PODSTAWY

Fotografowanie z myślą o drukowaniu – najważniejsze wskazówki

Używanie aparatu firmy Canon do uwieczniania chwil, które będą świetnie prezentować się na wydrukach.
Kobieta w lesie trzyma aparat Canon EOS R100 i pochyla się, aby zrobić zdjęcie rodzinne dwojga dzieci i mężczyzny w żółtej czapce.

Czy wyobrażasz sobie życie bez zdjęć ze ślubów lub innych ważnych wydarzeń? Mamy dobrą wiadomość – możesz również rejestrować i uwieczniać momenty życia codziennego, fotografując i drukując zdjęcia rodzinne. Odbitki sprawiają, że wspomnienia są namacalne i przez długi czas przypominają o rodzinnych imprezach, są pamiątką związaną z ważnymi okazjami i stanowią cenne prezenty.

Możesz stworzyć pierwszy album ze zdjęciami dokumentującymi pierwsze miesiące życia dziecka, który przez wiele lat będzie ważną pamiątką. Możesz również stworzyć personalizowaną książkę, którą pokochają dzieci, własne kartki okolicznościowe lub kalendarz ze zdjęciami rodzinnymi, a następnie podarować taki wyjątkowy prezent bliskim i znajomym.

Dla Vicky Baynton-Williams, jej męża Teda i dzieci Audrey i Rexa fotografia jest często zajęciem rodzinnym. – Uwielbiamy fotografować – mówi Vicky. – Cały czas robię zdjęcia. Fotografuję wszystko, od dzieci idących w nausznikach do szkoły po ich przytulanie się na kanapie. Staram się psuć tych magicznych chwil, ale jeśli mogę się zakraść i uwiecznić je, robię to – dodaje. Oczywiście wyjątkowe wydarzenia wymagają bardziej oficjalnych zdjęć. – Gdy w grudniu ubierzemy choinkę, każdego roku robimy sobie świąteczne zdjęcie rodzinne – mówi Vicky. – Zakładamy nasze świąteczne swetry, co jest niezwykle zawstydzające. Każdego roku widać jednak, jak dzieci rosną i rozwijają się – wyjaśnia.

W tym miejscu Vicky wraz z rodziną opowiada o tym, gdy wybrali się z aparatem do pobliskiego lasu, aby zrobić zdjęcia, które chcieli wykorzystać w projektach obejmujących wydruki, a my zgłębiamy kilka elementów, o których warto pamiętać podczas fotografowania w celu drukowania zdjęć.

Mała dziewczynka w lesie trzyma aparat Canon EOS R100, a jej matka pochyla się nad nią i mówi coś do niej.

W aparacie dla początkujących, takim jak Canon EOS R100, tryby automatyczne umożliwiają uzyskanie doskonałych rezultatów bez konieczności konfigurowania skomplikowanych ustawień, dzięki czemu fotografowanie jest bardziej przystępne i przyjemne dla młodszych członków rodziny.

Wybór właściwego aparatu

W przypadku zdjęć w lesie Vicky i jej rodzina korzystali z kompaktowego aparatu bezlusterkowego Canon EOS R100. Jest on łatwy w obsłudze, a dzięki pomocnemu menu z przewodnikiem wykonywanie doskonałych zdjęć tym aparatem nie wymaga rozległej wiedzy o fotografii. Tryby scen specjalnych umożliwiają optymalizację ustawień pod kątem fotografowanego obiektu – niezależnie od tego, czy jest to nocny portret, krajobraz czy zdjęcie z małej odległości. Funkcja twórczego wspomagania pomaga szybko uzyskać profesjonalne rozmycie tła, dostosować kolor i oświetlenie, stworzyć klasyczny efekt sepii i nie tylko – bez konieczności opanowania skomplikowanych ustawień. Aparat ma również wbudowane filtry twórcze, które ułatwiają odtworzenie stylu starej czarno-białej fotografii, zdjęcia z aparatu zabawki itp.

