FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Kreatywna fotografia portretowa

Fotograficzka Nina Collins ma imponującą grupę odbiorców na TikToku – wszystko dzięki atrakcyjnym autoportretom. Tutaj dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi stylizacji sesji zdjęciowej oraz stosowania prostych aranżacji.
Kobieta z długimi blond włosami w różowych okularach przeciwsłonecznych pozuje na tle różowej zasłony i sznurów z koralikami. Jej wizerunek jest widoczny w tylnej części aparatu znajdującego się na stole przed nią.

TikTokerka i fotograficzka samouk, Nina Collins, myślała, że kariera w fotografii jest nieosiągalna, ale była zdeterminowana, aby osiągnąć sukces. „Byłam spłukaną studentką. Moje studia nie miały nic wspólnego z fotografią, ale wiedziałam, że chcę się nią zająć, więc musiałam skompletować portfolio” – wyjaśnia. „Uczyłam się, zapoznając się z dostępnymi materiałami i stosując metodę prób i błędów”.

Zamiast publikować na platformach, na których już była obecna, Nina postanowiła zacząć od zera na TikToku. „Obawiałam się złych opinii” – wyjaśnia. „Czułam, że ludzie będą zbyt krytyczni i zauważą niedoskonałości w moich umiejętnościach edycyjnych lub ustawieniach aparatu”.

Reakcja na jej inspirujące filmy na TikToku była jednak bardzo pozytywna, a Nina szybko zyskała fanów. „W ciągu pierwszych czterech miesięcy miałam nawet 20 tys. widzów. Komentarze ludzi były krzepiące, a przecież mnie nie znali. Nie musieli mówić miłych rzeczy, ale komentowali, ponieważ naprawdę podobały im się moje prace. Dzięki temu zyskałam pewność siebie”.

Szczególnie popularna okazała się seria zdjęć „Dekady”, w której Nina prezentuje modę, fryzury i style fotografowania z różnych epok. Daje również widzom dostęp do zakulisowych materiałów o fazie przygotowań. Pokazuje, jak można samodzielnie odtworzyć różne stylizacje. Chce inspirować ludzi do tego, aby wzięli aparat do ręki i spróbowali swoich sił. „Publikuję filmy na TikToku, aby dzielić się pomysłami, metodami i rozwiązaniami w nadziei, że przyniesie to korzyść innym osobom zafascynowanym fotografią” – mówi.

Nina opowiada nam o prostocie, która jest podstawą jej działań, i o sposobie stylizowania sesji. Dzieli się też wskazówkami dotyczącymi budowania pewności siebie w kontekście pozowania do kreatywnych autoportretów.

1. Doskonal swoje pomysły

Kobieta z długimi falowanymi blond włosami, ubrana w biały t-shirt, białe trampki i dżinsy khaki, trzyma aparat fotograficzny marki Canon i uśmiecha się w stronę obiektywu.

Nina ma ponad 60 tys. fanów na TikToku, a jej poradniki fotograficzne, które zawierają wskazówki i techniki dotyczące wielu tematów, od stylizacji zdjęcia walentynkowego po odtwarzanie ujęć znanych celebrytów, regularnie osiągają ponad 20 tys. wyświetleń.

Kobieta o długich blond włosach w różowych okularach przeciwsłonecznych patrzy w górę z uśmiechem na twarzy. Ręce ma po bokach twarzy. Sprawia wrażenie, jakby tańczyła i unosiła ramiona.

Fryzura i makijaż są ważne dla odtworzenia pożądanej stylistyki. Tworzenie tablic inspiracji ułatwia tworzenie pomysłów i rekwizytów pasujących do epoki. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/160 s, f/2,8 i ISO 1250. © Nina Collins

„Interesuje mnie fotografia modowa, edytorska i portretowa, więc obserwowanie jej rozwoju jest dla mnie czymś naprawdę fascynującym” – wyjaśnia Nina. „Następują oczywiste zmiany w ubiorze, stylistyce fryzur i makijażu, ale także w wyglądzie zdjęć dzięki dostępnym w danym czasie urządzeniom i zasobom. „Dekady” zrodziły się z mojej chęci stworzenia serii zdjęć przedstawiających ten rozwój.

„Wiele się nauczyłam, zwłaszcza tego, co mi się podobało lub nie podobało w każdym portrecie, na przykład różne style edycji i pozy. To elementy, które uwzględnię w przyszłych autoportretach”.

Jeśli chcesz zrobić własne zdjęcie koncepcyjne, Nina zaleca stworzenie własnej tablicy nastrojów. „Stworzyłam w serwisie Pinterest tablice zawierające stroje, pozy i style edycji dotyczące poszczególnych dekad” – wyjaśnia. „Pomogło mi to przemyśleć, co muszę zrobić, aby odtworzyć każdy wygląd”.

2. Tła, rekwizyty i miejsca zdjęciowe

Kobieta klęczy na podłodze, umieszczając różową tkaninę i długie sznury różowych koralików na drążku w wolnostojącej szafie. Za nią znajduje się statyw do aparatu.

Tło nie musi być kosztowne ani profesjonalne, aby było efektowne. Wykorzystaj to, co już masz w domu, aby stworzyć ciekawe efekty, np. arkusze tkanin lub sznurki koralików.

Jeśli, jak większość ludzi, nie masz dostępu do studia fotograficznego, możesz stworzyć własne studio w domu. Nina tworzy wszystkie swoje zdjęcia we własnym domu, opierając się na rekwizytach, stylistyce i jakości aparatu Canon, aby uzyskać efekt, do którego dąży. „Wszystko w mojej konfiguracji jest bardzo proste” – mówi.

Nie są potrzebne drogie akcesoria. „Używam absolutnie wszystkiego jako tła – ręczników, pościeli, koców. Nie potrzeba nawet odpowiedniego stojaka. Nakładam rzeczy na krzesła, poręcze, a nawet wieszam na drzwiach szafy. Można też użyć prostych przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak rośliny, aby stworzyć ciekawe tło”.

Aby robienie zdjęć nie odbywało się ze szkodą dla środowiska, stroje wybierane przez Ninę pochodzą zazwyczaj z jej własnej szafy. „Staram się robić zdjęcia dotyczące wybranej przeze mnie epoki z wykorzystaniem posiadanych ubrań” – mówi.

3. Wybierz najlepsze narzędzia

Kobieta o długich blond włosach siedzi przed różowym materiałem ze zwisającymi sznurkami koralików. Przed nią znajdują się: aparat i obiektyw marki Canon, zamknięty telefon z klapką pokryty klejnotami, różowe okulary przeciwsłoneczne i spinki w kształcie motyli.

Hybrydowy aparat, taki jak Canon EOS R6, łączy szybkość, jakość obrazu i elastyczność, dzięki czemu jest idealnym narzędziem do tworzenia treści. Połączenie go z obiektywem z szeroką przysłoną, takim jak Canon RF 50mm F1.8 STM, skutkuje portretami z ładnie rozmytym tłem.

Nina poleca uniwersalny aparat, taki jak Canon EOS R6, którego używa z ulubionym obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM. Niewielki, lekki i niedrogi obiektyw RF 50mm F1.8 STM doskonale sprawdza się w słabym świetle. Nina lubi generowaną przez ten model małą głębię ostrości, która pomaga tworzyć atrakcyjnie rozmyte tło – coś, co wnosi nieoczekiwaną korzyść: „Jest to naprawdę przydatne, gdy korzystam z tła, które należałoby wyprasować. Dzięki rozmyciu nie widać zagnieceń” – mówi. Dowiedz się więcej o wyborze idealnego obiektywu do portretów, korzystając z naszego przewodnika po zestawach.

Nina jest także zadowolona z jakości obrazu, jaką zapewnia model EOS R6. „Jest naprawdę niesamowita. Nadaje profesjonalny wygląd moim zdjęciom, które robię w domu, wykorzystując bardzo podstawowe materiały” – mówi. Uważa, że odchylany ekran jest przydatny do robienia zdjęć z wyzwalaczem. Docenia też prostotę łączenia się ze smartfonem za pomocą aplikacji Canon Camera Connect.

