TECHNIKI WIDEO

Jak nagrywać filmy nocą

Jak najlepiej wykorzystać dostępne światło, aby uwiecznić wspomnienia po zmroku.
Fotograf filmuje dwie osoby w zimowych ubraniach wtulone w siebie, gdy opiekają pianki na otwartym ogniu. Scena jest oświetlona wyłącznie przez ogień i sznur lampek w tle.

Gdy już nauczysz się obsługi aparatu, najważniejszą lekcją zarówno w fotografii, jak i wideografii jest praca ze światłem. W nocy źródła światła są ograniczone, ale wciąż jest wiele momentów, które warto zarejestrować, od radosnego kibicowania po głębokie rozmowy przy ognisku. Filmy są szczególnie dobre w uwiecznianiu wyjątkowych chwil: sposobu, w jaki ludzie się poruszają, rozmawiają i śmieją, czego nie da się uchwycić na zdjęciu, ale nie zawsze wiadomo, jak podejść do filmowania, gdy wokół nie ma zbyt dużo światła.

Zastosowanie wyższej wartości ISO zwiększy czułość aparatu na światło, a wybór szerszej przysłony i dłuższego czasu naświetlania może zwiększyć ilość światła padająca na matrycę, ale brak zrozumienia, jak kontrolować te ustawienia w zależności od otoczenia, może skończyć się ziarnistym lub rozmytym materiałem filmowym. Przy odrobinie wiedzy można jednak pokonać te przeszkody i uzyskać gotowe filmy, którymi można się cieszyć przez lata, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności filmowe.

Ellis Reed, twórca treści i fotograf/filmowiec z Bath w Wielkiej Brytanii, dzieli się swoimi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi nagrywania filmów nocą.

Kontroluj ustawienia

Widoczna para rąk dostosowująca ustawienia ISO w aparacie Canon. Otaczające tło jest całkowicie ciemne, co wskazuje, że jest noc.

Tryb ręczny zapewnia najlepsze rezultaty podczas nagrywania filmów nocą. Zapoznaj się z ustawieniami aparatu przed rozpoczęciem fotografowania i eksperymentuj z czułością ISO, czasem naświetlania i przysłoną, aby uzyskać pożądany efekt.

Wybierając ustawienia do filmowania nocą, można skorzystać z trybu „Inteligentna scena auto A+” dostępnego w aparacie Canon, aby zastosować ustawienia, które według niego będą najlepsze. Korzystanie z trybu ręcznego zapewnia jednak większą kontrolę.

Jeśli filmujesz aparatem systemu Canon EOS R, takim jak EOS R6 Mark II, elektroniczny wizjer pokaże wpływ zmiany każdego ustawienia na ekspozycję w czasie rzeczywistym, co pomoże Ci zbudować pewność siebie podczas przełączania na tryb ręczny.

Pomocna może być również zmiana trybu ostrości na ręczny. System Dual Pixel CMOS AF II w aparacie EOS R6 Mark II i innych aparatach, takich jak Canon EOS R7 i Canon EOS R8, sprawdza się świetnie w wykrywaniu obiektów w słabym świetle, ale jeśli pracujesz w niemal całkowitej ciemności, może być konieczne ręczne ustawienie ostrości. Użyj latarki, aby oświetlić obiekt, na którym chcesz ustawić ostrość, i powiększ go w wizjerze, jednocześnie regulując pierścień ostrości na obiektywie, aż będzie ostry. Ta metoda jest również bardzo przydatna w astrofotografii, gdy polegasz na niemal całkowitej ciemności, ale chcesz ustawić ostrość na czymś na pierwszym planie, jednocześnie rejestrując niebo.

Wybierz szeroki otwór przysłony

Podczas filmowania w warunkach słabego oświetlenia ważne jest, aby jak najwięcej światła docierało do matrycy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest maksymalne otwarcie przysłony, co oznacza ustawienie możliwie najniższej wartości f. Choć obiektyw zmiennoogniskowy może być dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem do filmowania dobrze oświetlonych ujęć w ciągu dnia, warto wybrać obiektyw stałoogniskowy taki jak Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lub Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, aby korzystać z szerszej przysłony.

