PROJEKTY DOMOWE

Znajdź inspirację w codzienności i wykorzystaj ją podczas wykonywania portretów w domu

Michaela Efford przedstawia najważniejsze wskazówki dotyczące tworzenia atrakcyjnych portretów w pokoju dziennym.
Kobieta ze spinkami w kształcie motyli we włosach przymocowuje takie same spinki do sznurków zwisających ze srebrnego pręta.

Profesjonalna fotograf mody zajmująca się też wykonywaniem portretów, wschodząca gwiazda TikToka i zapalona użytkowniczka Instagrama – Michaela Efford – zgromadziła w mediach społecznościowych obserwujących z całego świata. Swój sukces zawdzięcza częściowo udostępnianiu filmów instruktażowych, które są pełne wskazówek i stanowią inspirację twórczą dla fotografów o różnym poziomie zaawansowania.

Podczas lockdownu Michaela, podobnie jak wielu z nas, czuła się nieco stłumiona i zawzięcie poszukiwała ujścia twórczej pasji. W tym, co ograniczało jej pracę, znalazła zalety, wykorzystując przedmioty codziennego użytku i różne miejsca wokół siebie, aby nadać zdjęciom wykonywanym w domu kreatywny styl.

„Zastanawiałam się nad tym, jak robić nastrojowe zdjęcia w domowym zaciszu i poeksperymentować z oświetleniem”, mówi. „Pinterest był dla mnie inspiracją do stworzenia zdjęć, na których mi zależało. Zobaczyłam też, w jaki sposób inni fotografowie podchodzili do robienia tego typu zdjęć. Teledyski muzyczne to kolejne wspaniałe źródło twórczych pomysłów”.

Oto jej najważniejsze wskazówki i sztuczki dotyczące tworzenia kreatywnych zdjęć portretowych w domu.

1. Uwolnienie twórczego potencjału

Kreatywne pomysły to często największe wyzwanie, jeśli chodzi o fotografowanie w domowym zaciszu. „Zwykle staram się zobaczyć oczami wyobraźni efekt” – mówi Michaela. „Wybieram kolory, które będą pasować, i materiały, których chcę użyć. Decyduję też, czy na zdjęciu ma być widoczne tło. Bardzo lubię korzystać z niekonwencjonalnych materiałów, takich jak szkło i folia aluminiowa”.

Michaela mówi, że zawsze zabiera się do ujęcia, mając pewien pomysł, ale niekoniecznie się go trzyma. Doradza innym otwartość na zmiany w planowaniu ujęcia oraz niekonwencjonalne myślenie. „Nawet gdy fotografuję w domu, nie ograniczam się do czterech ścian. Różne pomieszczenia w całym domu mogą nadać zdjęciom inny wygląd i klimat, dlatego odradzam trzymanie się jednego miejsca”.

Portret uśmiechniętej młodej kobiety na różowym tle. Papierowe motyle otaczają jej głowę i zdobią jej włosy.

Warto eksperymentować. Ten portret ma nastrojowy klimat stworzony na etapie fotografowania, a nie postprodukcji. Taki efekt uzyskuje się przez rozciągnięcie celofanu na obrzeżach obiektywu. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 67 mm, 1/160 s, f/3,5 i ISO 320.

Portret młodej kobiety stojącej na zielonym tle. Papierowe motyle otaczają jej głowę i zdobią jej włosy.

W tym przypadku Michaela wykorzystała taką samą konfigurację, ale nadała zdjęciu inny charakter, zmieniając kolor tła i pozycję kobiety. „Kreatywność jest ważna zarówno podczas edycji zdjęć, jak i na etapie fotografowania” – dodaje. „Lubię eksperymentować z poziomami czerni i bieli, aby uzyskać odpowiedni kontrast. Lubię też uwydatniać kolory, aby zdjęcia się wyróżniały”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 67 mm, 1/160 s, f/3,5 i ISO 320.

Doradza innym, aby analizując pomysł na zdjęcie, skupili się na klimacie, jaki chcą mu nadać. „Pinterest jest pomocny, jeśli chodzi o przeglądanie alternatywnych stylów. Często robię też małą tablicę inspiracji, która pomaga zdecydować o tym, których rekwizytów, materiałów i kolorów chcę użyć” – mówi. „Trzeba zachować elastyczność i otwartość na alternatywne rozwiązania. Nie wolno myśleć zbyt schematycznie”.

2. Znajdowanie inspiracji na co dzień

Portret młodej kobiety nawijającej na palec kosmyk włosów i wyglądającej tak, jakby robiła balon z gumy do żucia.

