Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

TECHNIKI WIDEO

Tworzenie filmowej historii

W przypadku nagrywania filmowej historii należy wybrać interesujący nas obiekt. Skupia on naszą uwagę i pozwala uchwycić kluczowe elementy, dzięki którym publiczność ogląda film do końca. Dzięki poniższym wskazówkom nagrasz cały materiał niezbędny do przedstawienia własnych historii.

Planowanie ujęcia

Geoff drawing storyboard with pencil in a notebook.
Spisz swój pomysł i przygotuj sprzęt.

Zaplanowanie ujęcia sprawi, że zarejestrujesz cały potrzebny materiał. Sporządzenie notatek na temat zawartości filmu i sposobu działania umożliwi uporządkowanie pracy przed rozpoczęciem nagrywania.

Przygotuj sprzęt przed nagrywaniem: naładuj baterie i wyczyść obiektywy. Pamiętaj, że baterie rozładowują się szybciej podczas nagrywania filmu niż podczas fotografowania, więc upewnij się, że masz dostęp do zapasowych egzemplarzy. Sformatuj kartę pamięci w aparacie, aby przygotować ją do nagrywania. Pliki wideo zajmują dużą ilość miejsca, więc warto skorzystać z karty pamięci o większej pojemności.

Większość aparatów ma wbudowany mikrofon, który umożliwia nagrywanie dźwięku, ale dzięki mikrofonowi zewnętrznemu, np. mikrofonowi stereofonicznymi DM-E100 firmy Canon, można nagrywać dźwięk o lepszej jakości. Aparaty, takie jak EOS M6 Mark II, mają porty do podłączania mikrofonów zewnętrznych, które umożliwiają uzyskanie krystalicznie czystego dźwięku.

Ukazanie miejsca filmowania

Pokaż widzom, gdzie rozgrywa się akcja – nagraj kilka panoramicznych ujęć lokalizacji. Połącz to ze szczegółami i przybliżeniami miejsca, w którym filmujesz. Obiektywy zmiennoogniskowe z silnikiem krokowym (STM) – w tym EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM i RF 24-105MM F4-7.1 IS STM – doskonałe nadają się do nagrywania filmów, ponieważ pracują płynnie i cicho.

Przemieszczaj się po planie – nie nagrywaj wszystkiego z tej samej perspektywy. Ten materiał będzie wstępem do Twojej historii. Widz zyska informacje o kontekście i lokalizacji. Spróbuj nagrać co najmniej dziesięć sekund materiału w przypadku każdego klipu prezentującego kontekst, aby mieć pole manewru podczas edycji.

Prezentowanie obiektu

Shot from video Robot Man with the subject named Alan standing in front of the camera.
Uchwyć otoczenie głównej postaci, aby przedstawić ją widzom.

Zaprezentuj główną postać filmu – pokaż, gdzie się znajduje, kim jest i czym się zajmuje. Zarejestruj różne ujęcia pokazujące obiekt podczas działania. Wypróbuj niestandardowe kompozycje i style oświetlenia. Wiele aparatów, na przykład EOS RP, EOS M50 lub EOS 6D Mark II, umożliwia korzystanie z automatycznej regulacji ostrości podczas filmowania, która utrzymuje wyostrzenie twarzy fotografowanej osoby.

Rozmawiaj z obiektem podczas filmowania. Dzięki temu jego wyraz twarzy będzie bardziej naturalny. Może to również pomóc Ci w odkryciu innego oblicza postaci, które warto uwiecznić.

Korzystanie z przybliżeń

Wyodrębnienie określonych elementów za pomocą przybliżeń zwiększa zainteresowanie widzów. Te ujęcia szczegółów obiektu mogą okazać się bardzo pomocne podczas edycji filmu.

Nie do wszystkich przybliżeń potrzebny jest makroobiektyw. W wielu sytuacjach świetnie sprawdzi się standardowy obiektyw. Użyj maksymalnego przybliżenia, aby powiększyć obiekty w kadrze i wyodrębnić je z tła.

Teksturowane elementy i kolorowe punkty idealnie nadają się do tworzenia abstrakcyjnych ujęć ze szczegółami obiektów. Nie zapomnij o poruszaniu aparatem, aby uchwycić w kadrze szczegóły z rozmytego tła.

Zmiana perspektywy i eksperymentowanie

Geoff crouching on the floor taking a video of the robot with EOS 80D.
Filmuj z wysokiego pułapu lub z poziomu podłoża i poświęć trochę czasu na wypróbowanie nietypowych technik.

Spróbuj uchwycić obiekt z niestandardowej perspektywy. Nie wszystkie ujęcia będą udane, ale warto próbować. Zmień punkt widzenia: umieść sprzęt nad obiektem i filmuj z góry lub zejdź do poziomu podłoża, aby filmować od dołu. Fotografowanie obiektu od dołu może zapewnić wyjątkową perspektywę. Bardzo pomocny może być obracany ekran dotykowy, taki jak w modelu EOS 850D. Zmiana pozycji może sprawić, że film będzie bardziej dynamiczny niż w przypadku filmowania ze standardowej perspektywy.

Jeśli filmujesz elementy znajdujące się za pierwszoplanowym obiektem, wybierz określony punkt ostrości, aby zachować wyostrzenie tła i wprowadzić kinematograficzny efekt rozmycia pierwszego planu.

Przemyśl swoją kompozycję

Zastanów się nad tym, jak optymalnie umieścić poszczególne elementy w kadrze. Czasami świetnie sprawdza się normalna kompozycja, taka jak reguła trójpodziału czy linie wiodące. Wypróbuj inne punkty widzenia, np. stosując symetrię, aby nagrać alternatywne ujęcia.

Pokaż szczegóły obiektów i dodaj ujęcia makro, aby zainteresować widzów. Filmuj z różnej perspektywy i z różnych punktów widzenia. Odkryj własny styl, aby Twój film wyróżniał się na tle innych produkcji.

Eksperymentowanie z szybkością i czasem

Geoff leaning over EOS 80D on a tripod filming a robot.
Tryb poklatkowy umożliwia skompresowanie dłuższych ujęć, co zapewnia bardziej dramatyczny efekt.

Nagłe cięcia zwiększają tempo i dramaturgię filmu. Nagrywaj podobne sekwencje z tej samej perspektywy, a następnie przełączaj się między różnymi częściami poszczególnych sekwencji, aby przechodzić od jednego momentu do drugiego.

Jeśli aparat jest wyposażony w funkcję nagrywania filmu poklatkowego lub funkcję filmowania z dużą szybkością klatek, możesz z nich skorzystać, aby poeksperymentować z szybkością i czasem. Wzbudź zainteresowanie widzów dzięki sekwencjom poklatkowym, które umożliwiają ukazanie powolnych zdarzeń w przyspieszonym tempie. Użyj funkcji filmowania z dużą szybkością klatek, aby spowolnić dynamiczne wydarzenia.

Budowanie napięcia

Aby rozpocząć tworzenie finałowej sceny filmu, musisz zbudować napięcie wizualne. Zrób to poprzez wykorzystanie różnych ujęć, przybliżeń i szerokiej perspektywy. Zmiana kadru – z neutralnego obiektu na kluczową scenę końcową – jest dobrym sposobem na przejście do ostatniego etapu filmu.

Ujęcia powinny być krótkie, ponieważ umożliwia to zbudowanie napięcia. Pamiętaj, że zawsze możesz wyciąć kilka sekund z dłuższego ujęcia, więc staraj się nagrać kilka sekund zapasowego materiału przed daną sceną i po niej.

Filmowanie wydarzeń i reakcji

Geoff looking at the LCD screen on the back of EOS 800D filming Robot Man video.
Nie zapomnij uchwycić reakcji i emocji filmowanych osób.

Wymień baterię na w pełni naładowaną przed rozpoczęciem finałowej sceny. Nie możesz przegapić wydarzeń z powodu rozładowanej baterii. Upewnij się również, że na karcie pamięci jest wystarczająca ilość wolnego miejsca.

Nagranie finałowej sceny filmu odgrywa kluczową rolę, lecz nie zapominaj o reakcjach postaci. Możliwe, że trzeba będzie szybko przemieszczać się z aparatem. Nagrywaj bez przerwy i dbaj o płynność ruchu. Uchwyt statywowy HG-100TBR firmy Canon, który najlepiej współpracuje z mniejszymi aparatami, takimi jak EOS M6 Mark II, pozwala uzyskać stabilny obraz. Zmieniaj kadr z szerokiej perspektywy na przybliżenie poprzez zmianę pozycji i użycie zoomu w obiektywie. Staraj się zarejestrować odczucia postaci podczas poszczególnych wydarzeń – musisz wciągnąć widzów w wir wydarzeń.

Dobra zabawa

Czerp radość z nagrywania filmów. Czasami rezultaty nie spełnią Twoich oczekiwań, ale możesz się wiele nauczyć na własnych błędach. Poprzez budowanie relacji z obiektami zdobywasz wiedzę na temat ludzi i otaczającego Cię świata.

Gdy nagrywasz film, kontrolujesz sposób opowiadania historii. Podczas pracy z ludźmi wywierasz wpływ na ich sposób postrzegania wydarzeń i sytuacji. Film częściowo odzwierciedla Twoją osobowość, więc czerp radość z jego nagrywania.

Powiązane artykuły
Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

TECHNIKI WIDEO

Uwiecznianie dnia z rodziną na fantastycznym amatorskim filmie

Poznaj tajniki uwieczniania cennych chwil z rodziną i dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać funkcje wideo aparatu EOS, dzięki wideoblogerowi rodzinnemu Stefowi Michalakowi.

A wooden chopping board with balls of colourful clay spread along it.

TECHNIKI WIDEO

Wskazówki dotyczące animacji poklatkowych

Zawodowy animator Ed Jackson ujawnia, jak można stworzyć animację poklatkową.

Introducing the Canon EOS M50 Mark II

TECHNIKI WIDEO

Stwórz urzekający dokument za pomocą aparatu EOS.

Wielokrotnie nagradzany dokumentalista i ambasador firmy Canon, Joel Santos, dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi opowiadania filmowych historii.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik