FOTOGRAFOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH

Jak zrobić udane zdjęcia zwierząt w Święta

Dzięki prostym wskazówkom, trikom i technikom zrobisz fenomenalne, świąteczne zdjęcia swoich ulubieńców.
Canon Camera

Zwierzęta domowe potrafią być niezwykle urocze. Wielu z nas odruchowo sięga po aparat, chcąc uwiecznić ich zwariowane wybryki, śmieszne miny czy dziwne zwyczaje. Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment na to, aby zrobić portret swojego ulubieńca. Zdjęcie kota, psa czy chomika pozującego w świątecznym ubranku to doskonały pomysł na własnoręcznie wykonaną kartkę z życzeniami. Oprawione zdjęcie może stać się idealnym, niesztampowym prezentem.

Problem polega na tym, że większość zwierzaków jest zupełnie niezainteresowana pozowaniem. Co gorsza, niektóre zrobią niemal wszystko, żeby sfrustrować lub wykiwać zdesperowanego fotografa. Dlatego warto poznać kilka trików, którymi można przykuć ich uwagę. Połączenie umiejętnego posługiwania się aparatem, kilku trików z zakresu pozowania i garść przysmaków powinno jednak przechylić szalę na naszą stronę.

1. Przygotuj plan zdjęciowy

Mężczyzna w musztardowym swetrze, ubierający choinkę.

Choinka to wyraziste, jasne tło dla Twoich świątecznych zdjęć zwierząt – szczególnie, kiedy jest rozmyta.

Rudy, pręgowany kot wyglądający spod biało-czerwonej świątecznej czapki.

Rekwizyty, czapki i szaliki dodają zdjęciu kolorów i charakteru, a w tym przypadku zabawnej, świątecznej atmosfery.

Doskonałym tłem świątecznego portretu z pupilem w roli głównej będzie choinka. Wprowadzi do kompozycji wyraziste kolory i jasne akcenty. Świetnie będą wyglądać także różne gadżety, takie jak czapka mikołaja czy świąteczny szalik, o ile zwierzak nie będzie ich z siebie zdejmował. Zdjęcie najlepiej jest zrobić w pomieszczeniu z dużymi oknami. W przypadku portretowania zwierząt naturalne światło to podstawa. Jest miękkie i kładzie łagodne cienie. Lampa błyskowa może pupila mocno wystraszyć. Ustaw zwierzę przodem w stronę okna, w tle niech stoi przybrane i rozświetlone świąteczne drzewko.

2. Zadbaj o odpowiednią pozę pupila

Kobieta macha zabawką, aby zwrócić uwagę rudego, pręgowanego kota fotografowanego w udekorowanym na święta pokoju.

Dobrze jest mieć pomocnika trzymającego zabawkę lub stojącego za Tobą, aby przyciągnąć wzrok zwierzęcia, kiedy robisz zdjęcie.

Mężczyzna w musztardowym swetrze trzyma miskę z kocia karmą nad aparatem Canon EOS 850D.

Weź coś, co zwróci uwagę zwierzaka – na przykład jego ulubioną zabawkę lub miskę z karmą. Nam pomogło delikatne stukanie w miskę nad obiektywem.

Z psami sprawa przedstawia się nieco łatwiej niż z kotami, ponieważ łatwiej jest przykuć uwagę tych pierwszych. Ciche gwizdnięcie, okrzyk „łap kota!” czy dziwny dźwięk z reguły wystarcza, aby je zainteresować. Każde zwierzę ma własny charakter, ale o kotach można śmiało powiedzieć, że nieco trudniej jest je zadowolić. Przede wszystkim należy zachować cierpliwość. Zdobycie zaufania kota może chwilę potrwać. Spróbuj posadzić pupila w jednej pozycji, na wygodnym krześle lub pufie (możesz nawet wykorzystać legowisko). Miej na podorędziu jego ulubioną zabawkę lub miskę z jedzeniem i delikatnie poruszaj nimi nad obiektywem, aby przyciągnąć uwagę kota. Jeśli to nie zadziała, zmień strategię – skoro pupil jest z natury powściągliwy, warto uwiecznić to na zdjęciu.

Rudy, pręgowany kot w świątecznej czapce, opierający głowę o podłogę.

Warto jest postarać się, aby pupil ułożył się w jednej pozycji. Jeżeli nie chce współpracować, dostosuj swoje plany do jego nastroju.

3. Ustaw ekspozycję

Ekran ustawień aparatu Canon EOS 850D.

Jeśli sądzisz, że Twój pupil nie będzie się ruszać, idealny czas naświetlania to 1/200 s. Zalecamy też wybranie dużego otworu przysłony i ustawienie opcji Auto dla czułości ISO.

Ustawienie szybkich serii zdjęć w aparacie Canon EOS 850D.

Szybkie serie zdjęć pozwalają na zarejestrowanie kilku szybkich klatek na raz – siedmiu na sekundę w przypadku aparatu EOS 850D – co ułatwia uchwycenie uroczych, lecz ulotnych momentów z życia naszych pupili.

Wybierz ustawienie ekspozycji, którego nie trzeba będzie zmieniać. Pozwoli to skoncentrować się na upozowaniu pupila i wykadrowaniu zdjęcia. Najłatwiej jest ustawić aparat w trybie ręcznej regulacji ekspozycji (M).

Czas naświetlania musi być wystarczająco krótki, aby uchwycić ruch. Jeśli pupil jest w miarę spokojny, wystarczy około 1/200 s. Jeśli jednak nieustannie zmienia pozycję, trzeba będzie wybrać krótszy czas. Zalecamy też użycie dużego otworu przysłony (np. f/5,6). Dzięki temu fotografowany obiekt wyróżni się na tle choinki i powstanie piękny efekt bokeh.

Ustawienie automatycznej czułości ISO umożliwi adaptację do warunków – w jasnym pomieszczeniu z dużą ilością wpadającego przez okna światła czułość powinna znajdować się w zakresie ISO 800–1600. Przy tych ustawieniach aparatem, który dobrze sprawdza się w słabym świetle, jak np. Canon EOS 850D, można zrobić zdjęcia pozbawione większego zaszumienia. Jeśli Twój obiektyw, podobnie jak używany przez nas model Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, ma stabilizator obrazu, warto go włączyć.

4. Ustaw ostrość

Punkty AF na pyszczku rudego, pręgowanego kota w trybie Live View aparatu Canon EOS 850D.

Live View pomaga w ustawieniu ostrości – dotknij ekranu, aby ustawić ostrość na bliższym oku.

Ostrość to jedno z największych wyzwań, przed jakim stajemy podczas tworzenia portretów zwierząt. Ustawienie ostrości na oczy może okazać się trudnym zadaniem w przypadku ruchliwych i płochliwych zwierząt.

W takich warunkach na pewno nie każde ujęcie okaże się ostre, ale pomocny może być aparat, który na bieżąco reaguje na ruch fotografowanego obiektu. Ustaw w swoim aparacie Canon tryb regulacji ostrości AI Servo. Dzięki temu aparat będzie śledzić wszystkie ruchy obiektu i dostosuje ostrość do zmieniającej się pozycji zwierzęcia. Precyzyjne ustawienie ostrości jest niezwykle ważne w przypadku zdjęć robionych z małej odległości. Zablokowanie ostrości na twarzy może wtedy nie wystarczyć. Zamiast tego warto wybrać pojedynczy punkt, na przykład znajdujące się bliżej aparatu oko pupila.

5. Wzmocnienie efektu bokeh w tle

Golden labrador około metra przed choinką.

Pies znajduje się zaledwie około metra przed choinką, a tło wygląda na zagracone.

Goldem labrador znajdujący się dalej od choinki, tak, że światła na niej są rozmyte.

Odsunięcie psa od choinki tworzy silniejsze rozmycie bokeh i bardziej atrakcyjne tło.

Podczas fotografowania zwierząt najlepiej jest użyć dużego otworu przesłony. Dzięki temu zdjęcia będą mieć małą głębię ostrości, a tło zostanie rozmyte. W przypadku świątecznych zdjęć duży otwór przysłony ma jeszcze jedną zaletę – znajdujące się poza głębią ostrości lampki choinkowe rozmywają się w tle, tworząc piękny efekt bokeh. Im większa odległość, tym lepszy efekt, warto więc maksymalnie odsunąć pupila od drzewka. Dłuższa ogniskowa zwiększa też efekt rozmycia, więc zrób krok w tył i wykorzystaj zoom aparatu.

6. Dodaj efekt bokeh na pierwszym planie

Portret rudego, pręgowanego kota otoczonego rozmytym światłem lampek.

Aby dodać rozmycie bokeh na pierwszym planie do portretów naszych zwierząt, możemy umieścić zestaw lampek przed obiektywem i zrobić zdjęcie przez przerwę w przewodach.

Mężczyzna fotografujący rudego, pręgowanego kota przez przezroczyste lampki świąteczne.

Tę prostą technikę można też wykonać przy pomocy kolorowych lampek lub nawet świątecznych dekoracji.

Efekt bokeh można zastosować zarówno w odniesieniu do tła, jak i pierwszego planu. Umieść lampki choinkowe przed obiektywem i wykadruj zdjęcie tak, aby uchwycić obiekt między lampkami. Jeśli uda ci się znaleźć odpowiedni kąt, wokół pupila powstaną wtedy rozmyte punkty świetlne zapewniające dodatkową głębię całemu ujęciu.

7. Fotografuj z niższego pułapu

Mężczyzna leżący na podłodze w salonie, aby sfotografować rudego, pręgowanego kota przechodzącego przed kanapą.

Umieszczanie aparatu blisko podłoża w celu znalezienia się na tym samym poziomie co fotografowany obiekt.

Rudy, pręgowany kot sfotografowany na poziomie oczu.

Jeśli będziesz na tym samym poziomie co fotografowany obiekt, Twoje zdjęcie ma szansę zrobić większe wrażenie.

Niezależnie od tego, czy portretujesz zwierzęta czy ludzi, umieszczenie aparatu na wysokości oczu fotografowanego obiektu umożliwia nawiązanie z nim kontaktu. W przypadku zwierząt może to oczywiście oznaczać, że wylądujesz na dywanie, ale dzięki temu lepiej pokażesz świat z ich perspektywy.

Poszukiwanie idealnego ujęcia oznacza też wiele dobrej zabawy, nawet jeśli pupil nie zawsze jest skłonny do współpracy. Portretowanie ulubionych czworonogów, zarówno w święta, jak i bez okazji, to świetna okazja do doskonalenia techniki i poszerzenia umiejętności fotograficznych.

Autor: James Paterson

Powiązane artykuły

  • DRUKOWANIE I TWORZENIE

    Drukowanie kartek świątecznych

    Zaaranżuj własną świąteczną sesję zdjęciową i wydrukuj spersonalizowane kartki bożonarodzeniowe.

  • FOTOGRAFIA RODZINNA

    Zrób lepsze zdjęcia świąteczne niż rok wcześniej

    Fotografka Lena Petrova doradza, jak robić lepsze zdjęcia świąteczne.

  • PODSTAWY

    Fotografowanie z myślą o drukowaniu zdjęć

    Siedem najważniejszych wskazówek, które pomogą uwiecznić wspomnienia na wydrukach.

  • FOTOGRAFOWANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH

    Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografowania zwierząt domowych

    Dzięki wskazówkom Cat Race, która zajmuje się fotografowaniem zwierząt, zrobisz wspaniałe zdjęcia swoich pupilków.