PLENER
Wskazówki i triki dotyczące zimowych zdjęć
Profesjonalny fotograf sportowy, Richard Walch, dzieli się wskazówkami – dotyczącymi m.in. wyboru aparatu i optymalnych ustawień – dzięki którym można tworzyć lepsze zdjęcia zimowe.
PLENER
Śnieg, mróz i lód to elementy, które sprawiają, że zimowa sceneria jest taka spektakularna. Niemniej jednak większość aparatów została skonstruowana tak, by działać w temperaturze powyżej 0°C. Musisz zatem uważać, jeśli chcesz robić zdjęcia na zewnątrz w ujemnej temperaturze.
Fotografowanie w śnieżnym, mroźnym klimacie często sprawia trudności i może powodować uszkodzenie sprzętu. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które będą niezwykle przydatne w chłodniejszych miesiącach.
Uzyskanie stabilnego zdjęcia nie będzie łatwe, jeśli Twoje dłonie będą drżeć z zimna. Lekki i przenośny statyw pomoże ustabilizować aparat. Pamiętaj, żeby nie dotykać statywu gołymi dłońmi w ujemnej temperaturze – może to spowodować odmrożenie skóry.
Jeśli pasjonujesz się fotografią zimową, ambasador Canon i fotograf zajmujący się sportami zimowymi, Richard Walch, zaleca używanie specjalnych rękawic do wspinaczki. Umożliwiają one wystawianie koniuszków palców podczas fotografowania i zapewniają ochronę dłoni pomiędzy ujęciami.
Zimno sprawia, że baterie wyczerpują się szybciej niż zwykle. Przechowuj aparat i baterie w taki sposób, aby dłużej pozostawały ciepłe. Pamiętaj też, aby spakować dwukrotnie więcej baterii niż zwykle – dzięki temu będziesz mógł uchwycić te wszystkie przepiękne ujęcia.
Jeśli używasz aparatu na zewnątrz i przez dłuższa chwilę nie obrócisz ręcznie pierścienia do regulacji ostrości ani nie skorzystasz z automatycznej regulacji ostrości, pierścienie ostrości i przybliżenia obiektywu mogą „zamarznąć”. Aby zapobiec takiej sytuacji, trzymaj aparat owinięty, w torbie o wysokiej jakości, gdy z niego nie korzystasz. Jeśli fotografujesz podczas opadów śniegu, zakryj aparat. Możesz też często obracać pierścienie ostrości i zoomu – za pomocą napędu AF lub ręcznie.
Przeniesienie aparatu z zimna do ciepłego otoczenia spowoduje kondensację, co może prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Richard Walch dzieli się poradą w tej kwestii: „Kiedy wybierasz się na lunch, coś musi zostać na zewnątrz – albo Ty, albo Twój plecak. Jeśli wejdziesz wprost z zimnego do ciepłego miejsca i spróbujesz sprawdzić swoje zdjęcia, może być to koniec zabawy. Aparat zaparuje, obiektyw zaparuje, a do tego prawdopodobnie uszkodzisz aparat. Musisz przechowywać aparat w stałej temperaturze”.
„Opady śniegu lub zadymka śnieżna? Osłona obiektywu może uchronić obiektyw przed osadzaniem się śniegu” – wyjaśnia Richard Walch. „Osłona obiektywu staje się niezwykle ważnym elementem, jeśli chcemy mieć pewność, że unoszący się w powietrzu śnieg nie dotknie obiektywu. Dobra osłona obiektywu wybawi nas z wielu problemów”. Warto mieć ją stale założoną i nosić przy sobie co najmniej kilka ściereczek do obiektywów, którymi można osuszać szkło przed włożeniem aparatu do torby.
Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.
Wróć do wszystkich wskazówek i technikNa zewnątrz
Profesjonalny fotograf sportowy, Richard Walch, dzieli się wskazówkami – dotyczącymi m.in. wyboru aparatu i optymalnych ustawień – dzięki którym można tworzyć lepsze zdjęcia zimowe.
FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU
Jak zrobić idealne „selfie w plenerze” – poradnik Ásy Steinars, fotograficzki krajobrazowej i influencerki.
FOTOGRAFOWANIE ZIMĄ
Wykorzystaj potencjał tej pięknej pory roku dzięki fotografowi Władimirowi Miedwiediewowi.