FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Jak uchwycić naturalne barwy skóry na zdjęciach portretowych

Odzwierciedlenie naturalnych odcieni skóry jest jednym z najtrudniejszych do opanowania aspektów fotografii portretowej. Jade Keshia Gordon przedstawia pięć wskazówek, które pomogą ci odnieść sukces.
Portret uliczny kobiety z długimi warkoczykami, w różowym kardiganie i szarych dżinsach.

Odwzorowanie naturalnych i prawdziwych barw skóry jest jednym z najtrudniejszych aspektów fotografii portretowej. Nietypowe oświetlenie i dziwne dominanty kolorystyczne mogą spowodować, że skóra modela na portrecie będzie miała niezdrowy odcień, a skorygowanie takich błędów może wymagać długich godzin pracy w postprodukcji. Nie każdego stać na zatrudnienie makijażysty do sesji fotograficznej, ale istnieje wiele sposobów na uzyskanie ładnych i czystych kolorów dzięki aparatowi EOS i na zmniejszenie w ten sposób czasu potrzebnego na późniejsze retuszowanie zdjęć.

Nagradzana fotograficzka modowa Jade Keshia Gordon przedstawia pięć prostych wskazówek, które pomogą ci doskonale uwiecznić barwy skóry. Wyjaśnia, w jaki sposób podchodzi do fotografowania skóry czarnej, białej i mieszanej. Mówi też o tym, jak konfiguruje swój aparat EOS w celu uzyskania spójnych wyników.

Postępuj zgodnie z poradami Jade, a szybko opanujesz sztukę uwieczniania doskonałych odcieni skóry.

1. Unikaj ostrego, bezpośredniego światła

Kobieta z długimi warkoczykami, ubrana w różowy kardigan, pozująca z dłońmi po obu stronach głowy.

Fotografowanie w naturalnym świetle to doskonały sposób na oświetlenie modeli i upewnienie się, że odcień ich skóry będzie wyglądał naturalnie. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/640 s, f/1,4 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Kobieta z długimi warkoczykami, w niebieskiej koszulce farbowanej metodą tie-die.

Ostre, bezpośrednie światło może powodować powstawanie nietwarzowych cieni – pochmurny dzień i delikatne światło padające z boku sprawia, że cienie są bardziej miękkie i działają na twoją korzyść, pomagając uwydatnić kształt i rysy twarzy. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/1000 s, f/1,2 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Delikatniejsze światło jest korzystniejsze dla fotografowanej osoby. Robienie zdjęć na zewnątrz w jasne, ale pochmurne dni zapewnia rozproszone oświetlenie, które pasuje do każdego odcienia skóry. W słoneczne, jasne dni, kiedy światło jest ostre, często lepiej jest znaleźć bardziej zacienione miejsce, aby uniknąć cieni i prześwietleń na twarzach.

„Jeśli chodzi o odcień skóry, pierwszą rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, jest oświetlenie” – potwierdza Jade. „Jeśli światło pada bezpośrednio na twarz fotografowanej osoby, a ma ona jaśniejszą skórę, kolor na zdjęciu może wyglądać na wyblakły. Należy się więc przygotować na zmniejszenie ekspozycji lub ustawianie fotografowanej osoby w taki sposób, aby światło padało na nią od tyłu.

„Kiedy pracuję w studio, lubię mieć dwa źródła światła: jedno za obiektem fotografii, oświetlające tło, a z przodu tzw. słoneczko (beauty dish), nieco poza centralną osią modela, aby rozświetlić jego twarz”.

2. Prawidłowo naświetlaj różne odcienie skóry

Modowy portret kobiety ubranej w błękitną suknię. Jej włosy są pofalowane i wypełnione spinkami.

Nie stosuj uniwersalnego podejścia do różnych odcieni skóry w portretach – wybierz najlepsze oświetlenie, ekspozycję i balans bieli dla poszczególnych odcieni. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 100mm F2.8L Macro IS USM, 1/125 s, f/4,5 oraz ISO 50. © Jade Keshia Gordon

Portret kobiety w szerokim futrze, trzymającej białe okulary przeciwsłoneczne w długich paznokciach.

Jade mówi, że najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest ustawienie ekspozycji – upewnij się, że jaśniejsze odcienie skóry nie są prześwietlone. © Jade Keshia Gordon

Jade regularnie robi zdjęcia modelom o różnych odcieniach skóry i stosuje inne podejście do każdego z nich.

„Ważne jest, aby podczas tworzenia portretu unikać zbyt wysokiego naświetlenia białej skóry” – wyjaśnia. „Lepiej upewnić się, że na zdjęciu będzie można dostrzec fakturę, piegi czy makijaż. Jeśli najjaśniejsze punkty będą przepalone, ich odtworzenie może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe”.

„Do czarnych odcieni skóry konieczna jest duża ilość światła” – kontynuuje Jade. „Czarny kolor skóry pochłania światło, więc musisz mieć wystarczającą ilość światła, aby podkreślić rysy twarzy. Granica jest jednak cienka, ponieważ zbyt mocne światło spowoduje nadmierną ekspozycję skóry i rozmycie rysów.

„Zauważyłam, że z reguły oświetlanie modela od tyłu działa dobrze w przypadku mieszanych kolorów skóry, niezależnie od tego, czy jest to światło studyjne czy słońce. Zapewnia to uzyskanie ładnego światła po bokach twarzy, a za pomocą blendy można odbić część światła z powrotem na twarz”.

3. Użyj stylu obrazów Portrety

Portret uliczny kobiety z długimi warkoczykami, ubranej w różowy kardigan i szare dżinsy.

To zdjęcie zostało wykonane z zastosowaniem stylu obrazów Portrety, dzięki czemu barwy są nieco cieplejsze. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/640 s, f/1,4 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Nieco chłodniejszy portret uliczny kobiety z długimi warkoczykami, ubranej w różowy kardigan i szare jeansy.

To zdjęcie zostało wykonane z zastosowanie stylu obrazów Standard, dzięki czemu kolory są nieco mniej wyraziste, ale za to bardziej realistyczne. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/640 s, f/1,4 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Wybór jednego z zaprogramowanych stylów obrazów w aparacie umożliwia wybór całego zestawu ustawień – każdy styl zapewnia różne połączenia ostrości, kontrastu, nasycenia i tonu kolorów, co pozwala osiągnąć bardzo zróżnicowane efekty w zakresie odcieni skóry na portrecie. Jak sama nazwa wskazuje, styl obrazów Portrety jest zoptymalizowany pod kątem zdjęć przedstawiających ludzi. Ostrość jest lekko zmniejszona, a jasność nieco zwiększona, aby nadać skórze delikatniejszy wygląd.

„W tym przypadku wolę ustawienie Portrety, ponieważ zdjęcie, które zrobiłam w trybie Standard zdaje się być trochę bez wyrazu” – mówi Jade. „Tryb portretowy delikatnie uwydatnia odcienie czerwieni na zdjęciu. Uatrakcyjnił wygląd różowej bluzki, a ponieważ modelka jest czarnoskóra, to wzmocnienie czerwonego pomogło poprawić barwę jej skóry na zdjęciu, nie nadając mu przy tym pomarańczowo-czerwonego odcienia”.

Jeśli w twojej ocenie w danych warunkach oświetleniowych domyślny styl obrazów Portrety daje odcień skóry, który jest nieco zbyt czerwonawy lub żółtawy, użyj suwaka Ton koloru w menu Styl obrazów, aby go skorygować.

4. Ustaw balans bieli ręcznie

Portret kobiety z długimi warkoczykami, w różowym kardiganie.

To zdjęcie zostało wykonane przy użyciu ustawienia balansu bieli Światło dzienne, które pomaga odwzorować rzeczywiste kolory. Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/640 s, f/1,2 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Portret kobiety z długimi warkoczykami w różowym, krótkim kardiganie, z cieplejszym balansem bieli.

To zdjęcie zostało wykonane przy użyciu ustawienia balansu bieli Miejsca ocienione, dzięki czemu wszystkie barwy na portrecie są cieplejsze (bardziej pomarańczowe). Zdjęcie wykonane aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F1.2L USM, 1/640 s, f/1,4 oraz ISO 320. © Jade Keshia Gordon

Aby uzyskać spójne barwy skóry, wybierz ustawienie balansu bieli, które odpowiada danym warunkom oświetlenia, lub utwórz własne ustawienie, korzystając z opcji balans bieli według wzorca w menu głównym aparatu. Dopóki nie zmieni się światło, uzyskasz takie same rezultaty na każdym zdjęciu.

Jeśli dla balansu bieli zostanie wybrane ustawienie Auto, aparat dostosuje temperaturę barwową, co pozwoli pozbyć się dominant kolorystycznych. Może to spowodować, że odcienie skóry będą zbyt ciepłe (pomarańczowe) lub zbyt zimne (niebieskie). W przypadku fotografowania w formacie RAW można zmienić balans bieli podczas późniejszej obróbki, ale poprawne ustawienie balansu bieli w aparacie zapewnia lepszy podgląd.

„Na tych przykładach można zobaczyć wpływ użycia poszczególnych ustawień balansu bieli na odcień skóry modela” – wyjaśnia Jade. „Jestem bardziej zadowolona z efektu osiągniętego z ustawieniem Światło dzienne, ponieważ dzięki temu skóra modelki nie wygląda na wyblakłą, a jej odcień nie wpada nadmiernie w tony pomarańczowe. Nasyca ono nieco kolory i zdjęcie jest bliższe temu, co widziałem na żywo”.

5. Wykonuj zdjęcia w formacie RAW

Osoba trzymająca aparat Canon EOS R6 i konfigurująca go pod kątem zdjęć w formacie RAW.

Fotografowanie w formacie RAW oznacza, że aparat zapisuje wszystkie dane dotyczące odcieni i kolorów, które zostały zarejestrowane przez matrycę, co zapewnia większą swobodę podczas obróbki obrazu. © Jade Keshia Gordon

W przypadku wykonywania zdjęć w formacie JPEG lub HEIF przed wykonaniem zdjęcia należy wprowadzić odpowiednie ustawienia w aparacie. Dotyczy to przestrzeni kolorów – parametr ten określa zakres kolorów, które mogą być odwzorowane na zdjęciu. Można go ustawić w menu głównym aparatu.

Jade poleca zawsze wykonywać zdjęcia w formacie RAW, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią portretową, ponieważ ułatwia to późniejsze dostrojenie barwy skóry. PLIKI RAW zawierają więcej informacji o obrazie niż pliki JPEG czy HEIF, a użytkownik może dowolnie zmieniać właściwości zdjęcia, takie jak balans bieli, charakterystyka kolorów i ostrość, korzystając z oprogramowania do obróbki plików RAW, takiego jak Canon Digital Photo Professional, bez wpływu na pierwotne dane zdjęcia.


Autor: Marcus Hawkins

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • TECHNIKI OŚWIETLANIA

  Fotografowanie w świetle zastanym

  Dowiedz się, jak znaleźć i uchwycić najlepsze światło, aby poprawić wygląd zdjęć.

 • FOTOGRAFIA MODOWA

  Jak fotografować znajomych jako modeli modowych

  Londyńska fotograficzka zajmująca się modą i zdjęciami beauty, Jade Keshia Gordon, podaje 6 prostych wskazówek dotyczących tworzenia bardziej stylowych zdjęć do serwisów społecznościowych.

 • FOTOGRAFIA ULICZNA

  Wskazówki dotyczące portretów ulicznych

  Julian Love, profesjonalny fotograf, daje najlepsze rady dotyczące robienia wyróżniających się portretów ulicznych.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Wskazówki dotyczące fotografii portretowej

  Udoskonal swoje zdjęcia portretowe dzięki tym najlepszym wskazówkom i technikom.