FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

48 godzin w Sewilli z aparatem EOS R10

Przekonaj się, w jaki sposób blogerka podróżnicza Diana Millos uchwyciła ducha hiszpańskiego miasta – od jedzenia po flamenco – za pomocą aparatu Canon EOS R10.
Kobieta w letniej sukience i nakryciu głowy trzyma aparat Canon EOS R10 przy twarzy, patrząc przez wizjer przed dziełem hiszpańskiej architektury.

Twórca materiałów podróżniczych Diana Millos uważa, że jeśli ktoś chce zobaczyć wakacyjne miejsce w nowym świetle, musi wstać wcześnie rano. „Wschód słońca to mój ulubiony czas na odkrywanie i robienie zdjęć” – wyjaśnia. „Zwykle wokół nie ma jeszcze ludzi, a światło jest naprawdę łagodne. O tej porze dnia świat wygląda magicznie”.

Diana fotografowała wschody słońca na całym świecie za pomocą aparatów Canon EOS 80D (poprzednik modelu Canon EOS 90D) i Canon EOS 7D Mark II Jej zdjęcia przyciągnęły ponad 135 tys. fanów w serwisie Instagram, a autorka odwiedziła wiele różnych miejsc – od dalekich, takich jak Indie, Meksyk i Wietnam, po europejskie eskapady do miast w Rumunii, Gruzji i we Włoszech.

Jednak podczas niedawnej wyprawy do miasta w swojej rodzinnej Hiszpanii Diana miała nowego towarzysza podróży: aparat Canon EOS R10. Model EOS R10 jest jednym z dwóch aparatów bezlusterkowych w systemie EOS R, obok modelu EOS R7, wyposażonych w matrycę APS-C. Jest to przełomowe rozwiązanie w historii firmy Canon. Imponująca rozdzielczość (24,2 megapiksela), niewielki (ważący zaledwie 429 g) korpus aparatu EOS R10 oraz funkcje kreatywnego fotografowania i filmowania sprawiają, że jest on idealny dla odkrywców, którzy chcą opowiadać wizualne historie w wyjątkowy i innowacyjny sposób.

Diana wykorzystała aparat EOS R10 do uchwycenia scen w Sewilli podczas 48-godzinnej wycieczki do stolicy Andaluzji. Fotografia architektury to jedna z jej specjalności. Odwiedziła kilka najważniejszych zabytków miasta, w tym Plaza de España, Giralda (dzwonnicę katedry w Sewilli) i Metropol Parasol – jedną z największych drewnianych konstrukcji na świecie.

Aparat Canon EOS R10 znajduje się na podstawie pokrytego powłoką ceramiczną słupka.

„Co dzień budzę się przed wschodem słońca, aby jak najlepiej wykorzystać piękne światło” – mówi Diana. „Miałam wrażenie, że mamy lato w lutym. Sewilla jest pięknym, pełnym ornamentów miastem.

„Używałam aparatu EOS R10 w różnych sytuacjach, od filmowania tancerzy flamenco po fotografowanie kanałów nad rzeką. Eksperymentowałam z autofokusem aparatu, szybkim fotografowaniem w trybie ciągłym i opcjami wideo”.

Diana po raz pierwszy fotografowała Sewillę, a jej podróż była również pierwszą okazją do pracy z aparatem bezlusterkowym. „Okazało się, że przejście na model EOS R10 jest naprawdę proste” – mówi. „Na górze było kilka innych przycisków, ale wszystko było łatwe w użyciu”.

Diana miała również dwa nowe obiektywy zmiennoogniskowe RF-S przeznaczone do systemu APS-C EOS R i zapewniające obrazy o fantastycznej jakości. Niewielki i względnie dyskretny obiektyw Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ma zakres ogniskowych 18–45 mm, więc sprawdza się w różnych sytuacjach w podróży, a uniwersalny obiektyw RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pozwala fotografować obiekty z bliska, ma zasięg teleobiektywu i obsługuje duży zakres ogniskowej (18-150 mm). Oba obiektywy mają również funkcję stabilizacji obrazu.

Rozdzielczość i szybkość do pokazania dramaturgii i akcji

Kobieta w żółtej sukience stoi pod ozdobnym łukiem, przed długim, wąskim zbiornikiem wody, w której widoczne jest jej odbicie.

Architektura jest jednym z ulubionych obiektów fotograficznych Diany. „Mówi coś o miejscu, w którym się znajdujemy” – mówi. „Zawsze staram się szukać miejsc barwnych lub takich, w których jest mnóstwo szczegółów”. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 35 mm, 1/2000 s, f/5.6 i ISO 12 800.

Kobieta w żółtej sukience wędruje po obsadzonej palmami ścieżce, a w tle widać kamienną wieżę.

Diana woli pracować z szybkimi aparatami fotograficznymi. „Lubię korzystać z szybkiej serii zdjęć, aby mieć do wyboru więcej ujęć” – mówi. Aparat EOS R10 umożliwia fotografowanie z szybkością do 23 kl./s przy użyciu migawki elektronicznej i do 15 kl./s przy użyciu migawki mechanicznej 1 . Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 18 mm, 1/1000 s, f/5,6 i ISO 100.

Pierwszym przystankiem podczas wycieczki Diany był Plaza de España, charakterystyczny obiekt, który prezentuje szereg stylów architektonicznych. „Łączy w sobie wpływ dziedzictwa arabskiego w Hiszpanii z architekturą iberyjską” – mówi Diana. „Ci, którzy mnie śledzę w mediach społecznościowych, wiedzą, że moje typowe zdjęcie to szerokokątne ujęcie budynku ze mną przed nim, więc z aparatem EOS R10 używałam obiektywu RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM. Założyłam też obiektyw RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, aby zrobić zbliżenia pięknych płytek na placu”.

Następnie Diana skupiła się na uchwyceniu dramaturgii i ruchu tancerek flamenco. Wykorzystała w tym celu zaawansowany autofokus aparatu EOS R10. Używa on technologii AF z wykrywaniem oczu do precyzyjnego śledzenia osób. Zastosowała też funkcję szybkiej serii zdjęć – 15 kl./s przy użyciu mechanicznej migawki1.

Dwie tancerki flamenco w tradycyjnych sukniach pozują z podniesionymi ramionami na dziedzińcu.

„Mimo że tancerki obejmowały się i poruszały przez cały czas, aparat wyostrzał je przez cały czas, nawet podczas szybkich serii zdjęć. To było niesamowite” – mówi Diana. „W przypadku niektórych ujęć używałam względnie długiego czasu naświetlania, co spowodowało lekkie rozmycie rąbków spódnic tancerek i pozwoliło oddać wrażenie ruchu. Uwielbiam sposób, w jaki utrzymuje wyostrzenie obiektów”.

Diana mówi, że do sprawdzania ostrości zdjęć przydawał się wizjer elektroniczny. „Wykrywanie twarzy i oczu działa w wizjerze. Jest to bardzo przydatne, ponieważ można dokładnie określić, co jest wyostrzone”.

Wizjer elektroniczny jest również przydatny podczas fotografowania w jasne, słoneczne dni, ponieważ umożliwia sprawdzenie ekspozycji i dokonanie wszelkich regulacji przed naciśnięciem spustu migawki. Możliwość podglądania wpływu ustawień aparatu jest szczególnie przydatna dla mniej doświadczonych fotografów, ponieważ fotografowanie jest bardziej intuicyjne.

Zbliżenia niesamowitych szczegółów jedzenia

Sałatka wypełniona poszatkowanymi marchewkami, gotowanymi jajkami, krojoną czerwoną kapustą, grzybami i kukurydzą słodką.

Diana wypróbowała funkcje kumulowania głębi ostrości w aparacie EOS R10, która umożliwiła jej wykonywanie zbliżeń na zdjęciach żywności z większym zakresem wyostrzonego obiektu. Aplikacja Canon Photo Companion jest przydatnym narzędziem na początku przygody z nowym aparatem, ponieważ zawiera objaśnienia wszystkich funkcji i pokręteł. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 35 mm, 1/2000 s, f/5 i ISO 1600.

Truskawka z bliska.

„Sfotografowałam owoc, korzystając z obiektywu Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM z funkcją makro” – wyjaśnia Diana. „Naprawdę fajnie było zrobić takie duże zbliżenie i uchwycić wszystkie faktury” – mówi. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 35 mm, 1/200 s, f/10 i ISO 400.

Oprócz charakterystycznej architektury istotnym elementem zdjęć z podróży Diany była lokalna kuchnia. „Uwielbiam pracować z kolorami, a często kolory odwiedzanych przeze mnie miejsc są związane z jedzeniem” – mówi. „Jedzenie jest częścią kultury i trzeba je sfotografować, jeśli chcemy uchwycić istotę miejsca”.

Diana użyła aparatu EOS R10 do zrobienia zbliżeń jedzenia w barze tapas i na lokalnym rynku. „Chciałam sfotografować kolorowe składniki i tekstury” – mówi. „Użyłem funkcji makro w obiektywie RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM”.

Eksperymentowanie z ręczną regulacją ostrości i funkcją makro pozwoliło Dianie zbliżyć się do fotografowanych obiektów – ogniskowa 35 mm daje maksymalne powiększenie na poziomie 0,59x, a to pozwala uchwycić każdy szczegół.

Diana wypróbowała także dostępne w aparacie funkcje kumulowania głębi ostrości. „Nigdy wcześniej nie korzystałam z takiego rozwiązania, ale możliwość zrobienia serii zdjęć za naciśnięciem jednego przycisku i uzyskania jednego obrazu z wyostrzeniem całego obiektu to fajna rzecz. Aparat zapisał także poszczególne zdjęcia, na których ostrość była ustawiona w różnych częściach kadru. Uwielbiam tę funkcję”.

Panoramy miasta i ciekawe ujęcia

Panoramiczne ujęcie Sewilli.

Aby uchwycić panoramę Sewilli, Diana użyła trybu panoramicznego w aparacie Canon EOS R10. Panorama powstaje z połączenia serii zdjęć zrobionych podczas przesuwania aparatu w pionie lub w poziomie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM; 45 mm, 1/500 s, f/7,1 i ISO 100.

W drugim dniu pobytu w mieście Diana udała się do Metropol Parasol, znanego również jako „Grzyby z placu Encarnation”. „Są tam niesamowite widoki na Sewillę i można uchwycić wszystkie dachy i budynki w oddali” – mówi. Nowoczesna drewniana konstrukcja stanowi kontrast wobec tradycyjnej architektury. Diana wiedziała, że zrobi interesujące zdjęcia.

Kobieta w powiewającej żółtej sukience przykuca, aby wyregulować aparat Canon EOS R10 na małym statywie.

Do sterowania aparatem EOS R10 można używać smartfona z aplikacją Canon Camera Connect lub bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania Canon BR-E1.

Kobieta w żółtej sukni pozuje na zakrzywionym chodniku.

Diana często zagląda do mediów społecznościowych, aby znaleźć inspirację dla swoich fotografii podróżniczych, ale zawsze stara się znaleźć kreatywne ujęcie, którego nikt jeszcze nie uwiecznił. „Odwiedzenie na pozór przypadkowego miejsca i próba sprawdzenia, czy warto je sfotografować, to mój ulubiony sposób robienia zdjęć” – mówi. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM; 18 mm, 1/500 s, f/5,6 i ISO 100.

Aby umieścić siebie w kadrze, Diana zwykle używa małego statywu do aparatu, a podczas tej podróży wzięła ze sobą bardzo poręczny uchwyt statywowy Canon HG-100TBR. „Jest to krótki statyw, więc aparat EOS R10 znajdował się bardzo blisko podłoża, ale obracany ekran dotykowy sprawiał, że obraz był dobrze widoczny, tak jak w przypadku aparatu EOS 80D” – mówi.

Funkcje wideo dla użytkowników hybrydowych

Tylny ekran aparatu Canon EOS R10 przedstawiający opcje filmowania.

Model EOS R10 obsługuje opcję filmowania cyfrowego, która umożliwia stabilizację nagrań podczas chodzenia lub nagrywania z ręki.

Najlepsze aparaty podróżne muszą mieć charakter hybrydowy. Model EOS R10 nie jest tu wyjątkiem. Ten wyposażony w zaawansowany zestaw funkcji wideo aparat może rejestrować materiał filmowy wykraczający poza tradycyjny 30-minutowy limit czasu. Umożliwia rejestrowanie wspomnień w jakości 4K 60p, 4K 30p z nadpróbkowaniem z obrazu 6K i w wysokiej jakości Full HD. Dzięki temu jest to jeden z najlepszych aparatów do vlogowania w ofercie Canon.

Tryb nagrywania 4K UHD z 60/50 kl./s idealnie nadaje się do tworzenia wyraźnych, pełnych szczegółów filmów akcji. Diana wykorzystała to podczas filmowania wioślarzy na rzece. W przypadku filmowania z taką liczbą klatek obraz jest przycinany2, co może być korzystne podczas filmowania odległych obiektów, które w większym stopniu wypełniają kadr.

Nagrywanie z dużą liczbą klatek na sekundę jest obsługiwane, gdy w aparacie EOS R10 zostanie ustawiony tryb wideo Full HD. Umożliwia to rejestrowanie niezwykle płynnych filmów w zwolnionym tempie z szybkością 120/100 kl./s. „W przypadku jednego z filmów uchwyciłam wioślarzy, a także rodzinę kaczek” – mówi Diana. „To ujęcie odtwarzane w zwolnionym tempie wygląda bardzo atrakcyjnie”.

Aparat Canon EOS R10 zapewnia twórcom treści nowe, kreatywne sposoby odkrywania świata – od historycznych budowli i obracających się tancerzy flamenco po zbliżenia kolorowych potraw. Użytkownicy mają do dyspozycji wszystkie zalety aparatów EOS R firmy Canon, a vlogerzy i blogerzy, tacy jak Diana, którzy filmują lustrzanką cyfrową i potrzebują niewielkiego, szybkiego i niedrogiego aparatu, otrzymują model o znanej im konstrukcji. „Dlatego tak bardzo przypadł mi do gustu” – dodaje Diana. „Jest mały i lekki, a mimo to ma tak duże możliwości”.

Autor: Marcus Hawkins

 1. Szybkość serii zdjęć może różnić się w zależności od różnych warunków. Szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.
 2. Tryb filmowania 4K 60p jest ograniczony do 64% obszaru w poziomie.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • PODRÓŻE

  Idealny towarzysz podróży

  Profesjonalny fotograf Martin Bissig udaje się w podróż na Sri Lankę z aparatem EOS R10.

 • FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

  Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej

  Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.

 • FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

  Najlepsze aparaty i obiektywy do fotografii podróżniczej

  Niezależnie od tego, czy zwiedzasz miasto lub tereny wiejskie, czy lecisz na drugi koniec świata, chcesz mieć jak najlżejszy bagaż. Oto idealny zestaw firmy Canon do upamiętniania wrażeń bez nadwerężania budżetu.

 • FOTOGRAFIA

  EOS R50 czy EOS R10

  Porównujemy najważniejsze cechy i same konstrukcje dwóch aparatów systemu EOS R z matrycą APS-C.