TWÓRCZE DRUKOWANIE

Dekoracje biofilne: niech natura zapewni powiew świeżości w Twój domu

Dowiedz się, jak połączenie przyrody i wzornictwa dzięki drukarkom i aplikacjom Canon może pomóc w stworzeniu kojących przestrzeni w Twoim domu.
Element zawieszany na ścianie wykonany z detali w kształcie tropikalnych liści wyciętych z papieru w kolorze różowym i zielonym oraz z wydruków z motywem tropikalnym.

Nie jest tajemnicą, że przebywanie na łonie natury poprawia nasze samopoczucie. Wprowadzenie natury do domu w postaci naturalnego światła, organicznych kolorów, przestrzeni sensorycznych i domowych roślin może mieć bardzo kojące działanie. Jednak nie trzeba mieć widoku na las i drewnianych okładzin w każdym miejscu, aby uwzględnić ten wzorniczy trend. W przypadku twórczego wykorzystania ścian wzornictwo biofilne (czyli podkreślające związek z naturalnym środowiskiem) może przybierać różne formy – od elementów zawieszanych na ścianie po ramki fotograficzne – i stanowić interesujący sposób na przygotowanie relaksującej przestrzeni w domu.

Projektantka wnętrz Jasmin Robertson mieszka w edwardiańskim budynku w Hove (Anglii). Udostępnia treści związane z renowacją i wystrojem wnętrz na TikToku i Instagramie. „Podoba mi się biofilne wzornictwo. Wprowadziliśmy wiele zasad tej koncepcji we własnym domu” – mówi. „Zapewniając wiele możliwości kontaktu z naturą, nasz dom wyzwala w nas poczucie spokoju i odnowy. Jestem tu teraz jeszcze szczęśliwsza”.

Zajmująca się rękodziełem Emma Jewell (@EmmaJewellCrafts na Instagramie) jest także miłośniczką zabawy z papierem i uatrakcyjniania pomieszczeń mieszkalnych.

Czasy, w których żyjemy, sprzyjają tworzeniu własnych prac – wystarczy użyć drukarki Canon i inspirowanych naturą projektów. Zapytaliśmy zarówno Jasmin, jak i Emmę o najważniejsze wskazówki dotyczące prostych, biofilnych dekoracji.

1. Znajdź inspirację w swoim otoczeniu

Płaska kompozycja (flat lay) pokazująca drukarkę Canon SELPHY Square QX10 w otoczeniu kwiatów, sznurka, małych klamerek, haczyków i małych odbitek przedstawiających roślinność.

„Bardzo podoba mi się to, że w łatwy sposób mogę drukować zdjęcia z telefonu i eksponować je w domu” – mówi projektantka wnętrz Jasmin Robertson. „Album w moim aparacie jest mocno zapełniony, więc ulubione zdjęcia ginęły w natłoku fotografii i nie mogły liczyć na odpowiednią ekspozycję”. © Jasmin Robertson

Gałąź wisi na ścianie nad czarnym kominkiem. Z gałęzi zwisają kawałki sznurka z przypiętymi małymi fotografiami.

„Jestem bardzo zadowolona z efektu. To będzie stały element wystroju wnętrza w pokoju mojej córki” – mówi Jasmin o przyciągającym wzrok, zawieszonym na ścianie elemencie z motywem natury. „Łatwo będzie dodawać nowe zdjęcia i dostosowywać wygląd do kolejnych pór roku”. © Jasmin Robertson

Serwis Pinterest zapewnia niekończący się strumień pomysłów na biofilne projekty do realizacji w różnych rodzajach domów, pokoi i przestrzeni – od drzew wewnątrz budynków po ściany z bujną zieloną roślinnością. Można także połączyć druk z zielenią, aby stworzyć własne dzieła. Jasmin zrobiła tak w sypialni córki.

„Korzystając z drukarki Canon SELPHY Square QX10, stworzyłam element ze zdjęciami wiosennych ujęć do zawieszenia na ścianie nad kominkiem” – wyjaśnia. „Zdjęcia są zwieszone z gałęzi za pomocą sznurka. To proste, ale naprawdę skuteczne rozwiązanie. Łatwo je przygotować, a koszt jest bardzo niewielki”.

Jasmin znalazła inspirację w lokalnym parku: „Po burzy chodziłam z psem w jednym z naszych ulubionych parków, szukając przy okazji odpowiedniej gałęzi do zawieszenia w domu. Wybór był spory, więc nie zajęło mi to zbyt wiele czasu. Zrobiłam też kilka zdjęć wiosennych kwiatów i świeżych zielonych liści. Na jednym ze zdjęć uchwyciłam mojego psa wąchającego żonkila”.

2. Korzystaj z narzędzi projektowych, takich jak Creative Park

Drukarka Canon zadrukowuje arkusz papieru wzorem z motywem liści. Obok drukarki widać kolejny kolorowy wydruk, a także kilka wyciętych ręcznie liści z papieru.

„Warto postawić na dobrą zabawę z tworzeniem abstrakcyjnych dzieł sztuki. Na początek trzeba wydrukować kilka wzorzystych arkuszy papieru” – mówi Emma Jewell, która korzystała z Creative Park firmy Canon, czyli bezpłatnego, pełnego inspiracji zasobu online, przy tworzeniu swojego „liściastego” działa sztuki do zawieszenia na ścianie. „Po wybraniu zestawienia wzorów i barw chwytamy za nożyczki i wycinamy znane z natury kształty”. © Emma Jewell

Element zawieszany na ścianie wykonany z detali w kształcie tropikalnych liści wyciętych z papieru w kolorze różowym i zielonym oraz z wydruków z motywem tropikalnym.

„Po określeniu wyglądu całości rozpoczynamy przyklejanie elementów do sznurka” – mówi Emma. „Gotowe dzieło wieszamy, aby mogli je podziwiać domownicy i goście”. © Emma Jewell

Tworzenie rękodzieł to wspaniała czynność, którą można wykonywać z przyjaciółmi i członkami rodziny. Jeśli szukasz inspiracji, serwis Creative Park firmy Canon jest pełen papierowych szablonów, obejmujących między innymi ozdobne rośliny do zawieszania, doniczki sukulentów, kwiatowe bukiety na ścianę i śliczne wieńce. Na stronie internetowej i w aplikacji Canon Creative Park znajdziesz setki atrakcyjnych propozycji – niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem, który chce stworzyć wyrafinowane dekoracje kwiatowe do umieszczenia na stolikach, półkach i parapetach, czy początkującą osobą, która chce wypróbować prosty, inspirowany naturą projekt.

Mająca obsesję na punkcie kolorów Emma pasjonuje się tworzeniem rękodzieł. „Uwielbiam używać Creative Park do wyszukiwania wzorzystych dokumentów i elementów do drukowania i wykorzystania w projektach. Bardzo łatwo można znaleźć wzorzysty papier, który doskonale sprawdzi się w przypadku dekoracji pasujące do pory roku. Nie trzeba przy tym wydawać pieniędzy na nowe materiały”.

Po wybraniu szablonów (w przypadku Emmy były to dwa tropikalne projekty, z których jeden zawiera arę zielonoskrzydłą, a drugi – monsterę) trzeba skorzystać z dobrej drukarki. Emma używa bezprzewodowej drukarki serii Canon PIXMA TS6350a, wszechstronnego modelu, który doskonale sprawdza się w różnych zastosowaniach – od dokumentów służbowych po projekty rodzinne.

„Z łatwością można stworzyć takie wspaniałe tło fotograficzne. Wystarczy wydrukować papier z motywami tropikalnymi, a następnie wyciąć z niego kształty tropikalnych liści. Tropikalne liście można wymieszać z liśćmi w zwykłym kolorze. Liście przyklejamy do sznurka, używając pistoletu do klejenia. Gdy wszystko wygląda, jak należy, zawieszamy sznurek, aby stworzyć tło.

„Drukarka serii Canon PIXMA TS6350a ułatwia drukowanie wysokiej jakości materiałów do tworzenia rękodzieł” – kontynuuje Emma. Papier fotograficzny „Canon Matte Photo Paper jest bardzo wszechstronny i łatwy w użyciu”.

3. Ozdób swoje dzieło, aby robiło jeszcze większe wrażenie

Kobieta w żółtej sukience pochyla się nad stołem i obwiązuje sznurkiem gałąź.

„Rękodzieło dobrze wpływa na psychikę. Wszyscy powinniśmy poświęcać więcej czas na kreatywne działanie. Stworzenie czegoś atrakcyjnego, co można wyeksponować, daje dużą satysfakcję. Nadajemy wnętrzu indywidualny charakter, a sami mamy dodatkowy temat do rozmów” – mówi Jasmin. © Jasmin Robertson

Kobieta przypina wydrukowane zdjęcia przedstawiające roślinność do kawałków sznurka przywiązanego do gałęzi. Obok stoi drukarka Canon SELPHY Square QX10.

„Lubię dekorować dom za pomocą różnych kolorów. Nadałam mu eklektyczny charakter. Zielony to zdecydowanie mój ulubiony kolor. Występuje w różnych odcieniach w większości pomieszczeń” – mówi Jasmin. © Jasmin Robertson

Jasmin użyła przenośnej drukarki Canon SELPHY Square QX10 do wydrukowania barwnych, kwadratowych odbitek bezpośrednio ze smartfona. „Uwzględniłam zdjęcia z parku, fotografie przedstawiające moją córkę w kontakcie z naturą i kilka ujęć pięknych kwiatów w ogrodzie mojej babci. Wydruki wyschły błyskawicznie, więc mogłam je przymocować do czterech odcinków sznurka umieszczonego wzdłuż gałęzi. Użyłam do tego drewnianych klamerek” – wyjaśnia.

Następnie dodała uatrakcyjniające elementy i naturalną fakturę do ręcznie wykonanej, inspirowanej naturą dekoracji. „Owinęłam lampki diodowe wokół gałęzi, a baterię przykleiłam taśmą do jednego końca. Następnie pokryłam całość przymocowaną do sznurka gałązką eukaliptusa. Gałąź zawiesiłam nad kominkiem w pokoju mojej córki. Użyłam do tego mosiężnych haczyków i przezroczystej żyłki wędkarskiej” – mówi Jasmin. Ten atrakcyjny element bardzo przypadł córce do gustu”.

4. Przemyśl kwestię umiejscowienia projektów

Gałąź z podwieszonymi małymi zdjęciami umieszczona nad biurkiem, na którym widzimy komputer, notatnik, świecę i wazon z żonkilami.

„Powiesiłam również dekorację na ścianie za biurkiem w naszym domowym biurze. Okna pokoju wychodzą na północ, więc zimą jest on dość ciemny. Wiosenne zdjęcia uatrakcyjniły pustą ścianę i wniosły do tego wnętrza radosne barwy” – mówi Jasmin. Widok jaskrawych kolorów zapewnia powiew optymizmu w oczekiwaniu na dłuższe, jaśniejsze dni”. © Jasmin Robertson

Zbliżenie kilku kawałków sznurka z przypiętymi do nich małymi wydrukowanymi fotografiami – całość na tle białej ściany.

„Wydrukowane zdjęcie budzi nostalgię. Jestem ich wielkim fanem” – mówi Jasmin. © Jasmin Robertson

„Przestrzenie, w których przebywamy, mają duży wpływ na nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Uważam, że trzeba projektować wnętrza, które nas wspomagają i kształtują” – mówi Jasmin. „Podoba mi się to, że wystrój wnętrz może wpływać na nasze uczucia. Niektóre osoby mogą sądzić, że to nieistotna kwestia, ale biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego w pomieszczeniach, nie należy lekceważyć wpływu wystroju wnętrza”.

Mając to na uwadze, warto przemyśleć umiejscowienie swojego projektu, ponieważ będzie on interesującym dziełem sztuki w pokoju. Jasmin ma następującą radę: „Dekorację taką jak ta można powiesić w miejscu, które ma przyciągać uwagę lub wzbudzać zainteresowanie. Szczególnie dobrym miejscem jest centralny punkt nad jakimś meblem, ale można nią udekorować także pustą ścianę. Dekorację można zawiesić na haczykach pod sufitem lub na listwie. W przypadku zawieszenia pod sufitem należy zamocować haczyki w odległości około pięciu centymetrów od ściany”.

Jasmin mówi, że motyw natury można ukazać także w nieco śmielszej formie. Jej zdaniem płytki łazienkowe z liśćmi i nadrukami botanicznymi mogą robić duże wrażenie, podobnie jak murale w sypialni.

5. Spokojny dom to spokojny umysł

Zbliżenie biurka, na którym widać monitor komputerowy, klawiaturę, wazon z żonkilami i drukarkę Canon SELPHY Square QX10.

Inspirowane naturą dzieła sztuki mogą wydatnie poprawić nastrój. Aby zadbać o jeszcze lepsze samopoczucie, warto umieścić sporo roślin i kwiatów – zarówno prawdziwych, jak i sztucznych – oraz delikatne oświetlenie w pobliżu projektu. „Uwielbiam uczucie, które towarzyszy mi, gdy przekształcam przestrzeń w coś atrakcyjnego” – mówi Jasmin. © Jasmin Robertson

Na białej ścianie wisi pastelowa grafika abstrakcyjna. Poniżej znajduje się roślina doniczkowa i szara poduszka.

Kreacje Emmy obejmują to pastelowe, abstrakcyjne dzieło, które stworzyła przy użyciu dużego arkusza białego kartonu, papieru Canon Matte Photo Paper, kleju i nożyczek. © Emma Jewell

Jeśli komuś zależy na kojącym wpływie przestrzeni, powinien zadbać o stonowane oświetlenie i poszukać inspiracji w naturze. „Aby stworzyć kojącą atmosferę w domu, należy postawić na stonowane kolory ziemi, naturalne materiały i mnóstwo roślin. Uwielbiam wykorzystywać rośliny jako domowe dekoracje – mówi Jasmin. Atrakcyjnie wyglądają, zapewniają dobre samopoczucie dzięki możliwości obcowania z naturą, a ponadto ułatwiają dbanie o czystość powietrza w pomieszczeniach.

„Badania pokazały, że nawet spoglądanie na obraz przedstawiający naturę ma kojące działanie” – kontynuuje Jasmin. „Sztuczne rośliny również mogą poprawiać samopoczucie, co jest dobrą wiadomością dla osób, które nie potrafią dbać o rośliny.

„Warto stosować warstwy światła: lampy stołowe i podłogowe, a także lampy ścienne i wiszące, wszystkie z opcją przyciemniania” – podsumowuje. Podczas remontu warto rozważyć użycie większych okien i świetlików, aby mieć jak najwięcej naturalnego światła i solidną wentylację. Można zapalić świeczkę eteryczną i włączyć relaksującą muzykę. Trzeba zadbać o wszystkie zmysły, nie tylko o doznania wzrokowe”.


Autorka: Lorna Dockerill

Powiązane produkty

Powiązane artykuły