Najlepsze obiektywy do fotografii przyrodniczej dla początkujących

Poznaj najlepsze i najbardziej ekonomiczne obiektywy do robienia wspaniałych zdjęć dzikich zwierząt – idealne rozwiązania do aparatów fotograficznych systemu EOS R firmy Canon, w tym modeli EOS R7 i EOS R100.
A colourful parrot eating some food held in one claw, photographed using a Canon RF 800mm F11 IS STM lens.

Rejestrowanie intymnych ujęć dzikich zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku wymaga znajomości zachowania zwierząt, umiejętności pracy w terenie, cierpliwości i trwałości. Jednak i to nie wystarczy, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego sprzętu do fotografowania przyrody, w tym teleobiektywu.

Na szczęście, aby rozpocząć przygodę z fotografią przyrodniczą, nie trzeba wydawać majątku na drogi profesjonalny sprzęt. Do wyboru jest wiele lekkich i bardzo wydajnych obiektywów do fotografowania przyrody. Oferta obejmuje zarówno modele zmienno-, jak i stałoogniskowe przystosowane do aparatów bezlusterkowych systemu EOS R, takich jak Canon EOS R7 i EOS R100.

Dzięcioł siedzący na gałęzi w otoczeniu wysokich traw i zielonych liści.

Obiektywy zmiennoogniskowe zapewniają więcej opcji kadrowania. Umożliwiają robienie zdjęć panoramicznych, na których można uchwycić zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, a także tworzenie bardziej zwartych kompozycji uwydatniających określone elementy. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 400 mm, 1/50 s, f/8 i ISO 800.

Koronnik afrykański sfotografowany przy użyciu teleobiektywu Canon RF 600mm F11 IS STM. Pochyla się, aby wziąć trochę jedzenia.

Teleobiektywy umożliwiają wykonywanie szczegółowych zdjęć zwierząt, do których nie możemy podejść zbyt blisko, ponieważ są niebezpieczne lub nie chcemy zakłócać ich spokoju. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 (poprzednik modelu EOS R6 Mark II) z obiektywem Canon RF 600mm F11 IS STM; 1/1000 s, f/11 i ISO 3200.

Jak wybrać najlepszy obiektyw do fotografii przyrodniczej: często zadawane pytania

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu do fotografii przyrodniczej.

Czy do fotografii przyrodniczej potrzebny jest teleobiektyw?

Nie zawsze. Czasami do fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku można użyć obiektywów szerokokątnych – za które zwykle uważa się modele o ogniskowej 35 mm lub mniejszej – ale wtedy trzeba podejść bliżej. Aby robić zdjęcia, na których przyroda wypełnia cały kadr, zwykle potrzebny jest teleobiektyw (ogniskowa co najmniej 85 mm) lub superteleobiektyw (co najmniej 300 mm). Takie obiektywy cechują się węższym polem widzenia – obejmują tylko wycinek tego, co widzimy przed sobą, dzięki czemu odległe zwierzęta i ptaki na zdjęciu wydają się większe.

Czy do fotografowania przyrody należy używać obiektywu zmiennoogniskowego czy obiektywu stałoogniskowego?

Teleobiektywy zmiennoogniskowe są bardziej uniwersalne. Fotograf może zmienić kadr bez konieczności przemieszczania się lub robienia przerwy na założenie innego obiektywu. Obiektywy stałoogniskowe mają tylko jedną ogniskową, ale są zwykle lżejsze od obiektywu zmiennoogniskowego, którego zakres pracy uwzględnia daną ogniskową. Są one dostępne także w wersjach z większą ogniskową, co ułatwia fotografowanie zwierząt, gdy nie można się do nich zbliżyć, a obiektyw zmiennoogniskowy nie zapewnia wystarczająco dużej ogniskowej.

Jeleń z wyraźnym porożem stoi na polanie; ma uniesioną głową i patrzy w stronę aparatu.

Przełomowy system EOS R obejmuje innowacyjne, lekkie obiektywy, takie jak Canon RF 800mm F11 IS STM, który waży 1260 g i ma 281,8 mm długości po zsunięciu, co ułatwia jego przenoszenie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP (poprzednik modelu EOS R8) z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM; 1/500 s, f/11 i ISO 1250. © Ben Hall

Dłonie trzymające aparat Canon EOS R7 z zamocowanym obiektywem zmiennoogniskowym.

