A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Doskonal kompozycję swoich zdjęć

Jedną z pięknych cech fotografii jest zapewniany przez nią zakres twórczej swobody i emocjonalnej ekspresji. Reguły kompozycji mogą być postrzegane jako elementy narzucające pewne ograniczenia. Jednak znajomość kilku prostych reguł kompozycji może ułatwić wizualne uatrakcyjnienie zdjęć.

Poniżej omawiamy, jak dzięki kompozycji możemy uporządkować elementy zdjęcia i jak zastosowanie reguł może pomóc w ich kontrolowaniu.

1. Chwila namysłu przed naciśnięciem spustu migawki

Podczas wakacyjnego czy weekendowego wyjazdu staramy się zrobić doskonałe zdjęcia, które najlepiej ukażą odwiedzane miejsca. Zamiast od razu naciskać spust migawki, warto zrobić krótką pauzę i pomyśleć, co zawiera kadr w wizjerze lub na ekranie LCD.

Chwila refleksji i szybka analiza kadru pomogą zobaczyć elementy zdjęcia, które są zbędne. Nieznaczne przesunięcie aparatu lub zmiana ogniskowej umożliwi wyeliminowanie tych elementów i zapewni bardziej efektowny obraz.

2. Okno wspomaga kompozycję

Podczas urlopu spędzanego w mieście, zwracaj uwagę na okna otaczających Cię budynków. To doskonałe dodatki do kompozycji, które mogą pomóc uchwycić wyjątkowy widok. Wyzwanie polega na ustawieniu się w taki sposób, aby uzyskać jak najlepsze odbicie elementów ujęcia w oknie.

3. Tworzenie warstw zainteresowania

Skomponuj ujęcie w taki sposób, aby uzyskać trzy istotne obiekty: jeden na pierwszym planie, jeden w środku i jeden w tle. Te trzy obiekty utworzą linię prowadzącą po obrazie.

Podczas fotografowania krajobrazów czy pejzaży miejskich spróbuj znaleźć wyraźne linie kompozycyjne, które będą prowadzić odbiorcę po obrazie z pierwszego planu do tła. Przykładowo mogą być to ścieżki, rzeki, linie kolejowe lub oznaczenia drogowe. Umieścić aparat w takim punkcie, aby uchwycić naturalne linie na zdjęciu. Może to oznaczać konieczność znalezienia się wysoko lub nisko w celu osiągnięcia maksymalnego efektu.

Powiązane artykuły
The Chicago skyline during golden hour, with water in front of the buildings. The entire scene is tinged with the orange glow of the horizon.

FOTOGRAFIA MIEJSKA

Wskazówki dotyczące komponowania miejskich ujęć

Przewodnik Pauli Stopki dotyczący komponowania wyróżniających się ujęć budynków i krajobrazów miejskich.

How to create stunning bokeh

PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Jak tworzyć imponujący efekt bokeh

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i sztuczkami, aby uzyskać piękne rozmycie tła.

How to control exposure

PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Jak kontrolować ekspozycję

Przejmij kontrolę nad przysłoną, czasem naświetlania i czułością ISO.

4. Kadrowanie obiektów w różnych pozycjach

Zwykle aparaty mają wskaźnik lub ramkę AF na środku obrazu, ale kompozycje z obiektami umieszczonymi dokładnie na środku kadru sprawdzają się tylko w przypadku niektórych zdjęć.

Gdy fotografujesz proste obiekty, takie jak jasny kwiat w morzu ciemnozielonych liści, kompozycja centralna wygląda dobrze. Środkowa część zdjęcia musi być wystarczająco efektowna, aby przykuć uwagę odbiorców. Portret, na którym oświetlona jest tylko twarz, a tło jest znacznie ciemniejsze, również będzie się dobrze prezentował.

5. Oprawianie ujęć w naturalne ramy

Spróbuj otoczyć ujęcie naturalną ramą. Wykonując zdjęcie, zastanów się, jak jego krawędzie kadrują obiekt. Wykorzystanie framugi drzwi lub okna do obramowania ujęcia to dobry pomysł. Ciemna krawędź przyciągnie uwagę do jaśniejszych elementów ujęcia. Przykładowo możesz wykorzystać framugę drzwi w hotelu lub mieszkaniu, aby obramować panoramę miasta. Warto otworzyć drzwi lub okno, aby na zdjęciach nie pojawiły się odbicia światła.

6. Sprawdzanie innych perspektyw

Zdecydowanie zbyt często zdjęcia są wykonywane na poziomie oczu fotografowanej osoby. Umieszczenie aparatu poniżej lub powyżej tej linii można zapewnić bardziej twórcze punkty obserwacji.

Zdjęcia wykonywane przez dzieci często pokazują dorosłym inne spojrzenie na świat. Budynki, drzewa, rośliny i dorośli – wszystkie te elementy wydają się być znacznie większe, gdy aparat jest umieszczony nisko. Jeżeli aparat ma odchylany wyświetlacz LCD lub umożliwia łączenie ze smartfonem przez Wi-Fi, można ustawić aparat na podłodze podczas kadrowania zdjęć.

W mieście pełnym wysokich budynków warto spróbować użyć obiektywu szerokokątnego lub obiektywu standardowego i spojrzeć w niebo. Użyj trybu preselekcji przysłony (Av) i wybierz przysłonę około f/8 lub f/11. Gdy aparat będzie skierowany w niebo, skadruj ujęcie tak, aby budynki zbiegły się. Ponieważ takie zdjęcia często charakteryzują się dużą rozpiętością ciemnych i jasnych partii obrazu, może być konieczne dostosowanie jasności zdjęcia przy użyciu opcji kompensacji ekspozycji. Ponadto pomocna może być wbudowana w aparat funkcja HDR.

Podobnie wysoki punkt obserwacji, np. na szczycie budynku, lub trzymanie aparatu nad głową zapewnią ciekawe rezultaty.

7. Zasada trójpodziału

Atrakcyjne zdjęcia często mają wyraźną kompozycję, która tworzy przestrzeń dla obiektu głównego. Wystarczy umieścić główny obiekt nieco poza środkiem kadru, aby ulepszyć kompozycję większości zdjęć.

Wyobraź sobie, że wizjer lub ekran LCD jest podzielony w układzie 3 × 3 za pomocą czterech linii. Ustaw obiekt w prawej lub lewej części kadru, a nie dokładnie na środku. Dzięki temu zdjęcia są zwykle bardziej interesujące i atrakcyjne niż w przypadku umieszczenia obiektu w centrum kadru.

8. Wykorzystanie linii siatki

Po zapoznaniu się z regułą trójpodziału spróbuj wykorzystywać linie siatki, aby komponować lepsze zdjęcia. Wiele aparatów EOS ma opcję wyświetlania siatki w wizjerze lub na tylnym ekranie LCD. Włącz linie siatki, aby uzyskać pomoc w bardziej efektywnym komponowaniu zdjęć. Jeśli fotografujesz widok z ujęciem linii horyzontu, umieść ją wzdłuż jednej z linii na poziomie jednej trzeciej od górnej lub dolnej krawędzi kadru zamiast dzielić zdjęcie na pół poprzez umieszczenie linii horyzontu na środku obrazu.

9. Użycie linii siatki podczas filmowania

Gdy nagrywasz materiał filmowy w plenerze, możesz poprawić kadrowanie i utrzymać poziom horyzontu poprzez włączenie siatki.

Ciężko ogląda się filmy, na których linia horyzontu jest choćby odrobinę nachylona. Wygląda to tak, jakby obraz spadał lub zsuwał się do jednego boku. Jednak można celowo ustawić aparat pod ostrzejszym kątem w celu uzyskania ciekawej kompozycji. To umyślne pochylenie często nazywane jest kątem niemieckim lub holenderskim. W wielu filmach służy ono do wytworzenia napięcia lub dezorientacji – dlatego należy stosować je dość rzadko w przypadku filmów rodzinnych. Jeśli przechylisz jedno ujęcie w lewo, spróbuj wykonać kolejne z pochyleniem w prawo.

Umożliwia to przekazanie napięcia i radości z odkrywania nowego miasta, ale nie należy przechylać kamery za mocno. Należy pamiętać o mieszaniu ujęć z pochyleniem i standardowych, poziomych ujęć.

10. Użycie spirali

Technika kompozycyjna znana jako złoty środek (czasami spirala Fibonacciego) to naturalne podejście kompozycyjne, które zapewnia efektowne zdjęcia. Około 1200 r. włoski matematyk Fibonacci jako pierwszy zauważył, że istnieją proporcje, które często występują w różnych aspektach przyrody i są atrakcyjne dla ludzkiego oka. Często są one upraszczane jako reguła trójpodziału, ale rzeczywiste proporcje to 1 – 0,618 – 1.

Założenie jest następujące: kompozycję można poprawić poprzez skadrowanie ujęcia w taki sposób, aby spiralna linia prowadziła odbiorcę do obiektu głównego. Teoria ta sprawdza się w przypadku wielu różnych obrazów – od krajobrazów do portretów i nie tylko.

11. Użycie trójkątów

Komponowanie ujęć z myślą o trójkątach może uatrakcyjnić wygląd zdjęć. Spróbuj sfotografować linie ulicy znikającej w oddali i utworzone w ten sposób trójkątne odcinki z boku kadru.

Nawet w przypadku portretu osoby siedzącej przy stole warto poprosić ją o ułożenie rąk w kształt trójkąta, czyli szersze rozłożenie łokci i podparcie rękami podbródka. Estetyka kompozycji znacznie na tym zyska.

12. Kadrowanie zdjęć w celu uzyskania najlepszego efektu

W przypadku drukowania obrazów na drukarce PIXMA, aby poprawić kompozycję możesz użyć funkcji kadrowania zdjęć w oprogramowaniu My Image Garden firmy Canon. Poświęć trochę czasu na eksperymentowanie z różnymi kadrami. W przypadku zdjęć krajobrazów wybierz kadrowanie panoramiczne, aby utworzyć obraz szerokokątny. Efekt panoramiczny można uzyskać także poprzez wydrukowanie kilku zdjęć ułożonych obok siebie, o ile zostały one odpowiednio wykonane.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik