W przypadku nagrywania filmowej historii należy wybrać interesujący nas obiekt. Skupia on naszą uwagę i pozwala uchwycić kluczowe elementy, dzięki którym publiczność ogląda film do końca. Dzięki poniższym wskazówkom nagrasz cały materiał niezbędny do przedstawienia własnych historii.
Planowanie ujęcia
Spisz swój pomysł i przygotuj sprzęt.
Zaplanowanie ujęcia sprawi, że zarejestrujesz cały potrzebny materiał. Sporządzenie notatek na temat zawartości filmu i sposobu działania umożliwi uporządkowanie pracy przed rozpoczęciem nagrywania.
Przygotuj sprzęt przed nagrywaniem: naładuj baterie i wyczyść obiektywy. Pamiętaj, że baterie rozładowują się szybciej podczas nagrywania filmu niż podczas fotografowania, więc upewnij się, że masz dostęp do zapasowych egzemplarzy. Sformatuj kartę pamięci w aparacie, aby przygotować ją do nagrywania. Pliki wideo zajmują dużą ilość miejsca, więc warto skorzystać z karty pamięci o większej pojemności.
Większość aparatów ma wbudowany mikrofon, który umożliwia nagrywanie dźwięku, ale dzięki mikrofonowi zewnętrznemu, np. mikrofonowi stereofonicznymi DM-E100 firmy Canon, można nagrywać dźwięk o lepszej jakości. Aparaty, takie jak EOS M6 Mark II, mają porty do podłączania mikrofonów zewnętrznych, które umożliwiają uzyskanie krystalicznie czystego dźwięku.
Ukazanie miejsca filmowania
Pokaż widzom, gdzie rozgrywa się akcja – nagraj kilka panoramicznych ujęć lokalizacji. Połącz to ze szczegółami i przybliżeniami miejsca, w którym filmujesz. Obiektywy zmiennoogniskowe z silnikiem krokowym (STM) – w tym EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM i RF 24-105MM F4-7.1 IS STM – doskonałe nadają się do nagrywania filmów, ponieważ pracują płynnie i cicho.
Przemieszczaj się po planie – nie nagrywaj wszystkiego z tej samej perspektywy. Ten materiał będzie wstępem do Twojej historii. Widz zyska informacje o kontekście i lokalizacji. Spróbuj nagrać co najmniej dziesięć sekund materiału w przypadku każdego klipu prezentującego kontekst, aby mieć pole manewru podczas edycji.
Prezentowanie obiektu
Uchwyć otoczenie głównej postaci, aby przedstawić ją widzom.
Zaprezentuj główną postać filmu – pokaż, gdzie się znajduje, kim jest i czym się zajmuje. Zarejestruj różne ujęcia pokazujące obiekt podczas działania. Wypróbuj niestandardowe kompozycje i style oświetlenia. Wiele aparatów, na przykład EOS RP, EOS M50 lub EOS 6D Mark II, umożliwia korzystanie z automatycznej regulacji ostrości podczas filmowania, która utrzymuje wyostrzenie twarzy fotografowanej osoby.
Rozmawiaj z obiektem podczas filmowania. Dzięki temu jego wyraz twarzy będzie bardziej naturalny. Może to również pomóc Ci w odkryciu innego oblicza postaci, które warto uwiecznić.
Korzystanie z przybliżeń
Wyodrębnienie określonych elementów za pomocą przybliżeń zwiększa zainteresowanie widzów. Te ujęcia szczegółów obiektu mogą okazać się bardzo pomocne podczas edycji filmu.
Nie do wszystkich przybliżeń potrzebny jest makroobiektyw. W wielu sytuacjach świetnie sprawdzi się standardowy obiektyw. Użyj maksymalnego przybliżenia, aby powiększyć obiekty w kadrze i wyodrębnić je z tła.
Teksturowane elementy i kolorowe punkty idealnie nadają się do tworzenia abstrakcyjnych ujęć ze szczegółami obiektów. Nie zapomnij o poruszaniu aparatem, aby uchwycić w kadrze szczegóły z rozmytego tła.
Zmiana perspektywy i eksperymentowanie
Filmuj z wysokiego pułapu lub z poziomu podłoża i poświęć trochę czasu na wypróbowanie nietypowych technik.
Spróbuj uchwycić obiekt z niestandardowej perspektywy. Nie wszystkie ujęcia będą udane, ale warto próbować. Zmień punkt widzenia: umieść sprzęt nad obiektem i filmuj z góry lub zejdź do poziomu podłoża, aby filmować od dołu. Fotografowanie obiektu od dołu może zapewnić wyjątkową perspektywę. Bardzo pomocny może być obracany ekran dotykowy, taki jak w modelu EOS 850D. Zmiana pozycji może sprawić, że film będzie bardziej dynamiczny niż w przypadku filmowania ze standardowej perspektywy.
Jeśli filmujesz elementy znajdujące się za pierwszoplanowym obiektem, wybierz określony punkt ostrości, aby zachować wyostrzenie tła i wprowadzić kinematograficzny efekt rozmycia pierwszego planu.
Przemyśl swoją kompozycję
Zastanów się nad tym, jak optymalnie umieścić poszczególne elementy w kadrze. Czasami świetnie sprawdza się normalna kompozycja, taka jak reguła trójpodziału czy linie wiodące. Wypróbuj inne punkty widzenia, np. stosując symetrię, aby nagrać alternatywne ujęcia.
Pokaż szczegóły obiektów i dodaj ujęcia makro, aby zainteresować widzów. Filmuj z różnej perspektywy i z różnych punktów widzenia. Odkryj własny styl, aby Twój film wyróżniał się na tle innych produkcji.
Eksperymentowanie z szybkością i czasem
Tryb poklatkowy umożliwia skompresowanie dłuższych ujęć, co zapewnia bardziej dramatyczny efekt.
Nagłe cięcia zwiększają tempo i dramaturgię filmu. Nagrywaj podobne sekwencje z tej samej perspektywy, a następnie przełączaj się między różnymi częściami poszczególnych sekwencji, aby przechodzić od jednego momentu do drugiego.
Jeśli aparat jest wyposażony w funkcję nagrywania filmu poklatkowego lub funkcję filmowania z dużą szybkością klatek, możesz z nich skorzystać, aby poeksperymentować z szybkością i czasem. Wzbudź zainteresowanie widzów dzięki sekwencjom poklatkowym, które umożliwiają ukazanie powolnych zdarzeń w przyspieszonym tempie. Użyj funkcji filmowania z dużą szybkością klatek, aby spowolnić dynamiczne wydarzenia.
Budowanie napięcia
Aby rozpocząć tworzenie finałowej sceny filmu, musisz zbudować napięcie wizualne. Zrób to poprzez wykorzystanie różnych ujęć, przybliżeń i szerokiej perspektywy. Zmiana kadru – z neutralnego obiektu na kluczową scenę końcową – jest dobrym sposobem na przejście do ostatniego etapu filmu.
Ujęcia powinny być krótkie, ponieważ umożliwia to zbudowanie napięcia. Pamiętaj, że zawsze możesz wyciąć kilka sekund z dłuższego ujęcia, więc staraj się nagrać kilka sekund zapasowego materiału przed daną sceną i po niej.
Filmowanie wydarzeń i reakcji
Nie zapomnij uchwycić reakcji i emocji filmowanych osób.
Wymień baterię na w pełni naładowaną przed rozpoczęciem finałowej sceny. Nie możesz przegapić wydarzeń z powodu rozładowanej baterii. Upewnij się również, że na karcie pamięci jest wystarczająca ilość wolnego miejsca.
Nagranie finałowej sceny filmu odgrywa kluczową rolę, lecz nie zapominaj o reakcjach postaci. Możliwe, że trzeba będzie szybko przemieszczać się z aparatem. Nagrywaj bez przerwy i dbaj o płynność ruchu. Uchwyt statywowy HG-100TBR firmy Canon, który najlepiej współpracuje z mniejszymi aparatami, takimi jak EOS M6 Mark II, pozwala uzyskać stabilny obraz. Zmieniaj kadr z szerokiej perspektywy na przybliżenie poprzez zmianę pozycji i użycie zoomu w obiektywie. Staraj się zarejestrować odczucia postaci podczas poszczególnych wydarzeń – musisz wciągnąć widzów w wir wydarzeń.
Dobra zabawa
Czerp radość z nagrywania filmów. Czasami rezultaty nie spełnią Twoich oczekiwań, ale możesz się wiele nauczyć na własnych błędach. Poprzez budowanie relacji z obiektami zdobywasz wiedzę na temat ludzi i otaczającego Cię świata.
Gdy nagrywasz film, kontrolujesz sposób opowiadania historii. Podczas pracy z ludźmi wywierasz wpływ na ich sposób postrzegania wydarzeń i sytuacji. Film częściowo odzwierciedla Twoją osobowość, więc czerp radość z jego nagrywania.