YouTube star and vlogger Mike Gray presses the Record button on the Canon PowerShot G7 X Mark III's touchscreen.

NAGRYWANIE VLOGÓW

Kreatywne nagrywanie vlogów aparatem Canon PowerShot G7 X Mark III: wskazówki i techniki vlogera MikeVisuals

Kiedy Mike Gray porzucił uniwersytet po zaledwie sześciu miesiącach nauki na kierunku efektów wizualnych, nie był pewien, jaki będzie jego następny krok. Zdecydował się na połączenie swojego talentu do tworzenia filmów z pasją do podróży i objechał cały świat, nagrywając filmiki podróżnicze w stylu kinowym i poradniki fotograficzne. Dzięki temu zyskał tłumy fanów i stał się jedną z najbardziej znanych brytyjskich gwiazd mediów społecznościowych. Dziś ten 22-letni influencer, znany jako MikeVisuals, ma ponad 200 000 fanów w serwisie Instagram i prawie 100 000 subskrybentów na YouTube'ie, a jego filmy były oglądane ponad 5,5 miliona razy.

„Spójność i codzienne wrzucanie prac dobrej jakości mają kluczowe znaczenie w budowaniu grupy obserwujących cię fanów” – mówi Mike. „Ale trzeba to robić z zamiłowania, a nie ze względu na liczby lub potencjalne zyski”.

Tysiące osób zdobyło sławę i fortunę dzięki mediom społecznościowym, a historia Mike'a nie jest wyjątkowa. Jednak połączenie młodzieńczego entuzjazmu i profesjonalizmu wykraczającego daleko ponad jego wiek, pomaga mu wyróżnić się z tłumu. Nagrywa epickie ujęcia egzotycznych krajobrazów, często uchwycone przy wschodzie lub zachodzie słońca, filmując z ręki i z drona. Zamiłowanie Mike'a do efektów zwolnionego i przyspieszonego tempa, zarejestrowanych z zachowaniem żywych szczegółów, sprawia, że jego nagrania mają kinematograficzną jakość i aż trudno uwierzyć, że nie są przeznaczone na duży ekran.

YouTube star and vlogger Mike Gray stands in a mountainous landscape filming himself with a Canon PowerShot G7 X Mark III.

Mike łączy swoje zdjęcia zachwycających scenerii z informacyjnymi wstawkami, w których dzieli się technicznymi i praktycznymi poradami. „Lubię dzielić się tym, nad czym pracuję, a także informacjami o sprzęcie i ulubionych ustawieniach aparatu. Moi odbiorcy to uwielbiają”. Podczas niedawnej wycieczki na wyspę Skye Mike odkrył, że aparat Canon PowerShot G7 X Mark III, który nagrywa filmy w rozdzielczości 4K i ma odchylany o 180 stopni ekran dotykowy z konfigurowalnymi przyciskami sterowania, doskonale nadaje się do rejestrowania jego zakulisowych aktualności. „Zazwyczaj przycisk nagrywania znajduje się z tyłu aparatu, więc może być trudny do znalezienia, gdy nagrywasz siebie. Aparat Canon PowerShot G7 X Mark III ma przycisk na ekranie, więc wystarczy go dotknąć i natychmiast można rozpocząć filmowanie. Koniec z przegapionymi ujęciami”.

"Trzeba to robić z zamiłowania, a nie ze względu na liczby lub potencjalne zyski."

Mike odkrył, że ten wyjątkowy przenośny aparat kompaktowy idealnie nadaje się do utrwalania niespodziewanych zdarzeń. „Nagrywam w sposób spontaniczny i w biegu, i właśnie o to chodzi w tworzeniu vloga. Część mojego sprzętu znajduje się w torbie, ale aparat Canon PowerShot G7 X Mark III mogę trzymać w kurtce i wyjąć go w jednej chwili. To niesamowite, że tak zaawansowany aparat mieści się w kieszeni”.

Jedną z funkcji aparatu Canon PowerShot G7 X Mark III, które wywarły na nim największe wrażenie, było nagrywanie poklatkowe w rozdzielczości 4K, które pozwala uzyskać bardziej płynny i realistyczny materiał filmowy. „Możliwość tak szybkiej i łatwej konfiguracji była niesamowita – mogłem uwiecznić naprawdę niezwykłe chwile. W pewnym momencie nad górami pojawiła się duża fala chmur. Nadeszła bardzo szybko, ale udało mi się ustawić aparat na tyle szybko, aby ją uchwycić. Ponadto jakość nagrań w formacie 4K jest po prostu zdumiewająca”.

YouTube star and vlogger Mike Gray films himself with a Canon PowerShot G7 X Mark III.

Wskazówki Mike'a dotyczące nagrywania vlogów

1. Użyj zwolnionego tempa, aby wzbudzić zainteresowanie

Powiązane artykuły
How to become a vlogger

NAGRYWANIE VLOGÓW

Jak zostać blogerem?

Zacznij tworzyć wysokiej jakości vlogi, korzystając z naszych wskazówek dla początkujących.

Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

NAGRYWANIE VLOGÓW

Polecane aparaty Canon do tworzenia vlogów

Idealne aparaty Canon do nagrywania filmów dają użytkownikowi dużą kontrolę i zapewniają niesamowitą jakość obrazu, dzięki czemu ożywią każdego vloga.

Laura Bingham pictured from behind, facing dense jungle, as she films a vlog with a Canon PowerShot G7 X Mark II.

NAGRYWANIE VLOGÓW

Laura Bingham: zdobywanie rzeki Essequibo

Miłośniczka przygód Laura Bingham poprowadziła pierwszy na świecie spływ rzeką Essequibo. Swoją przygodę dokumentowała aparatem PowerShot G7 X Mark II.

Spowolnienie odtwarzania to jedna z najskuteczniejszych technik, których Mike używa do budowania napięcia w swoich filmach. Aparat Canon PowerShot G7 X Mark III umożliwia nagrywanie filmów Full HD z szybkością do 120 kl./s. „Spowolnienie efektów wizualnych naprawdę pomaga zwrócić uwagę i stworzyć atmosferę, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku vlogów. Na wyspie Skye znaleźliśmy piękny, wysoki wodospad spadający z krawędzi urwiska na kamienistą plażę. Aparat zarejestrował wszystkie szczegóły w rewelacyjnym zwolnionym tempie, co w przypadku tak małych aparatów jest naprawdę rzadkością. Lubię filmować w zwolnionym tempie i przyspieszać materiał, ale można też zacząć od szybkiego odtwarzania, a dopiero potem zwolnić”.

2. Filmuj z rozmachem, edytuj z rozmysłem

Według Mike'a, który kręci filmy od 12. roku życia, im więcej mamy możliwości, tym lepiej. „Pierwszy raz kręciłem film na vloga w rozdzielczości 4K. Poza niesamowitą jakością zyskujemy większa swobodę pracy w postprodukcji. Mogłem kadrować ujęcia i zmieniać ogniskową z myślą o utrzymaniu zainteresowania widzów”.

3. Zadbaj o jakość dźwięku

Dobre efekty wizualne pomagają wyróżnić vlog na tle oferty konkurencji, ale czysty dźwięk jest równie ważny. Aparat PowerShot G7 X Mark III ma złącza umożliwiające nagrywanie dźwięku w wysokiej jakości i monitorowanie go w czasie rzeczywistym. „Jest to naprawdę zaawansowana opcja, przydatna szczególnie w przypadku użytkowników, którzy chcą używać profesjonalnego mikrofonu. Wodospad na wyspie Skye był bardzo głośny, ale dzięki profesjonalnemu mikrofonowi z futerkowym wiatrochronem udało mi się wyeliminować ten hałas w tle i uzyskać krystalicznie czysty dźwięk. Dostępne są niezwykle lekkie, przenośne mikrofony zewnętrzne. Wystarczy podłączyć mikrofon do aparatu, skierować go w stronę źródła głosu i można działać”.

4. Kreatywnie wykorzystuj nietypowe kąty filmowania

Vlogger Mike Gray sets up a Canon PowerShot G7 X Mark III on a tripod low to the grou

Każdego dnia na strony z materiałami wideo trafiają ogromne ilości nagrań, dlatego kreatywność i prezentowanie widzom coraz bardziej wyjątkowych i niezwykłych scen pozwala zaistnieć w tym świecie. „Odchylany o 180 stopni ekran dotykowy to idealne rozwiązanie” – mówi Mike. „Jeśli chcesz nagrywać z poziomu podłoża lub pod nietypowym kątem, możesz odchylić ekran, aby sprawdzić, czy jesteś zadowolony z kompozycji. Nie musisz się kłaść na ziemi ani ustawiać się w niebezpiecznej pozycji. Dzięki temu można zmieniać sposób filmowania, a kreatywność sprawia, że ludzie chcą oglądać następne filmy”.

5. Nagrywaj i udostępniaj materiały w podróży

Oprócz filmowania aparat Canon PowerShot G7 X Mark III umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 20,1 megapiksela i z szybkością do 30 kl./s, nawet w przypadku obrazów RAW, a to przekłada się na komfort pracy w postprodukcji. „Skupiłem się na filmowaniu, ale zrobiłem też bardzo wyraźne zdjęcia, które udostępniłem w serwisie Instagram” – mówi Mike.

Korzystając z funkcji łączenia aparatu ze smartfonem, Mike mógł natychmiast udostępnić swoje zdjęcia przez Bluetooth lub Wi-Fi. „Ładuję zdjęcia bezpośrednio na telefon, edytuję je w aplikacji Lightroom i wrzucam na Instagram. Można to robić w dowolnym miejscu na świecie, ponieważ aparat ma wbudowaną funkcję Wi-Fi. Wystarczy zsynchronizować zawartość aparatu z zasobami telefonu”.

Regularne aktualizacje i angażowanie fanów to kwestie, dzięki którym vlog ma szansę zaistnieć na dłużej. „Ludzie chcą wiedzieć, w jaki sposób tworzę swoje filmy, a ja cieszę się, że mogę im to pokazywać” – mówi Mike. „Na wyspie Skye wiele zakulisowych materiałów mogłem pokazać na Instagram Stories. To świetny sposób na zaprezentowanie technicznej strony pracy”. Aparat PowerShot G7 X Mark III umożliwia vlogerom nie tylko udostępnianie zdjęć w serwisie Instagram, ale także transmitowanie filmów na żywo i kontaktowanie się z odbiorcami w serwisie YouTube, niezależnie od miejsca pobytu*.

Autorka: Natalie Denton

* Usługa transmisji na żywo dostępna w tym produkcie obsługuje wyłącznie transmisje na żywo w serwisie YouTube. Aby korzystać z usługi transmisji na żywo, trzeba się wcześniej zarejestrować w serwisie image.canon. Zgodnie z „ograniczeniami transmisji na żywo” serwisu YouTube użytkownicy muszą mieć co najmniej 1000 subskrybentów kanału, aby prowadzić transmisję na żywo z urządzenia przenośnego. To ograniczenie dotyczy także usługi transmisji na żywo w serwisie YouTube dostępnej za pośrednictwem aparatu Canon PowerShot G7 X Mark III.

Aktualne informacje na temat ograniczeń znajdują się na stronie http://support.google.com/youtube/answer/2853834

Usługa transmisji na żywo w serwisie YouTube może podlegać zmianom, a jej świadczenie może zostać wstrzymane lub zakończone bez powiadomienia. Firma Canon nie ponosi odpowiedzialności za usługi świadczone przez inne podmioty, w tym za transmisje na żywo w serwisie YouTube.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik