NAGRYWANIE VLOGÓW

Przepis na sukces: Matt Adlard, piekarz-celebryta, testuje aparat Canon EOS M50 Mark II

Matt Adlard, piekarz, samouk i gwiazda mediów społecznościowych, testuje aparat Canon EOS M50 Mark II – bogaty w funkcje model bezlusterkowy, który idealnie nadaje się do transmisji na żywo.
Piekarz-celebryta, Matt Adlard, fotografujący czekoladowy deser aparatem Canon EOS M50 Mark II.

Matt jest zapracowanym człowiekiem. Robi zdjęcia, edytuje je i tworzy wszystko samodzielnie, więc potrzebuje aparatu, który jest łatwy w obsłudze i nie spowalnia go. „Prawdopodobnie nagrywam obecnie od 10 do 15 filmów miesięcznie, w tym trzy 10-minutowe filmy do mojej internetowej szkoły pieczenia i dwa filmy tygodniowo na Instagrama i TikToka. No i jest jeszcze Instagram Stories, które nagrywam każdego dnia”.

Rzuciliśmy wyzwanie piekarzowi oraz gwieździe mediów społecznościowych, Matowi Adlardowi, aby wypróbowali aparat EOS M50 Mark II w żywej sesji wideo. Matt, podobnie jak wielu twórców treści, zaczął filmować na smartfonie, zanim rozpoczął pracę z aparatem automatycznym, a następnie przeszedł na aparat Canon EOS 70D (obecnie zastąpiony przez model Canon EOS 90D). Aparat EOS M50 Mark II dał mu przedsmak jakości i wygody, jaką zapewnia aparat bezlusterkowy EOS M.

Mobilna konstrukcja

Hero Lifestyle Film

Aparat Canon EOS M50 Mark II jest wyposażony w wiele funkcji, które ułatwiają prowadzenie wideobloga, w tym funkcję AF z wykrywaniem oczu, która zapewnia ostre selfie oraz działa w trybie filmowym i servo, a także dłuższy czas pracy akumulatora w porównaniu z modelem Canon EOS M50. „Jest również bardzo zwinny i lekki” – mówi Matt. „To dla mnie ważne, ponieważ zawsze poruszam aparatem, zdejmuję go ze statywu, zmieniam pozycje, obracam nim itp.”.

„Nawet odchylany ekran aparatu EOS M50 Mark II to dla mnie technologiczny krok naprzód” – kontynuuje. „Na przykład, gdy nagrywam telefonem z góry, nie widzę ekranu. Nie wiem więc, czy otrzymuję ujęcie, którego potrzebuję. Korzystając z aparatu EOS M50 Mark II, mogę odwrócić ekran, przyjrzeć się potrawie pode mną i sprawdzić, czy ujęcie jest prawidłowe”.

Funkcje, które oszczędzają czas

Matt Adlard patrzący na obracany ekran aparatu Canon EOS M50 Mark II. Aparat jest na statywie i skierowany w dół w celu wykonania zdjęć „z lotu ptaka”.

Oprócz obracanego ekranu dotykowego aparat Canon EOS M50 Mark II ma wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia wyraźny obraz nawet w jasnym świetle.

Mężczyzna dekorujący ciasto z torbą z lodem oraz aparat Canon EOS M50 Mark II na statywie filmujący całą scenę z góry.

Aparat Canon EOS M50 Mark II jest zgody z adapterem mocowania Canon EF-EOS M, dzięki czemu można używać go wraz z istniejącymi obiektywami EF i EF-S oraz obiektywami EF-M.

Do nagrywania swoich filmów Matt ostatnio używa aparatu Canon EOS 70D z zestawem obiektywów i smartfonem. „Ustawiam telefon na stojaku nad potrawą, aby uzyskać widok z góry, a aparat EOS 70D z boku. Później edytuję nagrania w Adobe® Premiere® Pro, ponieważ klipy są w różnych orientacjach: poziomej z aparatu Canon i portretowej z telefonu. Dlatego muszę obracać i dostosowywać rozmiary filmu, co czasami może powodować ich pikselizację.

„Aparat EOS M50 Mark II automatycznie wykrywa jednak, czy nagrywasz filmy w pionie. Dlatego po przesłaniu plików są one automatycznie wyświetlane w orientacji pionowej, a nie poziomej, co jest idealnym rozwiązaniem na potrzeby Instagram Stories, IGTV i TikToka. Powiedziałbym, że około 60% moich materiałów to obecnie filmy w orientacji pionowej, więc ta opcja pozwala zaoszczędzić czas”.

Inną z funkcji aparatu EOS M50 Mark II, która pozwala Mattowi oszczędzać czas, jest możliwość przesyłania zdjęć i filmów do usługi image.canon lub aplikacji Canon Camera Connect. „To wspaniałe rozwiązanie, gdy jestem w podróży lub podczas filmowania, ponieważ nie muszę zabierać ze sobą laptopa. Mogę po prostu połączyć się z aplikacją Camera Connect w telefonie i przesłać materiał bezpośrednio do serwisów społecznościowych”.

Transmisja w serwisie YouTube

Tylny ekran aparatu Canon EOS M50 Mark II i złącze HDMI.

Dzięki wejściu mikrofonowemu i wyjściu HDMI Canon EOS M50 Mark II to aparat, z którym możesz rozwijać się w miarę wzrostu Twoich umiejętności i ambicji.

Matt Adlard trzymający telefon obok mięty i małego sernika w kuchni.

Canon EOS M50 Mark II cechuje się doskonałymi opcjami łączności, dzięki którym możesz przesyłać zdjęcia i filmy do usługi image.canon lub aplikacji Canon Camera Connect za pomocą smartfona – laptop nie jest tu potrzebny.

Matt początkowo odniósł sukces w serwisie YouTube, lecz rozwój Instagrama i TikToka oraz wprowadzenie własnych zajęć internetowych „Bake it Better” sprawiły, że już nie wstawiał tam tak wielu filmów. Niemniej jednak aparat EOS M50 Mark II zainspirował go do rozważenia powrotu na platformę. „Myślę, że wpadłem w pułapkę tworzenia treści pod kątem liczby wyświetleń, zamiast robić materiały, których przygotowywanie sprawiało mi przyjemność” – przyznaje. „Ale na pewno do tego wrócę po tej przerwie”.

Jedną z funkcji aparatu EOS M50 Mark II, która może w tym pomóc, jest możliwość transmisji na żywo bezpośrednio do serwisu YouTube*, jeśli tylko aparat ma połączenie z Internetem. „Przetestowaliśmy to, podłączając aparat do programu OBS (Open Broadcaster Software®), i doskonale się przy tym bawiliśmy” – mówi Matt. „Teraz, kiedy już tego spróbowałem, chciałbym robić to częściej – zwłaszcza w mojej szkole pieczenia, gdzie można by robić wypieki na żywo. Wiedząc jak prosta i szybka jest konfiguracja aparatu do transmisji na żywo, jestem naprawdę zmotywowany do działania”.

„Wejście mikrofonowe pomoże również poprawić jakość dźwięku podczas transmisji strumieniowej na żywo lub wideoblogowania” – mówi. „Dodawanie do moich materiałów głosu lektora to dla mnie wielka rzecz, więc możliwość podłączenia mikrofonu i nagrywania dźwięku, który nie ma pogłosu i nie jest przerywany, jest naprawdę ważna”.

Łatwa obsługa

Tylny ekran aparatu Canon EOS M50 Mark II wyświetlający tryb fotografowania żywności.

Aparat Canon EOS M50 Mark II może wykonywać serie z szybkością 10 zdjęć na sekundę i jest w stanie uzyskać ostry obraz w warunkach o gorszym oświetleniu niż model Canon EOS M50, co czyni go niesamowitym narzędziem do rejestrowania zarówno zdjęć, jak i filmów. Ponadto obsługuje tryb fotografowania żywności, który wykrywa rodzaj fotografowanego obiektu i odpowiednio dopasowuje ustawienia.

Mężczyzna fotografujący czekoladowy deser na talerzu obłożonym suchym lodem.

Mat mówi, że aparat Canon EOS M50 Mark II to przełomowe urządzenie, które pomaga mu uchwycić najdrobniejsze szczegóły przygotowanych przepisów.

Matt opisuje siebie jako prawdziwego laika w dziedzinie aparatów, ale mówi, że model EOS M50 Mark II jest bardzo intuicyjny w obsłudze. „Dla kogoś takiego jak ja, kto niekoniecznie korzysta z instrukcji, obsługa aparatu jest łatwa do opanowania dzięki menu z obrazkami oraz elementom sterowania na ekranie dotykowym. Opcja samowyzwalacza była również przydatna, ponieważ mogłem się przygotować przed rozpoczęciem nagrywania filmu.

Matt przyznaje: „Nie za bardzo rozumiem ustawienia takie jak przysłona czy ISO, ale aparat EOS M50 Mark II ma tryb fotografowania żywności, który automatycznie wykrywa, że fotografowany obiekt jest potrawą, a następnie dostosowuje kolory i wszystkie ustawienia”. „Oznacza to, że mogę od razu przejść do nagrywania i wiem, że moje materiały będą wyglądały świetnie”.

„Obecnie wiele osób tworzy treści, dlatego uważam, że można wyróżnić się na tle konkurencji, istotnie podnosząc jakość obrazu. Możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K oraz podłączania do aparatu makroobiektywu w celu uzyskania zbliżeń szczegółów i tekstury [jest fantastyczna]. Myślę, że pomoże mi to wyróżnić się nieco bardziej od innych”.


Autor: Marcus Hawkins


* Wymagane jest bezprzewodowe połączenie z Internetem (co najmniej 6 Mb/s) oraz konto YouTube z minimum 1000 subskrybentów i konto w usłudze image.canon.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

  Wycieczka po Sewilli z aparatem EOS R10

  Blogerka Diana Millos odkrywa, dlaczego ten kreatywny aparat jest idealnym towarzyszem podróży.

 • NAGRYWANIE VLOGÓW

  Poznaj PowerShot V10

  Dowiedz się, dlaczego mała kamera 4K dla vlogerów firmy Canon jest doskonałym wielofunkcyjnym zestawem dla początkujących.

 • NAGRYWANIE VLOGÓW

  Tworzenie treści aparatem EOS R50

  Aparat EOS R50 marki Canon umożliwia tworzenia bardziej zaawansowanych treści do mediów społecznościowych.

 • FOTOGRAFIA KULINARNA

  Jak zostać kulinarnym influencerem

  Wskazówki dotyczące fotografii kulinarnej od Yasmin AlBatoul – instagramowej influencerki i ambasadorki firmy Canon.