Ekspozycja to ilość światła docierającego do matrycy aparatu, która wpływa na jasność zdjęć. Można ją kontrolować za pomocą czasu naświetlania, przysłony oraz czułości ISO. Jakiekolwiek zmiana w ustawieniach dowolnej z tych funkcji wpłynie nie tylko na ekspozycję, ale także na wygląd zdjęcia.
Tryby automatyczne w aparacie zazwyczaj spełniają wszystkie wymagania dotyczące ekspozycji. Jednak nauczenie się, jak poszczególne elementy wpływają na zdjęcia, doda Ci pewności w korzystaniu z trybu ręcznego podczas fotografowania. Zdjęcia będą się wtedy wyróżniać na tle innych.
W poniższym filmie prezentujemy, w jaki sposób korzystać z przysłony, czasu naświetlania i ustawień ISO, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję i efekt dla swojego zdjęcia.
Przysłona to średnica otworu w obiektywie, przez który przechodzi światło. Każdy obiektyw ma zakres ustawień przysłony — od największego do najmniejszego. Wybierz tryb preselekcji przysłony (Av), aby kontrolować ustawienia przysłony, podczas gdy aparat ustawi całą resztę ekspozycji.
Przysłona jest mierzona za pomocą liczby f. Duże otwarcie przysłony wyrażane jest za pomocą małych liczb, np. f/2,8. Powoduje ono przepuszczanie większej ilości światła, zmniejszając głębię ostrości (zwiększone rozmycie poza punktem ostrości). Małe otwarcie przysłony opisują większe liczby, takie jak f/16. Powoduje ono przepuszczanie mniejszej ilości światła, dzięki czemu większe obszary są ostre (zarówno pierwszy plan, jak i tło).