FOTOGRAFOWANIE FAJERWERKÓW

10 wskazówek dotyczących fotografowania strzelających fajerwerków

Zestaw, techniki i kompozycja – najważniejsze wskazówki dotyczące fotografowania fajerwerków.
Wielokolorowe fajerwerki eksplodują na ciemnym niebie nad mostem, oświetlając znajdującą się poniżej wodę.

Kolorowe fajerwerki na nocnym niebie to spektakl, który dla wielu osób jest magiczny. Towarzyszące temu uczucie zachwytu warto uwiecznić na zdjęciach. Niezależnie od tego, czy używasz aparatu kompaktowego, takiego jak Canon PowerShot G7 X Mark III, aparatu bezlusterkowego, jak Canon EOS R6, czy lustrzanki cyfrowej, takiej jak Canon EOS 90D, 10 poniższych wskazówek dotyczących fotografowania fajerwerków pomoże Ci uchwycić ten spektakl w tegorocznym okresie świątecznym.

1. Jaki jest najlepszy aparat firmy Canon do fotografowania fajerwerków?

Młoda kobieta w niebieskiej zimowej czapce trzyma aparat Canon EOS RP.

Rozwiązania bezlusterkowe idealnie nadają się do fotografowania fajerwerków. Aparaty takie jak Canon EOS RP i Canon EOS R6 pokazują, jak ekspozycja będzie wyglądać w elektronicznym wizjerze oraz na tylnym ekranie, co pozwala dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał końcowy obraz. W przypadku użycia lustrzanki cyfrowej, takiej jak Canon EOS 90D, to samo można zobaczyć na tylnym ekranie, korzystając z trybu Live View z włączoną symulacją ekspozycji.

Posiadany zestaw ani poziom doświadczenia nie mają znaczenia – fotografowanie fajerwerków może być łatwe i przyjemne. Jeśli wyjdziesz na zewnątrz, aby obejrzeć pokaz fajerwerków, najlepiej uchwycisz to wydarzenie za pomocą przenośnego kieszonkowego aparatu, takiego jak Canon PowerShot SX740 HS z czułą matrycą CMOS lub Canon PowerShot G7 X Mark III z jasną maksymalną przysłoną f/1,8, która doskonale sprawdza się podczas fotografowania nocą oraz przy słabym oświetleniu.

Zaawansowane modele Canon EOS RP i Canon EOS 90D to aparaty idealne dla fotografów, którym zależy na większej swobodzie twórczej. Pełnoklatkowa matryca w aparacie EOS RP zapewnia większą kontrolę nad głębią ostrości oraz wyższą skuteczność przy słabym oświetleniu. Model EOS 90D zapewnia równie imponujące efekty w słabym oświetleniu dzięki specjalnemu trybowi zdjęć nocnych z ręki, który umożliwia wykonywanie ostrych zdjęć w słabym świetle bez statywu. Oba aparaty są wyposażone w procesor obrazu DIGIC 8 firmy Canon, który cyfrowo redukuje szumy na obrazie nawet przy wysokich ustawieniach ISO (czułość), zapewniając doskonałe rezultaty i swobodę fotografowania w ciemności.

Jeszcze większe możliwości oferuje model Canon EOS R6 – profesjonalny aparat zaprojektowany z myślą o fotografowaniu w słabym świetle. Rozdzielczość 20,1 megapiksela rozkłada się na całą pełnoklatkową matrycę, co oznacza, że każdy piksel jest większy i bardziej czuły na światło, przez co można uzyskać doskonałej jakości zdjęcia w słabym świetle oraz wyjątkowy zakres dynamiczny. W połączeniu ze zgodnymi obiektywami RF zapewnia on nawet 8-stopniową stabilizację obrazu, co oznacza, że można uzyskać nocne zdjęcia bez rozmycia, nawet podczas fotografowania z ręki przy względnie długim czasie naświetlania, aby uchwycić jak największą ilość światła.

2. Jakie są najlepsze obiektywy do fotografowania fajerwerków?

Czerwone i złote fajerwerki rozświetlają ciemne niebo.

Wbudowane obiektywy w aparatach kompaktowych, takich jak Canon PowerShot G7 X Mark III, zdecydowanie nadają się do fotografowania fajerwerków – jak pokazano na zdjęciu uchwyconym przy ustawieniach 36 mm, 2 s, f/11 i ISO 125.

Różowe i złote fajerwerki eksplodują na niebie nad metalowym mostem.

Dzięki kompaktowemu obiektywowi zmiennoogniskowemu możesz być bliżej centrum wydarzeń, a wbudowana stabilizacja obrazu sprawi, że zdjęcia z ręki nie będą rozmyte. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS M10 (obecnie w wersji Canon EOS M200) z obiektywem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM przy ustawieniach 90 mm, 6 s, f/18 i ISO 100.

Wspaniałe zdjęcia można zrobić wbudowanym obiektywem kompaktowego aparatu typu superzoom lub obiektywem podstawowym dostarczonym w zestawie z aparatem. Jeśli jednak masz możliwość zmiany obiektywu na inny, możesz tworzyć bardziej zróżnicowane i kreatywne kompozycje.

Krótsze ogniskowe pozwalają ująć w kadrze budynki i konstrukcje, dzięki czemu można uwypuklić kontekst i zwiększyć atrakcyjność wizualną zdjęć. Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy, taki jak niedrogi model Canon RF 16 mm F2.8 STM, to doskonały element zestawu z aparatem z serii Canon EOS R, na przykład EOS RP lub EOS R6. Dzięki kompaktowej konstrukcji jest uniwersalnym rozwiązaniem do robienia każdego rodzaju zdjęć. Połączenie aparatu EOS R z szerokokątnym obiektywem zmiennoogniskowym, takim jak Canon RF 14-35mm F4L IS USM lub Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, umożliwia zmianę ogniskowej w celu urozmaicenia kompozycji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku ruchliwego otoczenia, w którym przestrzeń stojąca jest ograniczona.

Z kolei teleobiektywy wyodrębniają i podkreślają szczegóły, co pozwala uzyskać imponujące ujęcia w całości wypełnione fajerwerkami.

Aby korzystać z najlepszych funkcji obu rozwiązań, wypróbuj obiektyw o szerokim zakresie ogniskowych, na przykład Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, który ma dodatkową zaletę w postaci wbudowanej stabilizacji obrazu zapewniającej niezmiennie ostre zdjęcia.

3. Jakie jest najlepsze miejsce do fotografowania fajerwerków?

Warto zawczasu znaleźć miejsce pozbawione przeszkód. Sprawdź lokalizację w świetle dziennym i dowiedz się, w którym kierunku będzie wiał wiatr. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy będzie się palić ognisko, ponieważ nawiewany dym lub żar może pojawić się w kadrze. Jeśli planujesz korzystać ze statywu, ustaw go w miejscu, w którym inne osoby nie będą zasłaniać Ci widoku.

Lokalizacja z interesującym obiektem na pierwszym planie, takim jak most, może również wprowadzić do zdjęć dodatkowy wymiar.

4. Jak uchwycić atmosferę podczas pokazu fajerwerków na imprezie?

Płonący zimny ogień strzela iskrami na wszystkie strony.

Fotografowanie zimnych ogni to doskonały etap przejściowy w kierunku fotografowania fajerwerków. Można to robić przy minimalnym nakładzie finansowym. Eksperymentowanie z malowaniem światłem może być również przyjemnym zajęciem dla całej rodziny.

Dobrym sposobem na uchwycenie atmosfery imprezy jest fotografowanie członków rodziny, którzy bawią się zimnymi ogniami. Można wykorzystać ich wyobraźnię do tworzenia atrakcyjnych i artystycznych wzorów świetlnych. Aplikacja Canon Photo Companion zawiera samouczek omawiający najlepsze techniki i ustawienia do malowania światłem, a także wiele innych pomysłów na niesamowite zdjęcia.

Innym sposobem na stworzenie interesującego ujęcia jest sfotografowanie fajerwerków odbitych w oknie i uwzględnienie w kadrze znajomych lub członków rodziny patrzących na pokaz zza szyby. Zrób kilka zdjęć próbnych, aby upewnić się, że fotografowane osoby są dobrze naświetlone, i zachowaj te ustawienia do czasu rozpoczęcia pokazu. Jeśli aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w formacie RAW, użyj tej opcji. Zapewnia to maksymalną elastyczność w zakresie regulacji ekspozycji różnych części obrazu. Obróbkę końcową można przeprowadzić w programie Digital Photo Professional (DPP), bezpłatnym oprogramowaniu firmy Canon do obróbki i edycji obrazów w formacie RAW.

5. Jak uzyskać ostre zdjęcia fajerwerków?

Różowe i fioletowe fajerwerki rozświetlają niebo nad mostem.

Ustawienie w aparacie trybu serii zdjęć pomoże zarejestrować imponujący obraz, nawet jeśli fajerwerki wybuchną chwilę wcześniej lub później, niż się spodziewasz. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS M10 z obiektywem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM przy ustawieniach 100 mm, 6 s, f/11 i ISO 100.

Dwa pomarańczowe fajerwerki wybuchają na ciemnym niebie.

Zrób zdjęcia, gdy zaczną strzelać fajerwerki, i sprawdź, czy udało Ci się uzyskać satysfakcjonującą ekspozycję. Jeśli zdjęcia są zbyt jasne, możesz spróbować zastosować mniejszy otwór przysłony (wyższą liczbę f), np. f/11. Jeśli są zbyt ciemne, możesz zastosować większy otwór przysłony lub zwiększyć ustawienie czułości ISO. Należy jednak pamiętać, że im mniejsza czułość ISO, tym ostrzejszy obraz i mniejsze ryzyko szumu na obrazie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS M10 z obiektywem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM przy ustawieniach 40 mm, 30 s, f/11 i ISO 100.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, bez względu na to, jakiego urządzenia używasz, jest wyłączenie lampy błyskowej – chodzi o to, żeby uchwycić światło fajerwerków, a nie oświetlić lampą znajdujące się w pobliżu obiekty. Następnie, jeśli to możliwe, przełącz aparat w tryb, który daje Ci pewną kontrolę nad ustawieniami, taki jak tryb preselekcji czasu (Tv) lub tryb ręczny (M).

Trudno przewidzieć, kiedy wybuchną największe i najbardziej kolorowe fajerwerki, dlatego warto ustawić aparat w trybie serii zdjęć, określanym też jako tryb seryjny, i wykonać kilka zdjęć w krótkich odstępach czasu po każdym naciśnięciu spustu migawki. Zwiększy to szanse na uchwycenie jednego lub dwóch zdjęć ze szczególnie spektakularnymi eksplozjami. Aparat Canon EOS R6 rejestruje w trybie serii zdjęć do 20 kl./s w przypadku migawki elektronicznej, dzięki czemu nie umknie Ci żaden szczegół wydarzenia.

Jeśli aparat znajduje się na statywie, można użyć aplikacji Canon Camera Connect do bezprzewodowego sterowania migawką z poziomu telefonu lub tabletu. Można też korzystać z przewodowego lub bezprzewodowego pilota, a nawet funkcji samowyzwalacza aparatu. Wszystkie te elementy umożliwiają wyzwalanie migawki bez dotykania aparatu, co pomaga zapobiegać drganiom aparatu i robić wyraźne zdjęcia.

6. Jak fotografować fajerwerki bez statywu?

Jeśli obiektyw posiada funkcję stabilizacji obrazu (skrót IS w nazwie obiektywu) lub masz taki aparat jak Canon EOS R6 ze stabilizatorem obrazu w korpusie, pomoże to zapobiec drobnym drganiom, które mogą wystąpić podczas fotografowania z ręki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku fotografowania w trybie preselekcji przysłony (Av) czas naświetlania może się wydłużyć. Jeśli używasz statywu, wyłącz stabilizację obrazu obiektywu. Ewentualnie, aby uzyskać większą stabilność, spróbuj ustawić aparat na stabilnej powierzchni, takiej jak gzyms lub mur, używając funkcji Live View na ekranie z tyłu aparatu lub wykonując zdjęcia próbne w celu sprawdzenia kompozycji.

7. Jak ustawić ostrość podczas fotografowania fajerwerków?

Dziecko w płaszczu i czapce obserwuje, jak żółte i czerwone fajerwerki wypełniają niebo.

Podczas fotografowania fajerwerków warto wypróbować coś jeszcze – ustawienie ostrości na ciekawy obiekt znajdujący się na pierwszym planie. Pozwoli to uzyskać piękne, nieostre tło. (Techniczny termin określający płynny efekt rozmycia tła to efekt bokeh). Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark II (obecnie w wersji Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 85 mm f/1.8 USM przy ustawieniach 85 mm, 1/100 s, f/1,8 i ISO 1600.

Ustaw w aparacie tryb ręcznego ustawiania ostrości lub przesuń przełącznik regulacji ostrości na obiektywie do pozycji MF i ustaw ostrość na nieskończoność. Na korpusie obiektywu lub ekranie aparatu jest to oznaczone symbolem ∞. Właśnie z tego ustawienia warto skorzystać w przypadku fotografowania fajerwerków na niebie.

Jeśli chcesz uwzględnić na zdjęciu elementy pierwszego planu, które również mają być ostre, dobrą wskazówką jest ustawienie ostrości w punkcie znajdującym się w około jednej trzeciej odległości między aparatem a głównym elementem sceny, co pozwoli uzyskać maksymalną głębię ostrości i możliwie najlepsze wyostrzenie ujęcia między pierwszym planem a tłem. Jest to szybki sposób na wykorzystanie profesjonalnej techniki zwanej ogniskowaniem hiperfokalnym. Więcej informacji na ten temat, jak również bardziej precyzyjny kalkulator odległości hiperfokalnej można znaleźć w aplikacji Canon Photo Companion.

8. Jakich ustawień użyć do fotografowania fajerwerków?

Niezależnie od używanego aparatu ustawienie niższej czułości ISO (światłoczułości) zapewnia ostrzejszy obraz o lepszych kolorach i niższym poziomie szumów. Zacznij więc od takiego ustawienia jak ISO100 lub ISO125, a następnie wyreguluj przysłonę i czas naświetlania, aby uzyskać dobrą ekspozycję.

Jeśli fotografujesz z ręki, zacznij od możliwie najdłuższego czasu naświetlania, tak aby nie powstało niedopuszczalne rozmycie spowodowane drganiami aparatu lub ruchem fajerwerków. Często sprawdza się prędkość migawki na poziomie około 1/10 s – jest to wystarczająco krótki czas do zatrzymania ruchu fajerwerków i na tyle długi, by uchwycić światło. Jeśli używasz aparatu na statywie, możesz zacząć od znacznie dłuższego czasu naświetlania, np. jednej lub dwóch sekund.

Aby zachować ostrość w całym kadrze, zacznij od ustawienia przysłony około f/8. Jeśli potrzebujesz wpuścić więcej światła, ale nie możesz zastosować dłuższego czasu naświetlania bez spowodowania rozmycia, możesz spróbować rozszerzyć przysłonę do wartości f/5,6 lub f/4, ale im szerszy jest otwór przysłony (czyli im mniejsza jest liczba f), tym węższa będzie głębia ostrości, co oznacza, że mniejsza część kadru będzie wyostrzona.

