DRUKOWANIE I TWORZENIE

Twórz świadczące o życzliwości, domowe prezenty z wydruków

Dowiedz się, w jaki sposób możesz tworzyć wyjątkowe prezenty – od ładnego papierowego bukietu papieru po zabawną rozkładaną kartkę – za pomocą Canon Creative Park i drukarki PIXMA.
Ręcznie wykonany bukiet papierowych kwiatów przechodzi w salonie z jednej pary rąk do drugiej.

Czasami prosty, własnoręcznie wykonany prezent może mieć ogromne znaczenie dla rodziny i przyjaciół. Bez względu na to, czy przeżywają miłe czy trudne chwile, z pewnością docenią prezent, który jest efektem Twojej pracy i nie pochodzi ze sklepu. Przy okazji możesz uwolnić swój twórczy potencjał.

Aplikacja Canon Creative Park jest pełna szablonów do tworzenia rękodzieła z papieru. Dzięki temu możesz wydrukować i złożyć bukiet papierowych kwiatów o każdej porze roku – wraz z okolicznościową kartką w wybranym stylu. Prezenty te będą nie tylko bardziej znaczące ze względu na wysiłek włożony w ich przygotowanie, ale także trwalsze od prawdziwych kwiatów – i rozjaśnią każde pomieszczenie.

Papierowe rękodzieło to bardziej ekonomiczny sposób przygotowywania prezentów, a także okazja do podjęcia świadomego działania. Jeśli się rozmyślisz lub popełnisz błędy, zawsze możesz poddać wydrukowane szablony recyklingowi (sprawdź lokalne wytyczne).

Mając to na względzie, firma Canon postawiła przed Martinem Stone'em, entuzjastą papierowego rękodzieła, zadanie stworzenia idealnego prezentu dla jego partnerki za pomocą aplikacji Canon Creative Park, drukarki PIXMA i własnej kreatywności.

Wybór szablonów: pomysły na prezenty

Dłonie trzymają smartfon, na którego ekranie są widoczne szablony kwiatów z aplikacji Canon Creative Park. Z drukarki Canon PIXMA poniżej wysuwają się wydruki szablonów płatków.

Aplikacja Canon Creative Park udostępnia szeroki zakres szablonów, które można wykorzystać do własnoręcznego tworzenia prezentów. Entuzjasta rękodzieła z papieru Martin Stone zdecydował się stworzyć bukiet i wybrał szablony poszczególnych kwiatów, aby jego dzieło było unikatowe.

Młody mężczyzna siedzi przy stole, wycinając szablon kartki wydrukowany z Canon Creative Park.

– Przed przystąpieniem do precyzyjnego wycinania warto wyciąć ogólny kształt – radzi Martin. – W ten sposób ograniczamy nadmiar kartki wokół jej brzegów. Powinno to ułatwić wycinanie obrazów, ponieważ papier nie będzie przeszkadzał – wyjaśnia.

Korzystając z szablonów Canon Creative Park, możesz zrobić niemal dowolny prezent dla bliskiej osoby. Nie muszą to być kwiaty. Masz rodzeństwo, siostrzenicę lub siostrzeńca, który uwielbia dinozaury? Jeśli tak, zrób kilka modeli z papieru. Warto też spróbować rękodzieła z motywem muzycznym dla znajomego, który ma obsesję na punkcie zespołu rockowego.

W tym projekcie Martin zdecydował się na bukiet z papieru i kartkę. – Patrząc na projekty kwiatów, można pomyśleć, że ich wykonanie jest skomplikowane – mówi Martin. – Kluczem jest jednak organizacja pracy. Dostępne są czytelne, ilustrowane instrukcje – dodaje.

Drukowanie szablonów

Wydruk wysuwający się z drukarki Canon PIXMA, która stoi na stole, otoczona roślinami, papierem oraz materiałami i narzędziami do tworzenia.

– Kolory wygenerowane przez drukarkę Canon PIXMA były niewiarygodne. Od początku do końca jakość drukowania była niezmiennie dobra – mówi Martin.

Po wybraniu szablonów prezentu można je wydrukować. Wystarczy podłączyć drukarkę PIXMA za pomocą aplikacji Canon PRINT w smartfonie lub za pomocą laptopa. Jeśli masz zgodną drukarkę, możesz wykupić subskrypcję planu drukowania PIXMA Print Plan1 – ekonomicznego rozwiązania do drukowania, które obejmuje elastyczne plany i dostawę atramentu, dzięki czemu nigdy Ci go nie zabraknie.

Martin przekonał się, że nawigacja po aplikacji Creative Park jest łatwa. Przed pobraniem aplikacji i skorzystaniem z niej odwiedził stronę internetową tej usługi.

W przypadku każdego szablonu sugerowany jest odpowiedni rodzaj papieru, więc warto zapoznać się z instrukcjami. Martin użył matowego papieru fotograficznego firmy Canon (170 g/m²). Jest on grubszy niż przeciętny papier do drukowania i sprawia, że gotowy produkt jest bardzo solidny.

Jak zrobić bukiet z papieru

Dłonie starannie składają wewnętrzną część kwiatka z papieru.

Martin zaleca, aby do każdego kwiatka podchodzić jak do odrębnego szablonu. Ułatwia to pracę i nie trzeba się spieszyć. Dokładnie wytnij szablony i zaznacz linie zagięć przed rozpoczęciem składania. Pozwoli to uzyskać lepszy kształt. Można użyć do tego krawędzi linijki.

Dłonie umieszczają pierwszy płatek papierowego rękodzieła na łodydze kwiatu. Kolejne płatki są widoczne na desce do krojenia poniżej.

– Nie sądziłem, że szablony będą tak łatwe w użyciu – mówi Martin. – Najtrudniejszą częścią było oczekiwanie na wyschnięcie kleju – dodaje. Martin dokładnie przemyślał to, jakiego kleju powinien użyć. Przy klejeniu płatków dobrze sprawdzał się płynny klej. Z kolei do przyklejania płatków do łodygi lepiej nadawała się dwustronna taśma klejąca. Można również użyć kropek samoprzylepnych, pistoletu do kleju lub kleju w sztyfcie.

Martin mówi, że zawsze stosuje metodyczne podejście do tworzenia papierowych rękodzieł. Po wydrukowaniu szablonów podzielił wydruki według rodzajów kwiatów, aby mieć kontrolę nad poszczególnymi elementami. – Przez cały czas pilnowałem, aby szablony były ułożone na stosach i nie zostały przemieszane – mówi.

Następnie Martin wyciął wszystkie szablony, aby móc je później złożyć. Użył domowego narzędzia do nacinania, aby zaznaczyć krawędzie w miejscach wskazanych w instrukcji. Miało to ułatwić składanie. – Te linie zginania są bardzo drobne, więc precyzja ma kluczowe znaczenie – mówi. – Użyłem typowej, precyzyjnie zakończonej pęsety, aby zaznaczyć zgięcia wzdłuż tych linii. Trzeba też wygładzić znaczniki, aby uzyskać czyste linie – dodaje.

Martin mógł rozpocząć tworzenie zaraz po przygotowaniu wydruków. – Atrament schnie błyskawicznie, więc mogłem kontynuować pracę bez obawy o rozmazanie wydruków – mówi.

Jeśli chodzi o klejenie projektów, Martin zaleca pozostawienie szablonów na kilka godzin, aby całkowicie wyschły. Po przygotowaniu kwiatów można je połączyć, używając sznurka, drutu, a nawet kleju – w wybranej przez użytkownika aranżacji.

Wykonane z góry zdjęcie aparatu Canon umieszczonego na drukarce Canon PIXMA z kolażem zdjęć w tle.

CANON CLUB

Wyjątkowa społeczność twórców podzielających Twoje zainteresowania. Realizuj swoją pasję ze wsparciem, z inspiracją i z korzyściami. Przystąpienie do klubu jest bardzo proste. Kup produkt. Zarejestruj się. Dołącz do Canon Club

Personalizacja prezentu

Dłonie trzymają zestaw papierowych kwiatów. Na stole poniżej leżą dodatkowe kwiaty. Obok znajduje się smartfon z wyświetlonym zdjęciem papierowego bukietu w aplikacji Canon Creative Park.

– Kwiaty są świetnie zaprojektowane, ale chciałem stworzyć własne łodygi z zielonych słomek z papieru – mówi Martin. Ma już pomysły na kolejne prezenty oparte na tych szablonów – na przykład chciałby włożyć kwiaty bez łodyg do ramki i umieścić na środku fotografię.

W aplikacji Creative Park jest szablon bukietu, ale jeśli szukasz czegoś wyjątkowego lub jeśli obdarowywana osoba jest na przykład wielbicielem słoneczników, można wybrać własną kompozycję kwiatów.

– Bardzo podobają mi się te kwiaty – mówi Martin. – Kiedy po raz pierwszy przyjrzałem się bukietowi kwiatów, zacząłem myśleć o doborze odpowiednich elementów. Duży wybór szablonów pozwolił mi przygotować optymalny zestaw. Praca dała mi większą satysfakcję. Mogłem wybrać kwiaty, które odpowiadały mojemu gustowi i były zgodne z upodobaniami obdarowywanej osoby – wyjaśnia.

Ręcznie robione kartki

Młody mężczyzna przykleja kwiaty do rozkładanej kartki. Obok niego leżą nożyczki, klej i opakowanie papieru Canon.

Martin użył szablonu Canon Creative Park, aby stworzyć rozkładaną kartkę z motywem kwiatowym, którą chciał podarować wraz z bukietem. Witryna internetowa i aplikacja udostępniają szeroką gamę kart, które nadają ostateczny styl ręcznie wykonanemu podarunkowi.

Dłonie wkładają kartkę do ręcznie wykonanej koperty. Na stole poniżej znajdują się nożyczki, klej i opakowanie papieru Canon.

