FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Przygotuj własny album ślubny, który będzie cenną pamiątką

Przygotowywanie własnego albumu ślubnego umożliwia ponowne przeżycie wyjątkowych emocji i wyrażenie swojej kreatywności. Dowiedz się, jak to zrobić, korzystając z fachowych porad.
Na stole umieszczono zdjęcia ślubne. Widać dłoń trzymającą czarno-białe zdjęcie uśmiechniętych i trzymających się za ręce nowożeńców.

Wspaniały album ślubny opowiada historię wyjątkowego dnia w życiu młodej pary. Dzięki niemu możemy zachować cenne wspomnienia i prezentować je przyszłym pokoleniom. Jednak zamówienie albumu ślubnego u profesjonalisty może nadwyrężyć i tak już napięty budżet ślubny. Co więcej, młoda para może stracić znakomitą okazję do wspólnego powspominania tego wyjątkowego dnia. Z tych względów warto go przygotować samodzielnie.

Hannah Millard, znana jako Camera Hannah, jest zawodowym fotografem ślubnym od 2010 roku. Uwielbia fotografować magiczne, pełne emocji chwile. Ta mieszkanka angielskiej miejscowości Derbyshire cieszy się międzynarodowym uznaniem. Otrzymała wiele nagród, a dzięki pracy mogła odwiedzić różne egzotyczne miejsca na całym świecie. Jest także nauczycielką fotografii. Organizuje całodniowe warsztaty oraz internetowe i bezpośrednie sesje mentorskie. Jest też entuzjastką tworzenia dzieł z papieru i określa się mianem „maniakalnej pasjonatki”. W tym miejscu Hannah udziela wskazówek parom, które chcą przygotować własny, naprawdę wyjątkowy album ślubny.

1. Zbierz wybrane zdjęcia

Osoba trzyma zrobiony w domu album ze zdjęciami z przyjęcia weselnego. Na górze umieszczono błyszczące złote litery, które tworzą napis PARTY TIME (Czas na dobrą zabawę).

„Samodzielne tworzenie albumów ze zdjęciami może być źródłem sporej satysfakcji” – mówi nagradzana fotograficzka ślubna Hannah Millard. „Można też tworzyć specjalne, spersonalizowane albumy do wręczenia członkom rodziny i znajomym”.

Na początek trzeba zebrać wszystkie zdjęcia z tego wyjątkowego dnia – zarówno oficjalne, zrobione przez wybranego profesjonalnego fotografa, jak i nieoficjalne, autorstwa członków rodziny i znajomych.

„Większość fotografów ślubnych dostarcza w ramach zlecenia także cyfrowe zdjęcia o wysokiej rozdzielczości” – mówi Hannah. „Idealnie nadają się one do tworzenia własnych fotografii. Ich jakość jest bardzo wysoka. Korzystam z aparatu Canon EOS R6. Jeśli chodzi o śluby, stawiam na obiektywy Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Canon EF 50mm f/1.2L USMCanon EF 100 f/2.8L Macro IS USM. Do ich zakładania używam doskonałego adaptera mocowania Canon EF-EOS R, więc wiem, że jakość obrazu będzie fantastyczna.

„Już niedługo kupię obiektyw Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM. Zakres ogniskowej obejmujący szeroki kąt widzenia i jasna przysłona umożliwiają wygodną pracę w przypadku zdjęć grupowych i ślubnych w pomieszczeniach”.

Ponieważ większość wybranych zdjęć – a może nawet cały zestaw – będzie mieć format cyfrowy, album ślubny można przygotować w internetowym serwisie generującym fotoksiążki. Wystarczy wysłać ulubione zdjęcia, a firma zajmie się drukowaniem i wysyłką produktu. To znakomite rozwiązanie w przypadku osób, które chcą mieć wpływ na wygląd i zawartość albumu, ale nie mają czasu, aby się wszystkim zająć. Można też wydrukować zdjęcia i przygotować album samodzielnie – koszt będzie mniej więcej taki sam.

2. Zaplanuj randkę z partnerem/partnerką

Zrzut ekranu programu do edycji obrazów przedstawiający kolorowe i czarno-białe fotografie z dnia ślubu.

Wybór ulubionych zdjęć ślubnych do albumu może być wspaniałym sposobem na powspominanie wyjątkowego dnia i ponowne przeżycie emocji.

Osoba układa na stole zdjęcia ślubne o różnych rozmiarach. Przygląda się z bliska dwóm trzymanym w rękach fotografiom.