Obiektyw zmiennoogniskowy umożliwia modyfikowanie kompozycji ujęcia, gdy użytkownik nie ma czasu na zmianę obiektywu.

Jaka ogniskowa jest najlepsza w przypadku dzikich zwierząt i ptaków?

Ptaki są zwykle mniejsze i trudniejsze do uchwycenia niż inne dzikie zwierzęta, dlatego do ich fotografowania często potrzebna jest większa ogniskowa. Zdjęcia dużych ssaków wypełniających cały kadr można robić obiektywem z ogniskową 300 lub 400 mm, jednak w przypadku niektórych typów fotografii ornitologicznej konieczne może być użycie obiektywu z ogniskową 500, 600, a nawet 800 mm.

Pomocny może być także rozmiar matrycy aparatu. Matryce APS-C w aparatach bezlusterkowych, takich jak EOS R7 i EOS R100, są mniejsze niż pełnoklatkowe matryce stosowane w innych aparatach systemu EOS R, takich jak EOS R6 Mark II. Obraz widoczny przez obiektyw jest przycinany, dzięki czemu obiekt wypełnia większą część kadru. Współczynnik kadrowania 1,6x zwiększa zasięg obiektywu, dzięki czemu na przykład obiektyw RF 50 mm F1.8 STM w aparacie z matrycą APS-C zapewnia takie samo pole widzenia, jak obiektyw 80 mm w aparacie pełnoklatkowym, a obiektyw 100 mm zapewnia takie samo pole widzenia, jak obiektywu 160 mm w aparacie pełnoklatkowym.

Osoba wykonująca fotografię zbliżeniową za pomocą aparatu Canon EOS R10 i obiektywu RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Autofokus aparatu Canon EOS R10 pracuje w niemal całkowitej ciemności, aż do wartości ekspozycji -4 EV1. EOS R7 przesuwa tę wartość nawet do -5 EV1.

W jaki sposób obiektyw i technologia aparatu mogą pomóc w lepszym fotografowaniu dzikich zwierząt?

Obiektywy z większą ogniskową trudniej utrzymać w stabilnej pozycji, ale wbudowany optyczny stabilizator obrazu (IS) może pomóc w zniwelowaniu rozmyć powodowanych drganiami aparatu. Modele EOS R7 i EOS R6 Mark II mają również funkcję stabilizacji obrazu (IBIS), która w połączeniu ze zgodnym obiektywem zapewnia odpowiednio nawet 7- i 8-stopniową stabilizację obrazu.

Mocny silnik regulacji ostrości pozwoli nadążyć za szybko poruszającymi się zwierzętami, a cichszy tryb pracy zwiększa prawdopodobieństwo, że zwierzęta nie zostaną spłoszone. Mocowanie RF w aparatach systemu EOS R zapewnia bardzo szybkie połączenie między aparatem a obiektywem, co umożliwia błyskawiczne i niezawodne ustawianie ostrości. Modele Canon EOS R7, EOS R10 i EOS R6 Mark II wykorzystują także szybkość automatycznego ustawiania ostrości obiektywu i korzystają z procesora wykorzystującego sztuczną inteligencję do rozpoznawania i śledzenia zwierząt i ptaków z niezwykłą szybkością i wydajnością. Aby fotografować dziką przyrodę w ruchu, warto robić serie zdjęć (aparaty EOS R7 i EOS R10 fotografują z imponującą szybkością – odpowiednio do 30 kl./s i 23 kl./s2) i korzystać z funkcji AF ze śledzeniem obiektu.

Większa maksymalna przysłona (niższa wartość F) oznacza, że obiektyw może wpuścić więcej światła do aparatu, co ułatwia fotografowanie szybko poruszających się zwierząt w warunkach słabego oświetlenia. W takiej sytuacji szczególnie dobrze sprawdzają się pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe, takie jak EOS R6 Mark IIEOS R8.

Należy również wziąć pod uwagę rozmiar i wagę obiektywu, ponieważ zawsze chętniej zabierzemy ze sobą kompaktowy i lekki obiektyw. Na przykład ważący 300 g, ale obsługujący duży zakres ogniskowej (28,8–240 mm) obiektyw RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pozwala wykorzystać wszystkie okazje do fotografowania dzikich zwierząt.

Zdjęcie produktowe aparatu Canon EOS R7 z zamocowanym obiektywem RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, zrobione w plenerze na dużej skale.

Obiektyw Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ma „efektywny” zakres zoomu 28,8–240 mm, dzięki czemu można oddalić obraz, aby zobaczyć szerszą perspektywę (idealnie sprawdza się to przy fotografowaniu dzikich zwierząt na tle wspaniałej scenerii), lub przybliżyć obraz, aby uchwycić szczegóły.

1. Najlepszy podstawowy obiektyw zmiennoogniskowy RF-S – od trybu szerokokątnego do trybu teleobiektywu – do fotografowania dzikich zwierząt: Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM to jeden z pierwszych obiektywów opracowanych z myślą o należących do systemu EOS R aparatów z matrycą APS-C, takich jak EOS R7 i EOS R100. Obiektyw ma duży zakres zoomu (8,33x), który rozciąga się od szerokiego kąta widzenia do teleobiektywu. Dzięki temu można uzyskać wyraźną korzyść w przypadku fotografowania w miejscach o dużym zapyleniu lub gdy trzeba szybko reagować na różne okazje do fotografowania dzikich zwierząt, w przypadku których konieczność zmiany obiektywu mogłaby skutkować przegapieniem ujęcia.

Dzięki współczynnikowi kadrowania 1,6x obiektyw ma efektywny zakres zoomu, jaki miałby obiektyw 28,8–240 mm w aparacie pełnoklatkowym, a jednocześnie jest stosunkowo mały i lekki (waży zaledwie 300 g).

Ważka trzyma się górnej części gałązki. Tło jest nieostre.

Obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają bieżące kadrowanie ujęć, co pozwala maksymalnie wykorzystać ekscytujące zachowania zwierząt i zmiany światła. Zasięg teleobiektywu to niejedyna zaleta modelu RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Doskonale nadaje się też do uwieczniania szczegółów. Przy ogniskowej 210 mm zapewnia maksymalne powiększenie 0,28x, co ułatwia wyostrzanie z małej odległości – bez zakłócania spokoju obiektu i rzucania na niego cienia. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R50 z obiektywem Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM; 210 mm, 1/50 s, f/7,1 i ISO 100.

2. Najlepszy podstawowy teleobiektyw zmiennoogniskowy RF-S do fotografowania przyrody: Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

Model Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM – kolejny uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy zaprojektowany z myślą o aparatach z systemu EOS R i matrycami APS-C – zapewnia jeszcze większy zasięg w trybie teleobiektywu. Model RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM jest nieco lżejszy i zapewnia taką samą 4,5-stopniową stabilizację obrazu, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze w przypadku fotografowania dzikich zwierząt z ręki.

Po zamontowaniu na aparacie APS-C obiektyw RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM ma efektywny zasięg 88–336 mm, dzięki czemu idealnie nadaje się do fotografowania większych ssaków i ptaków.

Fotograf kieruje aparat Canon z obiektywem Canon RF 75-300mm F4-5.6 na brodzące ptaki.

Uniwersalny obiektyw Canon RF 75-300mm F4-5.6 jest zgodny z wyposażonymi w matrycę pełnoklatkową i matrycę APS-C aparatami bezlusterkowymi z systemu EOS R. Obsługuje praktyczny zakres ogniskowych, który sprawdza się w przypadku nauki fotografowania dzikich zwierząt.

Tukan wielki z dużym pomarańczowym dziobkiem siedzi na drzewie. Sfotografowany od dołu przy użyciu obiektywu Canon RF 75-300mm F4-5.6.

Dzięki efektywnemu zakresowi zoomu (120–480 mm) w aparacie z matrycą APS-C, takim jak EOS R50, obiektyw Canon RF 75-300mm F4-5.6 idealnie nadaje się do fotografowania zwierząt i ptaków, do których nie można się zbliżyć, z wypełnieniem całego kadru. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R50 z obiektywem Canon RF 75-300mm F4-5.6; 260 mm, 1/500 s, f/5,6 i ISO 3200.

3. Najlepszy podstawowy teleobiektyw zmiennoogniskowy RF do fotografowania dzikich zwierząt: Canon RF 75-300mm F4-5.6

Canon RF 75-300mm F4-5.6 to uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy o szerokim zakresie ogniskowej (75–300 mm). Jest to klasyczny obiektyw dla początkujących fotografów przyrodniczych. Umożliwia elastyczne kadrowanie większych zwierząt. Załóż obiektyw RF 75-300mm F4-5.6 na aparat z matrycą APS-C, taki jak EOS R10 lub EOS R100, a uzyskasz efektywny zoom 120–480 mm. To spektakularne powiększenie umożliwia fotografowanie bardzo małych lub odległych obiektów, a także płochliwych ptaków i zwierząt, które zostałyby wystraszone przez fotografa, gdyby próbował się do nich zbliżyć. W trybie teleobiektywu wyostrza obiekty już z odległości 1,5 m, dzięki czemu można uchwycić więcej szczegółów niepłochliwych obiektów, takich jak owady i ptaki ogrodowe.

Obiektyw RF 75-300mm F4-5.6 waży zaledwie 507 g i ma długość około 146 mm, więc sprawdza się w podróży. Ponieważ obsługuje technologię Dual Pixel CMOS AF, umożliwia niezawodne automatyczne wyostrzanie zwierząt po założeniu na aparat, który umożliwia zaawansowane wykrywanie obiektów.

Fotograf Richard Walch trzyma aparat Canon z obiektywem RF 24-240mm F4-6.3 IS USM przy oku. Za nim widać skalistą linię brzegową wokół skalnej formacji.

Obiektyw zmiennoogniskowy Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM jest lekki i kompaktowy. Cicho ustawia ostrość, więc można zbliżyć się do odległych zwierząt i sprawnie fotografować bez zakłócania ich spokoju.

4. Najbardziej wszechstronny podstawowy obiektyw RF do fotografowania dzikich zwierząt i natury: Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Jeśli szukasz jednego obiektywu do obsługi szerokiego zakresu zastosowań w fotografii przyrodniczej, uniwersalny obiektyw RF 24-240mm F4-6.3 IS USM doskonałe się do tego nadaje. Ten wyposażony w 10-krotny zoom obiektyw umożliwia fotografowanie zwierząt w ich otoczeniu, a następnie przybliżanie obrazu w celu wykonania portretów dzikich zwierząt. Jest przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów z systemu EOS R, takich jak EOS R6 Mark IIEOS R8, ale po założeniu na model z matrycą APS-C, taki jak EOS R100, zapewnia równoważne pole widzenia obiektywu 38–384 mm. Jednak jest lekki (waży zaledwie 750 g) i łatwy do przenoszenia podczas sesji w ogrodzie zoologicznym lub parku przyrodniczym, a także w trakcie wypadu w plener.

Jeleń z wyraźnym porożem stoi na leśnej polanie z głową skierowaną w stronę aparatu.

Podwojenie ogniskowej – na przykład z 200 do 400 mm – oznacza, że zwierzęta i ptaki są dwukrotnie większe na zdjęciu, dzięki czemu bardziej skupiają na sobie uwagę widzów. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP (poprzednik modelu EOS R8) z obiektywem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 400 mm, 1/40 s, f/8 i ISO 800. © Ben Hall

Jeleń z małym porożem stoi w otoczeniu paproci w przepełnionym zielenią lesie.

Wąski kąt widzenia teleobiektywów ułatwia dobieranie idealnie rozmytego tła fotografowanych zwierząt. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP (poprzednik modelu EOS R8) z obiektywem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 373 mm, 1/50 s, f/8 i ISO 1250. © Ben Hall

5. Najlepszy podstawowej superteleobiektyw zmiennoogniskowy RF do fotografowania dzikich zwierząt: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

W obiektywach RF firmy Canon do aparatów z systemu EOS R wykorzystano wiele innowacji – dotyczy to m.in. obiektywu Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Jest to jeden z najlepszych obiektywów do fotografii przyrodniczej dla początkujących. Jest lżejszy niż obiektyw EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, ale ma większy zasięg, który można dodatkowo zwiększyć za pomocą konwerterów RF. Jest wyposażony w stabilizator obrazu na poziomie 5,5 stopnia, co przekłada się na bardziej wyraźne zdjęcia robione bez statywu. W przypadku używania aparatów ze stabilizacją IBIS, takich jak EOS R6 Mark II i EOS R7, zakres zwiększa się do 6 stopni. Wykorzystuje on także superszybką, a jednocześnie praktycznie bezgłośną technologię automatycznej regulacji ostrości silnikiem Nano USM, dzięki czemu nie płoszymy obiektów, do których chcemy podejść. Gdy obiektyw jest używany z aparatami mającymi matrycę APS-C, takimi jak EOS R7 i EOS R10, ma zwiększony efektywny zakres zoomu (160–640 mm).

Zając na polu, rozmyte tło, prześwitujące światło słoneczne uwydatnia żyłki w uchu zwierzęcia.

Zasięg teleobiektywu, takiego jak RF 800mm F11 IS STM, umożliwia fotografowanie płochliwych zwierząt bez wzbudzania ich niepokoju. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP (poprzednik modelu EOS R8) z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM; 1/100 s, f/11 i ISO 500. © Ben Hall

Czujna surykatka na skale; z tyłu widać kilka otworów w skale.

Teleobiektywy z mniejszymi maksymalnymi przysłonami, takimi jak f/5,6 i f/11, są łatwiejsze w przenoszeniu i tańsze niż obiektywy z dużymi maksymalnymi przysłonami (z niższymi liczbami f). Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 600mm F11 IS STM; 1/1400 s, f/11 i ISO 1600.

6. Najlepsze podstawowe superteleobiektywy stałoogniskowe RF do fotografowania dzikich zwierząt: Canon RF 800mm F11 IS STM i Canon RF 600mm F11 IS STM

Model RF 800mm F11 IS STM umożliwia wypełnianie całego kadru fotografowanymi zwierzętami – niezależnie od tego, czy fotografujemy wielką zwierzynę łowną czy ptaki w ogrodzie. Założenie konwertera Canon Extender RF 1.4x lub Canon Extender RF 2x na obiektyw zapewnia jeszcze większą ogniskową – nawet 1600 mm w przypadku tej drugiej opcji. Aparaty z systemu EOS R mogą automatycznie ustawiać ostrość nawet przy tej imponującej ogniskowej. Zamontuj obiektyw na aparacie Canon EOS R7 lub EOS R10, a współczynnik kadrowania zapewni sporą efektywną ogniskową (1280 mm) bez zmniejszenia maksymalnej przysłony, do którego dochodzi w przypadku użycia konwertera 1,4x lub 2x.

Jak na obiektyw o tak dużym zasięgu model RF 800mm F11 IS STM jest zaskakująco kompaktowy i lekki, a 4-stopniowy optyczny stabilizator obrazu zapewnia ostrzejsze zdjęcia i filmy rejestrowane z ręki.

Obiektyw RF 800mm F11 IS STM firmy Canon jest szczególnie przydatny w fotografii ornitologicznej, natomiast model RF 600mm F11 IS STM jest bardziej uniwersalnym superteleobiektywem, który nadaje się zarówno do fotografowania ptaków, jak i innych zwierząt. Jego parametry pracy są zbliżone do tych, które znamy z obiektywu RF 800 mm. Mamy tu zapewniająca przyjemne rozmycie tła bezlistkową przysłonę f/11 oraz umożliwiający niemal bezgłośną pracę autofokusa silnik STM. Jest zgodny z konwerterami Canon Extender RF 1,4x (co daje ogniskową 840 mm) i Canon Extender RF 2x (co daje ogniskową 1200 mm). W przypadku aparatów z matrycą APS-C, takich jak EOS R7 i EOS R100, efektywna ogniskowa wynosi 960 mm bez konwertera. Zsunięty obiektyw ma długość 20 cm, dzięki czemu jest uniwersalnym superteleobiektywem, który sprawdzi się w każdym miejscu.

Zbliżenie gekona orzęsionego zarejestrowane przy użyciu obiektywu Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM.

Makroobiektywy są przeznaczone do fotografowania małych obiektów, takich jak ten gekon orzęsiony. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM; 1/80 s, f/6,3 i ISO 3200. © Oliver Wright

Fotograf z aparatem Canon robi zdjęcie kapibary i jej potomka.

Na drugim końcu skali mamy obiektyw szerokokątny, taki jak Canon RF 16mm F2.8 STM, który doskonale nadaje się do fotografowania zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Alternatywne obiektywy do fotografii przyrodniczej

Wprawdzie do fotografii przyrodniczej najlepiej nadają się teleobiektywy, ale istnieje wiele innych obiektywów, których można użyć do twórczego fotografowania zwierząt i ptaków.

Makroobiektywy, takie jak Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM i Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, są idealne do fotografowania owadów i innych niewielkich stworzeń. Obiektyw Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM nie jest makroobiektywem, ale ma imponujące powiększenie, odpowiadające niemal połowie rozmiaru kadru makro. Obiektywów RF-S można też używać z pełnoklatkowymi aparatami z systemu EOS R, takimi jak EOS R8 i EOS R6 Mark II. Aparat automatycznie wykadruje mniejszy okrąg obrazu obiektywu, co pozwoli rejestrować węższe kadry – niczym po dodaniu konwertera 1,6x do obiektywu.

Obiektywy szerokokątne, takie jak Canon RF 14-35mm F4L IS USM i ultraszerokokątny model Canon RF 16mm F2.8 STM, również nadają się do fotografowania naturalnego środowiska zwierząt i całych stad ptaków. Sprawdzą się także w przypadku nagrywania vlogów, w przypadku których autor umieszcza się w kadrze i opowiada o znajdujących się za nim dzikich zwierzętach.

Autor: Marcus Hawkins

1 Podczas fotografowania, obiektyw z przysłoną f/1.2, środkowy punkt AF, tryb One-Shot AF, 23°C, ISO 100. Z wyłączeniem obiektywów RF mających powłokę DS (Defocus Smoothing).

2
 Szybkość serii zdjęć może różnić się w zależności od warunków. Szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.

Powiązane produkty

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R7

    Odkryj dziką przyrodę z aparatem o niesamowitej szybkości i jakości obrazu w przenośnym korpusie APS-C zaprojektowanym z myślą o przyszłości.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R100

    Twórz doskonałe wspomnienia w wyjątkowej jakości za pomocą łatwego w obsłudze i zawsze gotowego do pracy aparatu EOS R.
  • Obiektywy RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C i obsługą ogniskowej od szerokiego kąta do trybu teleobiektywu sprawdzi się w podróży, podczas obserwowania dzikiej przyrody oraz w przypadku fotografii lifestyle’owej.
  • Obiektywy RF-S

    RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Ten lekki, uniwersalny teleobiektyw zmiennoogniskowy do aparatów z matrycą APS-C pozwala zbliżyć się do obiektu i znaleźć nowy wymiar fotografii w kontekście podróży, sportu, rodzinny i zwierząt domowych.
  • RF 75-300mm F4-5.6

    Obiektywy RF

    RF 75-300mm F4-5.6

    Niedrogi, lekki teleobiektyw zmiennoogniskowy do fotografowania dzikiej przyrody, sportu i rodzinnych przygód.
  • Obiektywy RF

    RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

    Wszechstronny obiektyw z 10-krotnym zoomem do systemu EOS R – ogromna uniwersalność w jednym mobilnym obiektywie.
  • Teleobiektyw z zoomem

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Wszechstronny, kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy RF 100-400mm ze stabilizatorem obrazu (5,5 stopnia) do fotografowania przyrody i dynamicznych wydarzeń bez zbędnego obciążenia.
  • Obiektywy RF

    RF 800mm F11 IS STM

    Kompaktowy, lekki superteleobiektyw o dużej ogniskowej przeznaczony przede wszystkim dla miłośników przyrody, którym zależy na jak największym zasięgu.
  • Obiektywy RF

    RF 600mm F11 IS STM

    Rewolucyjny superteleobiektyw, niewielki i lekki, idealny w przypadku fotografii przyrodniczej i wypadów na safari.

Powiązane artykuły

Wybór obiektywu

Przedstawiamy niezbędne informacje o obiektywach – od rodzajów obiektywów po funkcje, na które warto zwrócić uwagę.

Najlepsze modele zastępujące podstawowy obiektyw

Chcesz wymienić obiektyw dostarczony z aparatem na nowy? Oto najważniejsze kwestie do rozważenia oraz pięć wspaniałych obiektywów zmiennoogniskowych, które zapewniają więcej możliwości twórczych.

Wskazówki dotyczące fotografii przyrodniczej

Wskazówki i techniki, które pozwalają przejść na wyższy poziom zaawansowania w kontekście fotografii przyrodniczej i wykorzystać potencjał aparatów i obiektywów Canon.

Fotografowanie ptaków przy użyciu obiektywu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

Zespół złożony z profesjonalnego fotografa i hobbysty testuje obiektyw RF 200-800mm F6.3-9 IS USM w terenie.