PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA / PLENER

Wskazówki dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby robić niesamowite zdjęcia w każdych warunkach – w upale, mrozie, deszczu i słońcu.
Fotograf w zimowej odzieży z plecakiem stoi na ośnieżonym zboczu, trzymając aparat firmy Canon. © Richard Walch

Zazwyczaj fotografowanie w skrajnych temperaturach jest trudniejsze. Śnieg, mróz i lód tworzą spektakularną zimową scenerię, ale większość aparatów jest przeznaczona do pracy wyłącznie w temperaturze powyżej 0°C. Skrajny upał z kolei może spowodować przegrzanie się aparatu, a piaszczyste miejsca zwiększają ryzyko uszkodzenia niezabezpieczonego sprzętu.

Wiele aparatów firmy Canon jest odpornych na warunki pogodowe i może działać w skrajnie trudnych warunkach, ale należy również wziąć pod uwagę czynnik ludzki. Fotografowanie w skrajnych warunkach może być równie uciążliwe dla Ciebie, jak dla Twojego sprzętu.

Oczywiście trzeba zachować ostrożność podczas fotografowania w ekstremalnych temperaturach, sprawdzając prognozy pogody przed wyruszeniem w drogę oraz zabierając odpowiednią odzież i sprzęt do fotografowania w plenerze. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach fotograficznych, które pomogą usprawnić proces fotografowania. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące fotografowania w bardzo niskiej i bardzo wysokiej temperaturze.

Fotografowanie w niskiej temperaturze

1. Dbaj o ciepłotę rąk

Fotograf w kurtce zimowej, czapce i rękawiczkach trzyma aparat Canon EOS R5.

Podczas fotografowania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych trzeba zadbać o ciepłotę rąk. Rozważ zainwestowanie w parę cienkich rękawiczek termicznych, które zakłada się pod głównymi rękawicami, aby zatrzymać więcej ciepła.

Drżenie rąk może wywołać drgania aparatu i doprowadzić do uzyskania nieostrych zdjęć. Pamiętaj, aby zabrać grube rękawiczki wodoodporne i ogrzewacze dłoni, dzięki którym ogrzejesz dłonie zmarznięte po dłuższym czasie przebywania w niskiej temperaturze.

Choć rękawice są potrzebne podczas fotografowania w niskich temperaturach, mogą utrudniać naciskanie przycisków aparatu. Obiektyw Canon z programowalnym pierścieniem sterowania, taki jak RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lub RF 85mm F2 MACRO IS STM, często ułatwia pracę w rękawicach. Aparaty firmy Canon z dżojstikiem, takie jak Canon EOS R10, mogą również ułatwiać sprawę, jeśli rękawice utrudniają przesuwanie punktu AF na ekranie dotykowym.

Jeśli jesteś zapalonym fotografem zimowym, fotograf sportowy i ambasador firmy Canon Richard Walch radzi zainwestować w rękawiczki wspinaczkowe, które umożliwiają odsłonięcie palców przed zrobieniem zdjęcia, ale chronią dłonie między zdjęciami.

2. Chroń swój sprzęt

Ręka w rękawiczce trzymająca aparat firmy Canon z zamocowaną osłoną obiektywu, która chroni go przed warunkami zimowymi.

W warunkach zimowych osłona obiektywu zapobiega zamarzaniu kropel wody na obiektywie. „Osłona obiektywu staje się niezwykle ważna, gdy pada śnieg” – wyjaśnia Richard. „Unikniesz wielu kłopotów, jeśli użyjesz odpowiedniej osłony obiektywu”. © Richard Walch

Fotografka filmuje siebie na wietrznym molo aparatem Canon z zamocowanym mikrofonem z osłoną.

Podczas nagrywania filmów szum wiatru może zepsuć dźwięk. Aby zachować czystość dźwięku, można włączyć tryb redukcji szumu wiatru w aparacie Canon lub użyć mikrofonu zewnętrznego z zamocowaną osłoną.