Po wybraniu ulubionych obrazów z plików cyfrowych wydrukuj zdjęcia. Umożliwi to wyselekcjonowanie najlepszych pozycji.

„Para powinna przejrzeć wszystkie zdjęcia ślubne wspólnie” – mówi Hannah. „To swego rodzaju randka, podczas której można przeżyć ślubne emocje na nowo. Przeglądanie zdjęć może być również doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi emocjonalnej dzięki wspomnieniom związanym z tym wyjątkowym dniem. Omawiając kwestię zdjęć, można przekonać się, które z nich sami zaliczamy do ulubionych, a które mają największe znaczenie dla naszego partnera i dlaczego. Nie chodzi tylko o same obrazy, ale także o emocje, które się z nimi wiążą”.

3. Rozpocznij od pozycji obowiązkowych

Kobieta dodaje dekoracyjny narożnik do zestawienia zdjęć w domowym albumie ślubnym.

„Przyjęcia weselne często są bardzo kolorowe, a źródła światła mają różną temperaturę barwową. W przypadku czarno-białych zdjęć można wyeliminować rozpraszające uwagę kolorowe elementy i skupić się na emocjach” – mówi Hannah. „Jeśli jednak na tej samej stronie łączymy kilka kolorowych i monochromatycznych obrazów, lepiej unikać sytuacji, w których mamy tylko jedno zdjęcie danego typu”.

Podjęcie decyzji o tym, które zdjęcia odrzucamy, może być trudniejsze niż wskazanie obrazów, które chcemy umieścić w albumie ślubnym.

„Zacznijcie od pozycji obowiązkowych” – radzi Hannah. „Każdy ślub obejmuje kluczowe momenty, takie jak zakładanie obrączek, pierwszy całunek i podpisanie aktu małżeńskiego. Podczas przyjęcia weselnego mamy rzucanie bukietu i pierwszy taniec. To kultowe momenty, które trzeba uwzględnić w opowiadanej historii. Równie ważne są zdjęcia, które mają szczególną wymowę dla małżonków i z takiego czy innego powodu przywołują wspomnienia”.

4. Zostaw sporo wolnego miejsca wokół ulubionych zdjęć

Dwie dłonie umieszczają zdjęcie nowożeńców na pierwszej stronie domowego albumu ślubnego.

Zachowaj równowagę między większymi i mniejszymi odbitkami w albumie i zostaw wokół nich białe miejsce, aby zbytnio nie przytłaczały oglądających. Mniejsze zdjęcia mogą pochodzić z aparatów natychmiastowych z drukarką, takich jak Canon Zoemini S2, używanych przez gości podczas wesela. Jeśli chodzi o estetykę, wokół najważniejszych zdjęć należy zostawić trochę wolnego miejsca.

„Po pozycjach obowiązkowych warto wybrać trzy lub cztery główne zdjęcia” – radzi Hannah. „Mówimy tu o najbardziej ulubionych fotografiach, wokół których należy zostawić wolne miejsce w albumie. Częstym błędem jest umieszczanie na stronach zbyt wielu zdjęć, które „walczą” o uwagę oglądających. Poświęcenie całych stron kluczowym zdjęciom przekłada się na bardziej zrównoważoną kompozycję. Kluczowe zdjęcia wywierają duże wizualne wrażenie, mają wspaniałą kompozycję, a często ukazują też moment, w którym wszystko ułożyło się w idealną całość.

„Jednak są też zdjęcia, które lepiej wyglądają w otoczeniu innych, mniejszych fotografii. Należą do nich m.in. niepozowane zdjęcia gości na przyjęciu i osób popisujących się na parkiecie” – kontynuuje Hannah.

5. Nie zapomnij o ujęciach sytuujących

Para rąk trzyma zdjęcia z dnia ślubu, w tym jedno przedstawiające obejmujących się nowożeńców i trzypoziomowy tort ślubny.

Aby mieć pewność, że album ślubny będzie ukazywał przebieg całego dnia, należy umieścić zdjęcia sytuujące, a także zdjęcia tortu, kwiatów itp. Takie elementy ulatują z pamięci, więc przydadzą się fotografie, które odświeżą wspomnienia.

„Nagrywam dużo filmów na ślubach, a podobne zasady obowiązują przy tworzeniu albumu ze zdjęciami” – mówi Hannah. „Zaczynamy od kilku »ujęć sytuujących«, aby pokazać kontekst. Zdjęcia przedstawiające miejsce ceremonii wprowadzą nas w temat. To samo dotyczy przyjęcia, jeśli odbywa się ono w innym miejscu. Może nie będą to nasze ulubione zdjęcia, ale jeśli je odrzucimy, nie pokażemy okoliczności całego wydarzenia. Warto też wzbogacić przekaz, ukazując szczegóły. Przydają się tu zdjęcia takich rzeczy jak kwiaty, papeteria i dekoracje stolików. Zapewniają one wizualną ciągłość w przypadku przechodzenie z jednego miejsce do drugiego”.

6. Wydrukuj wybrane zdjęcia

Kobieta stoi przed drukarką Canon PIXMA i ogląda wydrukowane zdjęcia.

Drukarka serii Canon PIXMA TS7450 to idealne rozwiązanie dla nowożeńców, którzy chcą samodzielnie przygotować album ślubny. Umożliwia ona wydrukowanie kolorowego, pozbawionego obramowania zdjęcia o rozmiarze 10 × 15 cm w zaledwie 43 sekundy.

Nawet jeśli postanowisz zlecić profesjonalne przygotowanie albumu, możesz przygotować projekt, który odzwierciedli oczekiwany wygląd i fotograficzną zawartość albumu. Wystarczy wykonać wszystkie powyższe czynności. Innym ważnym elementem pokazującym ostateczny wygląd albumu – bez względu na to, kto ostatecznie go przygotuje – jest jego fizyczne odwzorowanie.

„Wyświetlanie zdjęć na ekranie telefonu lub komputera nie oddaje rzeczywistego wyglądu gotowego albumu. Bez względu na to, czy album ma być wydrukowany profesjonalnie czy wykonany samodzielnie, warto wydrukować zdjęcia do poeksperymentowania” – sugeruje Hannah. „Korzystałam z drukarki serii Canon PIXMA TS7450 i jestem pod wrażeniem szybkości i prostoty pracy, a także jakości zdjęć. Można tworzyć odbitki z obramowaniem lub bez niego. Obie wersje mogą się sprawdzić. Moim zdaniem odbitki bez obramowania zwykle dają najlepszy efekt, gdy układam je na białych stronach. W przypadku stron kolorowych lub teksturowanych białe obramowanie nadaje odbitkom atrakcyjny wygląd”.

7. Wypróbuj różne rodzaje papieru fotograficznego, aby przekonać się, który z nich najbardziej Ci odpowiada

Zdjęcia ślubne i pakiety papieru do drukarek Canon umieszczone na stole.

Jeśli chodzi o dobór papieru do zdjęć ślubnych, Hannah uważa, że: „Papier błyszczący, półbłyszczący, z połyskiem i matowy – każdy z nich zapewnia inny wygląd, dlatego warto wypróbować różne opcje. Aby jakość odbitek była jak najwyższa, za każdym razem trzeba zmieniać ustawienia drukarki pod kątem określonego papierowi”.

Hannah sugeruje, aby podczas drukowania zdjęć do albumu przetestować różne rodzaje papieru fotograficznego i sprawdzić, który nam odpowiada.

„Uwielbiam testować różne rodzaje papieru fotograficznego podczas tworzenia wydruków” – mówi. „Papier fotograficzny błyszczący, półbłyszczący, z połyskiem i matowy jest dostępny w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu można eksperymentować i znaleźć najlepszą opcję. Papier półbłyszczący należy do moich ulubionych. Zapewnia naprawdę piękne, profesjonalne rezultaty bez nadmiernego połysku. Błyszczący papier fotograficzny też się dobrze sprawdza, zwłaszcza w przypadku stron, na których znajduje się wiele różnych, bardzo kolorowych obrazów, ponieważ uwydatnia kontrast i nasycenie. Matowy papier zapewnia bardziej subtelny, stonowany wygląd.

„Zaletą samodzielnego drukowania zdjęć jest to, że można mieszać papier i dopasować go pod kątem poszczególnych obrazów lub stron”.

8. Utwórz scenorys, aby sprawdzić rozmieszczenie

Przed otwartym laptopem leży szereg zdjęć ślubnych, a za nimi kobieta ogląda zdjęcie wyjęte z drukarki.

„Przy ustalaniu wielkości i rozmieszczenia zdjęć w albumie zaczynamy od małych odbitek i w razie potrzeby drukujemy większe egzemplarze” – mówi Hannah. „Pozwoli to oszczędzić czas i pieniądze”.

„Aby zadbać o dynamikę albumu ślubnego i pokazać całą historię, warto opracować scenorys reżyserski” – wyjaśnia Hannah. „Zaczynamy od zdjęć kluczowych i obowiązkowych. Następnie dodajemy zdjęcia sytuujące i umieszczamy wszystkie odbitki na osi czasu. Dzięki temu mamy wizualny odnośnik do całej historii i od razu widzimy, czy w narracji występują luki, które należy wypełnić. Dostrzeżemy też ewentualny brak równowagi między poszczególnymi elementami, na przykład nadmiar zdjęć z przemówień lub niedobór niepozowanych zdjęć gości”.

9. Drukuj w profesjonalny sposób

Zrzut ekranu przedstawiający zdjęcie portretowe zestawione z pomarańczowym polem tekstowym zawierającym słowa: Best. Day. Ever (Najważniejszy dzień w życiu).

„Jeśli rozmiar papieru nie odpowiada formatowi obrazu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób przycięcia. Dzięki programie Canon Easy-PhotoPrint Editor można przeciągnąć obraz na podglądzie wydruku, aby uzyskać najlepszą kompozycję” – mówi Hannah.

Osoba ogląda zdjęcia ślubne na laptopie, a jednocześnie trzyma w ręku zdjęcie z tego wydarzenia. Na biurku wokół laptopa leżą kolejne zdjęcia.

„Narzędzie Auto Photo Fix w programie Canon Easy-PhotoPrint Editor pozwala poprawić jakość wydruku” – mówi Hannah. „Radzę wydrukować dwie wersje – z korektą i bez niej – aby przekonać się, które wygląda lepiej. W przypadku zdjęć poddanych starannej edycji przez profesjonalnych fotografów ślubnych zazwyczaj warto wyłączyć tę korekcję”.

„Bardzo lubię używać programu Canon Easy-PhotoPrint Editor” – mówi z entuzjazmem Hannah. „Gdy rozplanowuję strony, używam go na przykład do drukowania wielu obrazów na stronie papieru fotograficznego formatu 25 ×20 cm lub A4. Wydruk mogę następnie przykleić bezpośrednio na stronie albumu. To bardzo pomaga podczas określania układu poszczególnych stron i sprawdzania, czy sąsiadujące strony współgrają ze sobą.

„Drukowanie wielu mniejszych obrazów na jednej stronie skraca czas pracy i ogranicza wysiłek wkładany w precyzyjne wyrównywanie zdjęć przyklejanych w albumie” – kontynuuje. „Aplikacja i oprogramowanie Canon Easy-PhotoPrint Editor udostępnia szereg gotowych szablonów. Gotowe układy można powielić w narzędziach projektowych internetowej drukarni zdjęć w celu utworzenia ostatecznego albumu ślubnego. Wydrukowane zdjęcia nie zostaną zmarnowane. Można je zachować dla siebie lub podarować członkom rodziny i znajomym w formie prezentu. Dla zwiększenia efektu można je umieścić w ramkach”.

10. Postaw na kreatywność, aby uatrakcyjnić zawartość

Para rąk umieszcza stronę z czterema sytuującymi ujęciami obok strony z dwoma większymi zdjęciami przestawiającymi obiekt weselny.

„Jeśli chodzi o wklejanie zdjęć do albumu, sprawdza się taśma washi lub taśma dekoracyjna. Dostępne też są zwykle i dekoracyjne narożniki fotografii” – mówi Hannah. „Innym rozwiązaniem jest użycie dwustronnej taśmy klejącej, dzięki której album nie będzie zawierał zbędnych dodatków. Podczas eksperymentowania z układami można użyć tymczasowo taśmy maskującej, a następnie odkleić ją bez uszczerbku dla zdjęć”.

„Przygotowywanie własnego albumu ślubnego przy użyciu wydrukowanych w domu zdjęć ma wiele zalet” – podsumowuje Hannah. „Warto kupić album dość dużego formatu, na przykład ze stronami o rozmiarze 30 × 30 cm. Ułatwi to stosowanie zestawów obejmujących duże i małe zdjęcia. Przygotowując album ślubny samodzielne, możemy dodawać różne elementy, takie jak zaproszenia, specjalne wiadomości, odręczne wpisy, plan uroczystości, sprasowane kwiaty i inne pamiątki.

„W efekcie możemy samodzielnie przygotować unikatowy album ślubny zawierający wysokiej jakości zdjęcia, które przetrwają próbę czasu i będą cieszyć przyszłe pokolenia. Jest to bardzo przyjemne zajęcie, a w porównaniu z pozostałymi kosztami ślubu i wesela – także niedrogie”.

Autor: Matthew Richards

Produkty powiązane

Powiązane artykuły