TWÓRCZE DRUKOWANIE

Łatwe tworzenie podróżniczych albumów z wycinkami

Zachowaj wspomnienia z podróży, dokumentując je w dzienniku podróży. Kreatywna dziennikarka Kia Marie Hunt wyjaśnia, w jaki sposób ożywiła swoje pomysły na tworzenie albumów z wycinkami dzięki aparatowi Canon Zoemini S2 i drukarkom firmy Canon.
Otwarty dziennik podróży na ciemnym drewnianym stole – obok odbitki fotograficzne, długopis, taśma washi i znaczki. Na stronach widoczne są kolorowe teksty, rysunki i fotografie.

Wakacje i odskocznie od codzienności przynoszą nam przeżycia i wspomnienia, które będziemy pielęgnować, gdy spojrzymy wstecz na nasze życie. A te uczucia są często związane z fotografiami – rodzinnymi zdjęciami rodzeństwa dzielącego się lodami na plaży lub grupowymi selfie nastoletnich przyjaciół cieszących się dreszczykiem emocji podczas pierwszych podróży bez rodziców. Kiedy Kia Marie Hunt – prowadząca własny dziennik autorka, ilustratorka – wraz ze swoim partnerem udała się do Kostaryki, aby uczcić ósmą rocznicę wspólnego życia, była zdeterminowana, aby uczynić z tego wypadu niezapomniany wyjazd poprzez utworzenie specjalnego albumu z wycinkami.

„To była wspaniała przygoda” – mówi. „Wszyscy lubimy myśleć, że będziemy zawsze wszystko wyraźnie pamiętać, ale prawda jest taka, że bardzo wiele mniejszych szczegółów przepadłoby, gdybym ich nie dodała do dziennika podróży. Cieszę się, kiedy patrzę wstecz na te strony i wiem, że wszystkie te dobre czasy nigdy nie zostaną zapomniane”.

Kia prowadzi dzienniki, odkąd pamięta. Autorka serii dzienników dziecięcych – My Awesome Year – dzieli się pomysłami i wskazówkami z ponad 130 tys. fanów na swoich dwóch kontach w serwisie Instagram: @InspiringJournals i @KiaCreates. Za pośrednictwem swojego Journal Club dostarcza także comiesięczne zestawy „zrób to sam” oraz prowadzi sklep Etsy, w którym sprzedaje artykuły papiernicze, naklejki i inne „gadżety” do tworzenia dzienników. Oto jej szczegółowy przewodnik łatwego tworzenia podróżniczych albumów z wycinkami.

Kobieta o długich, ciemnych włosach, ubrana w sweter w pastelowe pasy, siedzi przy biurku i wybiera zdjęcia do dziennika podróży. Wokół dziennika leżą zdjęcia, naklejki, taśma washi, aparat Canon Zoemini S2 oraz drukarka Canon SELPHY Square QX10 z wychodzącym z niej zdjęciem.

„Dla mnie tworzenie dziennika to sposób na połączenie pamiętnika, albumu z wycinkami i albumu ze zdjęciami” – mówi Kia. „Zaczęłam tworzyć kreatywne dzienniki nie tylko po to, aby w artystyczny sposób wyrazić samą siebie, ale także w celu rejestrowania i uwieczniania szczegółów i wspomnień”.

1. Zarejestruj niezapomniane chwile

Ręce przyklejają zdjęcia w otwartym dzienniku podróży, otoczonym zdjęciami, taśmą i efemerydami.

Do aparatu Canon Zoemini S2 można włożyć maks. 10 arkuszy papieru fotograficznego Zink™ z samoprzylepnym warstwą z tyłu, a następnie wydrukować zdjęcia, odkleić warstwy ochronne i wkleić ulubione zdjęcia bezpośrednio do dziennika. Jeśli zabraknie papieru, zapisz ulubione zdjęcia na karcie Micro SD, aby wydrukować je później.

Ręce trzymają i przewracają strony dziennika podróży z kolorowymi obrazkami i elementami przypiętymi do stron.

Na stronach dziennika można umieszczać nie tylko słowa, zdjęcia i rysunki, ale także bilety, karty menu czy ulotki. „Często proszę o wizytówki w sklepach, przeglądam ulotki w biurach informacji turystycznej oraz proszę o mapy na dworcach kolejowych” – wyjaśnia Kia. „W dzienniku może znaleźć się wszystko, co ma ładną papierową fakturę lub atrakcyjny i interesujący wygląd bądź przypomina o danym miejscu w dowolnej formie”.

Tworzenie albumu może być czymś, co robisz w trakcie podróży lub po powrocie, to zależy od Ciebie. „Tworzenie dziennika podczas podróży oznacza, że możesz uchwycić chwilę. Z kolei po powrocie możesz przeżyć ją jeszcze raz” – mówi Kia. „Obie opcje mają swoje zalety”. Tak czy inaczej, musisz śledzić wydarzenia. „W Kostaryce notowałam wszystko, co robiliśmy każdego dnia. Co wieczór poświęcałam na dziennik około 20 minut, wklejając wszystkie zebrane elementy, dodając zdjęcia, teksty i rysunki” – wspomina.

„Zawsze uważam, że podczas podróży zdarzają się najbardziej spontaniczne rzeczy, np. niespodziewany obrót zdarzeń, pozorne nieszczęście, które okazuje się szczęśliwym wypadkiem, odkrycie niesamowitego widoku, a nawet spróbowanie nowej potrawy. Uwielbiam robić zdjęcia aparatem Canon Zoemini S2 i od razu je drukować. Ponieważ zdjęcia są drukowane bezpośrednio na papierze samoprzylepnym, mogę wklejać je bezpośrednio do dziennika, w którym uwiecznię dany moment”. W tym tiktokowym filmie możesz zobaczyć Kię w akcji.

2. Nie przesadzaj z planowaniem swoich selfie

Aparat Canon Zoemini S2 leżący na stronie atlasu obok notesu i wybranych zdjęć z wakacji.

Lustro i lampa pierścieniowa w aparacie Canon Zoemini S2 sprawiają, że jest on idealny do robienia niepozowanych selfie na wakacjach. Można w nim ustawić nawet 3-sekundowe opóźnienie, korzystając z samowyzwalacza w aplikacji Canon Mini Print.

„Minęły już czasy, gdy trzeba było prosić losową osobę o zrobienie zdjęcia. Dzięki obiektywowi z lusterkiem w modelu Canon Zoemini S2 widzę odbicie własne i mojej grupy, a wskazówki ma wizjerze pokazują, co obejmuje kadr, dlatego mogę mieć pewność, że wszyscy zmieszczą się na zdjęciu”.

Jeśli podróżujesz w pojedynkę, możesz używać smartfona z aplikacją Canon Mini Print do zdalnego wyzwalania migawki i robić autoportrety na zapierającym dech w piersiach tle. Jeśli chodzi o selfie, Kia zaleca naturalność. „Czasami zdjęcia, które wydają Ci się najdziwniejsze lub najgorsze w danym momencie, są w rzeczywistości najlepsze. Przeglądanie dziennika lub albumu z pozowanymi selfie nie jest tak fajne, jak w przypadku niepozowanych zdjęć, które naprawdę pokazują odczucia w danym miejscu czy momencie”.

3. Spersonalizuj zdjęcia

Dłonie dotykające smartfona, aby wyświetlić zdjęcie z dodaną grafiką. Telefon leży na otwartym dzienniku podróżnym, a aparat Canon Zoemini S2 leży obok.

Nadaj swoim zdjęciom wyjątkowy charakter lub dodaj znaczniki czasu i szczegóły lokalizacji, korzystając z ramek, naklejek, kształtów i opcji układu w aplikacji Canon Mini Print.

Aplikacja Canon Mini Print idealnie nadaje się do atrakcyjnej personalizacji zdjęć. Możesz dodać ramkę, filtr, a także własne rysunki i tekst. Za pomocą dostępnego w aplikacji inteligentnego narzędzie do tworzenia kolażu możesz łączyć ulubione zdjęcia. Możesz też korzystać z funkcji kafelkowania, aby tworzyć wyjątkowe plakaty w formie wydruku naklejanego, składające się z czterech lub dziewięciu mniejszych zdjęć.

„Jeśli nie mogę się zdecydować, które zdjęcia chcę wydrukować, to zrobię kolaż z wielu zdjęć i używam funkcji dodawania atrakcyjnych, kolorowych tekstów. Jest to szczególnie pomocne przy dodawaniu lokalizacji do zdjęcia przed jego wydrukowaniem” – mówi Kia.

4. Wydrukuj swoje zdjęcia – gdziekolwiek jesteś

Biała drukarka Canon SELPHY Square QX10 na ciemnej, drewnianej powierzchni otoczona zdjęciami z białymi obramowaniami, opakowaniem papieru do drukarki SELPHY Square i otwartym dziennikiem podróżnym.

W przypadku zdjęć, z których jest naprawdę dumna, Kia korzysta z drukarki Canon SELPHY Square QX10 – w trakcie podróży lub po powrocie do domu – aby szybko wydrukować większe obrazy, które chce wyróżnić.

Kobieta tuż poza kadrem stoi przy drukarce Canon PIXMA ustawionej na małym stoliku, wyjmując właśnie wydrukowaną fotografię.

Jeśli chcesz mieć swobodę eksperymentowania z różnymi rozmiarami papieru lub programami do edycji, takimi jak Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon, po prostu wybierz ulubione zdjęcia z wakacji zrobione aparatem i użyj drukarki, takiej jak Canon PIXMA TS5350a.

Dzięki urządzeniu Canon Zoemini S2 możesz drukować zdjęcia w podróży i wkładać je bezpośrednio do dziennika. Jednak istnieje kilka różnych opcji drukowania wspomnień z wakacji, zarówno w podróży, jak i po powrocie do domu.

Jeśli chcesz dołączyć zdjęcia udostępnione przez znajomych lub zdjęcia zapisane w telefonie, możesz podłączyć smartfona do kieszonkowej drukarki Canon Zoemini, która wydrukuje odporne na rozmazanie, rozdarcie i zamoczenie zdjęcia o wymiarach 50 × 76 mm, gdziekolwiek jesteś. Urządzenie Canon Zoemini jest również zgodne z aplikacją Canon Mini Print, dzięki której można dodawać filtry, ramki i rysunki.

Drukarka Canon SELPHY Square QX10 drukuje większe odbitki (68 × 68 mm) w żywych kolorach na papierze z obramowaniem na wpisanie tekstu. „Większy rozmiar obrazu zapewnia lepszy efekt wizualny, dlatego używam drukarki SELPHY Square QX10 do tzw. najważniejszych zdjęć – wyjaśnia Kia. „Są to główne elementy wyróżniające na stronie dziennika, wokół których układam mniejsze zdjęcia z urządzenia Canon Zoemini S2.

„Jeśli bardzo podoba mi się jakieś zdjęcie i chcę na nie patrzeć przez cały czas, nie tylko po otwarciu dziennika, używam drukarki Canon PIXMA TS5351 (poprzednik modelu Canon PIXMA TS5350a), by wydrukować je na papierze fotograficznym o wymiarach 10 × 15 cm. Wkładam zdjęcie w ramkę, którą mogę postawić na widoku w swoim domu lub podarować komuś, kto ze mną podróżował” – dodaje.

5. Wybierz album z wycinkami

Dziennik podróży otwarty na ostatnich stronach. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie wakacyjne otoczone jaskrawymi bazgrołami i wycinkami, a po prawej przyklejona koperta, z której ręka wyjmuje fotografię.

Wygospodarowanie czasu na prowadzenie dziennika to wydzielenie czasu dla siebie. Możesz go poświęcić na refleksję nad swoimi doświadczeniami i świadomy wybór tego, co zamierzasz umieścić na stronach dziennika. Chociaż prowadzisz dziennik dotyczący przeszłości i zachowujesz wspomnienia na przyszłość, spędzasz również czas w teraźniejszości, skupiając się na procesie artystycznym, który może mieć terapeutyczny charakter. Prowadzenie tego rodzaju dziennika jest również korzystne w kontekście samopoczucia, ponieważ daje przestrzeń do eksperymentowania z własnym twórczym obliczem.

„Dziennik to niezwykle wyzwalające medium. Nie obowiązują tu żadne reguły. Można go prowadzić w dowolnym formacie” – podkreśla Kia. „Każdy rodzaj książki może być dziennikiem. Oprawa twarda, miękka, kartki w linie lub czyste – możesz wybrać według własnych preferencji. W przeszłości eksperymentowałam z wszelkiego rodzaju dziennikami. Tworzyłam własne lub odzyskiwałam stare książki i przekształcałam je w dzienniki poprzez komponowanie kolaży na ich stronach”.

Kia zaleca stosowanie dzienników na tyle wytrzymałych, aby chroniły strony, ale i na tyle małych, aby mieściły się w torbie. Preferuje również takie egzemplarze, które mają z tyłu kieszonkę, w której można bezpiecznie przechowywać zebrane przedmioty. Jeśli nie masz kieszonki, możesz ją zrobić, przyklejając kopertę do strony w dzienniku. „Zawsze mam kilka spinaczy w zestawie dziennika podróży. Przydają się do przypinania zdjęć do stron, na których mają się znaleźć” – dodaje.

6. Uwolnij wyobraźnię

Ręka układająca okrągłe drukowane naklejki na stronie dziennika. Obok dziennika znajduje się urządzenie Canon Zoemini S2 drukujące arkusz z dwoma kolejnymi okrągłymi naklejkami, z których każda przedstawia jaskrawoczerwony kwiat.

Kia lubi używać wstępnie przyciętych okrągłych naklejek marki Canon, za pomocą których dodaje do dziennika szczegóły z odwiedzanych miejsc. „W Kostaryce zrobiłam zdjęcia ciekawych kwiatów i dzikiej przyrody. Wydrukowałem je na okrągłych naklejkach, aby je umieścić na stronach dziennika. Wprowadzają kolorowe akcenty, a nie zajmują tyle przestrzeni, co pełne zdjęcie. To doskonałe rozwiązanie w przypadku stron, na których ma się znaleźć dużo tekstu”.

Dwie ręce trzymają otwarte strony dziennika podróży, w którym znajdują się znaczki, fotografie, tekst i rysunki. Mamy tu sporo zielonych i niebieskich odcieni.

Kia podpowiada, że świetnym pomysłem na wybór zdjęć na stronę dziennika jest zorganizowanie konkursu fotograficznego podczas wyjazdu z innymi osobami. „Wyznaczcie zadanie – np. sfotografowanie czegoś konkretnego lub po prostu uchwycenie dnia – a następnie pokażcie sobie zdjęcia nawzajem” – wyjaśnia. „Każda osoba wybiera zwycięskie zdjęcie z aparatu innej osoby, a ty drukujesz je i wklejasz do swojego dziennika”.

„Zacznij od ułożenia obrazów i efemeryd na stronach. Wykorzystaj swoje notatki, aby dodać dowolny tekst, a następnie wypełnij wolne przestrzenie kolorami” – wyjaśnia Kia.

Aby ułatwić poruszanie się po stronach, można wykorzystać papier z okrągłymi naklejkami marki Canon i utworzyć na przykład ponumerowane naklejki na każdy dzień podróży, z nazwami miejsc lub nagłówkami rozdziałów.

Jeśli zabraknie Ci pomysłów lub nie przemawia do Ciebie codzienne rejestrowanie podróży, inspirację mogą stanowić strony tematyczne. „Możesz prowadzić dziennik według koloru, przypisując każdą stronę zdjęciom, przedmiotom lub naklejkom z podróży, które pasują do danego koloru” – sugeruje Kia. „Warto też stworzyć stronę o jedzeniu i napojach, stronę o przyjemnych chwilach lub stronę o wypróbowanych aktywnościach.

„Jest wiele możliwości. Prowadzenie dziennika podróży ma bardzo indywidualny charakter – można mu nadać dowolną formę”.Autorka: Rachel Segal Hamilton

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Pokaż swój wakacyjny styl

  Usprawnij pakowanie walizki i zadbaj o organizację pracy dzięki Canon Zoemini 2.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Najlepsi festiwalowi towarzysze

  Zachowuj wspomnienia, korzystając z kieszonkowych produktów Canon Zoemini.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Stwórz własną książkę

  Uwolnij wyobraźnię, użyj drukarki Canon SELPHY CP1500 i stwórz własną książkę.

 • DRUKOWANIE

  Najlepsze drukarki do rękodzieła z papieru

  Canon ma dla Ciebie idealną drukarkę do różnych zastosowań – od rodzinnych projektów po profesjonalne wykończenie.