Nie trzeba też inwestować w drogi sprzęt oświetleniowy. „Moje poradniki są tak pomyślane, aby były jak najbardziej przystępne, dzięki czemu każdy może je wykorzystać w domu” – wyjaśnia Nina. „Gdybym zaczęła używać lightboxów i lamp błyskowych, to zniweczyłoby mój cel. Zawsze korzystam z dobrze oświetlonych miejsc przy dużych oknach. Czasami, jeśli chcę uwzględnić cienie, używam prostych lamp i latarek – ale zasadniczo nie używam niczego”.

Jeśli chcesz eksperymentować z oświetleniem, więcej o tworzeniu domowych softboxów, które pozwolą poprawić jakość portretów, możesz dowiedzieć się z naszego przewodnika na temat tworzenia własnych akcesoriów fotograficznych.

4. Eksperymentuj z ustawieniami

Dłoń trzyma aparat z wyświetlonym ekranem ustawień.

Poeksperymentuj z ustawieniami aparatu, aby znaleźć najlepszą przysłonę, czas naświetlania i czułość ISO w kontekście zdjęć portretowych, a następnie skoncentruj się na uzyskaniu odpowiedniej stylistyki.

Proste podejście jest najlepsze w przypadku wykonywania autoportretów, ponieważ pozwala skupić się na pozach i kompozycji. „Nie lubię zbytnio zmieniać ustawień, gdy już jestem przed aparatem” – mówi Nina. „Zawsze używam autofokusu. W przypadku portretów aparat EOS R6 ma tak niesamowite funkcje wykrywania i śledzenia twarzy i oczu, że właściwie jest niezawodny. Zwykle fotografuję z przysłoną f/1,8, aby uzyskać cudownie małą głębię ostrości, czułością około ISO 800 i czasem naświetlania 1/125 s”.

5. Korzystaj z aplikacji Canon Camera Connect

Kobieta z długimi blond włosami siedzi na podłodze w salonie, trzyma różowe okulary przeciwsłoneczne i uśmiecha się do aparatu, która jest ustawiony na drewnianym stole.

Nina lubi stosować proste aranżacje, aby inspirować jak najszersze grono swoich fanów do działania. Ustawienie aparatu na stabilnej powierzchni, takiej jak stolik do kawy, umożliwia wykonanie selfie bez użycia statywu.

Ręce trzymające smartfon, na którym widać aplikację Canon Camera Connect. Z tyłu widać leżący na stole aparat Canon.

Nina mówi, że aplikacja Canon Camera Connect ma kluczowe znaczenie dla jej procesu – umożliwia kadrowanie zdjęć, regulację ustawień i wyzwalanie migawki z dużej odległości.

Kadrowanie, zmiana ustawień i wyzwalanie migawki jest łatwe dzięki aplikacji Canon Camera Connect, która umożliwia zdalne sterowanie aparatem z obsługą sieci Wi-Fi za pomocą smartfona, również bez konieczności stosowania dodatkowych lub drogich akcesoriów.

„Szczerze mówiąc, nie wiem, czy mogłabym zrobić jakikolwiek autoportret bez niej” – mówi Nina. „Zapewnia niezwykle klarowny podgląd sposobu kadrowania zdjęć. Umożliwia też dostosowywanie ustawień i wyzwalanie migawki. W ten sposób tworzę wszystkie moje treści”.

6. Poćwicz pozy

Kobieta z długimi blond włosami, spiętymi u góry kilkoma małymi spinkami motylkowymi, trzyma telefon z klapką przy twarzy i puszcza oko do aparatu.

Jedną z najlepszych wskazówek Niny dotyczących tego, jak oddać określoną dekadę, jest stosowanie rekwizytów, np. tego telefonu z klapką. Aby sesja była niedroga i ekologiczna, warto kupić używane ubrania i rekwizyty w sklepie charytatywnym lub przejrzeć szafę rodziców. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/200 s, f/2,8 i ISO 1000. © Nina Collins

Kobieta z długimi blond włosami wpatruje się w aparat, wyciągając włosy na boki.

Eksperymentuj z ruchem, aby zdjęcia były bardziej interesujące i różniły się od siebie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/160 s, f/2,8 i ISO 1000. © Nina Collins

„Wiem, co się sprawdza w moim przypadku, ale wiem też, że stawanie przed aparatem często wyzwala uczucie skrępowania. Może się okazać, że mamy „optymalny kąt”, ale zdjęcia mogą przez to wyglądać bardzo podobnie” – wyjaśnia Nina.

„Dodanie rekwizytów zapewnia coś, z czym można wejść w interakcję. Widzowie mogą zauważyć, że używam okularów przeciwsłonecznych lub szminki, a w przypadku ostatniej odtwarzanej przeze mnie dekady, czyli tej rozpoczętej w roku 2000 – błyszczącego telefonu z klapką. Można też dodać ruch. Warto poruszać włosami lub elementami odzieży. Pamiętajcie, że nikt nie zobaczy zdjęć, których nie wykorzystacie, więc spróbujcie wszystkiego, co przyjdzie wam do głowy”.

7. Eksperymentuj z edycją

Jeśli chcesz uzyskać określony wygląd, zastanów się nad sposobem edycji zdjęć, niezależnie od tego, czy będziesz używać darmowego oprogramowania Canon Digital Photo Professional (DPP) czy programu Adobe Lightroom. „Szczególnie w przypadku serii dotyczącej dekad polegałam w dużej mierze na edycji” – mówi Nina. „Patrzyłam na moją tablicę inspiracji i wybierałam wyróżniające się elementy z każdej epoki – np. ziarnistość, oświetlenie i odcienie. Obrazy z lat 60. i 70. były na przykład bardzo zielone lub żółte w tonacji. Notuję te kluczowe zmienne i bawię się ustawieniami w Lightroomie, aż uzyskam oczekiwany efekt”.

8. Zapoznaj się z mediami społecznościowymi

Kobieta o długich blond włosach nakłada błyszczyk przed lustrem.

Nina odkryła, że dzielenie się sposobem pracy, od tworzenia tablic inspiracji po stylizacje włosów i makijażu, zainspirowało jej widzów do tworzenia własnych autoportretów.

Pokazywanie tego, z czym wiąże się stworzenie ujęcia, jest zawsze dobrze odbierane na TikToku. „W przypadku innych kanałów społecznościowych możemy zachwycić się jakimś zdjęciem, ale niekoniecznie dowiemy się, co za nim stoi” – wyjaśnia Nina. „Na TikToku możemy zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak powstaje coś z niczego. Ludzie to lubią, bo widzą, że też mogą coś takiego zrobić”.

Warto też pomyśleć o muzyce. Każda z sesji „dekady” Niny jest zestawiona z odpowiednią dla epoki ścieżką dźwiękową, starannie dobraną w celu zapewnienia maksymalnego efektu. „Poza tym, że jest ona istotna, musi być również dobrze znana widzom. Musi być również na tyle popularna, aby inne osoby też chciały wykorzystywać dźwięk – im więcej osób używa danego dźwięku, tym lepiej w kontekście algorytmu TikToka, bo przekłada się to na promocję treści”.

Zobacz, jak Nina pokazuje tę sesję na TikToku. Wybierz epokę i spróbuj zrobić to samodzielnie, korzystając z jej wskazówek. Podziel się swoimi dziełami na TikToku, oznaczając je znacznikiem @canonemea.


Adobe i Lightroom to znaki towarowe lub zastrzeżone znaki towarowe firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.


Autorka: Astrid Pitman

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • PROJEKTY DOMOWE

    Zorganizuj własne domowe studio

    Dowiedz się, jak kreatywnie korzystać z lampy błyskowej i wykonywać niesamowite portrety mimo ograniczonego budżetu.

  • PORTRETY

    Pełne emocji portrety queerowe

    Niebinarny fotograf Louis Painter o fotografowaniu społeczności queer.

  • FOTOGRAFIA KREATYWNA

    Eksperymentuj z siedmioma różnymi stylami

    Postaw na nowe kierunki fotograficzne i twórz wyjątkowe zdjęcia, stosując inny styl każdego dnia.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Baśniowe portrety

    Dziesięć fachowych porad dotyczących tworzenia niezapomnianych, mistycznych obrazów od Rosie Hardy.