WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

Często zadawane pytania dotyczące drukarek, atramentu i papieru

Suhaib Hussain, specjalista ds. druku w Canon Europe, odpowiada na często zadawane pytania dotyczące drukowania.
Poziomy atramentu wyświetlane na pasku ustawień drukarki Canon.

Mnogość technik przenoszenia atramentu na papier oraz rodzajów atramentu i papieru sprawia, że drukowanie rodzi wiele pytań dla każdego, od użytkowników domowych po profesjonalnych fotografów. Suhaib Hussain, specjalista ds. druku w Canon Europe, odpowiada na niektóre z często zadawanych pytań dotyczących drukowania, atramentu i papieru.

Wybór drukarki, atramentu i papieru:Poznajmy podstawowe cechy drukarek:

Jakie są rodzaje atramentu i jak nim zarządzać:

Jakie są różnice pomiędzy drukarkami atramentowymi, laserowymi i innymi typami drukarek?

Druk laserowy opiera się na fizycznym kontakcie papieru z bębnem światłoczułym. Bęben zbiera suchy toner w formie proszku, który następnie zostaje utrwalony na papierze za pomocą ciepła. Proces ten zapewnia dużą odporność wydruków na rozmazywanie, dlatego drukarki laserowe są idealne do zastosowań biurowych, w przypadku których głównym wymogiem jest drukowanie dokumentów na zwykłym papierze.

W przypadku drukowania atramentowego na papier wyrzucane są krople ciekłego atramentu, bez fizycznego kontaktu. Umożliwia to stosowanie znacznie szerszego zakresu typów nośników i grubości papieru, a także zapewnia znacznie lepsze odwzorowanie obrazu i jaskrawość kolorów podczas drukowania zdjęć.

Przenośne drukarki fotograficzne SELPHY marki Canon wykorzystują proces druku termosublimacyjnego, który umożliwia drukowanie trwałych, atrakcyjnych odbitek o żywej, płynnej kolorystyce. Wymaga specjalnego papieru powlekanego i idealnie nadaje się do szybkiego drukowania odbitek profesjonalnej jakości.

W minidrukarkach fotograficznych z serii Canon Zoemini zastosowano technologię ZINK1 (nazwa pochodzi od angielskiej frazy „Zero Ink”, oznaczającej „zero atramentu”), w której papier fotograficzny pokryty jest mikrokryształami reagującymi na wysoką temperaturę. Taki papier pozwala uzyskać odporny na rozmazanie i wodoodporny obraz bez konieczności użycia atramentu, a więc doskonale nadaje się do małych drukarek przenośnych.

Kobieta używająca smartfona do drukowania za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1300 i leżący w pobliżu stos kopert.

Kompaktowe drukarki fotograficzne SELPHY marki Canon, takie jak drukarka Canon SELPHY CP1300, bazują na technologii druku termosublimacyjnego, w której trzy różne kolory barwnika ze specjalnej wstęgi są przenoszone na papier w kolejnych cyklach, aż w końcu podczas czwartego i ostatniego cyklu nakładana jest na wierzch warstwa chroniąca barwniki.

Jeśli szukasz jednej drukarki, która może drukować zarówno dokumenty, jak i zdjęcia, najlepiej sprawdzi się technologia atramentowa. Seria drukarek PIXMA marki Canon obejmuje modele z osobnymi kasetami, a także z uzupełnianymi zbiornikami z atramentem, które są bardziej ekonomiczne w przypadku większej liczby wydruków – zobacz sekcję Jaka jest różnica między oddzielnymi kasetami z atramentem a kasetami FINE? poniżej.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest szybkość drukowania, szczególnie jeśli mamy w planach drukowanie w dużych ilościach – zobacz sekcję Co oznacza skrót „obr./min”? poniżej. Inną praktyczną funkcją jest automatyczny druk dwustronny, który umożliwia wydajne drukowanie dwustronne i pozwala zaoszczędzić na papierze. Gdy chcemy skanować lub kopiować dokumenty lub zdjęcia, doskonale sprawdzą się drukarki wielofunkcyjne z wbudowanym skanerem. Ułatwić drukowanie mogą również opcje łączności bezprzewodowej.

Główne kategorie drukarek marki Canon obejmują drukarki PIXMA do użytku domowego i drukarki MAXIFY do zastosowań w domu lub małym biurze. Takie rozróżnienie znacznie ułatwia proces decyzyjny.

