TWÓRCZE DRUKOWANIE

Doskonalenie uważności poprzez kreatywne prowadzenie dziennika

Autor i ilustratorka Kia Marie Hunt opowiada o tym, jak poprzez prowadzenie dziennika może wyrazić swoją kreatywność, a także poprawić zdrowie psychiczne.
Canon Camera
Przelewanie myśli na strony dziennika może być inspirującym, twórczym uwolnieniem emocji, ale jest to również świetna okazja do tego, aby zastanowić się nad uczuciami. Prowadzenie dziennika choćby przez 20 minut dziennie może zwiększyć poczucie dobrostanu, szczególnie wtedy, gdy wiesz, że nikt inny nie będzie miał dostępu do zawartości dziennika. Najlepsza wiadomość jest taka, że... każdy z nas może to robić. Nie ma żadnych zasad. Masz przed sobą papier, który przyjmie wszystkie Twoje emocje z danego dnia – mogą to być słowa, rysunki kolaże lub wydrukowane zdjęcia.

Prowadząca własny dziennik autorka i ilustratorka Kia Marie Hunt jest twórczynią serii dzienników aktywności dzieci – My Awesome Year. Prowadzi także własny sklep papierniczy Etsy i produkuje comiesięczne zestawy do prowadzenia dzienników dla rozrastającej się społeczności Journal Club.

Kia przez całe życie w ten sposób uwalniała emocje. „Kiedyś mawiałam, że w moim przypadku kreatywne prowadzenie dziennika zaczęło się od spisywania wspomnień podczas rocznej wyprawy do Urugwaju i Brazylii” – mówi. „Jednak ostatnio odkryłam mnóstwo ręcznie spisywanych dzienników z dzieciństwa. Najwyraźniej od zawsze uwielbiałam kreatywne prowadzenie dzienników. Musiałam tylko znaleźć sposób na to, żeby do tego wrócić”.

Kia uważa, że prowadzenie dziennika to świetny sposób na poznanie siebie. Jej konto @kia.creates na Instagramie śledzi 15,7 tys. osób. Ma tam także stronę @inspiringjournals. „Prowadzenie dziennika ma oczyszczające działanie, a ponadto zapewnia przestrzeń do czystej ekspresji, bez oczekiwań i ograniczeń, więc daje poczucie wolności. Tworząc, stopniowo dowiadujemy się o sobie coraz więcej” – mówi.

1. Odkryj własny styl prowadzenia dziennika

Osoba trzymająca otwarty dziennik z kolorowymi rysunkami i naklejkami przed zapełnioną półką.

„Prowadzenie dziennika polega na uchwyceniu chwili, do której będzie można wrócić w przyszłości” – mówi Kia – „ale trzeba też cieszyć się teraźniejszością”.

Kobieta pisząca na różowo-białej klawiaturze komputera.

„Prowadzenie dzienniku pozwala lepiej zrozumieć siebie i swój sposób myślenia” – wyjaśnia Kia. „Czasami mój dziennik jest pamiętnikiem, czasami szkicownikiem, a niekiedy albumem z wycinkami lub ze zdjęciami. Na pewno ma terapeutyczne działanie. Obserwowanie własnego rozwoju w miarę zapełniania kolejnych stron jest niesamowitym przeżyciem”.

„Dziennik można porównać do odcisku palca, każdy jest wyjątkowy. Nie ma jedynie słusznej drogi, jeśli chodzi o jego prowadzenie” – mówi Kia. „W moim przypadku prowadzenie dziennika zaczyna się od dodania koloru na stronie. Zazwyczaj uwzględniam elementy dekoracyjne, które odnoszą się do konkretnego motywu. Spędzam dużo czasu na drukowaniu zdjęć, wybieraniu naklejek i taśmy dekoracyjnej washi” – wyjaśnia.

Pokaż swoją osobowość – bez względu na to, czy stawiasz na styl minimalistyczny, kwiecisty czy przepełniony kolorami. Motyw może się zmieniać za każdym razem, gdy otwierasz dziennik.

„Aby dokończyć rozkładówkę, wypełniam wolną przestrzeń rysunkami i naklejkami” – dodaje Kia. „Nie przestaję dopóty, dopóki strona nie jest zapełniona. Tak lubię. Dla mnie więcej znaczy więcej. Na pewno nie wszystkim to odpowiada”.

2. Wybierz motyw

Zdjęcie z góry przedstawiające uporządkowane biurko kobiety z rolkami taśmy washi obok otwartego dziennika.

„Prowadzenie dziennika mocno zwiększyło moją pewność siebie i poczucie własnej wartości” – dodaje Kia. „Im więcej znam samą siebie i im większą daję sobie swobodę twórczą, tym mniej miejsca mam na negatywne rozmowy ze sobą i wątpliwości na własny temat”.

Osoba odkleja warstwę ochronną, aby umieścić naklejkę w dzienniku.

„Drukarka PIXMA odgrywa ogromną rolę nie tylko w przypadku prowadzenia przeze mnie dzienników, ale także w moim kreatywnym życiu, ponieważ projektuję i tworzę wszystkie arkusze naklejek w moim domowym studiu” – mówi Kia, która używa drukarki Canon PIXMA z serii TS5350.

Dziennik można prowadzić na różne sposoby – poprzez dokumentowanie snów, w formie jednowierszowych wpisów raz dziennie, w postaci niewysłanych listów. Można też eksperymentować lub mieć osobne dzienniki do różnych form ekspresji.

„Istnieje wiele podspołeczności związanych z prowadzeniem dzienników” – mówi Kia. „Dzienniki obejmujące listę punktów mają schludną, minimalistyczną formę. Dotyczą planowania dni, tygodni lub miesięcy oraz śledzenia nawyków i celów. Dzienniki spamowe przypominają albumy z wycinkami. Ich twórcy wklejają do nich wszystko: ulotki, bilety, koronki, sznurki, papier, materiały – co tylko mają pod ręką”.

Dzienniki z codziennymi wyrazami wdzięczności mogą być doskonałym sposobem na wypracowanie pozytywnego nastawienia. „Zapisujemy w nich rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni, zarówno dużego, jak i małego kalibru” – mówi Kia. „Niby prosta rzecz, ale takie podejście może wiele zmienić w naszym życiu.

„Najlepszym sposobem na znalezienie ulubionej formy prowadzenia dziennika jest eksperymentowanie” – dodaje. „Próbuj różnych rzeczy i nie ograniczaj się. Nikt nie musi trzymać się jakiegoś utartego schematu. Różnorodność daje wiele przyjemności”.

3. Postaw na kreatywność dzięki drukowaniu

Kobieta w sukience ze słonecznikami trzyma wydruk z drukarki PIXMA.

„Podoba mi się wysoka jakość wydruków generowanych przez drukarkę Canon PIXMA z serii TS5350. Drukowanie, tworzenie i używanie własnych zestawów naklejek w moich dziennikach daje dużą satysfakcję” – mówi Kia.

Osoba trzyma urządzenie Canon Zoemini drukujące zdjęcia.

Odbitki o wymiarach 2 × 3 cale wydrukowane na urządzeniu Canon Zoemini idealnie nadają się do umieszczania w dziennikach. Są drukowane na papierze samoprzylepnym, dzięki czemu nie trzeba używać kleju.

Zarówno osoby prowadzące dzienniki, jak i miłośnicy papierowych szablonów mogą używać drukarek domowych do tworzenia nowych i pomysłowych materiałów do dzienników, tak jak to robi Kia na drukarce Canon PIXMA z serii TS5350.

„Czasami tworzę projekty cyfrowo w programie Adobe® Illustrator®* i przesyłam je do drukarki bezprzewodowo. Innym razem tworzę projekty ręcznie i używam drukarki PIXMA do ich skanowania przed edycją. Obserwowanie tego, jak pomysł na arkusz naklejek przeradza się w coś namacalnego, daje dużą satysfakcję.

„Uwielbiam dodawać zdjęcia do rozkładówek w moim dzienniku” – mówi. „Zaczęłam od zdjęć z podróży lub wypraw, gdy zapisywałam w dzienniku wspomnienia z podróży. Z czasem coraz więcej drukowałam, uwieczniając różne rzeczy, np. kwiaty na spacerze lub wpływ popołudniowego słońca na wygląd mojego studia”.

Kia używa kieszonkowej, obsługującej łączność Bluetooth drukarki Canon Zoemini, aby błyskawicznie drukować naklejki o wymiarach 2 × 3 cale. Może to robić po połączeniu urządzenia ze smartfonem.

„Możliwość zrobienia zdjęć telefonem, dodania filtrów za pomocą aplikacji Canon Mini Print, szybkiego wysłania zdjęć bezpośrednio do urządzenia Canon Zoemini i wydrukowania ich na samoprzylepnym papierze to coś niesamowitego. Cały proces charakteryzuje synergia – mogę uchwycić wyjątkową chwilę i dodać ją do dziennika niemal natychmiast”.

Aplikacja Canon Mini Print udostępnia spory zestaw naklejek, obramowań i czcionek, które można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu można personalizować zdjęcia przed ich wydrukowaniem.

4. Nadaj całości wyjątkowy charakter

Osoba stawia pieczątkę na zapełnionej stronie dziennika.

„Mój styl prowadzenia dziennika ewoluował” – mówi Kia. „Kiedyś skupiałam się na rezultacie, na tworzeniu »ładnych stron«. Z czasem zaczęłam doceniać sam proces tworzenia. Na pierwszy plan wyszedł medytacyjny charakter rysowania, pisania, wycinania, naklejania, zapełniania stron i przeżywania określonej chwili”.

Kobieta fotografuje swój otwarty dziennik aparatem Canon PowerShot G7 X Mark III.

„Używam aparatu Canon PowerShot G7 X Mark III do nagrywania krótkich klipów z procesu tworzenia dziennika i do fotografowania ukończonych stron” – mówi Kia. „Mogę łączyć się bezprzewodowo z telefonem i w prosty sposób przesłać zdjęcia lub filmy. Następnie edytuję materiał w telefonie i mogę tego samego dnia udostępnić społeczności zawartość dziennika”.

Możesz korzystać z aplikacji Canon Mini Print – która jest zgodna z urządzeniami Canon ZoeminiCanon Zoemini S – aby pokazać swoją osobowość i nastrój za pomocą ramek, filtrów, rysunków i innych elementów. Sprawa nie kończy się na naklejkach i zdjęciach. Kia tworzy dziennik, wykorzystując wiele pomysłowych rzeczy.

„Uwielbiam tworzyć teksturę poprzez dodawanie materiałów drukowanych, np. złożonych stron lub kopert. Lubię umieszczać w dzienniku interaktywne elementy” – mówi. „Mam jeden dziennik spamowy, z którego korzystam tylko w październiku. Jest on poświęcony wyzwaniu Halloween Journal Challenge, które organizuję co roku. Ma wyrazistą teksturę i rozdarte, poplamione herbatą strony. Są w nim koronki, woskowe pieczęcie i przerażające wydruki, a wszystko jest związane sznurkiem”.

Możliwości kreatywnej pracy są nieograniczone. Na stronach Kii widać, jak zdjęcia, specjalne naklejki i piękne pismo odręczne nadają jej dziennikowi wyjątkowy charakter.

„Gdy strona zostanie już udekorowana, biorę do ręki długopis i piszę. Zazwyczaj nie zastanawiam się nad tym zbyt długo. Stosuję coś, co nazywam „swobodnym pisaniem”, i zapełniam przestrzeń słowami, które przychodzą mi do głowy. Nie warto przesadzać i martwić się, że coś nie wygląda najlepiej lub że tekst zawiera błędy pisowni. To nie ma znaczenia”.

„Możliwość dzielenia się procesem twórczym i ukończonymi rozkładówkami dziennika w mediach społecznościowych jest dla mnie bardzo ważna, bo właśnie w ten sposób kontaktuję się z innymi osobami, które uwielbiają prowadzić dzienniki” – mówi Kia.

Tworzenie dziennika jest cudowne, ponieważ cały proces zależy od twórcy. Wystarczy mieć notatnik, aby zacząć tworzyć magię.
Autorka: Lorna Dockerill
* Adobe i Illustrator to zastrzeżone znaki towarowe lub znaki towarowe firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • Urządzenia Canon Zoemini C i Canon Zoemini S na stole, na którym leży notebook z przyklejonymi zdjęciami.

  KREATYWNE POMYSŁY

  Postaw na kreatywność z serią Canon Zoemini

  8 sposobów na uwolnienie kreatywności poza domem dzięki natychmiastowemu aparatowi i kieszonkowej drukarce.

 • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

  Weź udział w 7-dniowym wyzwaniu fotograficznym

  Fotograf Ellis Reed mówi o tym, jak można wyjść ze strefy twórczego komfortu i każdego dnia fotografować coś innego.

 • Develop your style

  APARATY NATYCHMIASTOWE

  Rozwiń swój styl

  Najlepsze wskazówki influencera dotyczące tego, jak robić stylowe zdjęcia za pomocą aparatu natychmiastowego

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Twórz fantazyjne prace z papieru

  Zapoznaj się z przewodnikiem eksperta w zakresie tworzenia dekoracyjnych obrazów wycinanych z papieru.