Tulips in a garden framed by trails of light.

FOTOGRAFIA OGRODOWA

Rozwijaj swoją kreatywność: trzy projekty do wypróbowania w ogrodzie

Ogród to błogosławieństwo dla tych szczęściarzy, którzy go mają. Przestrzeń zewnętrzna nie tylko umożliwia oddychanie świeżym powietrzem, łapanie promieni słońca i obserwowanie odradzającego się życia, ale także daje wiele wspaniałych możliwości fotografowania. W tym miejscu analizujemy trzy techniki – od malowania tulipanów światłem i fotografowania gwiazd po uwiecznianie pięknych ptaków ogrodowych – dzięki którym rozbudzisz swoją kreatywność.

Noktowizja – malowanie światłem

Wykonując kilka podstawowych czynności, łatwo jest stworzyć własne dzieło techniką malowania światłem.

1. Przygotuj sprzęt

A torch with different coloured cups taped to the end.
Możesz zrobić świetlną różdżkę z domowych przedmiotów, takich jak kolorowe plastikowe kubki.

Potrzebne będą:

  • Aparat
  • Statyw
  • Smartfon
  • Latarka
  • Kolorowe plastikowe kubki (lub podobne kolorowe przedmioty, takie jak małe pojemniki do przechowywania żywności, papier bibułkowy lub wielokolorowe lampki choinkowe)
Malowanie światłem to prosta technika, którą możesz wypróbować w ogrodzie po zmroku, aby uzyskać żywe, eteryczne obrazy. Zacznij od stworzenia świetlnej różdżki – układamy trzy kolorowe plastikowe kubki jeden na drugim i przyklejamy taśmą do latarki. Machanie prowizoryczną różdżką świetlną podczas długiego naświetlania będzie tworzyć efekt rozmazanych smug koloru.

2. Ustaw aparat

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Ustaw aparat tak, aby obiekt znalazł się w kadrze. Obiektem może być kielich kwiatu, drzewo, liść lub cokolwiek innego w ogrodzie.

Skomponuj ujęcie obejmujące kwiaty, drzewa lub inne obiekty w ogrodzie. Warto to zrobić jeszcze w świetle dziennym, aby stworzyć idealną kompozycję. Gdy nadejdzie zmrok, umieść aparat na statywie. Włącz tryb Live View, aby zobaczyć ujęcie na tylnym wyświetlaczu LCD. Oświetl obiekt latarką i dotknij ekranu, aby ustawić ostrość. Przestaw ustawianie ostrości na tryb ręczny, aby ją zablokować. Naświetlanie musi trwać co najmniej 30 sekund. Niektóre aparaty są wyposażone w specjalny tryb B na pokrętle. Jeżeli jest tak w przypadku Twojego aparatu, wybierz tryb B (Bulb), który umożliwia zablokowanie migawki na dowolny okres. W przeciwnym razie wybierz tryb Tv (preselekcja migawki) i ustaw czas naświetlania. Ustaw czułość ISO na 100, aby zmniejszyć czułość matrycy i ograniczyć ilość szumu do minimum. Następnie ustaw mały otwór przysłony, np. f/22 – być może trzeba będzie poeksperymentować z tym ustawieniem, zależnie od mocy latarki. Aby obraz był jaśniejszy, wybierz niższą wartość f. Jeśli obraz ma być ciemniejszy, zwiększ wartość f.

3. Podłącz telefon

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Wyświetl podgląd kadru w smartfonie, aby zobaczyć, jak malowanie światłem będzie wyglądało na ostatecznym zdjęciu.

Naświetlanie w trybie Bulb można uruchamiać i zatrzymywać za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji Canon Camera Connect. Pobierz aplikację na telefon i przejdź do ustawień sieciowych w menu aparatu, aby nawiązać połączenie. Aplikacja umożliwia nam wyzwalanie migawki bez konieczności ponownego podchodzenia do aparatu, dzięki czemu możemy skupić się na malowaniu światłem. Podgląd kadru na żywo w telefonie pomaga w zaplanowaniu tego, gdzie należy machać latarką, ponieważ widać dokładnie, jak wpływa to na ujęcie po włączeniu migawki.

4. Maluj latarką

Powiązane artykuły
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

FOTOGRAFIA W POMIESZCZENIACH

Zobrazuj doskonałe projekty: trzy pomysły na kreatywne fotografowanie w domu

Bądź kreatywny w domu. Wskazówki dotyczące wykonywania portretów filmowych, abstrakcyjnych zdjęć makro i filmów poklatkowych.