Sanjay Jogia trzymający wydruk z drukarki Canon imagePROGRAF PRO-300.

Jako profesjonalna wielkoformatowa drukarka fotograficzna umożliwiająca drukowanie w formacie A3+ urządzenie Canon imagePROGRAF PRO-300 wykorzystuje 10 atramentów pigmentowych, w tym w szary, czarny matowy, czarny fotograficzny i Chroma Optimiser, co zapewnia najwyższą jakość zarówno wydruków kolorowych, jak i czarno-białych. Nadaje się do obsługi szerokiej gamy papierów fotograficznych i artystycznych. © Sanjay Jogia

Papier fotograficzny marki Canon

W celu uzyskania najwyższej jakości zdjęć oferta nośników Canon do zastosowań artystycznych obejmuje szeroki zakres poziomów bieli papieru (aż do maksymalnej jasności) oraz imponujący zakres wykończeń, od gładkiego po bogato teksturowany. Drukarki fotograficzne Canon PIXMA PRO i Canon imagePROGRAF obsługują także papier do zastosowań artystycznych oraz inne nośniki firm specjalizujących się w produkcji papieru, takich jak Canson i Hahnemühle.

Jaki atrament jest najlepszy do drukowania zdjęć i dokumentów?

W drukarkach atramentowych zwykle stosuje się atramenty barwnikowe, ale firma Canon od dawna specjalizuje się w hybrydowych systemach atramentów, które łączą czarny atrament pigmentowy z kolorowymi atramentami barwnikowymi. Czarny atrament pigmentowy umożliwia uzyskanie w dokumentach wyraźnego, intensywnie czarnego tekstu, który jest odporny na rozmazywanie i niezwykle trwały, nawet na zwykłym papierze i kopertach. Z kolei atramenty barwnikowe umożliwiają żywe odwzorowanie kolorów podczas drukowania zdjęć, zwłaszcza na papierze błyszczącym i półbłyszczącym.

Podstawowe hybrydowe drukarki atramentowe marki Canon mają kasetę z czarnym atramentem pigmentowym i kasetę z atramentem barwnikowym w trzech kolorach. Bardziej zaawansowane modele mają poza pigmentową czernią cztery oddzielne atramenty barwnikowe (lub nawet pięć), w tym czarny (a czasami niebieski lub szary) atrament fotograficzny. Umożliwiają one drukarkom takim jak Canon PIXMA TS705a i Canon PIXMA G640 obsługę szerokiej gamy kolorów oraz większego zakresu tonalnego i kontrastu w przypadku drukowania zdjęć.

Technologia atramentów pigmentowych LUCIA PRO, zastosowana w drukarkach imagePROGRAF PRO marki Canon, zapewnia pełną swobodę ekspresji przy drukowaniu zarówno kolorowych, jak i czarno-białych zdjęć. Na przykład umożliwiająca drukowanie w formacie A3+ drukarka Canon imagePROGRAF PRO-300 ma dziesięć atramentów pigmentowych, dzięki czemu zapewnia niezrównaną jakość zdjęć drukowanych na matowym papierze fotograficznym i specjalistycznym papierze do zastosowań artystycznych. Drukarka wykorzystuje także kasetę Chroma Optimiser, która poprawia płynność kolorów i ogólną jakość zdjęć na papierze błyszczącym.

Jakie rodzaje papieru najlepiej nadają się do drukowania zdjęć i dokumentów?

Do drukowania dokumentów idealnie nadają się dobrej jakości papier zwykły i gruby, natomiast w przypadku zdjęć wybór jest o wiele większy. Canon oferuje błyszczący, półbłyszczący i matowy papier fotograficzny. Dostępny jest np. dwustronny matowy papier fotograficzny, idealny do scrapbookingu, a jego wersja z fabrycznie wykonanym środkowym zagięciem i dołączoną kopertą nadaje się do tworzenia kartek okolicznościowych. Papiery fotograficzne błyszczące i półbłyszczące są pokryte zewnętrzną warstwą ochronną, która doskonale sprawdza się w przypadku atramentów barwnikowych. Stosunkowo małe cząsteczki barwnika są całkowicie wchłaniane przez papier i zamykane pod warstwą zewnętrzną.

Drukarka MAXIFY GX6050 MegaTank z widocznymi okienkami poziomu atramentu z przodu; w tle wydruki przypięte do tablicy ogłoszeń.

Zamiast tradycyjnych kaset drukarki MegaTank z serii PIXMA G i MAXIFY GX marki Canon są wyposażone w uzupełniane zbiorniki z atramentem, które wystarczają aż na 60002 wydruków między kolejnymi uzupełnieniami. Dzięki okienkom podglądu umieszczonym z przodu drukarki można łatwo kontrolować poziom atramentu.

Drukarka Canon PIXMA TS705 umieszczona na drewnianym stole i drukująca zdjęcia owoców i kwiatów.

Podobnie jak inne hybrydowe drukarki atramentowe marki Canon drukarka PIXMA TS705a wykorzystuje czarny atrament pigmentowy oraz cztery atramenty barwnikowe: błękitny, amarantowy, żółty i czarny fotograficzny. Kasety z czarnym i kolorowym atramentem są dostępne w wersjach o pojemności standardowej, XL i XXL3, co umożliwia drukowanie w różnych ilościach.

Co oznacza skrót „obr./min” i dlaczego jest on ważny?

Szybkość drukowania jest często podawana w str./min (stronach na minutę), ale może to być mylące, ponieważ wartość ta zależy od zawartości strony i ustawień rozdzielczości. Zamiast tego firma Canon stosuje wskaźnik obr./min (obrazów na minutę). Jest on bardziej precyzyjny, ponieważ bazuje na wynikach standardowych stron testowych ISO, które obejmują tekst, wykresy i obrazy drukowane w stałej rozdzielczości. Wskaźnik obr./min jest bardziej wiarygodnym wskazaniem rzeczywistej szybkości drukarki.

Co to jest drukowanie bez obramowania?

Opcja wydruków bez obramowania, często używana do drukowania zdjęć o różnych rozmiarach, umożliwia drukowanie aż do krawędzi papieru, dzięki czemu zdjęcie nie ma białych marginesów. Wiele drukarek domowych, np. z serii Canon PIXMA TS5350a, umożliwia drukowanie bez obramowania w formatach od 3,5 × 3,5 cala do A4. W najnowszych drukarkach imagePROGRAF PRO, w tym w Canon imagePROGRAF PRO-300 i Canon imagePROGRAF PRO-1000, druk bez obramowania możliwy jest zarówno na papierze matowym i nośnikach do zastosowań artystycznych, jak i na papierze błyszczącym i półbłyszczącym.

Ta coraz bardziej popularna funkcja umożliwia drukowanie za pośrednictwem połączenia Wi-Fi z dowolnego miejsca w domu lub biurze – przy użyciu smartfona, tabletu, laptopa lub komputera stacjonarnego z połączeniem Wi-Fi – bez konieczności fizycznego podłączania urządzenia do drukarki. Aplikacje firmy Canon, takie jak Canon PRINT, Creative Park i Easy-PhotoPrint Editor, umożliwiają sterowanie drukarką i korzystanie z wielu funkcji z poziomu urządzenia inteligentnego. Bezpośrednie połączenie bezprzewodowe to kolejna ciekawa funkcja, która umożliwia nawiązanie bezpośredniego bezprzewodowego połączenia między drukarką a urządzeniem inteligentnym bez konieczności korzystania z routera. Tego typu skanowanie i drukowanie w chmurze staje się coraz bardziej popularne i umożliwia zdalne sterowanie zadaniami. Zakres funkcji zależny od modelu drukarki.

Drukarka PIXMA TS6350 marki Canon ustawiona na stole i drukująca zdjęcia do dekoracji urodzinowych.

Niezwykle ekonomiczne 5-atramentowe drukarki z serii Canon PIXMA TS6350a Series doskonale sprawdzają się w szybkim drukowaniu dokumentów i zdjęć. Typową funkcjonalnością tej serii jest łączność Wi-Fi, która ułatwia drukowanie z laptopa, smartfona, tabletu i innych urządzeń z dowolnego miejsca w domu. Wyeliminowanie konieczności fizycznego podłączenia urządzenia do drukarki za pomocą kabla znacznie ułatwia skanowanie i drukowanie.

Jaka jest różnica między oddzielnymi kasetami z atramentem a kasetami FINE?

Większość drukarek atramentowych marki Canon wykorzystuje innowacyjną głowicę drukującą zwaną FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering), która jest niezwykle wytrzymała i umożliwia generowanie wysokiej jakości wydruków. Zamiast wytryskiwania atramentu głowice drukujące FINE podgrzewają go, zapewniając podawanie atramentu przy jednym wyrzucie, co zwiększa wydajność drukowania i prędkość nanoszenia kropli atramentu, a to z kolei przekłada się na większą dokładność druku.

Niektóre drukarki PIXMA firmy Canon wykorzystują pojedyncze kasety z atramentem, a inne mają system kaset FINE obejmujący tylko dwie kasety: jedną czarną i jedną trójkolorową. Dużą zaletą systemu kaset FINE jest wygoda i krótszy czas konserwacji. W kasetach FINE głowice drukujące są zintegrowane z kasetami, dzięki czemu z każdą wymianą kasety otrzymujemy nową głowicę. W drukarkach z osobnymi kasetami dla każdego koloru atramentu kasety są umieszczane w podajniku, który podaje atrament do głowic drukujących. Teoretycznie osobne kasety to w dłuższej perspektywie oszczędność pieniędzy, ponieważ wystarczy wymienić tylko te kasety, w których skończył się atrament. Jeśli w przypadku intensywnego drukowania dużej liczby zdjęć o jednym dominującym kolorze skończy się jeden konkretny atrament, wymiana tylko jednej kasety bardziej się opłaca.

Jak wymienić kasety z atramentem?

Wymiana kaset z atramentem jest bardzo prosta. Za pośrednictwem sterownika drukarki na komputerze lub aplikacji Canon PRINT w urządzeniu inteligentnym (jeśli jest zainstalowana) otrzymasz monit informujący o niskim poziomie lub braku atramentu w kasecie. Informacje o poziomie atramentu są również wyświetlane bezpośrednio na drukarkach firmy Canon z wbudowanym ekranem.

Aby wymienić kasetę z atramentem, wystarczy otworzyć pokrywę drukarki, wyjąć zużytą kasetę i włożyć nową. Wiele oddzielnych kaset atramentowych marki Canon ma również diody LED, które migają na czerwono, gdy kończy lub skończył się atrament. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, które elementy wymagają wymiany.

Jak często należy wymieniać kasety z atramentem?

Jeśli drukujemy głównie dokumenty tekstowe, kasety wystarczą nam na znacznie dłużej niż w przypadku regularnego drukowania zdjęć w dużych rozmiarach i o stosunkowo wysokim zużyciu atramentu.

Aby zaspokoić różne potrzeby klientów, w przypadku wielu obecnych drukarek Canon poza kasetami o standardowej pojemności dostępne są także kasety o pojemności XL, a nawet XXL3. W przypadku bardzo dużych nakładów drukowania warto rozważyć kupno drukarki Canon MegaTank, która zamiast tradycyjnych kaset ma uzupełniane zbiorniki z atramentem. Zawarty w nich atrament zazwyczaj wystarcza na wydrukowanie co najmniej ok. 60002 stron, podczas gdy w drukarkach z tradycyjnymi kasetami atrament wystarcza na wydrukowanie 150–200 stron.

Niezależnie od tego, ile drukujesz i czy drukujesz w domu, w biurze czy w celach artystycznych, dzięki ofercie Canon znajdziesz idealną drukarkę dla siebie.


Autor: Matthew Richards

 1. ZINK, Zero Ink i logo ZINK są znakami towarowymi ZINK Holdings, LLC, zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
 2. Wydajność druku jest wartością szacowaną w oparciu o niezależną metodę testową firmy Canon, w ramach której jest stosowana karta ISO/IEC 24712 i symulacja ciągłego drukowania z wymianą zbiorników z atramentem po wstępnej konfiguracji urządzenia.
 3. Atramenty XXL mogą być niedostępne w niektórych regionach.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Omówienie rodzajów papieru

  Zapoznaj się z różnymi rodzajami papieru firmy Canon, korzystając z tego przydatnego przewodnika dla kupujących.

 • WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

  Która drukarka jest odpowiednia dla Ciebie?

  Znajdź najlepszą drukarkę Canon dla swoich potrzeb — od rodzin i studentów po osoby wykonujące pracę w domu.

 • DRUKOWANIE

  Odpowiednia aplikacja Canon do obsługi drukowania

  Aplikacje firmy Canon do obsługi drukowania umożliwiają kreatywną i uporządkowaną pracę – każdy projekt można dostosować do własnych potrzeb.

 • DRUKOWANIE

  Drukarka atramentowa czy laserowa: która z nich jest odpowiednia dla Ciebie?

  Poznaj różnice między drukarkami atramentowymi i laserowymi firmy Canon i dowiedz się, które urządzenia najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.