Wybierz liczbę klatek na sekundę i czas naświetlania

Para rąk trzymająca aparat Canon EOS R6 Mark II z rozłożonym ekranem dotykowym, pokazującym obraz drewnianej chaty w lesie.

Wybór szybkości migawki dwukrotnie większej niż liczba klatek na sekundę pozwala uzyskać naturalny, estetyczny efekt rozmycia ruchu w filmie.

Najpierw wybierz liczbę klatek na sekundę. 24 klatki na sekundę (kl./s) to standard w branży filmowej, ponieważ tworzy najbardziej naturalny obraz z efektem rozmycia ruchu. Większa liczba klatek na sekundę, np. 60 kl./s i 120 kl./s, jest używana do filmowania w zwolnionym tempie, które ma celowo wyglądać nienaturalnie.

Aparat Canon EOS R6 Mark II umożliwia nagrywanie filmów 4K z szybkością do 60 kl./s oraz filmów 1080p z szybkością do 180 kl./s, co pozwala na jeszcze większe spowolnienie.

Po wybraniu liczby klatek na sekundę wystarczy podwoić tę liczbę, aby wybrać czas naświetlania. Na przykład filmowanie z szybkością 25 kl./s oznacza wybór czasu naświetlania 1/50 s w celu uniknięcia rozmycia ruchu. Jest to uważane za najlepszą praktykę, ale są sytuacje, w których warto to zmienić, jak wyjaśnia Ellis. „Jeśli chcesz celowo dodać rozmycie ruchu, na przykład podczas nocnego spaceru po wesołym miasteczku i chcesz stworzyć gorączkowe, ruchliwe wrażenie ze smugami światła, pomoże Ci to osiągnąć spowolnienie czasu otwarcia migawki do mniej niż dwukrotności liczby klatek na sekundę”.

Obiektyw szerokokątny taki jak Canon RF 16mm F2.8 STM pozwoli uchwycić jak najwięcej otoczenia, zwiększając wrażenie szybkiego tempa. Ten lekki, superkompaktowy obiektyw stałoogniskowy jest również idealny do vlogowania z ręki, ale ponieważ nie jest wyposażony we wbudowaną stabilizację obrazu, upewnij się, że podczas nagrywania z ręki używasz cyfrowego stabilizatora obrazu filmowego. Ta funkcja, dostępna we wszystkich aparatach systemu Canon EOS R, umożliwia elektroniczną stabilizację materiału filmowego w aparacie.

Sprawdź czułość ISO

Para rozmawiająca, siedząc i trzymając gorące napoje, oraz filmowana przez mężczyznę trzymającego aparat Canon EOS R6 Mark II.

Dzięki wyjątkowej czułości ISO aparat Canon EOS R6 Mark II bardzo dobrze nadaje się do rejestrowania treści przy słabym oświetleniu, szczególnie w połączeniu z szybkimi obiektywami stałoogniskowymi, takimi jak Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lub Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Ustawienie czułości ISO w aparacie pozwala kontrolować jego czułość na światło. Podczas fotografowania na świeżym powietrzu w słoneczny dzień można wybrać wartość ISO 100, aby maksymalnie zmniejszyć czułość. Gdy jest pochmurno, można filmować z czułością ISO 400, a podczas filmowania nocą warto poeksperymentować z czułością ISO 800 i wyższą, aż do około ISO 3200 (w zależności od możliwości aparatu). Aparat Canon EOS R6 Mark II umożliwia filmowanie z czułością do ISO 102 400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 204 800), ale im wyższy poziom, tym więcej szumów zostanie wprowadzonych do materiału filmowego.

Poszukaj światła

Mężczyzna wieszający sznur lampek na dużej drewnianej belce.

Poszukaj możliwości wprowadzenia światła w sposób odpowiadający nastrojowi fotografowanej sceny. Sznur lampek choinkowych podkreśla przytulny charakter tej sceny przy ognisku, zapewniając jednocześnie delikatne oświetlenie tła.

„Lepiej myśleć o ciemności jako o czystym koncie, a nie wyzwaniu” — mówi Ellis. „Znalezienie sposobów na wykorzystanie dostępnego światła lub wprowadzenie światła sztucznego może pomóc w stworzeniu dramatycznego, kinowego materiału”.

