A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera.

Na zewnątrz

Lepsze zdjęcia z zimowych wakacji – wskazówki i triki przygotowane przez profesjonalnego fotografa sportowego

Cichy, cudowny, śnieżny krajobraz i dreszcz emocji towarzyszący narciarzom pędzącym po stokach... Nie ograniczaj się do doświadczania euforii związanej z urokami zimy – uwiecznij ją dzięki tym najważniejszym wskazówkom dotyczącym fotografii, przygotowanym przez profesjonalnego fotografa sportów zimowych, a także ambasadora firmy Canon, Richarda Walcha.

Osoby, które próbowały uchwycić skąpany w słońcu śnieżny krajobraz, wiedzą, że nie wystarczy skadrować ujęcia i nacisnąć spustu migawki, aby zrobić atrakcyjne zimowe zdjęcie. – Niezależnie od miejsca pobytu trzeba poczekać na wspaniały dzień, ze świeżym śniegiem i niebieskim niebem, i ruszyć w góry z aparatem – mówi Richard.

Przedstawiamy jego wskazówki i triki, które umożliwią robienie lepszych zdjęć na stokach podczas tego sezonu narciarskiego. Obejmują one różne zagadnienia – od wyboru odpowiedniego aparatu na zimowe wyjazdy po optymalne ustawienia autofokusa w kontekście dynamicznych zimowych wydarzeń.

1. Wybierz odpowiedni aparat

– Na stoku trzeba mieć zaawansowany, kompaktowy aparat – mówi Richard. – Przyda się także wizjer, ponieważ w górach często jest zbyt jasno, aby skomponować obraz za pomocą ekranu aparatu. Jeśli fotografujemy dynamiczne wydarzenia sportowe, musimy mieć aparat pozwalający rejestrować ponad pięć klatek na sekundę.

Aparaty Canon EOS M50 i Canon EOS M5 spełniają to kryterium. Oba są wyposażone w matrycę APS-C umożliwiającą rejestrowanie szczegółowych obrazów oraz technologię Dual Pixel CMOS AF gwarantującą szybką i precyzyjną regulację ostrości.

– Ponadto można w łatwy sposób sparować je ze smartfonem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Umożliwia to przesyłanie zdjęć do telefonu, nawet jeśli w górach nie mamy dostępu do Internetu. Po powrocie w strefę zasięgu lub uzyskaniu dostępu do sieci Wi-Fi można pokazać swoje zdjęcia całemu światu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

2. Wybierz idealny moment

– Wschody i zachody słońca zapewniają wspaniałe warunki oświetleniowe do fotografowania na górskich stokach. Jednak pogoda w górach jest trudna do przewidzenia i szybko się zmienia. Sugeruję jak najwcześniejsze wyjście w góry. Pozwoli to wykorzystać chwile cechujące się idealnym światłem.

– Aparat Canon EOS M50 doskonale nadaje się do fotografowania w słabym oświetleniu, na przykład podczas wschodu i zachodu słońca. Procesor DIGIC 8 jest bardzo zaawansowany, dlatego zapewnia wspaniałe rezultaty, nawet jeśli trzeba ustawić nieco większą czułość ISO, aby zrekompensować brak światła. Założenie obiektywu Canon EF-M 32mm f/1.4 STM pozwoli uzyskać imponujące ujęcia krajobrazów.

3. Korzystaj z odpowiednich ustawień

– By śnieg nie wydawał się szary na fotografiach z dużą ilością bieli, zaczynam od wyboru odpowiedniej kombinacji ustawień – mówi Richard. – W przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów trzeba także „zamrozić” narciarza lub snowboardzistę w kadrze, by zapobiec rozmyciu ruchu. W obu przypadkach Richard zaleca wybór trybu M (ręcznego) oraz ustawienie czasu naświetlania 1/2000 s, przysłony f/8 i czułości ISO 200.

– Należy włączyć tryb AI Servo AF, który umożliwia stałą pracę AF. Cała sztuka polega na kierowaniu autofokusem – trzeba zacząć fotografować natychmiast po zobaczeniu obiektu w kadrze. Autofokus „wyciąga wnioski” z każdego kadru – identyfikuje kierunek, w jakim porusza się obiekt, oraz jego prędkość, a następnie przewiduje, gdzie znajdzie się on za chwilę. Zazwyczaj aparat potrzebuje 2-3 fotografii, by zorientować się w sytuacji. Wszystkie aparaty firmy Canon mają naprawdę dobry autofokus.

Podczas pracy w trybie AI Servo AF rób krótkie serie zdjęć, aby zapobiec zapełnieniu bufora i spowolnieniu pracy aparatu.

A skier in orange snowsuit and woolly hat sends up a cloud of snow as he travels down a slope by some trees.
Użyto EOS 5D Mark IV
  • f/5.6
  • 1/2000
  • 500

4. Ustaw się ponad fotografowanym obiektem i obserwuj sytuację

– Gdy fotografujemy górę na wprost, wydaje się ona płaska. Warto fotografować z boku lub z poziomu poniżej obiektu.

Odradzam pozowane zdjęcia – lepiej fotografować jako postronny obserwator, gdy narciarz lub snowboardzista patrzy przed siebie, w kierunku jazdy. Jeśli chodzi o portrety, to albo stajemy z kimś „twarzą w twarz” i robimy mu zdjęcia podczas rozmowy, z bliska, albo ustawiamy się na zboczu i z daleka dokumentujemy przebieg wydarzeń. Nie wybieramy pośrednich rozwiązań.

5. Uważaj na zmiany temperatury i zabieraj ze sobą dodatkowe baterie

– Przejście z zimnego stoku do ciepłego wnętrza sprawi, że obiektyw zaparuje, dlatego tak ważne jest, aby trzymać sprzęt na zewnątrz do końca dnia. Trzeba mieć solidny plecak, który zabezpieczy sprzęt w razie upadku, oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne UVP, które ochronią oczy przed słońcem i oślepiającym śniegiem.

– Ponadto w niskiej temperaturze bateria aparatu może rozładowywać się bardzo szybko, więc warto nosić ze sobą dwie zapasowe baterie, które umożliwią całodzienną pracę. Zimno utrudnia obsługę sprzętu, warto więc pamiętać o zabraniu ciepłych rękawic, które nie utrudnią obsługi aparatu.

6. Nie bój się fotografować pod słońce

– Słońce przebijające się przez chmury jest prawdziwym błogosławieństwem w przypadku fotografii górskiej. Jednak odbłyski od śniegu mogą powodować prześwietlenie obrazów, jeśli nie dostosujemy ustawień aparatu.

– Najlepszym sposobem zapobiegania prześwietleniu zdjęć w tych warunkach jest ręczne ustawienie czasu naświetlania 1/2000 s, przysłony f/8 i czułości ISO 200. W przypadku wykonywania zdjęć w trybie automatycznym warto zastosować korektę ekspozycji (ustawienie w zakresie od +1 do +3). W przeciwnym razie obrazy będą zbyt ciemne. Nie bój się jednak fotografować pod słońce – w ten sposób można zrobić wyjątkowe zimowe fotografie sportowe.

– Słońce podświetli śnieg wzlatujący spod narciarza lub snowboardzisty podczas jazdy. Zdjęcia będą jeszcze lepsze, jeśli słońce znajdzie za fotografowaną osobą. Współczesne obiektywy są naprawdę bardzo zaawansowane.

– Jeśli mamy pod ręką śnieg, warto wyrzucić garść puchu w powietrze i sfotografować go pod słońce. Da to niezwykły efekt.

7. Sposób na idealne selfie

– Planowanie perfekcyjnego górskiego selfie rozpoczyna się, zanim wyruszymy w drogę. Kurtki o jaskrawych kolorach i spodnie narciarskie zdecydowanie wyróżniają się na białym tle i pomagają uzyskać niezwykle efektowne selfie.

– Jeśli chodzi o kompozycję ujęcia, atrakcyjne góry tworzą imponujące tło. W celu zapewnienia prawidłowej ekspozycji warto ustawić się w taki sposób, by słońce świeciło w twarz obiektu bezpośrednio lub z boku. Gdy chcemy fotografować pod słońce, musimy użyć lampy błyskowej, która doświetli twarz.

A split image shows a skier descending down a steep slope on one side, and another skier performing a somersault on the other.

8. Następnym razem podejmij się naprawdę trudnego zdania

Gdy zaczniemy odnosić sukcesy podczas pracy w tych trudnych warunkach, fotografia zimowa może przynieść mnóstwo satysfakcji. Richard stwierdził, że po opanowaniu wskazówek dotyczących zimowych zdjęć w tym roku entuzjaści fotografii powinni wykonać następny krok: poszukać kolejnych spektakularnych lokalizacji, w których spędzą niezwykłe zimowe wakacje i zrobią jeszcze bardziej imponujące zdjęcia.

– W Europie mamy mnóstwo fantastycznych lokalizacji do fotografowania na górskich stokach. Słynne kurorty w Szwajcarii i Francji są zachwycające, ale istnieje wiele mniej znanych miejsc, które warto odwiedzić – mówi. – Wspaniałą przygodę można przeżyć na górze Elbrus w Rosji lub Akureyri na Islandii.

Powiązane artykuły
An action-packed photoshoot with a pro

FOTOGRAFIA SPORTOWA

Fotografowanie dynamicznych wydarzeń: wskazówki profesjonalisty

Dowiedz się więcej o dynamicznej fotografii sportowej z sesji mentoringowej z mistrzem kolarstwa górskiego.

Two cross-country skiers makes their way up a mountain in low sunlight.

AKCJA

„Zawsze bądź gotów pójść o krok dalej, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcie”

Fotograf sportów ekstremalnych, Richard Walch, opowiada o źródłach inspiracji, dzięki którym robi imponujące zdjęcia narciarzy i snowboardzistów.

A person taking a photograph with a Canon camera and lens on a beach at sunset.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

Najlepszy zestaw w podróży

Sprzęt do fotografii podróżniczej dla początkujących, twórców i entuzjastów.

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik

Powiązane produkty