„Chciałam pokazać, że używając przypadkowego rekwizytu, można manipulować nim w taki sposób, aby wyglądał na coś innego” – wyjaśnia gwiazda aplikacji TikTok Michaela Efford, którą widzimy na tym niesamowitym autoportrecie wykonanym podczas lockdownu. „To, co wygląda na różową gumę balonową, jest w istocie nadmuchanym do połowy balonem”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III (poprzednik aparatu Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 42 mm, 1/100 s, f/2,8 i ISO 400. © Michaela Efford

Portret młodej kobiety trzymającej bukiet słoneczników. Ma w sobie sukienkę w stokrotki i stoi przed niebieskim tłem pokrytym chmurami pełnymi kwiatów.

Inspiracją do stworzenia tego portretu była sukienka Michaeli ze wzorem w stokrotki. „Kupiłam ją i właśnie tak powstał motyw kwiatów do tego ujęcia”, mówi. „Stworzyłam poliestrowe tło z chmurami, przykleiłam na tekturze, a następnie ozdobiłam chmury małymi stokrotkami”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 26 mm, 1/125 s, f/3,2 i ISO 640. © Michaela Efford

Przebywając w domu, Michaela uświadomiła sobie, że obiekty i pomieszczenia wokół niej można w kreatywny sposób zamienić w studio fotograficzne. „Mam w domu kilka atrakcyjnych przedmiotów i ozdób, które przed lockdownem traktowałam jako coś zwyczajnego”, mówi. „Codziennie były w zasięgu mojego wzroku, dlatego stały się prawie niedostrzegalne. Spędzając czas w domu, zaczęłam patrzeć na nie w inny sposób i zastanawiać się nad tym, jak mogę w kreatywny sposób ująć je na zdjęciach”.

3. Oświetlenie i lokalizacja

Wpatrująca się w aparat młoda kobieta w różowej peruce i okularach ze świecącymi niebieskimi oprawkami; tuż za nią widoczny jest okrąg niebieskiego światła.

„Nie ma to jak dobre rekwizyty” – stwierdza Michaela. „Kupiłam te świecące okulary i gdy tylko je założyłam, poczułam się jak postać z filmu science-fiction. To nadało motyw temu zdjęciu. Atmosferę potęguje zastosowany w tle arkusz folii aluminiowej”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 70 mm, 1/160 s, f/3,5 i ISO 640. © Michaela Efford

Młoda kobieta przechyla głowę na bok, opierając ją na jednej ręce i wpatrując się w stojącą przed nią szklankę wody, w której pływają dwie złote rybki (dodane cyfrowo).

„To zdjęcie zostało wykonane w moim ogrodzie, a za dyfuzor posłużyło prześcieradło” – mówi Michaela. „Jako głównego rekwizytu użyłam szklanki wody. Początkowo robiłam zdjęcia tak, aby zniekształcić swoją twarz, ale ostatecznie dodałam cyfrowo obrazy rybek na szklance, ponieważ czułam, że zdjęcie nie zawierało elementu twórczego”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem EF 24-70mm f/2.8L II USM, 33 mm, 1/1000 s, f/3,2 i ISO 100. © Michaela Efford

Michaela jest głęboko przekonana, że dobra fotografia zaczyna się od odpowiedniego światła. „W przypadku większości domowych ujęć korzystam z pokoju dziennego lub sypialni, bo tam rano jest najlepsze światło. Jednak różne pomieszczenia nadają się do zdjęć o innych porach dnia” – mówi. Jeśli fotografujesz w domu, zapoznaj się z tymi wskazówkami dotyczącymi stworzenia własnego domowego studia.

W swoich autoportretach i filmach publikowanych w serwisie TikTok Michaela woli skupiać się na ujęciach obejmujących głowę i ramiona. „Przybieranie pozy do zdjęć ukazujących całą sylwetkę może być kłopotliwe, bo trzeba ująć wszystkie kończyny. Zresztą uważam, że ujęcia z bliska i tak są bardziej wciągające” – dodaje.

„Podczas wykonywania autoportretów używam pilota zdalnego sterowania lub samowyzwalacza aparatu. Wiele najnowszych aparatów firmy Canon ma odchylany ekran, co ułatwia fotografowi znalezienie się w kadrze. Jeśli fotografuję inne osoby, zwykle i tak zaczynam od autoportretów, aby ustawić najlepsze oświetlenie i wypracować sposób wkomponowania rekwizytów w tło, a potem rozwijam koncepcję”.

4. Wybór odpowiedniego zestawu

Aparat Canon EOS 5D Mark IV, statyw i różne materiały papiernicze umieszczone na stole.

Michaela wykorzystuje do swoich zdjęć całą gamę narzędzi, technik i sprzętu. „Obrazy mogą zawierać mocny przekaz. Nie bójcie się wyrażać swoich myśli za pomocą zdjęć” – mówi.

Ubrana w białą sukienkę kobieta z papierowymi motylami we włosach i na ustach.

Oprócz zestawu Michaela użyła rekwizytów i prostych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak folia spożywcza, co określiło ostateczny wygląd jej zdjęć. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 67 mm, 1/160 s, f/3,5 i ISO 320.

Na początku swojej przygody z fotografią Michaela bardzo polubiła aparaty z serii EOS 5D. Obecnie używa modelu Canon EOS 5D Mark IV. „Teraz jednak bardzo kusi mnie bezlusterkowy model Canon EOS R6. Widziałam, że fotografowie używają go podczas Tygodnia Mody. Jest niezwykle mały i lekki. Zauważyłam, jakie spektakularne efekty można dzięki niemu uzyskać zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów”.

Jednak spektakularne efekty można osiągnąć bez ponoszenia kosztu zakupu aparatu pełnoklatkowego. Zarówno model Canon EOS M50 Mark II z wymienną optyką, jak i niewielki model Canon PowerShot G7 X Mark III zapewniają doskonałe parametry pracy w przypadku fotografowania i nagrywania filmów 4K UHD.

„Mam ogromne zamiłowanie do aparatów firmy Canon, ponieważ bardzo podoba mi się sposób, w jaki przetwarzają kolory” – mówi dalej Michaela. „Sprawdziłam to przed zakupem sprzętu i ta cecha bardzo przydaje mi się w pracy. Jeśli chodzi o obiektywy portretowe, moje ulubione modele to Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM i EF 35mm f/1.4L II USM. Naturalna perspektywa bardzo współgra z moim sposobem fotografowania, a duży otwór przysłony zapewnia mi wyjątkową kontrolę nad głębią ostrości”.

Michaela bardzo chce wypróbować obiektyw Canon RF 35mm F1.8 IS Macro STM. Podobnie jak korpusy aparatów Canon EOS RP i EOS R6 jest on wygodny w użyciu ze względu na mały rozmiar, jednak zapewnia obraz o wyjątkowej jakości i umożliwia uniwersalną pracę. Ma też hybrydowy optyczny stabilizator obrazu i cechuje się współczynnikiem powiększenia na poziomie 0,5×, co umożliwia fotografowanie z bardzo małej odległości.

5. Współpraca i udostępnianie

Kobieta z oczami umalowanymi jasnoniebieskimi cieniami i z kryształkami w kształcie łez na twarzy – zanurzona w intensywnie niebieskiej wodzie. Widać tylko jej głowę i ramiona.

Zdjęcie z jednej z sesji klienta Michaeli. „Dodaliśmy do wody niebieski barwnik, aby uzyskać intensywny efekt” – mówi. „Kolor może być kluczowym składnikiem. Zamiast fundować sobie wymyślne rekwizyty, pomyśl dopasowaniu kolorów”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem EF 24-70mm f/2.8L II USM, 63 mm, 1/125 s, f/3,2 i ISO 320. © Michaela Efford

Na puchowym różowym tle stoi młoda blondynka w obcisłej, liliowej bluzce i udaje zdziwienie, trzymając przy uchu różowy telefon.

„Chcieliśmy uzyskać infantylny dziewczęcy styl pop z lat 90. ubiegłego wieku” – wyjaśnia Michaela sposób wykonania efektownej fotografii zrobionej w maju 2021 r. w ramach sesji mody. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 61 mm, 1/160 s, f/8 i ISO 125. © Michaela Efford

Osobom, które tworzą portrety znajomych, Michaela radzi przekazywać czytelne wskazówki dotyczące pozowania. „Lepiej radzę sobie, wyrażając coś za pomocą mowy ciała niż werbalnie, dlatego wolę sama pokazywać pozy, które ma przybierać fotografowana osoba, niż opisywać je słowami” – mówi. „To bardziej naturalne i interaktywne. Bardzo ważne jest to, aby fotografowane osoby czuły się możliwie jak najbardziej naturalnie i komfortowo”.

„Podczas nagrywania filmu, który chcę opublikować w serwisie TikTok, zawsze staram się zarejestrować trochę materiałów zakulisowych z myślą o dalszej edycji. Zwiększa to zainteresowanie oglądających, którzy często są zafascynowani procesem powstawania ujęć”.

Warto poeksperymentować z tworzeniem portretów, aby odkryć własny styl. „Trzeba działać z przekonaniem i wyrażać siebie” – mówi Michaela. „Można obserwować innych fotografów w poszukiwaniu inspiracji, ale gdy wypracuje się już własny styl, należy się go trzymać i stawiać na wyjątkowość”.


Autor: Matthew Richards

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Najlepszy podstawowy zestaw do zdjęć portretowych

  Aparaty i obiektywy do każdego rodzaju fotografii portretowej.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Rób lepsze selfie

  TikTokerka Nina Collins wyjaśnia, jak robić kreatywne autoportrety w domu.

 • PROJEKTY DOMOWE

  Zorganizuj własne domowe studio

  Dowiedz się, jak kreatywnie korzystać z lampy błyskowej i wykonywać niesamowite portrety mimo ograniczonego budżetu.

 • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

  Rób abstrakcyjne portrety

  Eksperymentuj z różnymi ekspozycjami, malowaniem światłem, cieniami i nie tylko.