– Jakość obrazu była o wiele lepsza niż w telefonie – dodaje Vicky. Nie jest to tylko zasługą rozdzielczości matrycy APS-C (24,1 megapiksela), która rejestruje zachwycające szczegóły. Także dlatego, że matryca jest większa niż w smartfonie, co oznacza, że można uzyskać mniejszą głębię ostrości i nadać portretom profesjonalny efekt rozmycia tła.

Dodatkową zaletą aparatu EOS R100 w porównaniu ze smartfonem jest możliwość wyboru jednego z szerokiej gamy obiektywów RF firmy Canon, który może być dostosowany do różnych warunków fotografowania i całkowicie zmienić wygląd zdjęć. Rodzina Baynton-Williams korzystała z obiektywu Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, kompaktowego i wszechstronnego rozwiązania do uwieczniania codziennych sytuacji. Ma on zakres zoomu, który idealnie nadaje się do fotografowania wydarzeń rodzinnych, tworzenia pięknych portretów i fotografii podróżniczej.

Litery IS w nazwie oznaczają, że obiektyw jest wyposażony w optyczny stabilizator obrazu, który pomaga uzyskać ostre zdjęcia podczas fotografowania z ręki. Wyraźny obraz ma kluczowe znaczenie, ponieważ wydruki wprowadzają nieznaczny efekt zmiękczania.

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS R100 dziewczynka w mitenkach i płaszczu trzyma małą dynię przed aparatem, a w tle widać rozmyte półki z dyniami.

Choć nieco pochmurny dzień może wydawać się nieodpowiedni na rodzinną aktywność, takie światło będzie lepsze niż jasne, ostre światło słoneczne – ułatwi rejestrowanie zdjęć z dużą szczegółowością zarówno w ciemnych, jak i jasnych obszarach. Aparat, taki jak EOS R100, umożliwia uzyskanie na zdjęciach portretowych małej głębi ostrości z atrakcyjnym rozmyciem tła. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 18 mm, 1/200 s, f/4,5 i ISO 100.

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS R100 dwoje uśmiechniętych dzieci radośnie przytula się do siebie w fotelu.

Podczas fotografowania dzieci lepsze efekty przynosi obniżenie obiektywu do poziomu ich oczu. Jeśli chcemy robić bardziej oficjalne rodzinne zdjęcia grupowe, aparat EOS R100 ma samowyzwalacz oraz opcję zdalnego sterowania aparatem ze smartfona za pomocą bezpłatnej aplikacji Canon Camera Connect. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 45 mm, 1/500 s, f/6,3 i ISO 800.

Podczas fotografowania żwawych dzieci stabilizator obrazu współpracuje również z uznanym autofokusem Dual Pixel CMOS firmy Canon, który wykrywa ludzi w kadrze, oraz funkcją serii zdjęć aparatu EOS R100, która umożliwia rejestrowanie serii zdjęć z szybkością do 3,5 kl./s przy użyciu ciągłego autofokusa1. Vicky przekonała się, że dzięki temu nie przegapi tych cennych chwil.

– Lubiliśmy robić serie zdjęć aparatem EOS R100. Wiedzieliśmy, że na co najmniej jednym z nich fotografowana osoba będzie zwrócona w stronę aparatu z otwartymi oczami, nawet jeśli będzie się poruszać – mówi.

Gdy fotografujemy z myślą o drukowaniu zdjęć, ważną zaletą aparatu EOS R100 w porównaniu ze smartfonem jest możliwość fotografowania w formacie RAW. Pliki RAW zawierają wszystkie informacje o obrazie zarejestrowane przez matrycę, co umożliwia elastyczne przetwarzania obrazu w celu wydobycia jego charakteru i poprawy jego jakości. Dla porównania, pliki JPEG są przetwarzane w aparacie, a większość danych obrazu jest w trakcie tego procesu. Jeśli chcesz, możesz połączyć zalety obu rozwiązań: możesz wybrać opcję RAW+JPEG, aby udostępniać pliki JPEG bezpośrednio z aparatu, a także używać pliku RAW do drukowania.

Ojciec i syn siedzą przy drewnianym stole. Syn trzyma jedną ręką na aparacie Canon EOS R100 leżącym na stole i obaj patrzą na wydruki, które wyszły z drukarki Canon SELPHY.

Jeśli zamierzasz prezentować zdjęcia w domu, możesz zwiększyć efekty twórcze, dopasowując kolory do wystroju wnętrza, edytując obraz w oprogramowaniu, takim jak Digital Photo Professional firmy Canon w celu dostosowania kontrastu i nasycenia, a także starannie dobierając rodzaj papieru fotograficznego, który zapewni pożądane rezultaty.

Dłonie odrywają od podkładu naklejkę z fotografią, aby umieścić ją w albumie.

Drukarka Canon SELPHY CP1500 umożliwia drukowanie na różnych rodzajach papieru, w tym na miniaturowych naklejkach, co może zachęcić dzieci do udziału w tym procesie.

Wybór drukarki

Rodzina Baynton-Williams korzystała z kompaktowej drukarki bezprzewodowej Canon SELPHY CP1500, która zapewnia żywe wydruki o profesjonalnej jakości, odporne na wodę, zarysowania i odciski palców, a także trwałe2. Drukarka wykorzystuje technologię termosublimacji, dzięki czemu może drukować odbitki w różnych formatach, od formatu pocztówkowego po miniaturowe naklejki, które uwielbiają Vicky, Audrey i Rex.

– Bardzo się cieszyli, że mogli wydrukować naklejkę ze swoim zdjęciem – mówi Vicky. – Rex nawet wysłał do przyjaciela pocztówkę, która zawierała jego zdjęcie. To naprawdę świetna funkcja – dodaje.

Szeroka gama drukarek firmy Canon zapewnia niemal nieograniczone możliwości – od modeli PIXMA do drukowania dokumentów i zdjęć w domu po kieszonkowe drukarki fotograficzne Canon Zoemini, które nie wymagają atramentu do drukowania. Dowiedz się więcej o wyborze drukarki lub skorzystaj z wyszukiwarki drukarek firmy Canon, aby uzyskać sugestie na podstawie określonych potrzeb.

Zdjęcie dziecka w otoczeniu liści jest wyświetlane na smartfonie, a obok niego pojawia się wydruk zdjęcia z drukarki Canon SELPHY. W tle znajduje się aparat Canon EOS R100.

Zdjęcia można przesyłać bezprzewodowo z aparatu Canon EOS R100 do smartfona, gdzie można je edytować i dodawać stemple, filtry i inne elementy za pomocą aplikacji firmy Canon, takich jak SELPHY Photo Layout, co zapewnia nieograniczone możliwości eksperymentowania i zabawy ze zdjęciami. Aby szybko i łatwo uzyskać odbitki, można drukować bezpośrednio ze smartfona.

Matka i córka siedzą przy stole, uśmiechając się i śmiejąc podczas oglądania albumu z fotografiami.

Rodzina korzysta z odbitek fotograficznych w różnych działaniach, zarówno jako zawartość albumu do zdjęć, jak i podczas tworzenia papierowego rękodzieła. Oprócz tego, że efektem jest tworzenie niezapomnianych przedmiotów, to także doskonały sposób na zaangażowanie dzieci w projekt.

Wskazówki dotyczące fotografowania w celu drukowania

Podczas tej sesji Vicky i jej rodzina odkryli swoją kreatywność na nowo, ponieważ fotografowali z myślą o końcowym efekcie. Oto siedem wskazówek, które pomogą uzyskać najlepsze rezultaty podczas fotografowania w celu drukowania zdjęć.

1. Oświetlenie. Nie przejmuj się, jeśli słońce kryje się za chmurami – rozproszone światło pochmurnego dnia jest idealne do fotografowania. Oznacza to, że nie będzie żadnych ostrych cieni, dzięki czemu łatwiej będzie uchwycić szczegóły zarówno w jasnych, jak i ciemnych obszarach, co jest ważne dla uzyskania wyraźnego wydruku. Jest to również najlepsze światło do rejestrowania naturalnych odcieni skóry. Jeśli fotografujesz wewnątrz pomieszczeń, najlepszym oświetleniem jest rozpraszane światło naturalne z boku, na przykład z okien poza kadrem, a nie z bezpośredniego światła o wysokim kontraście powodującego niefotogeniczne cienie i bardzo ciemne obszary, które będą drukowane bez wyraźnych szczegółów.

2. Style obrazów. Są to zaprogramowane ustawienia aparatu, które zapewniają różne połączenia ostrości, kontrastu, nasycenia i odcieni kolorów dla różnych typów obrazów. W przypadku zdjęć ludzi wypróbuj styl obrazów „Portret” – umiarkowanie zmniejsza ostrość i nieznacznie zwiększa jasność, aby nadać skórze bardziej miękki wygląd.

3. Kompozycja. Fotografowanie z nietypowej perspektywy i na różnym tle może zapewnić interesujące wydruki do udekorowania domu. W tym celu można wykorzystać wiele technik. Spróbuj fotografować z poziomu podłoża, aby uzyskać nietypową perspektywę, lub użyj naturalnych elementów ujęcia, takich jak drzewa lub drzwi, aby wykadrować obiekt. Linie wiodące, takie jak ścieżka, ogrodzenie lub zwisająca gałąź, mogą pomóc w kierowaniu wzroku obserwatora do najważniejszych punktów zdjęcia. Włącz siatkę 3 × 3 w aparacie, aby skorzystać z przydatnej techniki, zwanej zasadą trójpodziału, która pomoże skomponować ujęcie.

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS R100 dziecko opiera się o pochylone drzewo na tle lasu.

W przypadku nietypowych i charakterystycznych portretów można fotografować z niskiego lub wysokiego pułapu albo tworzyć kompozycję przy użyciu interesujących obiektów przyrodniczych, takich jak pochylone drzewo w lesie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 23 mm, 1/85 s, f/5 i ISO 100.

Na zdjęciu zrobionym aparatem Canon EOS R100 dziecko stoi w otworze pustego pnia drzewa.

Do tworzenia interesujących kompozycji należy używać naturalnych elementów kadrujących, takich jak ten pusty pień drzewa. W trybie scen portretowych tło jest nieco nieostre, ale nadal ma interesującą teksturę. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 29 mm, 1/160 s, f/6,3 i ISO 640.

4. Kompozycja pod kątem celu. Podczas komponowania ujęcia należy wziąć pod uwagę końcowe przeznaczenie zdjęcia – na przykład w przypadku fotografowania grupy członków rodzinny do kalendarza należy zadać sobie pytanie, czy kompozycja sprawdzi się w kadrowaniu kwadratowym. W przypadku fotografowania karty okolicznościowej należy pozostawić wolne miejsce u góry lub z boku ramki, aby można było dodać tekst.

5. Tła. Spójrz poza obiekty i zastanów się, jakim uzupełnieniem jest tło. Upewnij się, że nie odciąga ono uwagi od obiektów, czy to z powodu rozpraszających szczegółów, czy też niepasujących kolorów. W czasie edycji, w razie potrzeby, można zastosować rozmycie, zmniejszyć nasycenie, przyciemnić lub rozjaśnić obszary, aby jeszcze bardziej skupić uwagę na obiektach, ale zawsze lepiej uzyskać określony efekt już w aparacie.

6. Uwzględnienie kolorów. Jeśli masz określone miejsce dla konkretnego ujęcia, takie jak ściana, na której chcesz powiesić duży wydruk zdjęcia, pomyśl o kolorach w pomieszczeniu. Czy jest w nim dużo żywych odcieni i malowanych ścian? Zrobienie zdjęcia w dopełniających kolorach i nastroju podobnym do tej przestrzeni zapewni harmonię, podobnie jak w przypadku połączenia ciepłych i zimnych odcieni kolorów. Oczywiście kolory można dostosować podczas przetwarzania zdjęcia w oprogramowaniu, np. w bezpłatnym programie Digital Photo Professional firmy Canon. Konwersja obrazu na czarno-biały może również pomóc w jego dopasowaniu, nadaniu portretom rodzinnym ponadczasowego wyglądu i zmniejszeniu wrażenia chaosu w dynamicznych scenach.

7. Jakość ma znaczenie. Im lepsze zdjęcie, tym lepszy będzie wydruk. Wykorzystaj wszystkie funkcje, które oferuje aparat, aby uzyskać najlepszą jakość zdjęcia. Czy ważne elementy obrazu są wyostrzone? Funkcja AF ze śledzeniem w aparacie śledzi oczy fotografowanych obiektów, co jest kluczowym elementem pozwalającym wyostrzyć portretowany obiekt. Zadbaj o to, aby rejestrowane obrazy były w jak największym stopniu pozbawione szumów i obejmowały pełny zakres tonalny, od najciemniejszych do najjaśniejszych odcieni. Oznacza to wybór prawidłowych ustawień ekspozycji i najniższej możliwej czułości ISO. Jeśli nie można użyć krótkiego czasu naświetlania w celu wyeliminowania ryzyka rozmycia spowodowanego drganiami aparatu, należy użyć statywu lub przymocować aparat do stabilnego obiektu. Przydatne menu z przewodnikiem i funkcja twórczego wspomagania dostępne w aparacie EOS R100 pomogą uzyskać najlepsze możliwe rezultaty.

Otwarty album leży na drewnianym biurku obok pojedynczych odbitek i drukarki Canon SELPHY.

Dla Vicky zachowanie cennych chwil stało się ważniejsze, odkąd wraz z Tedem stracili swoich rodziców. – Zdecydowanie uważam, że robienie zdjęć z myślą o wspomnieniach jest bardzo ważne – mówi. – Pamiętajmy, aby robić zdjęcia wszystkich członków rodziny, bo nie jesteśmy na tym świecie wiecznie.

Niezależnie od tego, czy chcesz udekorować dom osobistym obrazem, stworzyć wyjątkowe prezenty dla rodziny i znajomych czy utworzyć albumy z wycinkami i papierowe rękodzieło, które zapewnią dzieciom rozrywkę, drukowanie zdjęć nadaje im dodatkowy wymiar.

W przypadku Vicky, Teda, Audrey i Rexa tworzenie albumów fotograficznych jest aktywnością, którą rodzina może wykonywać wspólnie, a także pomaga im ponownie wracać do tworzonych razem wspomnień. – Dzieci uwielbiają wracać do tych chwil, więc jest bardzo miło, jeśli możesz to robić w małych fragmentach czasu – wyjaśnia Vicky. – Jeśli wydrukujesz je wszystkie i wkleisz do albumu, będzie on zawierać wspomnienia z danego roku lub okresu.

Autorzy: Lorna Dockerill i Alex Summersby

  1. Maksymalna szybkość serii zdjęć wynosi około 6,5 kl./s z elektroniczną migawką z 1. kurtyną przy użyciu funkcji One Shot AF. Szybkość jest utrzymywana dla 97 zdjęć w formacie JPEG (wszystkie rozmiary) i jest niższa w przypadku fotografowania w formacie RAW, C-RAW, RAW + JPEG lub C-RAW + JPEG. W przypadku korzystania z Servo AF: maks. około 3,5 kl./s
  2. Dzięki specjalnej powłoce ochronnej zdjęcia przechowywane w albumie przetrwają nawet 100 lat. Na podstawie testów przyspieszonego starzenia i przy założeniu, że zdjęcia są przechowywane w temperaturze 23°C i przy wilgotności 50%.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły