RENOWACJA ZDJĘĆ

Przywracaj cenne wspomnienia

Poznaj projekt ReStory, którego celem jest naprawa mnóstwa zdjęć zniszczonych w katastrofalnych powodziach w Belgii w 2021 roku.
Dłonie trzymające uszkodzone zdjęcie śpiącego dziecka.

W lipcu 2021 Belgia doświadczyła jednej z najbardziej niszczycielskich i niespodziewanych powodzi w historii. Wiele osób straciło życie, a ponad 220 000 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Najbardziej ucierpiał region Walonii położony na południu Belgii, a w szczególności prowincja Liège, która wciąż odbudowuje się po tym dramacie.

Gdy tracisz wszystko, pozostają ci tylko wspomnienia, ale osoby, które przeżyły tę tragedię, straciły także tysiące zniszczonych lub zalanych zdjęć o ogromnej wartości sentymentalnej.

Dzięki wsparciu projektu o nazwie „ReStory”, wspólnej inicjatywie agencji reklamowej Happiness Brussels, licznym wolontariuszom w dziedzinie renowacji, laboratorium Object Care i Canon Belgium, rozpoczęto misję mającą na celu przywrócenie jak największej liczby zdjęć ofiarom powodzi.

– W firmie Canon znamy emocjonalną siłę obrazów i historii, które są z nimi związane – mówi Jacco Leurs, dyrektor zarządzający firmy Canon Benelux. – Właśnie dlatego wspieramy program ReStory w zakresie renowacji zdjęć i dlatego wzruszyły nas związane z tym historie. Projekt jest przeznaczony dla wszystkich osób dotkniętych powodzią, które chciałyby odzyskać uszkodzone zdjęcia. Dzięki temu ludzie mogą zachować swoje wspomnienia w nienaruszonym stanie, a my możemy pomóc im złagodzić ich smutek – dodaje.

ReStory: projekt renowacji zdjęć zniszczonych przez powódź

Siedząca przy stole kobieta trzyma zdjęcie uszkodzone przez wodę.

Fotografie pozwalają nam zachować w dłoniach cenny fragment historii – ludzi, miejsca i wspomnienia, które są dla nas najbliższe i najważniejsze.

Zalane zdjęcie przedstawiające młodą kobietę siedząca na trawie wraz z psem.

To zdjęcie miało szczególne znaczenie dla jego właścicielki – zostało zrobione w ulubionym miejscu, które regularnie odwiedzała ze swoją siostrą.

Podczas powodzi serwisy informacyjne przedstawiały wypowiedzi i twarze wielu osób, którym to wydarzenie całkowicie zmieniło życie. Mattias Vermeire, dyrektor biznesowy w Happiness Brussels, wspomina tamte wiadomości i związaną z nimi chęć niesienia pomocy.

– W telewizji widziałem kobietę, która powiedziała, że straciła wszystko, ale miała album ze zdjęciami ze ślubu i z wakacji – wyjaśnia. – Powiedziała, że może kupić nowy telewizor i wszystkie inne przedmioty, ale niczym nie może zastąpić wspomnień. Oczywiście nie wiedziała wtedy, jakie są możliwości. Pomyśleliśmy wówczas, że możemy pomóc tym ludziom. Zaczęliśmy się rozglądać, czy istnieją jakieś usługi, za pomocą których możemy odnowić zdjęcia – mówi Mattias.

Agencja udała się do Object Care, firmy specjalizującej się w renowacji przedmiotów poprzez stabilizację chemiczną, aby naprawić uszkodzone zdjęcia.

Wyszukiwanie wspomnień, które można przywrócić

Stojąca na rumowisku kobieta trzyma album do zdjęć, w którym znajduje się uszkodzone zdjęcie ślubne.

Kobieta straciła męża dziewięć lat przed tym, jak powódź zalała jej dom. Bardzo zależało jej na tym, aby zachować wspomnienia z czasów spędzonych z mężem, zwłaszcza zdjęcia ślubne.

Kobieta stojąca przed ścianą, trzymająca poplamione czarno-białe zdjęcie trzykołowego roweru.

Może się wydawać, że zdjęć uszkodzonych przez wodę nie da się uratować, ale można je wyczyścić i odrestaurować przy użyciu technik cyfrowych.

Zgodnie z przygotowanym planem działania, zespół Happiness Brussels, promował projekt za pośrednictwem grup na Facebooku i organizacji non-profit wspierających ofiary powodzi. Początkowo jednak reakcja była ograniczona. – Porozmawialiśmy z Canon Belgium i otrzymaliśmy najlepszy sprzęt filmowy, jaki miała firma Canon, aby nakręcić o tym film dokumentalny – wyjaśnia Mattias. – Następnie musieliśmy osobiście znaleźć ludzi na miejscu.

Byliśmy tam przez trzy dni i rozmawialiśmy z wieloma osobami, wyjaśniając im, co zamierzamy zrobić. Niektórzy mówili, że możemy pomóc im, ponieważ zostało im trochę zdjęć, lub że znają kogoś, komu możemy pomóc – dodaje.

Następnie zespół rozpoczął proces renowacji, dokumentując projekt za pomocą nagranych wywiadów, które były prezentowane zarówno w krótkim filmie dokumentalnym, jak i na wystawie fotograficznej podczas imprezy „Dni fotografii” na targach Brussels Expo w październiku 2021. Wkrótce coraz więcej osób zaczęło się z nami kontaktować w sprawie renowacji zdjęć. Projekt będzie kontynuowany w kolejnym roku.

Proces renowacji zdjęć

Pogniecione, zniszczone wodą zdjęcie jedzącej kobiety.

– Na zdjęciach, które zebraliśmy, była nie tylko woda – mówi Mattias. – Jest też piasek, brud, a nawet materiały, takie jak olej czy tusz. Zebraliśmy nawet zdjęcia, które były całkowicie pomarańczowe – dodaje.

Retuszowane zdjęcie jedzącej kobiety.

Wprawdzie istnieją pewne ograniczenia dotyczące zakresu odrestaurowywania, ale proces ten jest jednak niezwykle skuteczny. Nawet najbardziej wyblakłe obrazy można znacznie poprawić.

Proces renowacji firmy Object Care polega na ręcznym czyszczeniu każdego zdjęcia. Zespół wolontariuszy retuszujących zdjęcia w agencji Happiness Brussels pracuje nad precyzyjną renowacją obrazów.

– Nie mają oporów przed tym, by wziąć uszkodzone zdjęcie i wrzucić je do wody – mówi Mattias. – Początkowo byliśmy przerażeni, ale oni dobrze wiedzieli, co muszą zrobić. Wkładają je do wody, aby usunąć różne elementy i uzyskać jak największą czystość obrazu. Następnie przetwarzają zdjęcia na postać cyfrową, fotografując je aparatem firmy Canon. Tu zaczyna się nasze zadanie.

– Tworzymy fotografię reklamową, korzystając z programu Photoshop i innych technik w celu poprawiania lub łączenia zdjęć. Uznaliśmy, że możemy wykorzystać tę wiedzę w odniesieniu do uszkodzonych zdjęć, aby je wyczyścić i usunąć plamy i ślady – wyjaśnia.

Wewnętrzni wolontariusze zajmujący się cyfrowym retuszem w ramach projektu ReStory poświęcili już około 1000 godzin na czyszczenie zniszczonych przez powódź obrazów, a w projekcie uczestniczą również niezależni wolontariusze. Proces edycji ma pewne ograniczenia, ale wyniki i reakcje były niesamowite.

– Nie możemy wymyślić na nowo wyglądu osoby na zdjęciu, jeśli połowa twarzy zniknęła z powodu uszkodzeń. Możemy jednak odtworzyć niebo i drzewa, a także usunąć ze zdjęć plamy zasłaniające ludzi – mówi Mattias.

Poprawione zdjęcia zostały wydrukowane na urządzeniu Canon imagePROGRAF PRO-1000, które zapewnia żywe wydruki o profesjonalnej jakości. – Obecnie zbieramy wiele zdjęć, abyśmy mogli pomóc jak największej liczbie osób. Organizujemy wyjazdy w celu odbierania zdjęć od ludzi, ponieważ ze względu na ich wartość emocjonalną ludzie nie chcą tak po prostu wkładać zdjęć do koperty i wysyłać ich do nas pocztą – mówi Mattias.

Zgłoszenia do renowacji zdjęć zniszczonych przez powódź można składać na stronie www.restory.photo.

Pięć wskazówek dotyczących renowacji starych lub uszkodzonych obrazów

Dłonie trzymające koszulkę zawierającą zniszczone zdjęcia, z portretem małego dziecka na samej górze.

– Wiele osób ma tylko dwa lub trzy zdjęcia do renowacji, co oznacza, że będziemy mogli pomóc wielu ludziom – mówi Mattias. – To jest nasz cel. Nie chcieliśmy pomagać trzem lub czterem osobom w odzyskaniu 100 czy 200 zdjęć. Chcieliśmy pomóc wielu osobom w odnowieniu mniejszej liczby naprawdę ważnych zdjęć, które ożywią ich wspomnienia – dodaje.

1. Nie próbuj szybko suszyć zdjęć

– W przypadku zdjęć uszkodzonych przez wodę należy unikać ich natychmiastowego suszenia i umieszczania w systemie grzewczym, ponieważ spowoduje to jeszcze większe uszkodzenia – mówi Mattias. – Papier stanie się twardszy niż wcześniej i zacznie pękać w wyniku zmiany chemicznej, która uniemożliwi renowację zdjęcia. Gdy zdjęcie zostanie uszkodzone, najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie go w tym samym środowisku – dodaje.


2. Włóż zdjęcie do szczelnej torebki z oparami wody

Rada dla osób, które chcą przesłać swoje zdjęcia profesjonalnym konserwatorom: – Jeśli zdjęcie było w wodzie, najlepiej umieścić je w szczelnej torbie z oparami lub kroplami wody, aby mieć pewność, że warunki będą takie same – mówi Mattias.


3. Aby wykonać samodzielną renowację starych zdjęć, należy je zdigitalizować przed zaimportowaniem do programu Photoshop lub Digital Photo Professional (DPP)

Zeskanuj lub zrób wysokiej jakości zdjęcie fotografii, którą chcesz odnowić, a następnie otwórz wersję cyfrową w oprogramowaniu do edycji, takim jak Adobe Photoshop. Po utworzeniu kopii obrazu dokonaj niezbędnych regulacji przycinania i prostowania.


4. Dostosuj uszkodzone obszary i dokonaj korekcji kolorów

Korzystanie z punktowego pędzla korygującego w programie Adobe Photoshop może pomóc w pozbyciu się zagnieceń, usunięciu plam i rozdarć, naprawiając miejsca uszkodzone przez wodę lub upływ czasu. Pamiętaj, aby utworzyć nową warstwę w przypadku wszelkich zmian, które chcesz wprowadzić, aby nie edytować oryginalnej warstwy tła. Można również użyć narzędzia redukcji szumów, aby zmniejszyć ilość ziarna. Blaknięcie kolorów jest cechą charakterystyczną starych obrazów, dlatego zaleca się dokonywanie korekcji kolorów w celu uzyskania wydruków o wysokiej jakości. Oprogramowanie DPP firmy Canon do przetwarzania obrazów RAW i edycji zdjęć umożliwia także precyzyjne dostosowanie parametrów obrazu, w tym kolorów i wyostrzenia.


5. Przygotuj się do drukowania

Przed wydrukowaniem zdjęcia w domu zapisz je w odpowiednim formacie, takim jak JPEG, PNG lub TIFF. Jeśli aparat obsługuje tę funkcję, zaleca się rejestrowanie obrazów RAW, ponieważ zapewnia to maksymalną elastyczność pracy podczas edycji. Niewielkie, a jednocześnie wszechstronne urządzenie A3+ Canon PIXMA PRO-200 idealnie nadaje się do druku kolorowego i monochromatycznego o wysokiej jakości. Jeśli chcesz dokonać samodzielnej renowacji obrazów, ta drukarka bezprzewodowa ma 8-kolorowy system atramentu barwnikowego umożliwiający wyjątkowo wierne odwzorowywanie obrazu i obsługuje różne rozmiary wydruku. Z kolei przystępna cenowo seria urządzeń PIXMA pozwala generować wysokiej jakości odbitki w domu. Canon Pro Platinum PT-101 to błyszczący papier fotograficzny o dużej gramaturze do wydruków studyjnych. Cechuje się bardzo dużą odpornością na blaknięcie.


Adobe i Photoshop są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.


Autorka: Lorna Dockerill

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • PODSTAWY EDYCJI

  Jak edytować wyjątkowe zdjęcia

  Oto proste wskazówki dotyczące edycji, dzięki którym upiększysz zdjęcia wyjątkowych chwil.

 • EDYCJA ZDJĘĆ / POSTPRODUKCJA

  Edycja obrazów RAW w programie DPP

  Dowiedz się, jak edytować, poprawiać i ulepszać obrazy RAW w programie DPP firmy Canon.

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Nasze wskazówki dotyczące prezentowania wydruków

  Dowiedz się, jak zmienić dom za pomocą pięknych, przypominających prace wystawowe wydruków rodzinnych zdjęć.

 • FOTOGRAFIA RODZINNA

  Zrób lepsze zdjęcia świąteczne niż rok wcześniej

  Fotografka Lena Petrova doradza, jak robić lepsze zdjęcia świąteczne.