TWÓRCZE DRUKOWANIE

Stwórz własną dziecięcą książkę krok po kroku

Dzięki drukarce Canon SELPHY CP1500 tworzenie nowej książki jest łatwiejsze, niż myślisz.
Dorosła osoba i dwoje dzieci siedzą na kanapie, przeglądając ręcznie wykonaną książkę utworzoną za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500 i aplikacji Canon SELPHY Photo Layout.

Wszyscy wiemy, że zabawa i kreatywność są ważne w rozwoju dzieci, a inspirowanie ich w domu może być świetnym sposobem na spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Alison (all.about.the.play), miłośniczka gier i twórczyni treści, jest przekonana, że pomaganie dzieciom – Isli i Callumowi – w nauce poprzez kreatywność ma istotne znaczenie.

„Oboje są bardzo kreatywni, a ja bardzo lubię tworzyć razem z nimi” – mówi. „Uwielbiam patrzeć, jak używają wyobraźni”. Alison dzieli się wrażeniami rodzinnymi w mediach społecznościowych, a najnowszy projekt stworzony wraz z sześcioletnią córką, Islą, to kreatywna książka dziecięca wykonana w domu za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500.

Tworzenie własnej książki może wydawać się wyzwaniem, jednak drukarka SELPHY CP1500 może uprościć ten proces. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz wyjątkowy prezent, projekt szkolny czy spersonalizowaną bajkę na dobranoc, możesz wspólnie z rodziną wpadać na nowe pomysły. „Isla byłą zaangażowana w podejmowanie wielu decyzji” – mówi Alison. „Podobało mi się, że mogłam stworzyć coś razem z nią”. Tutaj Alison dzieli się swoimi wskazówkami, które ułatwią i uprzyjemnią wspólne tworzenie całej rodzinie.

Potrzebne materiały

Obok stojącej na drewnianym stole różowej drukarki Canon SELPHY CP1500 leżą różne odbitki, nożyczki i otwarty album z wycinkami.

Drukarka Canon SELPHY CP1500 przyspiesza i ułatwia drukowanie zdjęć ze smartfona za pośrednictwem sieci Wi-Fi, dzięki czemu dzieci nie muszą czekać na efekty pracy, a opiekun nie musi zmagać się z kablami.

Jedną z funkcji drukarki Canon SELPHY CP1500 jest możliwość drukowania na papierze samoprzylepnym z odklejaną warstwą ochronną z tyłu. Dzięki temu podczas tworzenia materiałów z młodszymi dziećmi nie trzeba używać nożyczek ani kleju. Drukarka umożliwia też dodawanie innych elementów przy użyciu aplikacji Canon SELPHY Photo Layout. W ten sposób można stworzyć całą książkę bez konieczności używania dużej ilości dodatkowych materiałów. Potrzebne Ci będą:

  • Canon SELPHY CP1500
  • Smartfon z zainstalowaną aplikacją Canon SELPHY Photo Layout
  • Album z wycinkami
  • Zgodny samoprzylepny papier fotograficzny, kaseta i atrament firmy Canon

Można też wprowadzić dodatkowe akcenty, co może wymagać użycia opcjonalnych materiałów:

  • Nożyczki
  • Klej
  • Stemple
  • Farby, długopisy i ołówki
  • Ekologiczny brokat

Pomysły zebrane w wyniku burzy mózgów

Uśmiechnięte dziecko trzyma kawałek kolorowego papieru i wpatruje się bacznie w siedzącą obok dorosłą osobę.

Wizualne historie to przyjemny sposób na omawianie różnych tematów z dziećmi – niezależnie od tego, jakie cechy charakteru są ważne lub z jakimi problemami boryka się nasza planeta.

Zbieranie pomysłów na historię i tworzenie własnych postaci to doskonała okazja do tego, aby porozmawiać o codziennych przeżyciach dzieci, ich ulubionych książkach i programach telewizyjnych – fabule, obrazach, bohaterach, tematyce i zawartych w nich przesłaniach. Można też porozmawiać o tym, jak bliskie osoby i przyjaciele mogą stać się inspiracją do tworzenia postaci.

„Isla uznała, że w książce ma wystąpić ona sama, jej brat Callum i jej rodzice” – mówi Alison. „Mamy w domu kilka książek, które opowiadają o tym, co może się stać, gdy plastik trafia do morza, więc Isla rozumie, że musimy dbać o nasze plaże. Lubi zbierać śmieci, a znajomych poucza, że gdy rzucają je na ziemię, to my musimy je podnosić”.

„Żółwie lubią jeść meduzy” – oznajmia Isla. – „A jeśli w morzu pływają plastikowe torebki, żółwie biorą je za meduzy i zjadają. Są potem bardzo chore”. Zamiłowanie do zwierząt i środowiska stało się głównym tematem w historii Alison i Isli.

Tworzenie postaci i wybieranie obrazów

Za pomocą kolorowego długopisu dziecko pisze słowo „happy” i rysuje uśmiechniętą buźkę w albumie z wycinkami. Na stole stoi drukarka Canon SELPHY CP1500, przy której leżą odbitki i papeteria.

Dzieci mogą umieszczać w książce własne zdjęcia lub zdjęcia członków rodziny, przypisywać postaciom różne moce albo stanowiska, więc aplikacja może służyć jako narzędzie do rozwoju dziecięcych aspiracji.

Uśmiechnięte dziecko pisze długopisem w albumie z wycinkami, a asystuje mu siedząca obok dorosła osoba.

„Cieszyłam się, że Isla mogła użyć swojej wyobraźni do stworzenia książki” – mówi Alison. „Poprosiła mnie o pomoc, więc to był nasz wspólny projekt”.

Nauka tworzenia książki ze zdjęć może być doskonałym sposobem na uwiecznienie wspomnień – niezależnie od tego, czy tworzysz fikcyjną przygodę za pomocą zdjęć z wakacji, dajesz swoim zwierzakom domowym sekretną tożsamość czy zmieniasz swoje dzieci w superbohaterów, bajkowe postaci lub wynalazców. Tworzenie książki jest również doskonałą okazją do wyjścia z domu w celu zrobienia zdjęć. Dzięki temu dzieci mogą pokazać siebie w dowolnych sytuacjach.

„Gdy zdecydowaliśmy, że w naszej historii Isla i Callum wystąpią na plaży, znaleźliśmy zdjęcia, które pasowały do kontekstu” – wyjaśnia Alison. „Isla uznała, że leżące na plaży śmieci to dobry pomysł, i chciała dołączyć zdjęcie naszego urządzenia dozbierania śmieci”. Podczas komponowania książki Isla narysowała smutną twarz, aby pokazać, jak rozczarowana czuje się, gdy widzi plastik pozostawiony na plaży. Z kolei uśmiechnięta twarz symbolizuje jej zadowolenie, gdy jest w stanie dokonać pozytywnej zmiany.

Poznawanie różnych formatów

Wykonane z małej odległości zdjęcie dłoni trzymającej smartfon, na którym widać zdjęcie edytowane w aplikacji Canon SELPHY Photo Layout.

Zestawy do rękodzieła i dodatkowe materiały pozwalają tworzyć własne historie, ale aplikacja Canon SELPHY Photo Layout ułatwia wykonywanie wszelkich czynności na ekranie.

W każdej bibliotece lub księgarni znajdziesz szeroką gamę książek dla dzieci, od komiksów i książek obrazkowych po bajki i biografie. Postaci mogą komunikować się przez dymki mowy, poezję, za pomocą narratora albo wpisów w pamiętniku.

Niezależnie od formatu, który wybierzemy, aplikacja Canon SELPHY Photo Layout umożliwia dodawanie do zdjęć tekstu, obramowania i stempli. Dostępne są też szablony do drukowania układów obejmujących jedno zdjęcie lub kilka fotografii, a także różne wykończenia. To doskonały sposób na zaangażowanie dzieci, planowanie przed drukowaniem i poznanie tego, co najlepiej się sprawdza.

„Aplikacja była naprawdę łatwa w obsłudze, a twórcza praca sprawiała mi przyjemność” – mówi Alison. „Wypróbowałyśmy kilka naklejek i zaprojektowałyśmy zdjęcia z obramowaniem. Dodałyśmy również tekst, eksperymentowałyśmy z dymkami mowy, a na niektórych zdjęciach umieściłyśmy serce. Dzięki wykorzystaniu różnych funkcji aplikacji książka nabrała ciekawego, oryginalnego wyglądu”.

