NAGRYWANIE VLOGÓW

Szeroka perspektywa na świat: vlogerka podróżnicza Chloe Gunning testuje obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM

Dowiedz się, co sprawia, że ten ultraszerokokątny, niedrogi obiektyw RF idealnie nadaje się do tworzenie vlogów podróżniczych – wybierz się na wycieczkę po mieście z Wanderlust Chloe.
Canon Camera

Chloe Gunning jest jedną z najpopularniejszych vlogerek podróżniczych w Wielkiej Brytanii. Pracowała w przemyśle muzycznym – dla niezależnej stacji radiowej i za kulisami telewizyjnego programu prezentującego talenty – ale w 2014 roku zdecydowała, że nadszedł czas na zmianę. Zajęła się odkrywaniem świata za pomocą aparatu, tworzeniem bloga i vloga pod pseudonimem Wanderlust Chloe oraz udostępnianiem historii, wskazówek i obrazów z całego świata.

Do tej pory Chloe używała aparatu Canon EOS M50 (czyli poprzednika modelu Canon EOS M50 Mark II). „Uwielbiałam używać go przy tworzeniu bloga podróżniczego” – mówi. „To świetny, mały, uniwersalny i łatwy w użyciu zestaw cechujący się dobrą jakością. Jego najlepszą cechą jest wygoda pracy w podróży. Ma też odchylany ekran, który idealnie nadaje się do vlogowania i tworzenia selfie.

Przed rozpoczęciem filmowania przewodnika podróżniczego w angielskim mieście Bristol Chloe zapoznała się z system EOS R firmy Canon. System R jest przeznaczony dla twórców, którzy zawsze szukają nowych sposobów prezentowania materiałów. Umożliwia vlogerom i influencerom korzystanie z coraz większej gamy wysokiej jakości obiektywów RF, w tym najnowszego modelu z rodziny Canon RF, czyli Canon RF 16mm F2.8 STM. Ten nowy, ultraszerokokątny obiektyw RF umożliwia uchwycenie rozległej perspektywy i ma jasną przysłonę f/2,8, co przekłada się na wiele twórczych możliwości.

Chloe sfilmowała swój miejski vlog pełnoklatkowym aparatem Canon EOS R6, ale ważący zaledwie 165 g obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM spisałby się idealnie także w przypadku podstawowych aparatów z systemu EOS R, takich jak mały i lekki model Canon EOS RP.

Ultraszeroki kąt

Obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM ma wiele zalet, jeśli chodzi o vlogowanie. Bardzo szeroki kąt widzenia ułatwia uchwycenie otoczenia podczas robienia selfie. „Uwielbiam używać superszerokokątnego obiektywu do rejestrowania vlogów. Na jednym ujęciu można sporo pokazać” – potwierdza Chloe. „Mogę opowiadać wspaniałe historie wizualne, gdy widzowie widzą w kadrze to, o czym mówię”.

„Sprawdziło się to szczególnie podczas rejsu statkiem w Bristolu” – wyjaśnia. „Kilka razy siedziałam z boku statku i filmowałam samą siebie, obserwując okolicę i przemawiając do odbiorców. Ten ultraszerokokątny obiektyw rejestrował sporą część otoczenia, w tym rzędy kolorowych domów, okręt SS Great Britain i przepływające łodzie”.

Młoda kobieta siedzi na krawędzi łodzi i trzyma aparat Canon EOS R6 na uchwycie statywowym. W tle widać rzekę i rząd domów.

Chloe cieszyła się, że może ująć w kadrze tak dużą część sceny. „Moim zdaniem takie obrazy są bardziej wciągające. Odbiorca może poczuć się ich częścią” – mówi.

Tak szeroki kadr przydaje się także w stosunkowo ciasnych miejscach, np. przy tworzeniu vlogów w sypialni lub kuchni, gdy nie można się cofnąć, aby ukazać szerszą perspektywę. Obiektyw szerokokątny, taki jak Canon RF 16mm F2.8 STM, pozwala uchwycić jak największą część sceny.

