Influencer Joel Thorpe taking a selfie on the Canon Zoemini S on Brighton beach front.

APARATY NATYCHMIASTOWE

Wzbogacenie stylu za pomocą aparatów natychmiastowych: cenne wskazówki od influencera

Influencer Joel Thorpe znany z Instagramu zaczął rozwijać swój charakterystyczny styl fotograficzny po otrzymaniu aparatu na 15. urodziny i opublikowaniu kilku zdjęć w Internecie. Jak sam mówi, początkowo „[robił] to na wyczucie, ale im więcej zdjęć [robił], tym bardziej się [rozwijał]”. „Instagram był wtedy jeszcze dość nowym zjawiskiem, więc szybko udało mi się zdobyć publiczność”.
Joel mieszka w angielskim mieście Brighton. Przez jakiś czas studiował kinematografię na uniwersytecie. Jednak gdy wziął rok przerwy, jego pasja do fotografii nasiliła się i nigdy już nie wrócił na studia. Teraz robi zdjęcia dla izb turystyki, hoteli i rożnych światowych marek.
22-latek zaczął ostatnio eksperymentować z wydrukami na swoich fotografiach ulicznych. Do miejsca przedstawionego na zdjęciu dodaje trzymany w ręce drugi obraz, uzyskując w ten sposób oryginalny punkt centralny zdjęcia. „Wiąże się to z powodem, dla którego w ogóle zająłem się fotografią” — ujawnia. „Poza tym, że to moja praca, fotografia jest dla mnie sposobem na przechowywanie doświadczeń i dobrych wspomnień. Fizyczny obiekt wywołuje większą nostalgię. Moim zdaniem wspomnienia trwają wtedy dłużej. Jakiś czas temu zacząłem trochę kombinować, dodając do zdjęć wydruki trzymane w ręce. Chodzi o to, aby zatrzymać te wspomnienia”.

W swoim rodzinnym mieście Brighton Joel sfotografował różne ważne miejsca, a następnie dodał do nich nowy artystyczny wymiar, wykorzystując wydruki przygotowane za pomocą aparatu Canon Zoemini S, które odzwierciedlają scenę widoczną w tle.

Joel korzysta z kieszonkowego, 8-megapikselowego aparatu natychmiastowego Canon Zoemini S, ponieważ jest lekki i wygodnie go ze sobą nosić. „Jest bardzo łatwy w obsłudze i bardzo podoba mi się jego mały rozmiar” — mówi. „Jak na tak małe i wąskie urządzenie ma bardzo wiele funkcji”.

A tutaj ujawnia nam swoje wskazówki dotyczące budowania marki w mediach społecznościowych. Ma nadzieję, że jego zdjęcia zainspirują innych fotografów do eksperymentowania z wydrukami.

Stwórz własny styl

Powiązane artykuły
Macro photography tips and techniques

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Dziennik podróży jak u profesjonalisty

Wykorzystaj swoje wakacyjne zdjęcia zrobione aparatem Canon Zoemini S2 do utworzenia spersonalizowanego dziennika kreatywnego.

A person writing in a scrapbook, the pages filled with photos and stickers.

TWÓRCZE DRUKOWANIE

Wyraź siebie poprzez kreatywne prowadzenie dziennika

Prowadzenie dziennika może być sposobem na wyrażenie swojej kreatywności i poprawę zdrowia psychicznego.

Vlogging how-to: winning vlogging tips

FOTOGRAFIA MIEJSKA

Odkryj abstrakcyjną fotografię uliczną

Dzięki tym prostym technikom tworzenia surrealistycznych obrazów miejskich pozornie nieciekawe ujęcia mogą stać się zachwycającymi dziełami sztuki.

Nie każde miejsce nadaje się do tego rodzaju zdjęć. „Najlepiej jeśli będzie to jakiś wyróżniający się obiekt” — wyjaśnia Joel. „Jeśli podejdziesz blisko obiektu i zrobisz zdjęcie tak, aby był jego punktem centralnym, wtedy uzyskasz lepszy rezultat. Obraz w tle musi być łatwy do rozpoznania, aby widzowie wiedzieli, na co patrzą”.

„Chodzi o stworzenie spójnego stylu, który ma szanse zostać uznanym przez odbiorców za Twój własny” — mówi Joel. Spójność nie oznacza jednak obawy przed stosowaniem nowych technik. „Nadal staram się wprowadzać oryginalne elementy do mojej pracy, tak aby trochę odbiec od normy” — mówi. Dzięki wszechstronności modelu Canon Zoemini S Joel miał szansę wypróbować wiele nowych technik artystycznych. „Mając takie urządzenie, nie mam żadnych ograniczeń” — mówi Joel.

„Wydaje mi się, że wspomnienia pozostają na nieco dłużej, gdy są zawarte w fizycznej formie. Dlatego zacząłem kombinować z dodawaniem wydruków trzymanych w ręce, aby w ten sposób dodać element nostalgii. To dobry sposób na to, aby dołożyć dodatkowy poziom kreatywności i dać odbiorcom coś innego, na czym mogą się skupić”.

Joel dodaje, że ważne jest, aby podążać za własną wizją, a nie tylko fotografować to, co może się spodobać odbiorcom. „Zawsze miło jest dostawać pozytywne opinie w mediach społecznościowych i dowiadywać się, co się ludziom podoba” — mówi Joel. „Ale wydaje mi się, że trzeba się zastanowić, co tak naprawdę chcesz stworzyć. Bardzo łatwo jest stać się po prostu jednym z wielu fotografów, podążając tą samą ścieżką co inni. Jeśli tylko zachowasz swoją oryginalność i będziesz robić to, co cię interesuje, wszystko inne samo się ułoży”.

Odpowiednia kompozycja to podstawa

Na zdjęciach Joel trzyma swoje wydruki, dodając w ten sposób indywidualny charakter do pracy i zwiększając jej głębię. Dzięki temu powstaje niepowtarzalne dzieło, a nie tylko zwykłe zdjęcie jakiegoś obiektu.

Joel komponuje swoje zdjęcia z myślą o grafice. Zazwyczaj robi zdjęcia z małą głębią ostrości (małą strefą ostrości), tak aby wydruk na środku zdjęcia był ostry, ale tło — rozmyte. „Przygotowuję wydruk, wyśrodkowuję go, a następnie ponownie robię zdjęcie za pomocą aparatu Canon EOS-1D X Mark II [którego następcą jest: Canon EOS-1D X Mark III]. Odbiorca rozpoznaje lokalizację ze względu na podobieństwo między wydrukiem a tłem” — wyjaśnia Joel.

„Najważniejsze jest, aby obraz był wystarczająco dobry. Aparatem cyfrowym zwykle pstryka się zdjęcie za zdjęciem, ale gdy mamy do czynienia z fizyczną formą, to podchodzi się do zdjęcia z większą dbałością. Starasz się, aby obraz był wystarczająco dobry, aby nadawał się do pracy, którą tworzysz.

„Byłem pod wrażeniem aparatu Canon Zoemini S” — dodaje Joel. „Kolor jest taki, jak widać własnymi oczami, niezależnie od tego, czy robię zdjęcie podczas tzw. „złotej godziny” czy przy pełnym świetle dnia, a to zawsze są warunki, w których trudno uzyskać właściwą ekspozycję. Wizjer jest bardzo łatwy w użyciu podczas komponowania ujęć. A bez dobrej kompozycji nie wyjdzie mi zamierzony efekt. Zależy też od niej to, czy kształt wydruku będzie pasował do tła”.

Eksperymenty z personalizacją

An infographic showing how the Canon Zoemini S can be used with the Canon Mini Print App.
Joel połączył aparat Canon Zoemini S ze swoim smartfonem przez Bluetooth za pomocą aplikacji Canon Mini Print. „Obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Przesyłam do niej zdjęcia z aparatu, naciskam Drukuj i gotowe” — mówi. Wydruki mogą być również używane jako naklejki. „Jest duże pole do popisu” — mówi Joel. „Możesz naklejkami zapełnić całą ścianę albo przykleić je na laptopie czy telefonie” — mówi.

Joel korzysta z aplikacji Canon Mini Print zainstalowanej na smartfonie, który jest podłączony do aparatu Canon Zoemini S przez Bluetooth. Pozwala mu to tworzyć jeszcze bardziej wyjątkowe zdjęcia, a także dodawać ramki, filtry, tekst i obrazki. Jeśli chce zrobić zdjęcie pod nietypowym kątem, może ustawić aparat Canon Zoemini S w wybranym miejscu, a następnie użyć samowyzwalacza i opcji zdalnego wyzwalania migawki.

Joel radzi, aby robiąc zdjęcia aparatem Canon Zoemini S, eksperymentować tak długo, aż uzyskamy zadowalający rezultat. „Możliwość przycięcia wydruku w kwadracie pozwala dodatkowo wzbogacić pracę. Mamy też do dyspozycji lampę błyskową o pierścieniowej konstrukcji, która świetnie się nadaje do wykorzystania w pomieszczeniach” — mówi Joel. „Tego rodzaju styl daje dużą swobodę artystyczną. Można zrobić naprawdę wiele ciekawych rzeczy, jeśli tylko ma się oryginalne pomysły. Trzeba po prostu wyjść na zewnątrz, porozglądać się, zrobić trochę zdjęć, a potem zobaczyć, co z tego wyszło”. 

Autorka: Tamzin Wilks

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik