Uchwycenie fantastycznych smug światła pokazujących ruch gwiazd to trudne zadanie, ale opanowanie tej techniki jest możliwe – wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Zacznij od zlokalizowania bieguna północnego. Można to łatwo zrobić za pomocą aplikacji w smartfonie przedstawiającej układ gwiazd. Ustawienie się w taki sposób, aby biegun północny (lub biegun południowy, gdy jesteśmy na półkuli południowej) był punktem ostrości na zdjęciu i użycie długiej ekspozycji spowoduje powstanie okrągłych wzorów wokół centralnego punktu. Należy pamiętać, że w przypadku zdjęć z długą ekspozycją ważne jest użycie statywu w celu zapobieżenia rozmyciom powodowanym przez ruch.
Gwiazdy nie emitują zbyt silnego światła, warto więc użyć wysokiej czułości ISO (800, 1600 lub wyższej) w celu zarejestrowania śladów ich ruchu. Poeksperymentuj przed zarejestrowaniem zdjęcia z długim czasem naświetlania, ponieważ im wyższa jest czułość ISO, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie szumów na zdjęciu.
Mimo że pełny obrót gwiazd na niebie zajmuje 24 godziny, pełny okrąg ruchu gwiazd można zarejestrować w przypadku ekspozycji trwającej od 60 do 90 minut. Jeśli fotografujesz na półkuli północnej, lokalizacja Gwiazdy Polarnej na nocnym niebie zapewni punkt odniesienia, wokół którego gwiazdy będą się obracać.
W przypadku wielu aparatów najdłuższy dostępny czas naświetlania wynosi 30 sekund. Aby zastosować dłuższy czas, należy użyć ekspozycji w trybie Bulb po włączeniu trybu ręcznego (M). Migawka może pozostać otwarta przez dowolny czas. Ustaw ostrość na nieskończoność i rozpocznij ekspozycję trwającą około 30 minut. Następnie ponownie przejrzyj zdjęcie. Może to wymagać kilku prób – i odrobiny cierpliwości – ale w końcu uda się uzyskać oczekiwane wyniki.
Innym rozwiązaniem jest utworzenie filmu poklatkowego przedstawiającego nocne niebo. Wiele aparatów firmy Canon, w tym modele Canon EOS R6, EOS R5 i EOS 90D, ma tryb nagrywania filmów poklatkowych, który wykorzystuje wbudowany interwałometr. Zamontuj aparat na statywie. Ustaw czas naświetlania około 20 sekund (lub krótszy) i odpowiednio dostosuj przysłonę oraz czułość ISO (dobrze sprawdzają się wartości f/4 i ISO 640). Zrób zdjęcie testowe i przejrzyj wyniki. Dokonuj niezbędnych zmian w ustawieniach ekspozycji. Następnie ustaw interwałometr tak, aby kolejne ujęcia były wykonywane co kilka minut.
Całkowity czas nagrywania sekwencji zależy od tego, jak długi ma być film poklatkowy przedstawiający nocne niebo, a także od liczby klatek na sekundę. Na przykład sekwencja obejmująca 60 zdjęć odtwarzanych z szybkością 30 klatek/s spowoduje nagranie filmu poklatkowego trwającego dwie sekundy.
Dobrze zrobiony film poklatkowy przedstawiający gwiazdy może wzbudzić zachwyt – oglądający będzie mieć wrażenie, że niebo stopniowo wiruje mu przed oczami. Szczęściarze lub osoby, które zaplanują pracę podczas deszczu meteorów, uwiecznią spadające gwiazdy w całym kadrze, co dodatkowo uatrakcyjni galaktyczny pokaz. Dowiedz się, jak zawodowcy rejestrują to olśniewające astronomiczne przedstawienie, z naszego przewodnika po fotografowaniu deszczu meteorów*.
Autor: Matthew Richards
* Dostępne w wybranych językach.
Adobe i Photoshop są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.