A time stack of a tulip in bloom.

ZDJĘCIA POKLATKOWE

Stwórz i wydrukuj zdjęcie z efektem nawarstwiania (time stack)

Przekształć serię zdjęć poklatkowych w jeden obraz, posiłkując się tym samouczkiem dotyczącym warstwowego nakładania zdjęć.

Get lost in the details with macro

MAKROFOTOGRAFIA

Zatrać się w szczegółach dzięki makrofotografii

Cztery pomysłowe wskazówki na początek przygody z makrofotografią z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów do tworzenia niezwykłych zdjęć.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Malowanie światłem to prosty i zabawny sposób na nadanie zdjęciom wyjątkowego charakteru poprzez utworzenie abstrakcyjnego tła dla wyostrzonych obiektów.

Rozpocznij ekspozycję w trybie Bulb za pomocą telefonu i zacznij machać różdżką świetlną po elementach ujęcia. Spróbuj też pomachać latarką za przedmiotami, tak aby był widoczny tylko ich kształt. Jeśli chcesz mocniej oświetlić określoną część ujęcia, wystarczy skierować na nią latarkę na kilka sekund. Przez kilka sekund oświetlaliśmy latarką tulipan z przodu, aby wydobyć czerwony kolor, a następnie machaliśmy nią wokół kwietnika z tyłu, aby stworzyć kolorowe tło.

Przyroda – fotografowanie ogrodowych ptaków

Wiszący już od jakiegoś czasu karmnik dla ptaków będzie przyciągał stałych gości i stanie się idealnym miejscem do fotografowania ptaków ogrodowych.

1. Przygotuj karmnik dla ptaków

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
W pobliżu własnego domu możesz znaleźć zaskakująco wiele obiektów przyrodniczych, które warto sfotografować.

Karmnik dla ptaków wiszący już od jakiegoś czasu prawdopodobnie przyciągnie większą liczbę opierzonych gości, dlatego wykorzystaj dostępny karmnik lub zamontuj nowy kilka dni wcześniej i napełnij go orzechami i nasionami. Poranek to zazwyczaj najlepszy czas na aktywność ptaków, dlatego należy zająć pozycję dość wcześnie. Zejdź z pola widzenia. Jeśli to możliwe, schowaj się za krzakiem lub żywopłotem lub rób zdjęcia z okna w domu. Zaplanuj swoją pozycję z uwzględnieniem położenia słońca. Aby uzyskać wyraziste kolory, warto mieć słońce za sobą, ale jeśli chcemy uzyskać nastrojowy, podświetlony efekt, można robić zdjęcia pod słońce. Niezależnie od dokonanego wyboru najlepiej użyć jednolitego tła w kolorze kontrastującym z ptakiem lub go uzupełniającym – najlepiej nie czarnym! Jeśli to możliwe, nie rób zdjęć ze zbyt rzucającymi się w oczy lub rozpraszającymi uwagę elementami w tle.

2. Użyj długiego obiektywu

Używaj trybu cichego fotografowania, aby zapobiegać płoszeniu obiektów. Dzięki temu uchwycisz niezwykle szczegółowe ujęcia dzikiej przyrody.

W przypadku tak małych, płochliwych obiektów niezbędny jest długi obiektyw, który pozwoli wypełnić nimi kadr. Użyliśmy tutaj dwóch obiektywów zmiennoogniskowych: Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM i Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Jeśli Twój obiektyw, podobnie jak te dwa modele, jest wyposażony w optyczny stabilizator obrazu, włącz go, aby zapobiec nieostrości spowodowanej przez drgania aparatu. W przypadku odległych obiektów może być przydatny aparat z matrycą APS-C, taki jak Canon EOS 90D. Współczynnik powiększenia równy 1,6 oznacza, że ogniskowa 135 mm ma w rzeczywistości wartość 216 mm, a ogniskowa 400 mm – wartość 640 mm. Rozdzielczość 30 megapikseli umożliwia cyfrowe kadrowanie w późniejszym terminie, dlatego obiektyw 70–300 mm sprawdzi się w przypadku małych ptaków. Możliwe, że obiekty mniej bojaźliwe, takie jak ten przyjazny rudzik, pozwolą nam podejść bliżej, dzięki czemu uzyskamy jeszcze bardziej wykadrowane ujęcie.

3. Ustawienia naświetlania

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Aby uchwycić ptaka w ruchu, trzeba użyć krótkiego czasu naświetlania.

Ustaw pokrętło wyboru trybów w aparacie w pozycji M (trybie ręczny), a następnie naciśnij przycisk Q i ustaw przysłonę na wartość f/5,6 lub niższą, aby uzyskać małą głębię ostrości i efekt rozmycia tła. Ustaw czas naświetlania na 1/1250 s lub krótszy, a następnie ustaw czułość ISO na Auto, aby dostosować ją do warunków. W świetle dziennym czułość ISO może wzrosnąć do 1600 lub do wyższej wartości, co zwiększy ilość szumu na obrazie. Jednak skuteczność pracy aparatu Canon EOS 90D w kontekście czułości ISO sprawia, że nawet przy wyższych czułościach szum nie stanowi wielkiego problemu. Jeśli zależy nam na dużej szczegółowości obrazu w przypadku szybko poruszających się obiektów, takich jak ptaki w locie, konieczne jest użycie krótszego czasu naświetlania. Ustawienia skonfigurowane z myślą o ptakach w karmniku warto przypisać do 1. trybu niestandardowego. Z kolei ustawienia pod kątem ptaków w locie można przypisać do 2. trybu niestandardowego. Umożliwi to szybką zmianę parametrów aparatu w razie potrzeby.

4. Wybierz tryb szybkiego wyzwalania migawki

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Tryb serii zdjęć to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie w przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów.

Gdy pojawi się ptak, warto zrobić serię zdjęć, aby zwiększyć szanse na zarejestrowanie idealnego ujęcia. Naciśnij przycisk Q i ustaw tryb wyzwalania migawki na szybką serię zdjęć. Aparat Canon EOS 90D umożliwia rejestrację 10 klatek na sekundę z autofokusem podążającym za obiektem lub 11 kl./s w trybie Live View. Ustaw tryb autofokusu na AI Servo – AF będzie działać w sposób ciągły, z przewidywaniem ruchu obiektu. Następnie ustaw punkt ostrości na pojedynczy. Przesuń punkt na ptaka i naciśnij do połowy spust migawki, aby zablokować ostrość. Następnie wciśnij spust migawki do końca, aby rozpocząć fotografowanie.

5. Usuń karmę z kadru

W celu zrobienia bardziej naturalnie wyglądającego zdjęcia skomponuj ujęcie tak, aby karmnik dla ptaków znajdował się tuż poza kadrem, i skoncentruj się na obiekcie.

Najbardziej naturalnie wyglądające zdjęcia ptaków nie obejmują karmnika ani innych oznak ludzkiej ingerencji. Warto usuwać takie elementy z kadru. Często ptaki przeskakują z gałęzi na gałąź w pobliżu karmnika, zanim ruszą po karmę. Jest to dobry moment na to rozpoczęcie fotografowania. Jeśli stwierdzisz, że dźwięk aparatu płoszy ptaki, wyłącz sygnał potwierdzenia blokady ostrości (w menu sygnału dźwiękowego aparatu Canon EOS 90D i innych aparatów) i ustaw cichy tryb pracy, aby stonować dźwięk wyzwalanie migawki.

Fotografowanie gwiazd – astrofotografia

Fotografuj gwiazdy z obiektem na pierwszym planie, aby uzyskać bardziej interesujący obraz końcowy.

1. Ustaw statyw

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Użycie statywu zapewni ostrość zdjęć podczas długich ekspozycji.

Gwiazdy najlepiej fotografuje się nocą w nowiu księżyca, gdy niebo jest bardzo ciemne. Wyraźne zdjęcia gwiazd można robić także w mieście, choć zanieczyszczenie nieba miejskim światłem może być trudne do wyeliminowania. Aby rozpocząć, ustaw aparat na statywie. Spróbuj skadrować ujęcie tak, aby uwzględnić szczegóły pierwszego planu, takie jak drzewa w tym przypadku, i zrób zdjęcie astronomicznego krajobrazu. Przy ustalaniu punktu, w który ma być skierowany aparat, możemy skorzystać z aplikacji telefonicznej przedstawiającej nocne niebo i wybrać konstelację lub centrum Drogi Mlecznej.

2. Ustaw ostrość na odległą gwiazdę

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Skoncentruj się na jednej gwieździe lub na grupie gwiazd podczas komponowania ujęcia. Pamiętaj, aby korzystać z funkcji powiększania i pomniejszania podczas komponowania ujęcia.