Podczas filmowania w nocy nie próbuj oświetlać całej sceny. Należy raczej szukać skupisk światła, które podkreślają fotografowany obiekt i opowiadają historię. Ogniska, witryny sklepowe, światła uliczne i reflektory samochodowe mogą być wykorzystane do stworzenia skupisk światła, pomagając oddzielić fotografowany obiekt od tła.

Kolejnym rozwiązaniem jest sztuczne oświetlenie. Podobnie jak wielu twórców treści, Ellis nosi ze sobą przenośny lightbox LED. Kieszonkowy, ale wystarczająco mocny, aby oświetlić obiekt podczas fotografowania z bliska, mały lightbox może mieć ogromny wpływ na jakość nagrań. Pamiętaj tylko, że jeśli filmujesz dobrze oświetlony obiekt w nocy, naświetlaj obiekt, a nie tło.

Ustaw balans bieli

Mężczyzna pochylający się z aparatem Canon EOS R6 Mark II, robiąc zdjęcia nad ogniskiem. Na ekranie dotykowym aparatu widać parę siedzącą przy ognisku.

Obiekty siedzące wokół ogniska będą oświetlone ciepłym światłem, które nasila się i łagodnieje w miarę migotania płomieni. Wybór niestandardowego balansu bieli na poziomie co najmniej 6000 K zwiększy ciepło ognia w materiale filmowym.

Wprowadzając sztuczne światło, zawsze dobrze jest sprawdzić balans bieli w celu zachowania spójności. Niestandardowy balans bieli można ustawić za pomocą karty balansu bieli lub kawałka białego papieru. Zrób zdjęcie karty lub papieru w scenie, którą zamierzasz fotografować, a następnie wybierz opcję niestandardowego balansu bieli w menu aparatu i wybierz to zdjęcie jako punkt odniesienia. Zostanie ustawiony balans bieli, a kolory w scenie zostaną precyzyjnie uchwycone.

Niestandardowy balans bieli może również pomóc w uzyskaniu określonego wyglądu. Jeśli chcesz stworzyć cieplejszą scenę, na przykład podczas filmowania ogniska, możesz wybrać balans bieli o wartości około 6000 K. Jeśli wolisz podkreślić bardziej niebieskie, chłodniejsze odcienie w scenie, wybierz wartość w okolicach 2000 K. Pamiętaj, że jeśli filmujesz w formacie RAW lub Canon Log, zmiana balansu bieli w oprogramowaniu do obróbki końcowej może być łatwiejsza.

Nagrywaj w najwyższej możliwej rozdzielczości

Fotograf przykucający, aby sfilmować młodą parę w zimowych ubraniach, siedzącą i rozmawiającą na drewnianym tarasie. Scenę oświetlają małe lampki.

Wprowadzając światło do scen nocnych nie należy dążyć do całkowitego oświetlenia. Celem jest raczej selektywne wykorzystanie światła do podświetlenia fotografowanych obiektów.

„Podczas nagrywania dla serwisów społecznościowych lubię nagrywać w jakości 4K i eksportować materiał do formatu 1080p, ponieważ pomaga to w redukcji szumów wizualnych w słabym oświetleniu i sprawia, że moje szczegóły są wyjątkowo ostre” — wyjaśnia Ellis.

Aparat Canon EOS R6 Mark II rejestruje obraz w rozdzielczości 4K z szybkością do 60 kl./s, wykonując nadpróbkowanie sygnału wyjściowego 6K matrycy, aby zapewnić jeszcze większą wyrazistość i jeszcze bardziej zredukować szumy w porównaniu z natywną jakością 4K. Mówiąc prościej, wyższa rozdzielczość oznacza więcej danych przechowywanych w każdym pliku, co zapewnia ostrzejszy obraz, lepsze odwzorowanie kolorów i większą elastyczność podczas obróbki końcowej. Podczas pracy w warunkach słabego oświetlenia im więcej danych znajduje się w każdym pliku, tym łatwiej jest usunąć ewentualne ziarno.