Aparaty systemu Canon EOS R, takie jak EOS R6, EOS R6 Mark II i EOS R7, są odporne na warunki pogodowe i nie sprawiają problemów przy fotografowaniu w deszczu, ale ulewy lepiej unikać. Jeśli krople znajdą się na soczewce obiektywu, wytrzyj je czystą ściereczką z mikrofibry lub chusteczką do soczewek. Możesz również kupić filtry ochronne do obiektywów, które są bardzo przydatne w ekstremalnych warunkach. Lepiej jest unikać wymiany obiektywów podczas deszczu lub zawiei i zamieci, ponieważ grozi to uszkodzeniem sprzętu.

Jeśli używasz aparatu na zewnątrz i przez dłuższą chwilę nie obrócisz ręcznie pierścienia regulacji ostrości ani nie skorzystasz z autofokusu, pierścienie regulacji ostrości i zoomu mogą „zamarznąć”. Aby tego uniknąć, trzymaj aparat owinięty, w torbie o wysokiej jakości, gdy z niego nie korzystasz. Jeśli fotografujesz podczas opadów śniegu, zakryj aparat. Możesz też obracać pierścienie ostrości i zoomu – za pomocą napędu AF lub ręcznie.

W niskiej temperaturze akumulatory rozładowują się szybciej, dlatego przechowuj aparat i akumulatory w torbie, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi, albo w wewnętrznej kieszeni, w której ciepłota ciała będzie utrzymywać je w cieple. Pamiętaj również, aby zapakować dwa razy więcej akumulatorów niż zwykle.

Przeniesienie aparatu z zimna do ciepłego otoczenia spowoduje kondensację, co może prowadzić do uszkodzenia sprzętu. „Gdy chcesz coś zjeść, jedz na zewnątrz albo zostaw plecak na zewnątrz” – radzi Richard. „Jeśli wejdziesz wprost z zimnego do ciepłego miejsca i spróbujesz sprawdzić swoje zdjęcia, może być to koniec zabawy. Aparat zaparuje, obiektyw zaparuje, a do tego prawdopodobnie uszkodzisz aparat. Musisz trzymać aparat w stosunkowo stałej temperaturze”. Zostaw torbę w nieco chłodniejszym miejscu, np. na ganku, aby podnosić temperaturę stopniowo.

Jeśli musisz przejść bezpośrednio z jednego środowiska do innego, możesz spróbować owinąć sprzęt plastikową torbą na kilka minut, aby zmiana temperatury nie była tak znaczna.

3. Używaj statywu i fotografuj zdalnie

Fotograf w zimowej odzieży kuca za aparatem Canon EOS R6 zamocowanym na statywie ustawionym na skałach nad rzeką.

Ustawienie aparatu na statywie i zdalne fotografowanie za pomocą aplikacji Canon Camera Connect zmniejsza ryzyko drgań aparatu w przypadku drżenia z zimna. Możesz sprawdzić kadrowanie i ustawić ekspozycję, korzystając z trybu Live View w aplikacji, a następnie fotografować i przesyłać zdjęcia bezpośrednio do smartfona.

Uzyskanie stabilnego zdjęcia nie będzie łatwe, jeśli dłonie będą drżeć z zimna. Lekki i przenośny statyw pomoże ustabilizować aparat. Pamiętaj, żeby nie dotykać statywu gołymi dłońmi w ujemnej temperaturze – może to spowodować odmrożenie skóry. Przed rozpoczęciem fotografowania udepcz śnieg, aby uzyskać równą, zwartą powierzchnię.

Możesz także użyć aplikacji Canon Camera Connect zainstalowanej na smartfonie, aby zdalnie i bezprzewodowo operować migawką, w ogóle nie dotykając aparatu. Za pomocą aplikacji możesz ustawiać ostrość, a także dodawać znaczniki geograficzne do zdjęć, dzięki którym będziesz wiedzieć, gdzie udało Ci się zrobić jakieś wyjątkowe zdjęcie.

Fotografowanie w upalnych lub piaszczystych warunkach

1. Chroń się przed słońcem

Kobieta siedzi w cieniu schronienia, kierując aparat firmy Canon zamontowany na statywie przez okno.

Znajdź schronienie, kiedy tylko możesz. Zbyt długie przebywanie na słońcu może nie tylko prowadzić do odwodnienia, ale także spowodować przegrzanie sprzętu. W zależności od celu podróży pamiętaj, aby zabrać odpowiednią ilość wody.

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i zawsze staraj się znaleźć cień. Jeśli musisz być na słońcu, zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim współczynniku ochrony przed promieniowaniem UV i załóż kapelusz przeciwsłoneczny chroniący twarz. Jeśli to możliwe, trzymaj sprzęt, a zwłaszcza akumulator, w cieniu. Jeśli wybierasz się w jakieś miejsce o ekstremalnych warunkach, poinformuj kogoś, gdzie się udajesz, kiedy tam będziesz i kiedy zamierzasz wrócić, aby ta osoba mogła w razie potrzeby zawiadomić odpowiednie służby.

2. Wybierz odpowiedni sprzęt

Fotograf w kapeluszu przeciwsłonecznym trzyma aparat firmy Canon z zamocowanym białym obiektywem RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Czarny obiektyw pochłania więcej światła i szybciej się nagrzewa niż obiektyw z białą powłoką, np. Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM (na ilustracji).

Kobieta kuca na piaszczystej plaży, aby umieścić aparat Canon w torbie.

Inwestycja w torbę dobrej jakości pomoże Ci bezpiecznie przenosić sprzęt i ochroni go, gdy go nie będzie używany.

Przebywanie w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zapobiega też przegrzewaniu się sprzętu, zwłaszcza podczas filmowania. Bardzo rozgrzany aparat nie będzie działać, więc możesz przegapić ciekawe zdjęcia, czekając, aż ostygnie.

Jeśli fotografujesz w piaszczystych miejscach, takich jak plaża czy pustynia, musisz chronić sprzęt przed piaskiem. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w aparat odporny na warunki pogodowe, taki jak Canon EOS R7, który jest odporny na wilgoć i kurz. Aparat EOS R7 ma również zabezpieczoną migawkę, co zapobiega przedostawaniu się kurzu do matrycy. Obiektywy są również wrażliwe na trudne warunki. Aparat odporny na warunki pogodowe można połączyć z podobnie zabezpieczonym obiektywem, takim jak Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, który ma gumowe uszczelki chroniące wewnętrzną optykę przed uszkodzeniem przez piasek.

Nawet jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka, sprzęt może być narażony na wysoką wilgotność, co może prowadzić do wniknięcia wilgoci do środka i uszkodzenia sprzętu. Sprzęt odporny na warunki pogodowe i na wilgoć pozwoli uniknąć również tego, ale można też podjąć inne kroki. Użyj wodoszczelnej torby i włóż do środka saszetki z żelem krzemionkowym, które pochłaniają wilgoć. Pamiętaj, aby przechowywać torbę w suchym miejscu — np. w pomieszczeniu z osuszaczem powietrza, jeśli to możliwe.

Jeśli masz do czynienia z ekstremalnym upałem, możesz włożyć do torby worek z lodem, aby utrzymać chłód. Pamiętaj jednak, aby go dobrze owinąć, co zapobiegnie uszkodzeniu sprzętu przez wilgoć, gdy lód się rozpuści.

Kolor sprzętu również odgrywa ważną rolę. Niektóre obiektywy firmy Canon, takie jak RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, mają białą powłokę, która chroni wnętrze przed przegrzaniem w wysokiej temperaturze. Aparat Canon EOS R50 jest również dostępny w kolorze białym, co powinno pomóc dłużej utrzymać jego niższą temperaturę niż w przypadku czarnego aparatu trzymanego na słońcu. Ponadto obiektywy RF serii L, takie jak Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM, mają powłokę termoizolacyjną, która zapobiega przegrzaniu się tubusu obiektywu w intensywnym słońcu.

3. Oświetlenie i prześwietlenie

Postać stojąca przy wejściu do jaskini i trzymająca aparat, z zarysem sylwetki widocznym na tle jasnego, słonecznego nieba.

Aparaty bezlusterkowe firmy Canon mogą rejestrować pliki obrazów RAW. Jeśli fotografujesz w trudnych warunkach oświetleniowych, takich jak jasne światło słoneczne, plik RAW pozwala zarejestrować więcej danych i szerszy zakres dynamiki, co ułatwi korygowanie ekspozycji podczas przetwarzania.

Jasne światło słoneczne może łatwo prowadzić do prześwietlenia zdjęć. Podczas fotografowania uważaj, aby nie prześwietlić jasno oświetlonych scen. W takim przypadku dane zostaną utracone i nie można będzie ich odzyskać, co oznacza, że nie będzie można skorygować prześwietlenia w postprodukcji.

Użyj histogramu aparatu lub funkcji wzoru zebry, aby monitorować szczytowe poziomy jasności na ekranie lub za pomocą wizjera elektronicznego, w razie potrzeby niedoświetlając zdjęcia. O ile nie prześwietlisz jasnych scen, możesz odzyskać zbyt jasne zdjęcie, przyciemniając jasne i białe obszary w oprogramowaniu do edycji, takim jak Digital Photo Professional firmy Canon.

Aby uzyskać więcej wskazówek i informacji o technikach fotografowania w trudnych warunkach, zapoznaj się z naszym artykułem na temat fotografowania ekstremalnych krajobrazów*.



Autor: Peter Wolinski



* Zasób dostępny tylko w wybranych językach.

Produkty powiązane

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R7

    Odkryj dziką przyrodę z aparatem o niesamowitej szybkości i jakości obrazu w przenośnym korpusie APS-C zaprojektowanym z myślą o przyszłości.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R6 Mark II

    Zdjęcia, filmy, dynamiczne wydarzenia lub portrety – połączenie wydajności i jakości obrazu w aparacie EOS R6 Mark II pozwala kreatywnie pracować
  • Obiektywy RF

    RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

    Zaawansowany superteleobiektyw zmiennoogniskowy o zakresie ogniskowej 200–800 mm, idealny do fotografii sportowej, przyrodniczej i sportowej.
  • Obiektywy RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Idealny obiektyw do codziennego użytku dla entuzjastów fotografii, którzy korzystają z pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Łatwy w użyciu, lekki, kompaktowy model RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pozwala przejść na wyższy poziom fotograficznego wtajemniczenia.
  • Obiektywy RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie.
  • Obiektywy RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu.
  • Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA PRZYGODOWA

    Fotografowanie plenerowych przygód

    Fotograf Anna Blackwell wędruje po bezdrożach Dartmoor z aparatem Canon EOS R6.

  • FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU

    Zachwycająca fotografia krajobrazowa

    Jak zrobić idealne „selfie w plenerze” – poradnik Ásy Steinars, fotograficzki krajobrazowej i influencerki.

  • PLENER

    Wskazówki i porady dotyczące zimowych zdjęć

    Profesjonalny fotograf sportowy, Richard Walch, dzieli się wskazówkami, dzięki którym zrobisz jeszcze lepsze zdjęcia zimowe.

  • FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

    Najlepsze aparaty i obiektywy do fotografii podróżniczej

    Niezależnie od tego, czy zwiedzasz miasto lub tereny wiejskie, czy lecisz na drugi koniec świata, chcesz mieć jak najlżejszy bagaż. Oto idealny zestaw firmy Canon do upamiętniania wrażeń bez nadwerężania budżetu.