Aby ustawić ostrość na odległą gwiazdę, musisz użyć ręcznej regulacji ostrości. Włącz tryb Live View i poszukaj na niebie bardzo jasnej gwiazdy. Naciśnij dwukrotnie przycisk zoom na aparacie, aby powiększyć obraz gwiazdy na wyświetlaczu. Ustaw obiektyw na ręczną regulację ostrości, a następnie obracaj pierścień regulacji ostrości (ten na końcu obiektywu), aż gwiazda stanie się wyraźnie widoczna. Po zakończeniu możesz pomniejszyć obraz i zmienić kompozycję, jeśli to konieczne.

3. Wybierz czas naświetlania

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Wybierz odpowiedni czas naświetlania, aby uzyskać pożądany efekt – zastosuj długi czas naświetlania, aby rozmyć ruch, lub użyj krótkiego czasu naświetlania, aby zatrzymać ruch.

Obracanie się Ziemi sprawia, że gwiazdy nigdy nie są statyczne, więc jeśli czas naświetlania będzie zbyt długi, gwiazdy rozmyją się i utworzą na zdjęciu smugi światła. Może tu się przydać „zasada 500” – jest to metoda pomiaru maksymalnego czasu ekspozycji, zanim gwiazdy staną się rozmazane lub pojawią się smugi. Czas naświetlania nie powinien być krótszy niż wartość 500 podzielona przez ogniskową obiektywu. Jeśli zatem w obiektywie ustawiono ogniskową 25 mm, możemy fotografować przez maksymalnie 20 sekund (500 podzielone przez 25). Długie ekspozycje, takie jak ta, mogą skutkować większą ilością szumu na obrazie, ponieważ matryca nagrzewa się podczas ekspozycji. Aby zredukować ilość szumu, włącz opcję redukcji zakłóceń przy długiej ekspozycji.

4. Ustaw ekspozycję pod kątem nocnego nieba

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Upewnij się, że aparat został skonfigurowany do fotografowania w nocy z wysoką czułością ISO, aby zapobiec tworzeniu ciemnych i ponurych zdjęć. Ustaw też balans bieli na światło dzienne, mimo że wydaje się to sprzeczne z intuicją.

Ustaw pokrętło wyboru trybów w pozycji M (tryb ręczny), a następnie naciśnij przycisk Q, aby ustawić ekspozycję. Wybierz duży otwór przysłony, np. f/5,6, a czas naświetlania ustaw na 20 sekund – lub zastosuj „regułę 500” – i wybierz dużą czułość ISO, np. 3200. Ustaw tryb wyzwalania migawki na 2-sekundowy samowyzwalacz lub użyj aplikacji Canon Camera Connect, aby zapobiec efektom drgania aparatu po naciśnięciu spustu migawki, a następnie zrób zdjęcie. Oceń zdjęcie i zwiększ czułość ISO, jeśli wymaga ono rozjaśnienia, lub zmniejsz czułość ISO, aby przyciemnić obraz.

5. Fotografuj gwiezdne smugi

Fotografowanie gwiezdnych smug zapewnia robiące duże wrażenie, a wręcz urzekające ujęcia.

Zamiast walczyć z faktem, że gwiazdy poruszają się na niebie, spróbuj uchwycić gwiazdy jako koliste smugi. Musisz rejestrować serię 30-sekundowych ekspozycji w sposób ciągły przez kilka godzin lub dłużej. Jeśli aparat ma tryb fotografowania interwałowego (Canon EOS 90D, EOS 6D Mark II i EOS RP oraz aparaty profesjonalne, w tym EOS 5D Mark IV), włącz ten tryb, ustaw interwał na 1 sekundę, a liczbę zdjęć na 00, czyli bez ograniczeń. Ustaw czas naświetlania na 30 sekund i rozpocznij fotografowanie. Jeśli aparat nie ma funkcji fotografowania interwałowego, może mieć tryb poklatkowy, który warto wypróbować z długim czasem ekspozycji. Po wykonaniu serii zdjęć w dowolny z powyższych sposobów można połączyć zdjęcia za pomocą oprogramowania do obróbki zdjęć Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon. Użyj narzędzia składania i ustaw w przypadku każdego zdjęcia tryb mieszania Jaśniej.


Autor: James Paterson

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik