięki którym jej praca zyska na kreatywności.

1. Używaj małej głębi ostrości

A portrait of a girl smiling, the background blurred. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Otwierając szerzej przysłonę, Kaja może robić portrety z małą głębią ostrości, na których obiekt jest wyostrzony, a reszta obrazu jest rozmyta. „Zrób portret z bardzo małej odległości, używając możliwie jak najmniejszej przysłony (najmniejszej liczby f), a następnie eksperymentuj, stopniowo ją zwiększając” – mówi Christian. „Ustaw ostrość na oczy. Jeśli jedno oko znajduje się bliżej Ciebie, a obiekt nie patrzy w Twoją stronę, wyostrz bliższe oko”. Mimo, że niektóre aparaty smartfonów symulują małą głębię ostrości w przypadku takich obiektów jak ludzie, a aplikacje umożliwiają dodawanie podobnych efektów do zdjęć, nie jest to prawdziwa regulacja głębi ostrości. „Zobaczycie, o ile lepsze mogą być zdjęcia z aparatu, jeśli poświęcicie im trochę czasu” – mówi Christian.

Kaja użyła obiektywu Canon EF-M 32mm f/1.4 STM do zrobienia portretów dzieci w parku, ogrodzie i w domu. Fotografując w trybie preselekcji przysłony (Av), wypróbowała oba skrajne końce przysłony, aby poeksperymentować z ustawieniami. „Wspaniałą cechą tego obiektywu jest przysłona f/1,4, zapewniająca naprawdę małą głębię ostrości” – mówi. „Ta technika może przydać się w podróży – ustawianie dzieci na pierwszym planie i rozmywanie tła. Dzięki temu moje prace w serwisie Instagram będą bardziej interesujące. Jestem naprawdę zadowolona z efektów. W przypadku telefonu nie udało mi się uzyskać niczego takiego bez użycia filtra. Naprawdę podoba mi się efekt wyostrzenia oczu na lekko rozmytym tle i to, jak ułatwia on wyróżnianie osób”.

2. Sfotografuj dzieci bawiące się wodą

Three pictures show a young boy playing with a cup of water. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Christian zasugerował, żeby Katja przetestowała szybką serię zdjęć aparatu Canon EOS M50, fotografując dzieci bawiące się wodą. „Użyj krótkiego czasu naświetlania, znajdź dobre światło i użyj trybu szybkiej serii zdjęć w aparacie, aby zrobić jak najwięcej fotografii” – powiedział Christian. Później można wybrać zdjęcia, na których ruch i pozycja wody są najbardziej interesujące i atrakcyjne wizualnie. „Spróbuj fotografować pod słońce, tak aby podświetlało ono krople wody. Ciemne tło może również uwydatnić wodę. Sprawdź, czy uda Ci się uchwycić tęczowe kolory w odbiciu na wodzie”.

Korzystając z trybu preselekcji czasu (Tv), Katja mogła przekonać się, jak ręczne ustawienie czasu naświetlania w aparacie Canon EOS M50 może zatrzymać ruch. Używając obiektywu EF-M 32mm f/1.4 STM firmy Canon sfotografowała swoje najmłodsze dziecko, Sama, nalewającego i wylewającego wodę z kubka. Wykorzystując w pełni możliwości fotografowania z szybkością 10 klatek na sekundę i przysłoną f/1,4, Katja zrobiła zdjęcie, na którym „zamroziła” strumień wody.

„Eksperymentowałam z krótkim czasem naświetlania” – mówi Katja. „Próba uchwycenia ruchu wody sprawiła mi dużo przyjemności. Ustawianie ostrości na różnych elementach było bardzo proste. Zamiast ręcznie ustawiać ostrość na określonych obszarach, mogę obserwować efekty uzyskiwane po zmianie samego czasu naświetlania”.

3. Uchwyć śmiech

A brother and sister play in a huge tree, laughing. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

„Dzięki aparatowi masz dostęp do szybkiego trybu zdjęć seryjnych, więc możesz uchwycić śmiech i ruch dzieci” – mówi Christian. „Sprawdź, ile wyostrzonych i uśmiechniętych twarzy możesz sfotografować. Podczas fotografowania dzieci nie masz zbyt wiele czasu, więc przygotuj jedną konfigurację ustawień i korzystaj z niej przez pięć minut, zanim dzieci znudzą się zabawą”.

Katja poszła z dziećmi po południu do lokalnego parku. Chciała sfotografować to, jak spędzają razem czas. „Aby utrzymać dyscyplinę dzieci, nie należy przebywać w danym miejscu zbyt długo. Na koniec warto dać im smakołyki – mówi. „Zrobiłam im zdjęcia, gdy się bawiły na huśtawach, biegały wokół i wspinały się na drzewa. Uchwyciłam wiele uśmiechów i radości, a w przypadku niektórych zdjęć użyłam również małej głębi ostrości”.

4. Fotografowanie zabawnych ruchów

A young boy swings on a swing, laughing. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Dzieci rzadko siedzą w bezruchu, a możliwość uchwycenia ich żywiołowości sprawia, że zdjęcia rodzinne są bardziej dynamiczne. „Trzeba mieć świadomość ruchu wokół siebie i obserwować, czy jest szybki czy spowolniony” – mówi Christian.

Do zdjęć podskoków, tańca i zabawy na huśtawach Katja wybrała obiektyw Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM. „Użyłam obiektywu zmiennoogniskowego i krótkiego czasu naświetlania, aby mieć pewność, że nie przegapię ani jednej chwili. Ten obiektyw jest niezwykle uniwersalny i umożliwia uchwycenia dzieci w ruchu”.

Aby zrobić to zdjęcie, Katja użyła ustawień 1/640 s, f/3,5 i ISO 100. „To była wspaniała sesja. Uchwyciłam rzeczy, z którymi wcześniej miałam problem, np. Sama na huśtawce. Zdjęcia są o wiele bardziej interesujące, ponieważ cechuje je różnorodność”.

5. Stwórz film poklatkowy

Doskonałym sposobem na zwiększenie różnorodności jest nagrywanie krótkich filmów poklatkowych z udziałem rodziny. Najlepszym pomysłem jest uchwycenie rodziny w ruchu, a nie powolnych obiektów. Nagranie będzie dynamiczne i atrakcyjne – mówi Christian. „Osoby zaczynające zabawę z filmami poklatkowymi zazwyczaj popełniają dwa błędy: skupiają się na chmurach i robią zdjęcia co 10 sekund. Chmury poruszają się bardzo wolno, więc powstający film poklatkowy jest również wolny. Chodzi o to, aby poczuć ruch wokół siebie i zobaczyć, co daje odpowiedni efekt, gdy dzieci są w ruchu”.

Katja odkryła, że robienie filmów poklatkowych aparatem Canon EOS M50 jest proste i przyjemne. „Wystarczy włączyć tryb poklatkowy, zaangażować dzieci do współpracy i włączyć nagrywanie” – mówi. „To świetna funkcja, której początkowo nie planowałam używać zbyt często, ale teraz, gdy wiem, jak ją obsługiwać, z pewnością będę wykorzystywać ją podczas tworzenia treści na blog Globetotting”.

A boy looks into a yellow bowl on the table in front of him. Taken on a Canon EOS M50 by Katja Gaskell.

Praca z Canon EOS M50 rozbudziło w Katję większe ambicje w odniesieniu do jej fotografii. Zastanawianie się nad kompozycją odmieniło jej sposób myślenia o fotografowaniu rodziny. „Wcześniej po prostu robiłam zdjęcia” – mówi. „Mówiłam tylko »stop« i robiłam wiele zdjęć, a tylko nieliczne z nich były naprawdę udane. Kreatywne myślenie o zdjęciu, które chcemy zrobić, daje więcej przyjemności niż bezrefleksyjne pstrykanie.

„Przejście z telefonu na aparat EOS M50 było zaskakująco proste. Jest naprawdę łatwy w użyciu. Ustawienia zapewniają pełną kontrolę oraz dają możliwości ciągłego rozwoju i doskonalenia fotograficznych umiejętności. A do fotografowania można podchodzić na wiele różnych sposobów”.

Autorka: Lucy Fulford

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik