TWÓRCZE DRUKOWANIE

Spersonalizuj, wydrukuj, uporządkuj: stwórz własny kalendarz fotograficzny

Zbierz najlepsze wspomnienia z całego roku i wydrukuj spersonalizowany kalendarz do powieszenia w domu lub wysłania ukochanej osobie w formie prezentu.
Kobieta podtrzymuje stronę kalendarza wysuwającą się z drukarki Canon PIXMA.

Wraz z nadejściem wieczoru spędzamy więcej czasu w domu, a to doskonała okazja, aby przygotowując się na kolejne 12 miesięcy, przywołać wspomnienia z mijającego roku za pomocą zdjęć. Czy jest lepszy sposób na uporządkowanie wspomnień niż spersonalizowany kalendarz prezentujący ulubione rodzinne chwile?

Domowy kalendarz wydrukowany na drukarce PIXMA firmy Canon to fantastyczna okazja, aby ponownie przeżyć bezcenne rodzinne chwile uwiecznione za pomocą telefonu lub aparatu, a także wybrać zdjęcia, które idealnie podsumowują każdy miesiąc. Możesz też wybrać zdjęcia z odwiedzonych miejsc, aby dostosować nastrój i scenerię do pory roku.

Mieszkająca w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii fotografka, influencerka i świeżo upieczona mama Rafaella Ponce ma na Instagramie 19,6 tys. obserwujących. Dzieli się tam chwilami ze swojego życia u boku męża i dziecka oraz innymi twórczymi treściami. Prowadzi także aplikację marketingową, która pomaga markom i influencerom nawiązywać wzajemne kontakty.

Tym razem stawia na papieroplastykę i pokazuje, w jaki sposób tworzenie własnego kalendarza pełnego pięknych wspomnień z całego roku może być prostą i przyjemną czynnością: potrzeba tylko drukarki i odrobiny twórczej inwencji.

1. Przygotuj projekt kalendarza o twórczym charakterze

Kobieta wkłada papier do drukarki stojącej na biurku obok opakowania papieru firmy Canon i laptopa.

Rafaella bardzo lubi kreatywnie pracować i zawsze szuka inspiracji. „Uwielbiam tworzyć coś z papieru” – mówi. „Scrapbooking to moja pasja. Miałam przerwę z uwagi na dziecko, ale uwielbiam to”.

Do utworzenia kalendarza nie potrzeba zbyt wiele, więc jest to idealne zajęcie na relaksujące popołudnie w domu. Oprócz drukarki PIXMA firmy Canon, takiej jak bezprzewodowa drukarka serii Canon PIXMA TS7450, której użyła Rafaella, będzie potrzebny papier fotograficzny na tyle wytrzymały, aby można go było przypiąć i eksponować.

Papier Canon Matte Photo Paper MP-101 jest idealny do papieroplastyki. Drukowane na nim zdjęcia cechują się wysoką jakością, żywe kolorami i matowym wykończeniem. Papier błyszczący, taki jak Canon Plus Glossy II PP-201, również się sprawdza. Lepiej oddaje jaskrawe kolory i zapewnia doskonałe wykończenie fotografii cyfrowych. Na obu rodzajach papieru można pisać (np. zakreślać daty lub umieszczać notatki). Rafaella zdecydowała się na użycie papieru Plus Glossy, aby kalendarz miał atrakcyjny, wysokiej jakości połysk.

2. Wybierz zdjęcia

Kobieta trzyma październikową stronę z kalendarza, na której widać kobietę w ciąży trzymającą dynię obok swojego brzucha.

Znalezienie inspiracji na poszczególne miesiące nie powinno być trudne. Warto zacząć od zdjęć bliskich osób. Mogą się one pojawiać w miesiącach, w których mają urodziny. Na grudniowej stronie można umieścić rodzinne zdjęcie świąteczne.

