TWÓRCZE DRUKOWANIE

Drukowanie etykiet domowej roboty

Od słoików z dżemem po bileciki do prezentów – ręcznie robione etykiety wydrukowane na drukarce Canon mogą pomóc Ci w organizacji spraw, domu i hobby.
Wydrukowane etykiety domowej roboty na zielonej desce do cięcia obok nożyczek i przenośnej drukarki Canon SELPHY Square QX10.

Niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować swoją garderobę, szafki kuchenne lub materiały twórcze, czy też stworzyć stylowe nakrycie stołu, firmowe naklejki lub bileciki do prezentów, ręcznie wykonane etykiety są niezwykle użyteczne i ułatwiają twórczą ekspresję.

Zapytaliśmy dwie miłośniczki rękodzieła i twórczynie online o to, jak pięknie i stylowo organizować rzeczy za pomocą etykiet. Caroline Prudhon prowadzi bloga na temat rękodzieła Linea's Papers (@lineaspapers), a Laetitia Lazerges (@Vert_Cerise) jest blogerką specjalizującą się w projektach typu „zrób to sam”, profesjonalną rękodzielniczką i autorką 19 książek o rękodziele i samodzielnej twórczości.

„Jestem wielką fanką organizowania wszystkiego, od papierkowej roboty po spiżarnię, ponieważ ułatwia mi to życie i oszczędza czas”, mówi Laetitia, która założyła swój blog o rękodziele w 2007 roku. „Etykietowanie to najlepszy sposób na połączenie organizacji i kreatywności”.

Od czego zacząć etykietowanie i jak może to pomóc w organizacji spraw

Butelka detergentu i słoik z sodą oczyszczoną, oba z ręcznie wykonanymi etykietami, na marmurowym blacie obok wazonu z kwiatami i miseczki startego sera.

Porządkowanie nie zawsze musi oznaczać ukrywanie rzeczy. Spróbuj samodzielnie wykonać etykiety na słoiki, które wyeksponujesz na półkach i blatach roboczych w kuchni. „Podoba mi się trend otwartych półek w wystroju wnętrz”, mówi Laetitia. „Pięknie prezentują się w mediach społecznościowych, wyglądają prosto i bezpretensjonalnie”. © Laetitia Lazerges

Czarne szuflady do przechowywania rzeczy w biurze oznaczone kolorowymi etykietami wydrukowanymi w domu.

„Chciałam przeorganizować i zaetykietować mebel, korzystając z własnych wzorów”, mówi Caroline. „Organizowanie rzeczy może być nudne, ale tworzenie kolorowych etykiet pomaga uatrakcyjnić ten proces i nadać mu bardziej osobisty charakter”. © Caroline Prudhon

Spokój niezagraconych przestrzeni i uporządkowanych rzeczy dodaje wnętrzom radości, pomaga oczyścić umysł i ma pozytywny wpływ na samopoczucie. „Uporządkowany dom zapewnia spokój umysłu”, mówi Laetitia. „Poświęcasz mniej czasu na szukanie zgubionych przedmiotów i nie musisz pamiętać, gdzie wszystko się znajduje”.

Caroline, która od dziecka interesowała się rękodziełem, prowadzi małą firmę ze swojej pracowni we Francji. Aby dodać charakteru swojej przestrzeni do pracy, postanowiła oznaczyć etykietami szuflady biurowe. „Chcę, aby moje biuro było dobrze zorganizowane i funkcjonalne, ale także ładne i inspirujące”, wyjaśnia. „Naprawdę wierzę, że uporządkowana przestrzeń pomaga uporządkować umysł. Zorganizowanie i oczyszczenie przestrzeni sprawia, że widzisz wszystko wyraźniej i pracujesz wydajniej. Ja zawsze panikuję lub stresuję się codziennymi zadaniami, kiedy w moim domu jest bałagan, ale gdy tylko umieszczę wszystko na swoim miejscu, to jest jak nowy początek”.

Porządkowanie spraw za pomocą etykiet domowej roboty

Domowe etykiety z motywami słonecznika i tekstem pisanym kursywą drukowane na przenośnej drukarce Canon SELPHY Square QX10.

Postaw na spójny wygląd i charakter, aby etykiety domowej roboty były oryginalne, ale dopasowane do siebie. „Kursywa [czcionka przypominająca pismo ręczne] jest zarówno czytelna, jak i atrakcyjna”, wyjaśnia Caroline. © Caroline Prudhon

Rudowłosa kobieta przyczepiająca etykietę domowej roboty do szuflady czarnej szafki.

„Przyklejanie etykiet to świetna zabawa. Widać wtedy, jak wszystko układa się zgodnie z planem”, mówi Caroline. © Caroline Prudhon

Przed przystąpieniem do tworzenia etykiet Caroline lubi zaplanować to, co trzeba uporządkować. „Na początku organizacja może wydawać się przytłaczająca”, wyjaśnia. „Zastanów się więc, co jest ważne, co musisz mieć pod ręką i co można przechowywać razem. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, ilu i jakich etykiet potrzebujesz, a proces ich tworzenia przebiegnie bez stresu.

„Potrzebna będzie też trwała etykieta odporna na słońce, wodę i czas”, kontynuuje. „Coś, czego można bez obaw dotknąć brudnymi rękami i czego nie trzeba często wymieniać”.

Laetitia również uważa, że przed rozpoczęciem projektowania należy zadać sobie kilka pytań. „Jakiego typu etykiet potrzebujesz? Jaki będzie idealny rozmiar? Wielkość, kształt i typ pojemnika determinują wygląd etykiety”, mówi.

Jak zaprojektować ręcznie wykonane etykiety i naklejki

Rudowłosa kobieta korzystająca z aplikacji Canon SELPHY Photo Layout w telefonie. Na biurku przed nią znajduje się drukarka Canon SELPHY Square QX10.

Caroline stworzyła etykiety za pomocą aplikacji Canon SELPHY Photo Layout, która współpracuje z drukarką SELPHY Square QX10. „Opcje dostosowywania są idealne do projektowania pięknych etykiet”, mówi. „To bardzo proste i satysfakcjonujące”. © Caroline Prudhon

Wydrukowana etykieta domowej roboty z napisem „Udało Ci się” naklejona na urządzeniu biurowym.

Caroline mówi: „Bardzo podobały mi się opcje układu – można tworzyć mniejsze etykiety bez marnowania papieru. Stworzyłam kilka unikalnych etykiet w aplikacji i wszędzie umieściłam inspirujące cytaty”. © Caroline Prudhon

„Potrzebujemy kilku etykiet, dlatego nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu na ich tworzenie”, mówi Caroline.

Możesz stworzyć własne projekty etykiet lub wyszukać gotowe szablony do pobrania i wydrukowania za pomocą aplikacji Canon Creative Park, która zapewnia bezpłatne materiały do tworzenia dzieł z papieru za pomocą drukarek Canon. Aplikacja jest pełna projektów papierowego rękodzieła, które można spersonalizować, dodając tekst i własne obrazy. Są to np. naklejki z wiadomością lub projekty w stylu japońskim – wyszukaj hasło „Stickers”, aby zobaczyć dostępne opcje.

Laetitia mówi, że warto eksperymentować z kontrastem oraz różnymi rozmiarami i grubościami czcionek, aby nadać własny styl projektowanym przedmiotom. „Upewnij się, że etykieta zawiera kluczowe informacje, ale nie zaśmiecaj jej zbyt dużą ilością tekstu”, mówi. „Nie bój się pustej przestrzeni. Pobaw się kontrastem. Aby przyciągnąć uwagę, użyj różnych czcionek – maksymalnie dwóch lub trzech – o różnych rozmiarach lub grubości. Baw się dobrze i puść wodze fantazji, dodając różne kolory, rysunki i grafiki”.

Jak drukować etykiety domowej roboty

Arkusz etykiet domowej roboty wychodzący z drukarki, a obok nożyczki i wycięte etykiety oraz pokrywa pojemnika na kosmetyki z wydrukowaną etykietą.

Canon PIXMA z serii TS7450 to idealna bezprzewodowa drukarka domowa do artystycznych projektów, która umożliwia drukowanie na wszelkiego rodzaju nośnikach do twórczej pracy. © Laetitia Lazerges

Ryza papieru do drukarki na blacie roboczym razem z arkuszem wydrukowanych etykiet domowej roboty i kilkoma małymi pojemnikami na kosmetyki z wydrukowanymi etykietami.

„Lubię korzystać z papieru fotograficznego”, mówi Laetitia. „Błyszczące wykończenie jest wspaniałe i wygląda profesjonalnie”. © Laetitia Lazerges

Po zaprojektowaniu etykiet zaczyna się prawdziwa zabawa – drukowanie ich. Laetitia użyła drukarki serii Canon PIXMA TS7450. Etykiety do wydrukowała bezpośrednio z telefonicznej aplikacji Canon PRINT, która współpracuje z większością drukarek Wi-Fi. „Podoba mi się to, że mogę drukować bezprzewodowo, a wydruki skutecznie oddają dynamikę kolorów”, mówi.

Drukarka Canon PIXMA TS7450 jest zgodna z szeroką gamą różnych nośników do kreatywnej pracy. Laetitia użyła papieru do drukarek Canon Red Label Superior oraz papieru fotograficznego Canon Photo Paper Plus Glossy II do stworzenia bilecików do prezentów i etykiet kosmetycznych idealnych do naklejania np. na słoiki.

Caroline wydrukowała swoje etykiety na przenośnej drukarce Canon SELPHY Square QX10, która umożliwia tworzenie bogatych, szczegółowych wydruków na samoprzylepnym papierze w kwadratowym formacie. „Użyłam drukarki Canon SELPHY Square QX10 do wydrukowania 4 etykiet na jednym arkuszu papieru”, wyjaśnia. „Wyszły doskonale. Kolory są żywe i bogate, atrament wysycha natychmiast, a etykiety łatwo wyciąć”.

Canon SELPHY CP1300 to kolejna wspaniała drukarka Wi-Fi, która umożliwia tworzenie miniaturowych naklejek do użytku domowego. Ta szybka i przenośna drukarka idealnie nadaje się do drukowania na szerokiej gamie nośników, od odbitek o profesjonalnej jakości po domowe naklejki. Jest również zgodna z aplikacją SELPHY Photo Layout.

Etykiety domowej roboty można też tworzyć za pomocą kieszonkowej drukarki fotograficznej 2 w 1 Canon Zoemini S2 lub drukarki błyskawicznej Canon Zoemini. Obu modeli można używać z papierem Canon ZINK z okrągłymi naklejkami o przekątnej 1,3 cala, aby błyskawicznie projektować, drukować i przyklejać naklejki. Dzięki aplikacji Canon Mini Print możesz nadać etykietom drukowanym na drukarce Canon Zoemini osobisty charakter.

Tworzenie ręcznie wykonanych etykiet na prezenty i opakowania

Telefon z otwartą aplikacją Canon SELPHY Photo Layout leżący na biurku obok drukarki przenośnej Canon SELPHY Square QX10 i ręcznie wykonanej bransoletki.

Bezpłatna aplikacja Canon SELPHY Photo Layout ma opcje dodawania filtrów, tekstu i grafiki. Pozwala to dostosować etykiety do projektu, niezależnie od tego, czy tworzymy etykiety na słoiki czy bileciki do prezentów. Gotowe projekty można drukować bezpośrednio z telefonu na drukarce Canon SELPHY Square QX10. © Caroline Prudhon

Drukarka usytuowana na biurku obok wydrukowanych etykiet i wykończonych wstążką bilecików do prezentów.

Etykiety domowej roboty to fantastyczne wykończenie dla ręcznie robionych upominków. „Dając prezenty, możemy pokazać rodzinie, znajomym i krewnym, że nam na nich zależy”, mówi Laetitia. „Pakujemy je w atrakcyjny sposób. Wykończenie często przyciąga wzrok w pierwszej kolejności”. © Laetitia Lazerges

Poświęcanie czasu na staranne zapakowanie prezentu to pewny sposób na wywołanie uśmiechu na twarzy obdarowanej osoby. Warto też dodać ręcznie wykonaną etykietę. Na stronie Creative Park znajdziesz kilka świetnych pomysłów m.in. na bileciki do prezentów i akcesoria do pakowania.

„Pakowanie to jedna z moich ulubionych czynności podczas przygotowywania prezentów”, mówi Caroline. „Aby rozpakowywanie było równie satysfakcjonujące jak sam prezent, umieszczam na opakowaniu dekoracyjne detale, takie jak ładny sznurek czy zawieszka z imieniem. Można zrobić zawieszkę ze spersonalizowaną etykietą ze zdjęciem lub zabawną wskazówką dotyczącą prezentu”, dodaje.


Autorka: Lorna Dockerill

Powiązane produkty

Powiązane artykuły