Pomysł Martina na projekt koperty zakładał możliwość jej ponownego użycia – na przykład do przechowywania ulubionych zdjęć lub pamiątek, takich jak bilety na koncerty. – Zamierzam włożyć do niej bilety kolejowe z podróży, którą odbyłem razem z partnerką – mówi.

Następnym elementem, po który sięgnął Martin, była rozkładana kartka. Uzupełniła ona bukiet. – Instrukcje krok po kroku ułatwiły przygotowanie rozkładanej kartki – mówi. – Ponadto szablon miał wiele linii prostych, więc mogłem szybko wyciąć go za pomocą gilotyny – dodaje.

Podczas tworzenia karty Martin zdecydował się dodać własny motyw do koperty. – W przypadku kartek okolicznościowych koperty wykorzystuje się zwykle jeden raz. Chciałem to zmienić, bo moja koperta była bardzo ładna – wyjaśnia.

Martin stworzył własne zapięcie koperty, aby nie trzeba było jej rozdzierać. Użył dwóch obrazów stokrotek z projektu bukietu. – Przytwierdziłem jedną do klapki koperty, a drugą do podstawy koperty – wyjaśnia. – Zrobiłem to za pomocą kleju piankowego, więc kwiaty zostały uniesione. Pod pianką na klapce koperty przytwierdziłem kawałek sznurka, który można złożyć w ósemkę, aby zamknąć kopertę – dodaje.

Jeśli tworzysz spersonalizowane kartki dla kilku osób, a masz mało czasu, możesz użyć dwustronnego papieru matowego MP-101D firmy Canon, który jest dostępny z kopertą.

Końcowe poprawki

Kolorowy bukiet papierowych kwiatów w wazonie w centrum salonu.

Prezenty z papieru mogą stanowić dekorację mieszkania i przypominać, że ktoś wyjątkowy o nas myśli.

Martin deklaruje, że ponownie wykona prezent z papieru. – Papierowy bukiet zrobił wrażenie na wszystkich osobach, którym go pokazałem. Teraz każda z nich też chce taki dostać. To świetny prezent, a do tego trwały. Nie ma co kupować świeżych kwiatów, które zwiędną po czterech dniach – mówi.

Skorzystał również z inspiracji Creative Park i przygotował własny wieniec, który zawiesił na drzwiach wejściowych. – To produkt dla mnie, ale wiem, że znajomi i członkowie rodziny chętnie przyjęliby taki prezent – mówi.

Podoba Ci się taki pomysł? Taki prezent możesz przygotować według własnego projektu. Możesz też użyć szablonów wieńca z aplikacji Creative Park, aby ułatwić sobie pracę. W zależności od pory roku możesz wykonać również letnią girlandę lub zimową, świąteczną dekorację.

Rozjaśnij dzień

Na czarnym biurku widzimy drukarkę Canon PIXMA oraz kilka słoików i świec. Na górze drukarki znajduje się ręcznie wykonany bukiet kwiatów z papieru.

Spraw komuś przyjemność, wręczając własnoręcznie wykonany prezent. Więcej inspiracji znajdziesz na naszej stronie Pinterest.

Po własnoręcznym przygotowaniu prezentów nadchodzi czas, aby je wręczyć. Bez względu na to, czy chcesz zawinąć papierowy bukiet w brązowy papier i podarować bliskiej osobie, czy też włożyć go do wazonu, aby udekorować dom, prezenty w postaci drukowanego rękodzieła to dobry, kreatywny sposób na pokazanie komuś, że jest dla Ciebie ważny.

Warto spróbować. Nie zapomnij tylko podzielić się swoimi pracami w serwisach społecznościowych za pomocą hashtagu #MadeWithPIXMA. Jeśli szukasz dodatkowych pomysłów, np. na stworzenie personalizowanej szkatułki, dołącz do Canon Club, aby otrzymywać więcej wskazówek i technik dotyczących tworzenia papierowych rękodzieł.

Tamzin Wilks
 1. Wymagana jest zgodna drukarka. Zależy od dostępności w danym regionie.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • Tort i mniejsze babeczki ozdobione dekoracjami z papieru i ułożone na stole kawowym obok rekwizytów fotograficznych, z banerem z papieru wiszącym w tle.

  DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Jesienią przyda się trochę rozrywki w domowym zaciszu

  Dowiedz się, jak projektantka i twórczyni Pippa Hiscock stworzyła atrakcyjną, osobistą dekorację urodzinową z papieru.

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Stwórz wybuchowe pudełko

  Lini Trinh pokazuje swoje „wybuchowe” pudełko z papieru wykonane za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Papierowe dekoracje stołu

  Korzystaj z Creative Park i twórz piękne dekoracje stołu na każdą okazję.

 • Kolorowy papierowy zimorodek siedzi na ludzkiej dłoni. W tle widoczne są rośliny i obrazy.

  DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Artystyczne rękodzieło z papieru

  Artysta Zack McLaughlin czerpie inspirację z szablonu zimorodka zwyczajnego w aplikacji Canon Creative Park.