W przypadku wykonywania wielu zdjęć nocnych zaleca się zastosowanie szerokiej przysłony (niska liczba f) i wysokiej czułości ISO. Dzięki temu można „zamrozić” dowolny ruch dzięki krótkiemu czasowi naświetlania. Przeciwna sytuacja ma miejsce podczas malowania światłem, ponieważ ruch jest kluczowym czynnikiem, który chcemy uchwycić.
Wybierz w aparacie tryb fotografowania ręcznego (M) i użyj niskiej czułości ISO – od 100 do 200. Wybierz wąską przysłonę o wartości około f/11 i ustaw czas naświetlania w zakresie od 10 do 30 sekund, zależnie od tego, ile czasu potrzebujesz na stworzenie obrazu obejmującego malowanie światłem.
Konieczne będzie także ręczne ustawienie odległości ogniskowania, dlatego należy wybierać tryb MF. Wstępnie ustaw ostrość na obszarze, w którym będziesz używać lampy do malowania światłem. W wielu aparatach można również włączyć funkcję wzmocnienia wyostrzonych krawędzi w trybie ręcznej regulacji ostrości (wzmocnienie krawędzi w trybie MF, MF Peaking), która w wizualny sposób wskazuje, które części obrazu są wyostrzone.
Dobrą wskazówką twórczą jest ręczne wybranie ustawienia balansu bieli. Na przykład użycie ustawienia Światło dzienne, Pochmurny dzień, Miejsca ocienione lub Wolfram spowoduje zmianę temperatury barwowej światła, co stworzy stopniowo cieplejszą lub chłodniejszą atmosferę. Jeśli w aparacie jest tryb jakości RAW, użyj go. Umożliwia on zmianę ustawienia balansu bieli podczas przetwarzania obrazu w oprogramowaniu do edycji, takim jak Canon Digital Photo Professional.
Zacznij od czegoś prostego, korzystając z zaproponowanych przez nas ustawień aparatu. Użyj latarki lub światła ze smartfona, aby stworzyć podstawowe kształty, a może nawet napisać światłem swoje imię. Może się okazać, że w celu uzyskania pożądanego efektu konieczne jest użycie krótszej lub dłuższej ekspozycji albo szerszej lub węższej przysłony. Poeksperymentuj z ustawieniami, aby przekonać się, co sprawdza się najlepiej.