Obiektyw szerokokątny jest często najlepszym rozwiązaniem w przypadku fotografii krajobrazowej. Chloe przekonała się o tym, podczas filmowania panoramy Bristolu. „Świetnie się spisał, gdy filmowałam z Obserwatorium Clifton i wokół mostu wiszącego Clifton” – mówi. „Udało mi się pokazać cały most, wąwóz Avon i panoramę miasta na jednym ujęciu. To rozległy obszar, więc szeroki kąt tego obiektywu bardzo się przydał”.

Konstrukcja ułatwiająca podróżowanie

Zdjęcie zrobione znad ramienia młodej kobiety przechodzącej przez zadaszony rynek. Kobieta filmuje siebie aparatem Canon EOS R6.

Dzięki obracanemu ekranowi dotykowemu, pełnoklatkowej matrycy, możliwości filmowania w trybie 4K/60p, najlepszemu w tej klasie urządzeń stabilizatorowi obrazu i kompaktowej obudowie model Canon EOS R6 ułatwia vlogowanie w podróży i umożliwia tworzenie światowej klasy filmów i zdjęć. „Używałam uchwytu statywowego Canon HG-100TBR i mikrofonu stereo DM E-100, aby stworzyć łatwy w obsłudze zestaw do vlogowania w mieście” – mówi Chloe. „Zasadniczo korzystałam z wielu automatycznych ustawień aparatu”.

Młoda kobieta siedzi przy stole, uśmiecha się i trzyma wrapa z warzywami przed aparatem. Aparat stoi na stole – jest założony na uchwyt Canon HG-100TBR pełniącym funkcję ministatywu.

Uchwyt statywowy Canon HG-100TBR może pełnić dwie funkcje: ergonomicznego, obsługiwanego jedną ręką uchwytu z wbudowanym pilotem i statywu stabilizującego urządzenie, gdy użytkownik chce mieć swobodne obie ręce. Ma też przedłużany uchwyt do montażu mikrofonu zewnętrznego, takiego jak mikrofon stereofoniczny Canon DM-E100.

W przypadku sesji w Bristolu Chloe podpięła do aparatu EOS R6 uchwyt statywowy Canon HG-100TBR, który ułatwia filmowanie jedną ręką, a po rozłożeniu może służyć jako ministatyw.

Obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM ma mechanizm AF z niemal bezgłośnym silnikiem krokowym (STM), dzięki czemu doskonale nadaje się do nagrywania filmów aparatem lub rejestrowania dźwięków otoczenia. Aby jakość nagrywanego dźwięku była optymalna, Chloe zamontowała kompaktowy mikrofon stereo Canon DM-E100 na gorącej stopce aparatu. Mikrofon można podłączyć do gniazda audio 3,5 mm w aparacie. W razie potrzeby można go również zamontować na uchwycie statywowym HG-100TBR, który ma specjalny uchwyt mikrofonu. Dzięki temu do gorącej stopki można podłączać inne akcesoria.

Chloe przekonała się, że obiektyw RF 16mm F2.8 STM jest bardzo łatwy w obsłudze nawet w przypadku korzystania z pełnoklatkowego modelu EOS R6. „Z radością zauważyłam, że istnieje wiele funkcji konfiguracyjnych zbliżonych do tych, które znam z aparatu EOS M50” – dodaje. „Znalezienie odpowiednich ustawień w menu było proste, ponieważ są one rozmieszczone w podobny sposób”.

Jeśli chodzi o dostępność funkcji, zdaniem Chloe model EOS R6 był „krokiem naprzód w stosunku do dotychczas używanego sprzętu”. Wszystkie aparaty z systemu EOS R firmy Canon mają szerokie mocowanie RF, które umożliwia szybszą komunikację między aparatem a obiektywem, minimalizuje drgania aparatu i zapewnia więcej twórczych możliwości. Ponadto obiektywy RF nowej generacji mają lepsze parametry pracy w słabym oświetleniu i zaawansowany autofokus, dzięki czemu można rejestrować niesamowite materiały w różnych lokalizacjach – o każdej porze dnia i nocy.

Szybki i uniwersalny

Młoda kobieta stojąca na tle panoramy miasta filmuje siebie aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM.

„Stosowałem głównie dwa ustawienia: nagrywałam z szybkością 30 kl./s i 60 kl./s, w obu przypadkach w trybie 4K” – wyjaśnia Chloe. „Chciałem, aby wszystkie przebitki miały kinematograficzny charakter. Wiedziałam, że w przypadku 60 kl./s mogę spowolnić nagrania i uzyskać bardzo atrakcyjny efekt”.

Młoda kobieta stojąca przed głębokim wąwozem, którego obie strony łączy most wiszący.

Chloe wykorzystała szerokokątną perspektywę obiektywu Canon RF 16mm F2.8 STM, aby rejestrować imponujące panoramy, np. słynnego mostu wiszącego Clifton czy wąwozu Avon. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM.

Chloe nagrała aparatem różne materiały, w tym także przebitki, aby wizualnie opisać przebieg dnia. „Bristol znakomicie nadaje się do tworzenia tego typu materiałów. Ma wiele różnych miejsc, w tym nabrzeże, kolorową sztukę uliczną, zatłoczone targowiska, punkty gastronomiczne i słynne panoramy wąwozu wokół Clifton. Chciałam stworzyć vlog, który będzie doskonałym wprowadzeniem dla osób, które pierwszy raz odwiedzają to miasto”.

Cześć wnętrz, w których filmowała Chloe, była stosunkowo ciemna, ale jasna maksymalna przysłona obiektywu Canon RF 16mm F2.8 STM i doskonałe parametry pracy aparatu EOS R6 dały jej więcej możliwości działania. „Nagrywanie z przysłoną f/2,8 sprawiło, że obraz był jaśniejszy, bardziej wyraźny i mniej zaszumiony. Przydało się to również w przypadku niektórych zdjęć zrobionych tego dnia. Mniejsza ilość ziarna widocznego na obrazie ułatwia edycję”.

Młoda kobieta kieruje aparat Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM w stronę rośliny w sklepie.

Aby uzyskać niezakłócone niczym kompozycje na zatłoczonych targowiskach i w sklepach Bristolu, Chloe często skupiała się na szczegółach. To, że obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM umożliwia wyostrzanie obiektów nawet z odległości 13 cm, zapewniło jej wiele twórczych możliwości.

Młoda, sfotografowana od tyłu kobieta kieruje aparat Canon EOS R6 w stronę baru sałatkowego pełnego misek z kolorowymi sałatkami.

Smukły, niedrogi obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM zapewnia obraz o wyjątkowej jakości i szerokie pole widzenia.

Obiektyw RF 16mm F2.8 STM pozwala ustawiać ostrość już od 13 cm, co zwiększa wszechstronność vlogowania. „Bardzo podoba mi się to, że choć obiektyw jest bardzo szerokokątny, mogę ustawiać ostrość z tak małej odległości” – dodaje Chloe. „Było to przydatne, gdy filmowałam na St Nicholas Market w Bristolu, ponieważ chciałam tam uchwycić zbliżenia niektórych produktów spożywczych. Dzięki temu obiektywowi mogłam uchwycić szczegóły, np. teksturę i atrakcyjny wygląd sałatki z marchwi. Świetną sprawą była również możliwość szybkiej zmiany punktu ostrości z pierwszego planu na tło”.

Oczywiście najważniejsza jest jakość obrazu. Dzięki niej zdjęcia i filmy mogą wyróżniać się na tle niezliczonych materiałów. Dzięki dziewięciu elementom, w tym asferycznej soczewce, która zapewnia wyraźne i kontrastowe obrazy, obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM ożywia miejsca – bez względu na to, czy uwieczniamy pełne życia ulice Bristolu lub wspaniałe plaże Sardynii. Po sparowaniu obiektywu z aparatem Canon EOS R6 lub EOS RP można rozpocząć przygodę w świecie wysokiej jakości vlogów.Autor: Marcus Hawkins

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • NAGRYWANIE VLOGÓW

  Tworzenie treści aparatem EOS R50

  Aparat EOS R50 marki Canon umożliwia tworzenia bardziej zaawansowanych treści do mediów społecznościowych.

 • NAGRYWANIE VLOGÓW

  Jak zostać blogerem?

  Zacznij tworzyć wysokiej jakości vlogi, korzystając z naszych wskazówek dla początkujących.

 • FOTOGRAFIA ULICZNA

  Wyzwanie dotyczące obiektywu do fotografii ulicznej

  Dlaczego Canon RF 28mm F2.8 STM to niezbędny element zestawu miłośnika fotografii ulicznej.

 • FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

  Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej

  Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.