FOTOGRAFOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH

Wskazówki, które pomogą Ci robić wspaniałe zdjęcia zwierząt domowych

Fachowo zrobione zdjęcie może w pełni oddawać osobowość zwierzaka – niezależnie od tego, czy jest ono skore do zabawy, ciekawskie, beztroskie czy pełne miłości. Profesjonalna fotografka Cat Race odwiedza schronisko dla zwierząt, aby zrobić atrakcyjne zdjęcia. Przekazuje właścicielom zwierząt porady, z których warto skorzystać.
Jamnik stoi za basenem z piłkami, który jest rozmyty na pierwszym planie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 35mm f/1.4L IS II USM – autorka: Cat Race.

Duet fotograficzny Cat i Michael, który prowadzi firmę CatsDog Photography, współpracuje ze sobą, tworząc niezapomniane zdjęcia psów, kotów, królików i innych zwierząt. Cat jest za obiektywem, podczas gdy Michael działa jak zaklinacz zwierząt. Wspólnie planują sesje zdjęciowe i kompozycje.

Fotografia może mieć wpływ na wynik adopcji zwierząt domowych, zwłaszcza w przypadku zwierząt mniej fotogenicznych, lub takich, które trudno sfotografować. W przypadku tej sesji Cat i Michael udali się do centrum adopcyjnego RSPCA w Preston w Anglii, aby zrobić atrakcyjne portrety, które mają pomóc zwierzętom znaleźć nowy dom.

Poprosiliśmy Cat o to, aby podczas sesji podzieliła się wskazówkami dotyczącymi tego, jak skutecznie uchwycić charakter zwierzęcia – poprzez zastosowanie odpowiedniego zestawu i ustawień aparatu i nakłonienie ruchliwych zwierząt do pozowania.

1. Bez pośpiechu

Fotografka zwierząt domowych Cat Race siedzi na podłodze i karmi jamnika psimi przysmakami.

Przed rozpoczęciem fotografowania trzeba poznać zwierzę i pozwolić mu przyzwyczaić się do swojej obecności. Dotyczy to szczególnie nieśmiałych zwierząt, takich jak jamnik Eva (na zdjęciu). – Zanim zaczniemy fotografować, warto zrobić kilka sztuczek, np. poprosić psa, aby usiadł, i dać mu przysmak, gdy to zrobi – sugeruje Cat Race, fotografka zwierząt domowych. – Zwierzak będzie wiedział, że gdy zrobi to, o co prosimy, otrzyma nagrodę. Sesja zdjęciowa stanie się dla niego zabawą.

Jamnik patrzy wprost w obiektyw aparatu fotograficznego. Pies jest wyostrzony, a tło jest rozmyte. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM – autor: Cat Race.

Funkcja migawki elektronicznej aparatu Canon EOS R6 umożliwia ciche fotografowanie, co jest niezwykle pomocne podczas fotografowania płochliwych zwierząt, takich jak Eva. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (poprzednik modelu Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM); 110 mm, 1/500 s, f/3,5 i ISO 1600. © CatsDog Photography

Fotografowanie każdego zwierzęcia może być nieprzewidywalne, ponieważ często odbywa się na ich warunkach. W szczególności mamy z tym do czynienia podczas pracy ze zwierzętami ze schroniska. Cat uważa, że ważne jest, aby zwierzę przyzwyczaiło się do obecności człowieka. Ten okres tworzenia więzi pozwala ustalić sposób fotografowania.

Można zacząć od fotografowania zwierząt, gdy śpią. Dzięki temu można wypróbować różne punkty widzenia i uzyskać odpowiednie ustawienia bez potrzeby przyciągania uwagi zwierzęcia. Jeśli aparat ma cichą migawkę lub tryb cichy, warto uruchomić te funkcje.

Gdy mamy już odpowiednie ustawienia, warto pobawić się ze zwierzakiem lub skusić go smakołykami, aby utrzymać jego zainteresowanie podczas fotografowania. Należy też poświęcić odpowiednią ilość czasu na dostosowanie ustawień aparatu. – Wiele osób wydaje z siebie dźwięki lub korzysta z piszczących przedmiotów, zanim jeszcze odpowiednio ustawią oświetlenie lub kompozycję. Zwierzak nie da się na to złapać zbyt wiele razy – mówi Michael.

Kluczowa jest tu cierpliwość. Zwierzę może wydawać się nadmiernie pobudzone, ponieważ odczuwa lęk. Jeśli zwierzę zbyt długo będzie zmuszane do siedzenia lub stania w określonym miejscu, może się zestresować. W efekcie będzie chciało opuścić to miejsce. – Pies może się bardzo zdenerwować – mówi Cat – Z własnego doświadczenia wiemy, że to nie jest dobra metoda. Nawet jeśli stracimy ujęcie i będziemy musieli przejść do czegoś innego, warto to zrobić, aby zadbać o komfort zwierzęcia. Uchwycenie ich osobowości jest możliwe wtedy, gdy poczują się komfortowo – dodaje.

Trzeba też pamiętać o różnicach między psami, kotami i innymi gatunkami zwierząt domowych. Każde zwierzę jest wyjątkowe, więc trzeba dostosować do niego swój styl fotografowania. – Zasadniczo fotografowanie psów przebiega sprawniej, jeśli zwierzęta mają poczucie, że decydują o tym, co się dzieje. W przypadku kotów jest to jeszcze ważniejsze – mówi Michael. – Jeśli postawimy pudełko, kot wejdzie do niego. Jeśli jednak włożymy kota do pudełka, wyjdzie z niego.

Króliki w ogóle nikogo nie słuchają, więc trzeba znaleźć na to jakiś sposób. Na przykład można sfotografować je, gdy leżą na czyimś ramieniu. Gdy fotografujemy zwierzęta w schronisku, może to wywołać wrażenie więzi u kogoś, kto chce adoptować jedno z nich.

2. Najlepszy zestaw do fotografowania zwierząt domowych

Pręgowany kot siedzi w puszystym kojcu dla zwierząt i patrzy wprost w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM – autorka: Cat Race.

W przypadku fotografowania kotów należy zachowywać czujność ze względu na ich nieprzewidywalną naturę. Nie trzeba ich zmuszać do wchodzenia w kadr. Czekamy i robimy zdjęcia, gdy znajdą się w kadrze z własnej woli. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III (poprzednik modelu Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM; 1/200 s, f/4 i ISO 125. © CatsDog Photography

Fotografka zwierząt domowych Cat Race zakłada obiektyw EF na aparat Canon EOS R6, stosując adapter mocowania Canon EF-EOS R.

Dzięki adapterowi mocowania Canon EF-EOS R Cat może bezproblemowo używać ulubionego zestawu obiektywów EF z aparatem EOS R6, którym zrobiła to zdjęcie. Cat lubi „mieszać elementy” swojego zestawu fotograficznego, ale prawie zawsze zabiera ze sobą obiektywy Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM i Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM (poprzednik modelu Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM).

Cat i Michael uważają, że trzeba mieć różne opcje do wyboru. Cat zawsze ma w swoim zestawie obiektywy Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM i Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM, dzięki czemu może robić różne zdjęcia. Podkreśla jednak również znaczenie korzystania z różnych obiektywów. – Mam tyle obiektywów, że nie zawsze na sesję zabieram ze sobą te same modele – mówi. – Jeśli ktoś zawsze używa jednego obiektywu – np. 135 mm – może liczyć tylko na jeden konkretny wygląd – wyjaśnia.

Podczas tej wizyty w schronisku dla zwierząt Cat używała aparatu Canon EOS R6. Jako właścicielka aparatu EOS 5D Mark III miała już wiele obiektywów EF. Użyła ich z aparatem EOS R6, stosując adapter mocowania Canon EF-EOS R. – W ogóle nie zauważyłam, że korzystam z adaptera. Działa znakomicie – mówi. – Bardzo podobał mi się również ekran dotykowy aparatu EOS R6. Jego obsługa jest intuicyjna. Umożliwia szybką zmianę ustawień, co jest przydatne w przypadku fotografowania zwierząt. Na przykład można szybko ustawić ostrość poprzez dotknięcie ekranu – dodaje.

Obracany ekran jest również przydatny podczas fotografowania pod nietypowym kątem, a ekran dotykowy aparatu EOS R6 może obracać w zakresie 270°, co umożliwia kreatywne fotografowanie. Imponujący autofokus może wyostrzyć oczy zwierzęcia i podążać za nimi w kadrze.

3. Najlepsze ustawienia aparatu do fotografowania zwierząt domowych

Puszysty rudy kot leży w kącie i patrzy w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM – autorka: Cat Race.

Jeśli kot nie chce pozować, spróbuj sfotografować go, gdy odpoczywa w naturalnym środowisku i w dobrze oświetlonym miejscu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM; 1/200 s, f/3,2 i ISO 100. © CatsDog Photography

Czarno-biały kot z dużą czarną plamką pod nosem patrzy w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM – autorka: Cat Race.

Trzymaj przysmaki w pobliżu aparatu, aby przyciągnąć uwagę psa. Działa to również w przypadku kotów. Ułatwia rejestrowanie zdjęć z małej odległości. – Chcemy, aby ludzie patrzyli na zdjęcie i poczuli więź ze zwierzęciem – mówi Cat. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 50mm f/1.4 USM; 1/200 s, f/3,2 i ISO 100. © CatsDog Photography

Ustawienia, których należy użyć do fotografowania zwierząt, zależą od efektu, który chcemy uzyskać. – Myślę, że różnimy się od wielu fotografów zwierząt – wyjaśnia Michael. – Wiele osób lubi mieć długi obiektyw i szeroką przysłonę, co tworzy bajkowy nastrój. Świetna sprawa, ale my chcemy też uchwycić jak najwięcej szczegółów – podkreśla.

Cat zgadza się z nim. – Wyjątkowe zdjęcie musi oddawać wrażenie przestrzeni i ukazywać środowisko zwierzęcia – mówi.

Jeśli chcemy robić dynamiczne zdjęcia poruszającego się zwierzęcia, a używamy trybu ręcznego (M), warto użyć czasu naświetlania na poziomie co najmniej 1/1000 s, środkowego ustawienia przysłony, np. f/5,6 lub f/8, oraz czułości ISO w zakresie 400–800, w zależności od warunków oświetlenia. Jednak w przypadku portretów zwierząt standardowo bardziej odpowiedni jest czas naświetlania 1/200 s, zwykle przy szerszej przysłonie f/2,8 lub f/1,8, a także niższa czułość ISO, jeśli pozwala na to oświetlenie.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna poznawać swój aparat, idealnym rozwiązaniem do fotografowania dynamicznych wydarzeń jest tryb preselekcji czasu (Tv), w którym wybieramy czas naświetlania, a aparat dobiera przysłonę. Natomiast w przypadku bardziej statycznych portretów dobrze sprawdza się tryb preselekcji przysłony (Av), w którym wybieramy przysłonę, a aparat dobiera czas naświetlania.

Warto eksperymentować z różnymi kombinacjami ustawień, aby uzyskać pożądany efekt. Jeśli nie mamy cierpliwego zwierzęcia, na którym możemy poćwiczyć, warto użyć zabawki.

Ważne jest również tło. Jeśli nie możemy pracować w wyjątkowo ładnej lokalizacji, długi obiektyw pozwoli rozmyć tło.

4. Uwiecznianie zwierząt domowych w naturalnych pozach

Owczarek niemiecki spogląda przez tunel do zabawy i patrzy wprost w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM – autor: Cat Race.

Jeśli nie możesz zabrać zwierząt do bardziej malowniczej lokalizacji, przydatne mogą być rekwizyty. Przykładowo płócienny tunel może zwiększyć artystyczną wymowę zdjęcia, zwłaszcza jeśli, podobnie jak Zeus, obiekt chce się bawić i jest ciekawy świata. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM; 33 mm, 1/320 s, f/2,8 i ISO 1250. © CatsDog Photography

Fotografka zwierząt domowych Cat Race kieruje swój aparat przez tunel do zabawy, aby zrobić zdjęcie owczarka niemieckiego.

Jeśli towarzyszy nam osoba pełniąca funkcję zaklinacza, należy udzielić jej jasnych instrukcji, które pomogą zrobić pożądane zdjęcie. Zaklinacz może używać przysmaków i zabawek, aby przygotować zwierzę do zdjęcia. – Moim celem jest uchwycenie osobowości zwierzęcia – mówi Cat. – Aby to osiągnąć, staramy się najpierw zrelaksować zwierzęta.

W schronisku dla zwierząt Cat i Michael postanowili nie fotografować zwierząt w ich boksach. – Chcemy uniknąć fotografowania ich „za kratami” – mówi Michael. – Stawiając na historię konkretnego zwierzęcia, możemy zainteresować ludzi losem innych podopiecznych schroniska – wyjaśnia.

Wybór kąta fotografowania, który podkreśla ujmujące cechy charakteru, jest również dobrym pomysłem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zwierząt ze schroniska, ponieważ może pomóc im znaleźć nowy dom. – Można posadzić zwierzę pod pewnym kątem względem aparatu i sprawić, by spojrzało przez ramię – kontynuuje Michael.

Poza, w której chcemy uchwycić zwierzaka, zależy od jego wielkości. – Na przykład małego psa można umieścić na jakimś przedmiocie – mówi. – Jeśli pies jest bardzo aktywny i nie potrafi usiedzieć bez ruchu, można zrobić kilka dynamicznych ujęć. Jednak zwykle fotografuję takie psy na smyczy – dodaje. Zaleca się, aby psy fotografować bez smyczy tylko wtedy, gdy słuchają poleceń i potrafią siedzieć bez ruchu. 

Zbliżenie także może dać zachwycający efekt. Cat zachęca do fotografowania z poziomu podłogi. Obiektyw jest wtedy na poziomie oczu zwierzęcia i nie płoszy go. Jeśli to możliwe, oczy zwierzęcia powinny były wyostrzone, ponieważ spotęguje to emocjonalny ładunek zdjęcia. Świetnie radzi sobie z tym funkcja Eye AF w aparacie Canon EOS R6.

Jeśli chcemy zrobić dynamiczne zdjęcie, możemy fotografować znad zwierzęcia. Fotografowanie z góry nie zawsze jest to zalecane w przypadku zwierząt ze schroniska, które mogą być nieco nerwowe w takiej sytuacji, ale jest to idealne w przypadku własnych zwierząt domowych, jeśli z natury są pewne siebie.

– Po nawiązaniu nici sympatii można umieścić przysmak blisko obiektywu lub poprosić kogoś, aby przemieszczał piłkę, a następnie pochylić się nad zwierzęciem i sfotografować je, gdy spogląda w górę. W ten sposób może powstać naprawdę interesujący obraz – mówi Cat

Jeśli nie mamy pomocnika lub kąt jest szczególnie trudny, można fotografować zdalnie. Jednak nie róbmy niczego na siłę, gdy obiekt staje się niespokojny lub pobudzony. – Jeśli zwierzę staje się zbyt pobudzone lub zestresowane, warto przerwać sesję – wyjaśnia Cat – Nawet jeśli stracimy ujęcie i będziemy musieli przejść do czegoś innego, warto to zrobić. Zwierzę musi być zrelaksowane. Tylko wtedy uchwycimy jego osobowość.

5. Fotografowanie czarnych zwierząt

Kot o dominującym czarnym ubarwieniu patrzy w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM – autor: Cat Race.

Statystycznie koty o czarnym ubarwieniu oczekują na adopcję dłużej niż koty o innym ubarwieniu, często ze względu na sposób ich fotografowania. Przy odpowiednim oświetleniu można jednak stworzyć intrygujący i przyjazny obraz. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM; 47 mm, 1/320 s, f/7,1 i ISO 320. © CatsDog Photography

Owczarek niemiecki siedzi w basenie z piłkami i patrzy w obiektyw aparatu fotograficznego. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM – autor: Cat Race.

Mniej płochliwe zwierzęta, takie jak owczarek niemiecki Zeus, można fotografować z góry, aby tworzyć dynamiczne ujęcia. Aby nawiązać kontakt wzrokowy, można umieścić zabawkę lub przysmak w pobliżu obiektywu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM; 35 mm, 1/320 s, f/2,8 i ISO 1600. © CatsDog Photography

Zwierzęta z ciemnym futrem mogą powodować niedoświetlenie obrazu przez aparat. Badania wykazały, że czarne zwierzęta, zwłaszcza koty, są rzadziej adoptowane między innymi z powodu tego, jak wyglądają na zdjęciach. O wiele łatwiej jest fotografować zwierzęta o jaśniejszych kolorach. Michael zauważa, że nawet jeśli oświetlenie nie jest odpowiednie dla zwierzęcia o innym kolorze, będzie ono dobrze wyglądać na zdjęciach – w przeciwieństwie do zwierząt o ciemnym ubarwieniu. Jednak nie ma powodu do zmartwień. – Jeśli odpowiednio oświetlimy obiekt, będzie on wyglądać świetnie – zachęca Michael.

– Trzeba mieć świadomość tego, gdzie znajduje się źródło światła. Jeśli jest to jasne źródło światła, trzeba skierować zwierzę w jego stronę, aby uzyskać mniejszy kontrast – dodaje Cat.

Należy też uwzględnić tło. – Jeśli tło jest zbyt ciemne, obiekt może zlać się z tłem – mówi Michael. – Doskonałym sposobem na podkreślenie cech zwierzęcia może być użycie odbłyśnika w celu dodania oświetlenia pod brodą – wyjaśnia. Jeśli nie mamy odbłyśnika, możemy poradzić sobie w inny sposób. Można użyć kartonu i folii kuchennej lub innych akcesoriów.

Porady Cat dotyczące fotografowania zwierząt domowych i zwierząt w schroniskach mogą pomóc w ukazaniu ich osobowości. – Chcemy, aby spoglądając na zdjęcie, ludzie czuli więź ze zwierzęciem, i to niezależnie od tego, czy mówimy o portrecie pamiątkowym czy o zdjęciu, które wywoła podobną myśl: „Ten pies pasuje do naszej rodziny. Dzięki niemu nasz dom będzie stanowił idealną całość” – mówi.

Czas spędzony przez Cat i Michaela w schronisku przełożył się na znalezienie zwierzakom nowych domów. Jamnik Eva został już zaadoptowany, a owczarek niemiecki Zeus czeka na spotkanie z przyszłymi właścicielami. Wcześniej Zeus mieszkał w gospodarstwie domowym, w którym było wiele zwierząt i dowody na okrucieństwo wobec nich. Trafiał do różnych schronisk dla psów, które nie są idealnym miejscem dla owczarka niemieckiego, ale mamy nadzieję, że znajdzie dom, w którym będzie często wyprowadzany na spacery i jego sytuacja się poprawi. 

Następnym razem, gdy zechcesz uchwycić wspaniałą zabawę swojego zwierzaka, wykorzystaj te wskazówki. Warto też przysłużyć się lokalnej społeczności poprzez pracę w charakterze wolontariusza w lokalnym schronisku i sfotografowanie zwierząt z myślą o zwiększeniu ich szansy na adopcję. Udostępnij swoje zdjęcia pod hasztagiem #LiveForTheStory – dodaj też oznaczenie @canonemea. 

Autorka: Astrid Pitman

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • PORTRETY ZWIERZĄT DOMOWYCH

  Atrakcyjne świąteczne portrety zwierząt domowych

  Proste wskazówki, sztuczki i techniki dotyczące robienia atrakcyjnych zdjęć zwierząt w Boże Narodzenie.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Najlepszy podstawowy zestaw do zdjęć portretowych

  Aparaty i obiektywy do każdego rodzaju fotografii portretowej.

 • PROJEKTY DOMOWE

  3 samodzielnie zrobione akcesoria fotograficzne

  Stwórz własny softbox, lampę punktową rzucającą skupione światło oraz pufę do stabilizacji aparatu.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Wskazówki dotyczące fotografii portretowej

  Udoskonal swoje zdjęcia portretowe dzięki tym najlepszym wskazówkom i technikom.