Zapamiętaj dźwięk

Mężczyzna montujący mikrofon na wielofunkcyjnej stopce w aparacie Canon EOS R6 Mark II.

Stereofoniczny mikrofon kierunkowy Canon DM-E1D mocuje się do stopki wielofunkcyjnej na górze aparatu. Pobiera zasilanie bezpośrednio z aparatu za pośrednictwem stopki — bez kabli ani ładowarek.

Jedną z cech filmu, która staje się jeszcze ważniejszy w ciemności, jest dźwięk, ponieważ nasz zmysł słuchu jest wzmocniony, gdy wzrok jest przyćmiony. Aparat powinien być wyposażony we wbudowany mikrofon, ale aby naprawdę uchwycić każdy szeptany chichot i trzask ogniska, zainwestuj w mikrofon zewnętrzny, taki jak stereofoniczny mikrofon kierunkowy Canon DM-E1D, który mocuje się do stopki wielofunkcyjnej aparatu.

Eksperymentuj z różnymi trybami kierunkowymi mikrofonu, aby wychwycić różne ilości mowy i hałasu otoczenia oraz uchwycić atmosferę nagrywanego wydarzenia. Możesz także nagrywać odgłosy otoczenia niezależnie od głównego nagrania wideo — na przykład w pokazanym tutaj ujęciu przy ognisku można nagrać odgłos ognia i odtworzyć go na ujęciach z dystansu.

Uwolnij kreatywność

W ciemności natomiast pojedyncza lampka ukazuje kadr przykucniętego fotografa.

Filmowanie w nocy zapewnia dużą swobodę twórczą, zwłaszcza jeśli, podobnie jak Ellis, traktujesz ciemność jako „czystą kartę do tworzenia”.

Gdy już zrozumiesz, jak nagrywać naturalnie wyglądający materiał, możesz zacząć wykazywać się kreatywnością. Niezależnie od tego, czy nagrywasz nocny vlog, teledysk czy film krótkometrażowy, pracuj nad tym, co masz wokół siebie. Latarnie uliczne to dobry punkt wyjścia. Jak mówi Ellis — „latarnie uliczne tworzą dobre oświetlenie kluczowe [podstawowe źródła światła] i podświetlenie, w zależności od tego, gdzie ustawisz obiekt. Możesz też eksperymentować z ostrym, jasnym światłem, ustawiając obiekt blisko latarni ulicznej, lub z bardziej rozproszonym światłem, prosząc nagrywaną osobę o odsunięcie się nieco dalej”.

Kolejną wskazówką Ellisa jest użycie reflektorów samochodowych do podświetlenia nagrywanej osoby i stworzenia dramatycznej sylwetki, którą można jeszcze bardziej wzmocnić mgłą rozpraszającą światło i pozwalającą jeszcze bardziej oddzielić tę osobę od tła. Użyj krótkiego teleobiektywu, takiego jak Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, aby przyciąć obszar obrazu, ustawiając go na nagrywanej osobie i całkowicie wycinając samochód, dodając tym samym tajemniczości scenie. Możesz też zastosować obiektyw szerokokątny, np. Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, aby uwzględnić samochód jako część historii.

Jeśli zwykle nagrywasz filmy w ciągu dnia, wystarczy kilka zmian, aby opanować filmowanie nocą. Gdy już poznasz podstawy, otworzy się przed Tobą całkowicie nowy świat kreatywności.

Matthew Bowen

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA NOCNA

    Najlepszy zestaw podstawowy do zdjęć nocnych

    Aparaty i obiektywy do fotografowania nocnego nieba.

  • ZDJĘCIA Z IMPREZ

    Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografii imprezowej

    Te proste wskazówki i techniki umożliwiają robienie niesamowitych zdjęć imprezowych.

  • TECHNIKI WIDEO

    Tworzenie filmowej opowieści

    10 wskazówek ułatwiających tworzenie atrakcyjnych minifilmów.

  • TECHNIKI OŚWIETLANIA

    Siedem porad dotyczących fotografowania przy słabym oświetleniu

    Poznaj najważniejsze techniki umożliwiające robienie wyraźnych zdjęć przy słabym oświetleniu i najlepszy zestaw firmy Canon do fotografowania w takich warunkach.