Jeśli chcesz w prosty sposób dzielić się swoją pasją ze światem, potrzebujesz bezproblemowego i łatwego w obsłudze rozwiązania do vlogowania. Jeśli dotychczas Twoim twórczym narzędziem był smartfon, poznaj kamerę PowerShot V10: lekkie, uniwersalne rozwiązanie do vlogowania, które przyspiesza i ułatwia pracę.
Model PowerShot V10 zaprojektowano dla osób, którym zależy na kamerze przeznaczonej specjalnie do vlogowania i umożliwiającej prostą i szybką obsługę – niezależnie od tego, czy w grę wchodzi zwieszanie miast czy dokumentowanie własnych zainteresowań.
NAGRYWANIE VLOGÓW
Przedstawiamy Canon PowerShot V10, łatwą w obsłudze kamerę do vlogowania w jakości 4K
Konstrukcja oraz cechy/funkcje kamery PowerShot V10
Ważący zaledwie 211 gramów (co stanowi nieco ponad połowę masy aparatu PowerShot G7 X Mark III) model PowerShot V10 to najmniejsza kamera do vlogowania firmy Canon. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ją zabrać wszędzie, aby spontanicznie i na bieżąco rejestrować vlogi.
Pomimo niewielkich rozmiarów kamera PowerShot V10 ma dwa wbudowane mikrofony o dużej średnicy, które umożliwiają rejestrowanie dźwięku o lepszej jakości niż w przypadku pracy ze smartfonem. Wynika to z tego, że mikrofony w smartfonach są zoptymalizowane pod kątem połączeń telefonicznych, gdy urządzenie jest przyłożone do twarzy. Natomiast mikrofony w kamerze PowerShot V10 rejestrują dźwięk stereo z odległości typowej w pracy vlogerów. Ponadto są zoptymalizowane pod kątem głosu użytkownika, przy czym skutecznie wyłapują też dźwięki z otoczenia – niezależnie od tego, czy mówimy o rynku czy o imprezie. W przypadku nagrywania w wietrznych warunkach można skorzystać z dołączonej osłony przeciwwiatrowej, aby zredukować niepożądany szum wiatru.
Jeśli użytkownik chce mieć jeszcze większą kontrolę nad dźwiękiem, kamera PowerShot V10 ma z boku gniazdo mikrofonu 3,5 mm, które umożliwia podłączenie mikrofonu zewnętrznego. Opcjonalny element do mocowania akcesoriów, dostępny oddzielnie, zapewnia maksymalną elastyczność pracy – można zmieniać punkt mocowania zewnętrznego mikrofonu do kamery.
Ponadto kamera PowerShot V10 ma wbudowaną podstawkę, dzięki której można filmować pod różnym kątem: od -30° do -10° w przypadku filmowania z góry oraz od 10° do 30° w przypadku filmowania z dołu. Podstawka jest składana, co ułatwia przechowywanie i umożliwia filmowanie z ręki. Aby jeszcze bardziej zwiększyć uniwersalność kamery PowerShot V10, wyposażono ją w standardowe mocowanie statywu. Dzięki temu można zamocować ją na dowolnym statywie, w tym na kompaktowym uchwycie statywowym Canon HG-100TBR.
Jednym z kluczowych elementów udanego vlogowania jest dopracowanie kompozycji. Kamera PowerShot V10 ma odchylany ekran LCD, który ułatwia komponowanie ujęć. Można go obrócić, aby widzieć się w kadrze podczas nagrywania, lub ustawić pod wybranym kątem, aby obserwować obraz widziany okiem kamery. Kamera ma też prosty interfejs z dotykowymi elementami sterującymi wszystkimi standardowymi funkcjami nagrywania. W przypadku niektórych platform społecznościowych wymagany jest określony format obrazu. Na ekranie można wyświetlić znaczniki proporcji, aby sprawdzić, czy kluczowe elementy będą w kadrze podczas późniejszego kadrowania.
Obiektyw 6,6 mm (ogniskowa 19 mm w przeliczeniu na format 35 mm) zapewnia szeroki kąt widzenia, dzięki czemu idealnie sprawdza się, gdy zależy nam na swobodnym kadrowaniu lub rejestrowaniu wielu obiektów na ujęciu. Duża, 1-calowa matryca zbiera więcej światła nawet w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu możemy przez cały dzień nagrywać naturalnie wyglądające filmy.
Tryby filmowania i opcje twórcze pracy kamery PowerShot V10
Kamera PowerShot V10 może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K UHD z szybkością 25/30 kl./s i filmy Full HD z szybkością do 50/60 kl./s. Kamera ma autofokus z funkcją śledzenia twarzy – osoby znajdujące się w dowolnym miejscu obszaru obrazu są automatycznie wykrywane. Ponadto możemy dotykać obiektów na ekranie, aby wskazywać te z nich, które chcemy śledzić.
Dostępne są różne tryby nagrywania. Tryby automatycznego nagrywania filmów i tryb filmowania z efektem wygładzania skóry umożliwiają filmowanie za jednym dotknięciem – gdy chcemy podzielić się swoją historią bez zbędnego konfigurowania ustawień. Zaawansowane funkcje, takie jak Auto Lighting Optimizer (Automatyczny optymalizator jasności), automatyczny filtr szary i automatyczny balans bieli, zapewniają doskonałe rezultaty. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę, tryb filmowania z ręczną regulacją ekspozycji umożliwia konfigurowanie wielu ustawień.
Można włączyć funkcję cyfrowego stabilizatora filmu, która stabilizuje obraz podczas filmowania z ręki lub w ruchu. Dostępna jest też opcja automatycznego poziomowania, która sprawia, że rejestrowane ujęcia nie są przekrzywione1.
Jeśli zależy nam na konkretnym wyglądzie i atmosferze, możemy skorzystać z 14 filtrów kolorów (wszystkie są dostępne w trybie automatycznym i trybie filmowania z ręczną regulacją ekspozycji). Są to zaprogramowane ustawienia, które można zastosować przed rozpoczęciem nagrywania filmu – wystarczy jedno dotknięcie ekranu. Filtry obejmują m.in. RetroGreen i Sepiatone, które nadają miastu lub krajobrazowi styl retro, lub TastyWarm, który uatrakcyjnia wygląd potraw itp. Dostępne są również ustawienia tonacji kolorów z suwakami, którymi można regulować parametry. Kamera zapisuje wszystkie ustawienia kolorów, więc przy następnym uruchomieniu będzie gotowa do nagrywania ze wskazanymi ustawieniami.
Aby przejść na wyższy poziom vlogowania, należy nacisnąć przycisk Q i wybrać dodatkowe opcje oraz ustawienia, takie jak wielkość nagrywanego filmu, metoda automatycznej regulacji ostrości, zoom cyfrowy itp.
Kontakt z odbiorcami i udostępnianie treści dzięki kamerze PowerShot V10
Kamera PowerShot V10 umożliwia też szybkie i łatwe udostępnianie vlogów odbiorcom. Jest to możliwe dzięki obsłudze łączności Bluetooth i Wi-Fi. Zainstaluj w smartfonie bezpłatną aplikację Canon Camera Connect, aby bezproblemowo przesyłać nagrania do telefonu. Aplikacja pozwala też zdalnie sterować kamerą. Filmy mogą być automatycznie transkodowane, gdy są wysyłane z aparatu do telefonu, co ułatwia tworzenie nagrań, które można dodać do wszystkich kanałów społecznościowych.
Aby nie dopuścić do zapełnienia pamięci telefonu wieloma dużymi plikami filmów, można automatycznie przesyłać treści do usługi w chmurze image.canon. Stamtąd można przesyłać je do takich usług internetowych jak Google Drive™, YouTube i Frame.io. Filmy i obrazy zapisane w Frame.io można bezproblemowo importować do oprogramowania do edycji wideo, takiego jak Adobe Premiere Pro i Final Cut Pro z myślą o edytowaniu i ulepszaniu nagrań.
Dzięki kamerze PowerShot V10 transmisja na żywo jest teraz jeszcze łatwiejsza – wystarczy kilka dotknięć ekranu LCD. Po skonfigurowaniu docelowego miejsca przesyłania strumieniowego w aplikacji Camera Connect (przy założeniu, że konto w serwisie społecznościowym zezwala na przesyłanie strumieniowe) wystarczy wybrać opcję YouTube Live lub Facebook Live lub dodać łącze RTMP2 i rozpocząć nadawanie3.
Kamera PowerShot V10 może również pełnić funkcję kamery internetowej. Kamera obsługuje standardowe sterowniki UVC i UAC, dzięki czemu nie trzeba używać dodatkowego oprogramowania – wystarczy podłączyć urządzenie do komputera z systemem Windows i macOS za pomocą kabla USB (w zestawie), aby korzystając z kamery PowerShot V10, wyświetlać obraz Full HD (30 kl./s) w popularnych aplikacjach do wideorozmów. Podczas transmisji na żywo i używania kamery jako kamery internetowej można również używać zoomu cyfrowego – wystarczy ustawić kamerę w wybranej pozycji. Można też wybierać inne ustawienia kamery, w tym tryb filmowania z efektem wygładzania skóry, automatyczne filmowanie, autofokus ze śledzeniem twarzy lub autofokus w określonej ramce, filtr kolorów i wiele innych1.
PowerShot V10 – proste rozwiązanie do vlogowania
Niezależnie od tego, jakim tematem zajmuje się vloger i jakie ma grono odbiorców, kamera PowerShot V10 umożliwia nawiązywanie łączności bez skomplikowanej konfiguracji i dodatkowych akcesoriów. Wbudowana podstawka ułatwia ustawianie kamery i umożliwia pracę w niemal każdym miejscu – niezależnie od tego, czy vlog dotyczy gotowania czy gier komputerowych. Dzięki prostym elementom sterującym, kompaktowej konstrukcji i zautomatyzowanym trybom można rozpocząć przygodę z vlogowaniem, nie mając żadnej specjalistycznej wiedzy. Urządzenie ma wiele opcji i bardziej zaawansowane funkcje, które ułatwią pracę, gdy nabierzemy doświadczenia.
Autorzy: Jeff Meyer i Alex Summersby
- Ze względu na sposób działania nie można jednocześnie używać różnych trybów. Przykładowo w tym samym czasie nie można używać cyfrowego stabilizatora filmu i automatycznego poziomowania ani zoomu cyfrowego i stabilizatora obrazu. Nie można też stosować automatycznego poziomowania w przypadku filmowania z efektem wygładzania skóry. Szczegółowe informacje podano w danych technicznych kamery.
- Należy pamiętać, że platformy obsługujące transmisję strumieniową na żywo mogą zmienić, zatrzymać lub zakończyć świadczenie usługi w dowolnym momencie bez powiadomienia. Najnowsze wymagania można znaleźć na platformach do strumieniowej transmisji na żywo. Firma Canon nie udziela żadnych gwarancji w odniesieniu do produktów lub usług innych firm, w tym strumieniowej transmisji na żywo.
- W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się korzystanie ze stabilnego połączenia Wi-Fi w mniej zatłoczonym obszarze sieci bezprzewodowej 2,4 GHz z dużą szybkością przesyłania.
Adobe, Adobe Premiere i Frame.io są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach. Google, Google Drive i YouTube są znakami towarowymi Google LLC, a niniejsza witryna nie jest w żaden sposób wspierana przez firmę Google ani z nią powiązana. Final Cut Pro i macOS są znakami towarowymi firmy Apple Inc. zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach i regionach.