TWÓRCZE DRUKOWANIE

Drukuj i twórz piękne kartki okolicznościowe w sześciu prostych krokach

Jeśli masz papier i drukarkę, a do tego lubisz wyzwalać swoją kreatywność, spróbuj tworzyć ręcznie wykonane kartki w domu wraz z rodziną i przyjaciółmi.
Zbiór ręcznie wykonanych kartek okolicznościowych na stole obok drukarki firmy Canon.

Ręcznie wykonane kartki okolicznościowe to nie tylko prezenty wyrażające sympatię, lecz także świetny sposób na zdobycie umiejętności tworzenia papierowego rękodzieła. Różne życiowe wydarzenia, takie jak okrągłe urodziny krewnego, ślub znajomego, narodziny dziecka czy ukończenie studiów, są okazją do podarowania pamiątkowej kartki z akcentem osobistym. Nie trzeba być pełnoprawnym artystą, by tworzyć piękne kartki okolicznościowe – wystarczy tylko spróbować i pozwolić działać swojej wyobraźni.

Gdy 13 lat temu Tania Ahmed przeprowadziła się z Pakistanu do Wielkiej Brytanii, tworzenie papierowego rękodzieła pomogło jej się zaaklimatyzować. „W Pakistanie niełatwo jest dostać materiały do tworzenia papierowych dekoracji, takie jak w Wielkiej Brytanii”, mówi. „Aby wykorzystać swoją kreatywność, zajmowałam się więc hafciarstwem, wyrabianiem biżuterii, koralikowaniem i szyciem. Kiedy przeniosłam się do Wielkiej Brytanii, odkryłam serwis YouTube, a w nim świat tworzenia kartek i papierowego rękodzieła. Zaciekawiło mnie to. Trafiłam do pobliskiego sklepu, a część materiałów kupiłam też w Internecie. I tak na swój własny sposób przystosowywałam się do życia w tym kraju”.

Tania – artystka i właścicielka kreatywnej firmy – która specjalizuje się w ręcznie robionych kartkach i zajmuje się nauczaniem technik mieszanych w Internecie, dzieli się najlepszymi wskazówkami i wyjaśnia, jak tworzyć kartki przy użyciu drukarki Canon PIXMA z serii TS7450.

1. Przygotuj swój zestaw

Zanim zajmiesz się nowym hobby, sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie akcesoria niezbędne do wykonywania kartek. Potrzebne Ci będą:

 • Matowy papier fotograficzny, np. dwustronny papier matowy Canon
 • Drukarka PIXMA
 • Nożyczki
 • Ołówek
 • Linijka
 • Przezroczysty szybkoschnący klej dobrej jakości

Opcjonalnie:
 • Naklejki i perełki
 • Piankowe kropki
 • Nóż rzemieślniczy

2. Wybierz wzór

Kobieta oglądająca szablony kartek do wydrukowania na smartfonie.

W oferującym bezpłatne materiały serwisie Creative Park znajdziesz setki szablonów do wydrukowania. Masz do wyboru szablony na każdą okazję – od urodzin i zaproszeń po podziękowania, kartki bożonarodzeniowe i gratulacje.

Kobieta używająca smartfona, aby wydrukować kartkę na drukarce PIXMA firmy Canon.

Tania uważa, że konfiguracja drukarki Canon z serii PIXMA TS7450 jest prosta i szybka. „Była gotowa do pracy już po 15–20 minutach. Zdziwiłam się, jak płynnie i bezproblemowo można połączyć telefon z drukarką”.

Gdy masz już narzędzia, czas wybrać wzór. Bezpłatna aplikacja Creative Park firmy Canon zawiera wiele szablonów do pobrania i wydrukowania. Można wybierać z szerokiej gamy minikartek i kartek rozkładanych, a także kopert tematycznych na każdą okazję. Przed świętami warto wydrukować własne kartki bożonarodzeniowe, na przykład kartkę rozkładaną z bałwankiem albo saniami Świętego Mikołaja.

Aby rozszerzyć swoje kreatywne możliwości, spróbuj połączyć wzory w zupełnie oryginalną kartkę lub wykorzystaj wzór z sekcji Paper Craft aplikacji Creative Park. Tworząc własne dzieła, Tania zdecydowała się na tę drugą opcję. „Wybrałam szablon, który pierwotnie miał służyć do wykonania kwiatowego wieńca, ale postanowiłam użyć go na kartce” – wyjaśnia. „Wydrukowałam go na drukarce Canon PIXMA z serii TS7450, wycięłam kwiaty i wykorzystałam wszelkie potrzebne komponenty.

„Odejdź od utartych schematów i rozejrzyj się za różnymi elementami, których możesz użyć przy tworzeniu kartki” – radzi. „Na początek skorzystaj ze strony internetowej i zaczerpnij z niej inspirację: możesz zmienić wzór w dowolny sposób”.

3. Wybierz najlepszy papier

Drukarka drukująca arkusz wzorów z serwisu Creative Park na stole obok papieru do drukarek firmy Canon.

Ważne jest, aby wybrać solidny papier, który zachowa kształt, zwłaszcza jeśli ktoś – podobnie jak Tania – zamierza ozdabiać swoje kartki motywami 3D.

Idealny papier do tworzenia kartek jest mocny i wytrzymały, a matowe wykończenie zapewnia żywe kolory i wyraźne obrazy.

Jako podstawowego elementu do tworzenia swoich kartek Tania użyła dwustronnego papieru matowego firmy Canon, który ma fabrycznie wykonane środkowe zagięcie oraz dołączoną kopertę. Do wykonania dekoracji posłużył jej matowy papier fotograficzny. Papier dało się łatwo rozciąć, co pozwoliło Tani nadać swoim kartkom dodatkowy wymiar. „Zanim przykleiłam kwiaty, podwinęłam płatki” – wyjaśnia. „Papier był wystarczająco wytrzymały, aby w razie wysyłania kartki nie tworzyły się zgniecenia”.

4. Wydrukuj elementy kartki

Uśmiechająca się kobieta wycinająca kwiatowe kształty nożyczkami.

Sposoby tworzenia kartek można łączyć i dopasowywać w celu uzyskania niepowtarzalnych efektów. „Niesamowitych hybrydowych twórców kartek jest całe mnóstwo”, twierdzi Tania.

Kobiece ręce przecinające nożyczkami kwiaty z różowego papieru.

Po opanowaniu podstaw przygotowywania kartek można bez ograniczeń nadawać prezentom osobisty charakter. Poprzez projektowanie i tworzenie można też ćwiczyć koncentrację.

Skoro masz już papier, czas zacząć drukować. Możesz skorzystać ze strony Creative Park lub aplikacji Creative Park – i podłączyć drukarkę Canon. Tania wykorzystała łatwą łączność bezprzewodową drukarki Canon PIXMA z serii TS7450, co umożliwia drukowanie bezpośrednio z komputera lub smartfona.

Następnie wydrukuj wybrane szablony z setek dostępnych opcji. Nie przychodzi Ci do głowy żadna specjalna okazja? W Creative Park jest mnóstwo pomysłów na kartki „bez okazji”, które idealnie nadają się do tego, aby okazać komuś sympatię.

5. Personalizuj, personalizuj, personalizuj

Kobieta ostrożnie trzyma papierowy kwiat przy stole, na którym leżą ręcznie wykonane kolorowe kartki i narzędzia do rękodzieła oraz stoi drukarka.

Jedną z najlepszych rzeczy w ręcznym tworzeniu kartek jest możliwość ich dowolnego personalizowania, a jeśli papieroplastyka to dla Ciebie nowość, możesz zacząć swoją przygodę w ten ciekawy i łatwy sposób.

Kobieta dodająca srebrne koraliki do kółek dziecięcego wózka na ręcznie wykonanej kartce okolicznościowej.

Korzystanie z serwisu Creative Park pomogło Tani odkryć nowy aspekt tworzenia kartek. „To było wspaniałe, ponieważ nie pracuję zbyt często nad wzorami cyfrowymi. Zazwyczaj tworzę kartki od podstaw, co wiąże się ze stemplowaniem i z kolorowaniem obrazu kredkami i markerami. To skłoniło mnie do nieszablonowego myślenia. Istnieje bardzo wiele możliwości, a instrukcje można pobrać i wydrukować”.

Po przygotowaniu odbitek i starannym wycięciu każdego elementu do naniesienia na wzór kartki można przejść do naklejania i personalizowania. Wybór technik i materiałów do ręcznego tworzenia kartek jest nieograniczony – od brokatu i folii po kolorowe arkusze i naklejki. Dzięki temu Twoje kartki będą pełne barw i atrakcyjne wizualnie.

„Środkowe części kwiatów zrobiłam z dodatkowych naklejek i tektury w kolorze metalicznego złota” – mówi Tania. „Następnie nakleiłam je wszystkie, a na koniec dodałam perełki”.

Tania twierdzi, że wydobycie z kartki dodatkowej głębi jest proste. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić. „Jeśli chcesz nadać płaskiej kartce nieco trójwymiarowy wygląd, a jej centralny element da się łatwo wyciąć, możesz wydrukować ten sam szablon dwukrotnie” – wyjaśnia. „Można użyć podstawowego elementu w niezmienionej formie, wyciąć ozdobny środek i umieścić warstwę piankowych kropek, co nada kartce nieco wymiaru i zwiększy atrakcyjność wizualną”.

6. Włącz to do wspólnych aktywności

Ukończona trójwymiarowa kartka z motywem kwiatowym na stole obok dwóch pudełek papieru do drukarek Canon. W tle widać kobietę tworzącą dekoracje.

Tania pochodzi z kreatywnej rodziny, w której tworzenie jest drugą naturą. „Dorastając, nosiłam sukienki, które szyła i sprzedawała moja mama. Wokół siebie widziałam ludzi, którzy byli kreatywni w taki czy inny sposób. Mój ojciec, który jest bardzo zdolnym stolarzem, zrobił dom dla lalek, regały książkowe i meble. Mamy też w rodzinie artystów, dlatego wydawało mi się, że tworzyć potrafi każdy” – mówi.

Tworzenie kartek to doskonały sposób na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół oraz zaangażowanie się we wspólną twórczą działalność, zwłaszcza że potrzebne są jedynie drukarka, papier, klej i nożyczki.

W świąteczne wieczory można tworzyć kartki przy bożonarodzeniowych przysmakach i napojach. Można też zebrać przyjaciół i wspólnie przygotować kartki okolicznościowe na przyjęcie z okazji narodzin dziecka.

Jeśli trudno Ci znaleźć inspirację, Tania radzi, by w poszukiwaniu pomysłów i zestawień kolorystycznych przejrzeć Pinterest. „Można też obejrzeć podstawowe filmy o teorii kolorów” – sugeruje.

W poszukiwaniu inspiracji warto skorzystać z hashtagu #MadeWithPixma na Instagramie. Można tam też udostępnić własne prace.

Autorka: Lorna Dockerill

Produkty powiązane

Powiązane artykuły

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Drukowanie kartek świątecznych

  Zaaranżuj własną świąteczną sesję zdjęciową i wydrukuj spersonalizowane kartki bożonarodzeniowe.

 • DRUKOWANIE I TWORZENIE

  Najważniejsze wskazówki dotyczące przemyślanych prezentów z papieru

  Dowiedz się, w jaki sposób możesz tworzyć wyjątkowe prezenty, korzystając z Creative Park firmy Canon i drukarki PIXMA.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Papierowe dekoracje stołu

  Korzystaj z Creative Park i twórz piękne dekoracje stołu na każdą okazję.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Pomysły na wydruki na Halloween

  Sezonowe pomysły na zabawne i straszne dekoracje, kostiumy, smakołyki itp.