Niezależnie od tego, czy jest to portret przy świecach uwieczniony na przyjęciu urodzinowym dziecka, wesoła scena z wakacji letnich, zdjęcie naszego psa brnącego w jesiennych liściach czy ulubiony krajobraz pokryty śniegiem – głównym celem tego twórczego projektu jest utworzenie kalendarza spersonalizowanego za pomocą zdjęć, które uwieczniają najcenniejsze chwile w poszczególnych porach roku.

„W zeszłym roku o tej porze byłam w ciąży i zrobiłam sobie zdjęcie z zaokrąglonym brzuchem i dynią” – wyjaśnia Rafaella. „Z przyjemnością wydrukowałam to zdjęcie na październik, bo przypomina mi tamtą chwilę i uświadamia, jak szybko mija czas – moje dziecko ma już prawie rok.

Dla mnie liczą się przede wszystkim wspomnienia, które można utrwalać poprzez zdjęcia. Na każdy miesiąc wybrałam zdjęcie, które przywołuje miłe wspomnienia z danego okresu.

Jeśli odwiedzisz mnie na Instagramie, dowiesz się, że bardzo chętnie korzystam z naturalnego światła i nie lubię, gdy na zdjęciu zbyt wiele się dzieje” – mówi. „Uważam, że co za dużo, to niezdrowo. Należy starannie wybierać zdjęcia z dużą ilością naturalnego światła i bez rozpraszających elementów w tle”.

3. Przygotuj zdjęcia do wydrukowania

Kobieta siedzi na kanapie z niemowlęciem i używa aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor w telefonie do edycji kalendarza zdjęć.

„Aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor można używać na komputerze lub w telefonie” – mówi Rafaella. Użyła tej aplikacji do utworzenia szablonu kalendarza.

Ważne jest, aby przygotować zdjęcia przed wydrukowaniem. Wiele aplikacji do edycji zdjęć umożliwia wybór jakości i typu pliku obrazu podczas eksportowania. Rafaella zaleca eksportowanie w możliwie najwyższej jakości. „Po wydrukowaniu zdjęcia zauważysz, że obraz jest lepszej jakości” – mówi.

W przypadku eksportowania obrazów w formacie JPEG należy wybrać najwyższą możliwą jakość. Można również rozważyć wyeksportowanie ich jako plików PNG, ponieważ kompresja tych typów plików w mniejszym stopniu powoduje obniżenie jakości, dzięki czemu często uzyskujemy lepsze zdjęcia. Jeśli zdjęcia są w formacie RAW, zapewnia to najwyższą możliwą jakość i największą elastyczność na etapie postprodukcji w oprogramowaniu do edycji obrazów, takim jak Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon.

Należy pamiętać, że po wydrukowaniu obrazy mogą wyglądać inaczej niż na ekranie, dlatego warto zrobić wydruki próbne, aby sprawdzić, jak będą wyglądać obrazy do kalendarza w ostatecznej wersji.

Rafaella użyła aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor, która zawiera szereg szablonów do tworzenia kalendarzy. Można zaimportować zdjęcia bezpośrednio do szablonów lub wykorzystać je jako inspirację do tworzenia własnych projektów.

4. Uwolnij wyobraźnię dzięki szablonowi

Kobieta siedząca przy laptopie układa zdjęcia rodzinne w kalendarzu, korzystając z aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Aplikacja Canon Easy-PhotoPrint Editor umożliwia dodawanie do kalendarza tekstu, stempli i ramek oraz stosowanie filtrów twórczych do obrazów. Oprócz szablonów w aplikacji znajdziemy też szeroką gamę kalendarzy z Creative Park, od kalendarzy adwentowych i odliczających dni do urodzin po kalendarze 3D i naklejki kalendarzowe.

Zależnie od swoich kreatywnych zdolności można utworzyć od nowa własny szablon kalendarza, jednak Rafaella wybrała z aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor klasyczny szablon miesięczny umożliwiający dodanie zdjęcia do strony każdego miesiąca. Wybierz odpowiedni rozmiar papieru do drukarki, zaimportuj zdjęcia i eksperymentuj z filtrami twórczymi, stemplami i ramkami, aby stworzyć projekt we własnym stylu. Aby nadać kalendarzowi wyjątkowy charakter, możesz nawet zmienić czcionkę i kolor tekstu.

Szeroka gama opcji tworzenia kalendarza jest dostępna także w bezpłatnej aplikacji Creative Park – kolekcji bezpłatnych materiałów Canon do papieroplastyki. Wystarczy wybrać szablon kalendarza i rozmiar wydruku, a następnie pobrać plik. Weź nożyczki, klej, ołówek, długopis, wykałaczki oraz pęsetę i przygotuj się do cięcia, składania, klejenia i komponowania kalendarza.

5. Wydrukuj i wyeksponuj

Uśmiechnięta kobieta trzyma wydrukowaną stronę kalendarza.

Z drukarką serii Canon PIXMA TS7450 można łączyć się bezpośrednio z komputera lub smartfona. Instalacja i wymiana kaset z atramentem do drukarek również jest łatwa.

Kobieta trzyma niemowlę na blacie kuchennym. Na szafce za nią jest zamocowany kalendarz fotograficzny.

Kuchnia jest często centrum domu, więc na ścianie lub szafce można umieścić spersonalizowany kalendarz, aby nie zapomnieć o ważnych wydarzeniach.

Gdy wszystko jest gotowe, można rozpocząć drukowanie. Przystępna cenowo i prosta w obsłudze drukarka serii Canon PIXMA TS7450 ma szeroką gamę funkcji, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy i zabawy. Można szybko kopiować i skanować wiele arkuszy potrzebnych w pracy, a także używać drukarki jako kreatywnego towarzysza dziecięcych zabaw. Szeroka gama nośników do kreatywnej pracy firmy Canon obejmuje magnetyczny papier fotograficzny, dzięki któremu wydrukowany kalendarz można umieścić bezpośrednio na lodówce.

6. Podaruj swoje dzieła jako prezenty

Kobieta z niemowlęciem na ręku zawiesza oprawiony kalendarz fotograficzny na ścianie – obok innych oprawionych zdjęć.

Spersonalizowany kalendarz pełen wyjątkowych wspomnień to doskonały prezent urodzinowy dla dziadków lub przyjaciół.

Wypełniony radosnymi, spędzanymi wspólnie chwilami spersonalizowany kalendarz może być miłym prezentem dla znajomych lub członków rodziny. Oprócz osobistego kalendarza Rafaella stworzyła też taki, który po wydrukowaniu można oprawić w ramkę. Umieściła na nim zdjęcie ze ślubu swojej siostry.

„W sierpniu moja siostra wyszła za mąż, a ponieważ moja córka niosła obrączki, mamy zdjęcie z moją siostrą i szwagrem” – mówi. „Użyłam niektórych wzorów tła z aplikacji i wyszło to naprawdę ładnie. Wyślę kalendarz siostrze. Na pewno bardzo się jej spodoba.

Dla mnie liczą się przede wszystkim wspomnienia, które można uwiecznić na zdjęciach. W dzisiejszych czasach wszystko jest cyfrowe. Moim zdaniem brakuje nam czegoś, czego można dotknąć. To z pewnością prezent, który sama chciałabym dostać. Sprawia, że wspomnienia mają namacalną formę”.Autorka: Lorna Dockerill

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • DRUKOWANIE

  Edycja zdjęć do drukowania

  Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku, który pomoże Ci edytować zdjęcia i wybrać najlepsze ustawienia drukowania.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Drukowanie list, planów i celów

  Postaw na kreatywność dzięki drukarce Canon PIXMA. Utrzymuj porządek i planuj z głową przez cały rok.

 • DRUKOWANIE

  Canon PosterArtist

  Twórz profesjonalne projekty plakatów szybko, łatwo i bezpłatnie.

 • WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DRUKOWANIA

  Stwórz personalizowany prezent

  Canon Photo Cube ułatwia stworzenie prezentu pełnego szczęśliwych wspomnień.