Drukowanie zdjęć i komponowanie książki

Dziecko odkleja zdjęcie z papieru do naklejek firmy Canon – wydrukowane za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500 – a inna osoba je przytrzymuje.

Papier samoprzylepny umożliwia młodszym dzieciom angażowanie się w zabawę bez wycinania i stosowania kleju – ułatwia odklejanie tylnej części samoprzylepnego papieru od zdjęć i naklejanie ich bezpośrednio w książce.

Uśmiechnięte dziecko odkleja małą naklejkę z numerem od arkusza papieru samoprzylepnego firmy Canon, aby umieścić ją w leżącym przed nim albumie z wycinkami.

Aplikacja Canon SELPHY Photo Layout zawiera opcję układu naklejek umożliwiającą drukowanie miniaturowych naklejek, których Isla użyła, by dodać do swojej książki niebieskie i białe numery.

Po wydrukowaniu zdjęć można rozpocząć łączenie wszystkich elementów. Na tym etapie pomocne może być naszkicowanie układu na papierze lub rozłożenie stron na stole albo podłodze, zanim podejmiemy decyzję o tym, jak ma wyglądać książka. „Mieliśmy wiele pomysłów, więc je spisałyśmy i ustaliłyśmy, które elementy dodać” – mówi Alison. „A potem wszystko płynnie ułożyło się w jedną całość: początek, środek i koniec”.

Młodsze dzieci mogą przyklejać zdjęcia, a dzieci starsze i dorośli mogą w razie potrzeby zająć się wycinaniem. W inne twórcze czynności, takie jak rysowanie lub pisanie oraz wybieranie zdjęć na okładkę, może zaangażować się każdy. Warto pamiętać o dodaniu imion i nazwisk autorów oraz ilustratorów – to przecież Wy!

Podziwianie i udostępnianie swojego dzieła

Dziecko umieszcza taśmę washi w rogu zdjęcia w albumie z wycinkami utworzonym za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500 i aplikacji Canon SELPHY Photo Layout.

Wspólna praca nad osobistym projektem może być doświadczeniem, które umacnia rodzinne więzi. Dzięki gotowej do zaprezentowania książce dzieci mogą pochwalić się swoimi twórczymi umiejętnościami.

Dziecko uśmiecha się, patrząc w stronę aparatu. W ręku trzyma książkę utworzoną dzięki drukarce Canon SELPHY CP1500 i aplikacji Canon SELPHY Photo Layout.

„Myślę, że dla Isli to wspaniały projekt” – mówi Alison. „Podobała jej się twórcza praca i rysowanie obrazków, a także pisanie niektórych historii i wybieranie miejsc na przyklejenie zdjęć”.

„Nadałyśmy książce tytuł Przygody Isli na plaży” – mówi Alison. „Użyłyśmy czarno-białego filtra na trzech zdjęciach i kilku kwadratowych naklejek. Tytuł był w kolorze niebieskim, dzięki czemu się wyróżniał. Jesteśmy z tego bardzo zadowolone”.

Nauka samodzielnego tworzenia książki to ciekawy sposób na spędzanie czasu przez rodzinę, uwolnienie wyobraźni i dobrą zabawę podczas omawiania postaci i motywów. Drukarka Canon SELPHY CP1500 i aplikacja Canon SELPHY Photo Layout sprawiają, że spontaniczne tworzenie książek w rodzinnym gronie jest łatwe i bezproblemowe. Efekty pracy można z dumą prezentować na półce lub stoliku nocnym. Można stworzyć też spersonalizowany prezent dla bliskiej osoby.

„Bądźcie kreatywni” – radzi Alison. „Nie ma dobrych ani złych sposobów na tworzenia książki. Można stworzyć książkę o czymś, co interesuje Twoje dziecko, lub o wycieczce, w której uczestniczyła Twoja pociecha. To świetne zajęcie na deszczowy dzień. Isla bardzo lubi czytać książkę Callumowi, więc nie chodzi tu wyłącznie o stworzenie książki, ale o dzielenie się nią z innymi”.

Uwolnij swoją wyobraźnię, tworząc własną przygodę i eksperymentując z drukarką SELPHY CP1500 i aplikacją SELPHY Photo Layout. W twórczej pracy nie ma żadnych ograniczeń.

Autorka: Kat Halstead

Powiązane produkty

Powiązane artykuły