fireworks header

Jak fotografować sztuczne ognie

Zimą mamy wiele okazji do zrobienia zdjęć podczas pokazów sztucznych ogni. W tym artykule omówimy sposoby fotografowania takich atrakcji. Jeśli aparat posiada tryb Bulb , nasze zdjęcia mogą stać się jeszcze bardziej efektowne.

Jak fotografować sztuczne ognie – wskazówki

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i obejrzyj film Sztuczne ognie, aby dowiedzieć się, jak można fotografować sztuczne ognie dowolnym aparatem:

1) Wyłączenie lampy błyskowej

Po pierwsze należy wyłączyć lampę błyskową (niezależnie od tego, jakiego urządzenia używamy).


2) Użycie trybu zapewniającego kontrolę nad ustawieniami

Jeśli to możliwe, ustaw w aparacie lub smartfonie tryb, które zapewnia choćby częściową kontrolę nad ustawieniami.


3) Niedoświetlenie

Ponieważ sceneria jest dość ciemna, należy skonfigurować aparat tak, aby nie doświetlił ujęcia. W przeciwnym razie zdjęcie będzie zbyt jasne jak na nocne ujęcie.

Aby to zrobić, należy użyć „ujemnej korekty ekspozycji”. Opcja może być przedstawiona na ekranie w postaci symboli -/+. Należy ustawić wartość od -1 do -2, aby rozpocząć eksperymentowanie z niedoświetleniem.


4) Użycie trybu serii zdjęć

Warto użyć trybu serii zdjęć. Ułatwi on wykonanie odpowiedniego zdjęcia, nawet jeśli sztuczne ognie wystrzelą za wcześnie lub za późno względem naszych oczekiwań.


5) Eksperymentowanie w trybem ręcznym

Jeśli masz aparat zapewniający pełną kontrolę nad ustawieniami, możesz poeksperymentować w trybie ręcznym.


6) Czas naświetlania, przysłona i regulacja ostrości

W trybie ręcznym wybierz czas naświetlania około 1/10 sekundy i przysłonę f/8. Ustaw ostrość ręcznie, uwzględniając odległość między sztucznymi ogniami a miejscem fotografowania.


7) Ustawienie niskiej czułości ISO

Ustaw niską czułość ISO, korzystając z ustawienia tego parametru w menu. Wybierz wartość ISO 200.


8) Unieruchomienie aparatu i użycie funkcji Image Stabilizer (Stabilizator obrazu)

Najlepszym pomysłem na unieruchomienie aparatu jest statyw. Jeśli nie używasz statywu, włącz funkcję Image Stabilizer (Stabilizator obrazu), o ile obiektyw jest w nią wyposażony. Dzięki temu zdjęcia będę nieporuszone.


9) Sprawdzenie efektów i korekta ustawień

Zacznij robić zdjęcia na początku pokazu i sprawdź, czy obraz jest wystarczająco jasny. Jeśli zdjęcia są zbyt ciemne, zwiększ czułość ISO. Jeśli chcesz uchwycić dłuższe smugi światła, wybierz dłuższy czas naświetlania, ale pamiętaj, że zwiększy to ryzyko zarejestrowania drgań aparatu na zdjęciach. Jeśli zdjęcia są zbyt jasne, możesz zmniejszyć czułość ISO do wartości 100 lub wybrać przysłonę f/11.


10) Imponujący wygląd zdjęć sztucznych ogni dzięki trybowi Bulb

Tryb Bulb zapewnia precyzyjną kontrolę nad momentem otwarcia i zamknięcia migawki. Dzięki temu możemy stosować dłuższy czas naświetlania i fotografować z dużą szczegółowością takie zjawiska jak sztuczne ognie czy uderzenia pioruna.

Aby znaleźć tryb Bulb, ustaw w aparacie tryb ręczny i zmień ustawienie czasu naświetlania – po wartości 30 sekund pojawi się opcja „bulb”. Niektóre aparaty mają tryb Bulb na pokrętle wyboru trybów. Obejrzyj film Sztuczne ognie – fotografowanie w trybie Bulb (poniżej).