PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Zdalne fotografowanie – dlaczego przypadnie Ci do gustu

W przypadku fotografowania dzikiej przyrody, zdjęć nocnych i krajobrazów, a także autoportretów nauka zdalnego sterowania aparatem jest koniecznością. Poniżej udostępniamy krótki przewodnik po zaletach zdalnego fotografowania i sposobach jego wykonywania.
Kobieta w żółtej sukience letniej pozuje na zakrzywionej kładce dla pieszych. Widać ustawiony na małym statywie aparat Canon EOS R10, którym zostanie zrobione zdjęcie.

Zdalne fotografowanie może wydawać się zaawansowaną techniką, ale jest łatwiejsze, niż się wydaje, i ma kilka istotnych zalet. Zapoznaj się z tym pomocnym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, na czym polega zdalne fotografowanie, kiedy z niego korzystać i jak wpłynie to na różne rodzaje fotografii.

Na czym polega zdalne fotografowanie?

Użytkownik trzyma smartfon z aplikacją Canon Camera Connect. Na ekranie widać to samo, co jest wyświetlone na ekranie aparatu Canon ustawionego za smartfonem.

Prawdopodobnie masz już zestaw, którego potrzebujesz do fotografowania ze zdalnym sterowaniem – szeroką gamę aparatów firmy Canon można kontrolować za pomocą bezpłatnej aplikacji Canon Camera Connect na smartfonie lub tablecie.

Zdalne fotografowanie oznacza po prostu sterowanie aparatem i jego migawką z innego urządzenia – z pominięciem elementów sterujących na aparacie. Tradycyjnym rozwiązaniem tego problemu był podłączany do aparatu wężyk spustowy, ale teraz możliwe jest sterowanie bezprzewodowe. Szeroka gama aparatów firmy Canon obsługuje łączność Wi-Fi, a najnowsze modele, w tym wszystkie aparaty z systemu EOS R, mają również funkcję Bluetooth. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia sterowanie wieloma ustawieniami i wyzwalanie migawki bezpośrednio za pomocą smartfona lub tabletu.

Kiedy warto użyć zdalnie sterowanej migawki?

Zdalne wyzwalanie migawki ma kilka zalet. Po pierwsze, nie dotykasz fizycznie aparatu, co eliminuje ryzyko wywołania drgań aparatu podczas wyzwalania migawki i pozwala robić wyraźne zdjęcia. Po drugie, jest to również przydatne do robienia zdjęć, które mogą być trudne do wykadrowania, gdy trzymasz aparat w rękach, w tym zdjęć grupowych z udziałem samego fotografa lub zdjęć płochliwych zwierząt w naturalnym środowisku.

Zdalne fotografowanie jest przydatnym narzędziem w przypadku wielu różnych gatunków fotografii, takich jak:

Zdjęcie rzeki w stromej dolinie wykonane aparatem Canon PowerShot G5 X Mark II z długim czasem ekspozycji Długa ekspozycja sprawiła, że płynąca woda wygląda jak mleczne rozmycie, a reszta sceny jest ostra.

Długa ekspozycja spowodowała rozmycie płynącej wody, ale bez wpływu na wyostrzenie reszty ujęcia. Aby uzyskać ten efekt, trzeba zadbać o unieruchomienie aparatu. Przyda się tutaj możliwość zdalnego wyzwolenia migawki. Zdjęcie zrobione aparatem Canon PowerShot G5 X Mark II; 8 s, f/11 i ISO 125. © James North

Zdalne fotografowanie krajobrazu

Zdalne wyzwalanie migawki jest idealne w przypadku fotografowania krajobrazów ze statywu, zwłaszcza w przypadku długiej ekspozycji, ponieważ dotykanie aparatu mogłoby wywołać drgania. W przypadku fotografii poklatkowej pomaga to również zapobiegać przesunięciu aparatu i zmianie kadrowania, co z kolei mogłoby spowodować rozpraszające przeskoki kadru podczas filmowania. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia zmianę ustawień z poziomu smartfona między kolejnymi zdjęciami, co oznacza, że nie trzeba wracać do aparatu ani sprawdzać zdjęć na jego ekranie. Można też dodawać oceny w postaci gwiazdek za pomocą urządzenia przenośnego, aby ułatwić dalszy wybór, udostępnianie i przetwarzanie zdjęć.

Palec dotyka zdjęcia sowy w aplikacji Canon Camera Connect na ekranie smartfona.

Dzięki aplikacji Canon Camera Connect w smartfonie można łatwo ustawiać ostrość podczas zdalnego fotografowania. Wystarczy dotknąć obszaru ekranu, na którym chcesz ustawić ostrość obiektywu i obserwować, jak obiekt wchodzi w pole widzenia.

Zdalne fotografowanie dzikiej przyrody

Zdalna obsługa idealnie sprawdza się w przypadku fotografowania lub filmowania płochliwych lub nieuchwytnych obiektów, takich jak dzikie zwierzęta. Aparat można umieścić w optymalnym miejscu, nawet jeśli jest ono trudno dostępne lub niebezpieczne. Następnie można się oddalić, aby nie przestraszyć fotografowanych obiektów i nie zakłócać ich naturalnych zachowań. Zdalne fotografowanie to doskonałe rozwiązanie do fotografowania małych obiektów z małej odległości i do makrofotografii. Nawet najmniejszy ruch aparatu ma wtedy duże znaczenie – może zepsuć ujęcie lub spowodować utratę wyostrzenia obiektu. To samo dotyczy korzystania z techniki sekwencji nastaw ostrości. Wykonujemy serię makrofotografii z ustawieniem ostrości na różne części obiektu, a później łączymy zestaw w jeden obraz z większym zakresem wyostrzenia, więc stabilność aparatu ma kluczowe znaczenie. Dzięki możliwości zmiany ustawień i sprawdzania podglądu zdjęć w smartfonie, a nawet powiększenia widoku w celu sprawdzenia ostrości, nie musisz wracać do aparatu i ingerować w scenerię. Po wykonaniu zdjęcia możesz oznaczyć je geoznacznikiem – dodać dane o położeniu do obrazu ze smartfona za pomocą aplikacji Canon Camera Connect – aby precyzyjne zarejestrować miejsce, w którym pojawiło się rzadkie zwierzę.

Osoba korzysta ze smartfona, aby zdalnie dostosować ustawienia aparatu firmy Canon, na którego ekranie jest widoczna ujęcie zachodu słońca.

Fotografowanie w nocy i przy słabym oświetleniu często wymaga użycia długiego czasu naświetlania. Podczas wykonywania takich zdjęć przydatny jest pilot zdalnego sterowania, który umożliwia rejestrowanie zdjęć bez ryzyka poruszenia aparatu przy uruchomieniu migawki.

Astrofotografia z wykorzystaniem fotografowania ze zdalnym wyzwalaniem

W przypadku astrofotografii często konieczne jest fotografowanie z bardzo długim czasem naświetlania – od 30 minut do kilku godzin. Możliwość zdalnego fotografowania oznacza, że po wyzwolenia migawki nie będziesz powodować drgań aparatu, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ostrych zdjęć nieba. Co więcej, możesz być w sporej odległości od aparatu, być może nawet ogrzewać się w samochodzie lub schronisku, oczekując na zakończenie ekspozycji. W przypadku astrofotografii rzadko trzeba dostosowywać wiele ustawień, ale jeśli chcesz to zrobić, a nawet przełączyć się z trybu AF na tryb ręcznej regulację ostrości, możesz to zrobić zdalnie. Ponadto ekran LCD aparatu może być wyłączony, co oznacza mniej niechcianego światła, które może zepsuć ekspozycję.

Grupa dorosłych i dzieci siedzi przy stole. Mężczyzna po lewej stronie używa smartfona do wyzwalania migawki stojącego na stole na pierwszym planie aparatu Canon.

Dzięki aplikacji Canon Camera Connect można tworzyć artystyczne autoportrety i zdjęcia grupowe oraz idealnie kadrować wszystkie osoby i wprowadzać zmiany z poziomu aplikacji.

Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z funkcją zdalnego fotografowania. Przedstawia kobietę w żółtej sukience stojącą w obramowaniu pięknego łuku w Sewilli.

Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia fotografowanie z pewnej odległości, więc można uchwycić całą scenę, a fotograf może stać się jej częścią. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 35 mm, 1/2000 s, f/5,6 i ISO 12 800. © Diana Millos

Fotografia portretowa bez użycia rąk

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w dziedzinie artystycznych autoportretów, zdalne fotografowanie jest idealnym rozwiązaniem. Możesz skadrować się w łatwy sposób i sprawdzić, czy ujęcie obejmuje wszystkie niezbędne elementy. Możliwość zmiany ustawień, takich jak przysłona, pozwala eksperymentować z różnymi efektami bez konieczności zmiany kompozycji po podejściu do aparatu. Zdalne fotografowanie jest również bardzo przydatne w przypadku zdjęć grupowych, ponieważ można sprawdzić, czy wszyscy są w kadrze (i czy się uśmiechają), bez zakłócania ujęcia. Przejrzyj każde ujęcie na miejscu i w razie potrzeby dostosuj ustawienia lub przesuń osoby na lepsze pozycje, zanim grupa się rozproszy.

Pracując nad fotografią w studiu, można sterować aparatem za pomocą komputerowego oprogramowania Canon EOS Utility. Komputer ma większy ekran niż urządzenie przenośne. Więcej na ten temat za chwilę.

Co jest potrzebne do zdalnego fotografowania?

Kobieta w żółtej sukience klęczy i dostosowuje ustawienia aparatu Canon EOS R10, który umieszczono na statywie.

Zdalne sterowanie aparatem umożliwia wykonywanie autoportretów z nietypowych kątów – wystarczy skonfigurować aparat, a następnie ustawić się w kadrze, sprawdzić kompozycję, dostosować ustawienia za pomocą aplikacji Canon Camera Connect i zrobić zdjęcie, gdy wszystko będzie gotowe. Statyw sprawdza się idealnie, ale jeśli go nie masz, możesz po prostu umieścić aparat na stabilnej powierzchni.

Firma Canon oferuje szeroką gamę akcesoriów do zdalnego fotografowania. Elektroniczny wężyk spustowy Canon RS-60E3 to przewodowy wężyk o długości 60 cm do aparatów EOS z gniazdem typu E3, a elektroniczny wężyk spustowy RS-80N3 to wężyk o długości 80 cm do aparatów EOS z gniazdem typu N3. Elektroniczny wężyk spustowy z programatorem czasowym TC-80N3 (który może wymagać użycia adaptera zdalnego sterowania RA-E3) umożliwia wykonywanie zdjęć w regularnych odstępach czasu w przypadku projektów poklatkowych – bez dotykania aparatu.

Jeśli chodzi o rozwiązania bezprzewodowe, pilot zdalnego sterowania RC-6 firmy Canon działa z odległości maks. 5 metrów przy użyciu podczerwieni. Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania Canon BR-E1 współpracuje z aparatami EOS obsługującymi technologię Bluetooth z odległości maks. 5 metrów.

Prawdopodobnie jednak masz już własny zestaw niezbędny do zdalnej fotografii. Aplikacja Canon Camera Connect jest dostępna do pobrania bezpłatnie dla użytkowników systemów iOS i Android. Można ją szybko skonfigurować w smartfonie lub tablecie. Aplikacja jest zgodna z szeroką gamą aparatów firmy Canon – nie tylko z najnowszymi aparatami bezlusterkowymi, ale także z niektórymi lustrzankami cyfrowymi i aparatami kompaktowymi PowerShot.

Niektóre funkcje aplikacji działają przez Bluetooth, a inne wymagają użycia połączenia Wi-Fi, więc włącz obie opcje w urządzeniu przenośnym, aby w pełni wykorzystać możliwości aplikacji.

Jak używać aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego fotografowania

Nawiązanie połączenia z aparatem jest bardzo proste – na ekranie aplikacji są wyświetlane instrukcje prowadzące użytkownika przez wszystkie etapy. Po nawiązaniu połączenia będziesz mieć do dyspozycji kilka opcji (w zależności od modelu aparatu), takich jak zdalne fotografowanie, dodawanie ocen w postaci gwiazdek do zdjęć oraz przesyłanie zdjęć i filmów w celu udostępnienia ich innym osobom.

Możliwe powinno być wyświetlanie opcji zdalnego fotografowania z podglądem Live View, dzięki której zobaczysz na żywo dokładnie to, co „widzi” aparat. W tym miejscu można dostosować ustawienia, takie jak punkt ostrości, czas naświetlania, przysłona, czułość ISO, balans bieli, samowyzwalacz, pomiar itp. Warto zapoznać się z interfejsem podczas pierwszej konfiguracji.

Na ekranie pojawi się również duży biały przycisk – wystarczy go dotknąć, aby zrobić zdjęcie. Aby nagrać film, dotknij ikony filmu w górnej części ekranu, aby przejść w tryb filmowania.

Aplikacja Canon Camera Connect służy również jako centrum obsługi innych aplikacji przydatnych w aparacie, takich jak aplikacja image.canon do przesyłania i przechowywania obrazów w chmurze. Dzięki temu jest to kompleksowe centrum najnowszych narzędzi. W przypadku aparatów EOS R3, PowerShot ZOOM i innym modeli EOS wprowadzonym na rynek od roku 2022 można również zaktualizować oprogramowanie układowe za pomocą aplikacji Canon Camera Connect. Ułatwia to uzyskiwanie dostępu do najnowszych ulepszeń i funkcji.

Jak ustawiać ostrość podczas fotografowania zdalnego?

Trzy zrzuty ekranu aplikacji Canon Camera Connect – przedstawiają sposób regulacji punktu ostrości na przykładzie wykonywanego z małej odległości zdjęcia zielonego jabłka.

Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia łatwe przełączanie między ręczną regulacją ostrości i autofokusem, a także ustawianie punktu ostrości w zależności od docelowego ujęcia.

Regulacja ostrości za pomocą aplikacji Canon Camera Connect jest łatwa. Możesz dotknąć ekranu, aby zmienić punkt AF – obiektyw automatycznie ustawia ostrość w miejscu, w którym został umieszczony punkt ostrości.

Obsługiwana jest również ręczna regulacja ostrości, co może być przydatne w przypadku zdjęć makro i robionych z małej odległości, w przypadku których chcemy precyzyjnie ustawić ostrość na obiekcie. Dodatkową korzyścią jest możliwość przełączenia się z trybu AF na tryb ręcznej regulacji ostrości bez konieczności powrotu do aparatu i użycia przełącznika na obiektywie. Wystarczy nacisnąć przycisk ręcznej regulacji ostrości w aplikacji i użyć strzałek do ręcznej regulacji.

Jak fotografować zdalnie za pomocą oprogramowania Canon EOS Utility?

Laptop leży na stole na zewnątrz. Obok znajduje się aparat na statywie. Na ekranie laptopa widać obraz z aparatu oraz ustawienia z boku.

Jeśli pracujesz w bardziej formalnej konfiguracji z laptopem pod ręką, program EOS Utility firmy Canon zapewnia podgląd na żywo i umożliwia zdalną regulację ustawień w większym zakresie niż ekran telefonu.

Zdalne fotografowanie jest możliwe nie tylko za pomocą smartfona. Istnieją inne sposoby, które mogą być bardziej odpowiednie w niektórych sytuacjach.

EOS Utility to komputerowe oprogramowanie firmy Canon, które umożliwia zdalne fotografowanie. Może być używane bezprzewodowo lub za pośrednictwem połączenia USB. Zapewnia pełną kontrolę nad aparatem, a obrazy można zapisywać bezpośrednio w komputerze lub na karcie pamięci. Może to być doskonała opcja w środowisku studyjnym – umożliwia wyświetlanie obrazów na większym ekranie komputera, dostosowywanie ustawień i idealne kadrowanie w trybie podglądu na żywo za pomocą siatek i narzędzi kompozycji. Można go również używać w połączeniu z oprogramowaniem Digital Photo Professional firmy Canon do edycji i oceniania zdjęć zrobionych zdalnie.

Jeśli chcesz używać aparatu jako kamery internetowej, doskonałą opcją jest program EOS Webcam Utility. Jest on zgodny z szeroką gamą aparatów firmy Canon i umożliwia korzystanie z aparatu do transmisji na żywo i rozmów wideo, co doskonale sprawdza się podczas prowadzenia transmisji i zapisywania nagrań w aparacie.

Niezależnie od modelu aparatu i rodzaju fotografii, jaką wykonujesz, firma Canon oferuje wygodne sposoby zdalnego fotografowania i nagrywania filmów. Zachęcamy do skorzystania z opcji zdalnej obsługi.

Astrid Pitman

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

  Jak kontrolować ekspozycję

  Przejmij kontrolę nad przysłoną, czasem naświetlania i czułością ISO.

 • FOTOGRAFIA NOCNA

  Fotografowanie nocnego nieba

  Najlepsze techniki fotografowania gwiazd, w tym filmy poklatkowe i zdjęcia ze śladami ruchu gwiazd.

 • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA / PLENER

  Wskazówki dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych

  Oto nasze najważniejsze wskazówki i porady dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych – od ochrony sprzętu po dbanie o własne zdrowie.

 • FOTOGRAFIA POKLATKOWA

  Rejestrowanie ruchu w trybie poklatkowym

  Niezawodne techniki nagrywania filmów poklatkowych, filmów poklatkowych ze zmianą pozycji aparatu oraz filmów w zwolnionym tempie.