Znalezienie odpowiedniej równowagi między czasem naświetlania – aby uchwycić wyraźnie każdy szczegół zgodnie z Twoimi oczekiwaniami – a przysłoną, która zapewni dobrą ekspozycję i głębię ostrości, może sprowadzać się do metody prób i błędów. Jeśli nie możesz uzyskać dobrze wyeksponowanego, pozbawionego rozmycia efektu z wykorzystaniem przysłony i czasu naświetlania, spróbuj dostosować czułość ISO. Aparaty wyposażone w większe matryce, w tym pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe, np. EOS RP lub EOS R6, zapewniają wyższą skuteczność przy wysokich wartościach czułości ISO oraz najlepsze rezultaty. Mimo to dobrą zasadą jest ustawianie czułości ISO na niskim poziomie i zwiększanie jej tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

9. Jak uchwycić kształty fajerwerków?

Dzięki trybowi Bulb migawka aparatu może pozostać otwarta przez wymagany czas. Pozwala to uwiecznić fajerwerki strzelające w niebo i eksplodujące na jego tle, a także pozostawiane przez nie smugi świetlne o imponujących kształtach. Aby użyć trybu Bulb, ustaw tryb ręczny (M) lub preselekcji czasu (Tv), a następnie obróć pokrętło poza ustawienie 30 s. Naciśnij spust migawki jeden raz, aby ją otworzyć, a następnie ponownie, aby ją zamknąć.

W przypadku długich czasów naświetlania należy unieruchomić aparat — wykorzystaj statyw. Bardzo pomocne jest również użycie wężyka spustowego lub pilota, takiego jak bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania Canon BR-E1, który pozwala wykonywać zdjęcia bez użycia rąk oraz zapewnia doskonałą ostrość zdjęć. Jeśli posiadasz aparat z obsługą Wi-Fi, taki jak Canon EOS 90D, możesz także skorzystać z aplikacji Canon Camera Connect, która umożliwia zdalne wyzwalanie migawki za pomocą smartfona lub tabletu.

10. Jak uzyskać prawidłową ekspozycję w przypadku fotografowania fajerwerków?

Ciemne niebo z jasnymi eksplodującymi fajerwerkami to dość nietypowe oświetlenie dla obiektów fotograficznych, a w trybach automatycznych aparat może ustawić parametry ekspozycji skutkujące zbyt jasnym obrazem jak na nocne ujęcie z fajerwerkami. Aby temu zapobiec, można stosować korektę ekspozycji w trybie ręcznym (M) lub półautomatycznym, takim jak preselekcja przysłony (Av) lub preselekcja czasu (Tv). Znajdź przycisk -/+ lub taką ikonę na ekranie i ustaw na wartość około -1 lub -2.

Z kolei w trybie ręcznym (M) można obserwować wskaźnik ekspozycji na ekranie LCD lub na dole wizjera aparatu i zmieniać parametry tak, aby wskaźnik przesuwał się w lewą stronę skali.

Niezależnie od tego, którego aparatu używasz, możesz wykonywać spektakularne zdjęcia fajerwerków. Najważniejsze jest jednak to, by udać się na pokaz, spróbować swoich umiejętności i dobrze się bawić!

Autor: Peter Wolinski

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFOWANIE OGNIA

  Wskazówki dotyczące fotografowania ognia

  Odkryj techniki niezbędne do fotografowania ognia i światła świec.

 • ZDJĘCIA Z IMPREZ

  Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografii imprezowej

  Te proste wskazówki i techniki umożliwiają robienie niesamowitych zdjęć imprezowych.

 • FOTOGRAFIA NOCNA

  Fotografowanie nocnego nieba

  Najlepsze techniki fotografowania gwiazd, w tym filmy poklatkowe i zdjęcia ze śladami ruchu gwiazd.

 • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

  Zdalne fotografowanie

  Odkryj zalety zdalnego fotografowania we wszystkich rodzajach fotografii.

 • Zasubskrybuj nasz newsletter

  Otrzymuj najnowsze aktualności i informacje o produktach