Inside a blue-green ice cave.

PLENER

5 wskazówek przydatnych podczas fotografowania w niskiej temperaturze

Śnieg, mróz i lód to elementy, które sprawiają, że zimowa sceneria jest taka spektakularna. Niemniej jednak większość aparatów została skonstruowana tak, by działać w temperaturze powyżej 0°C. Musisz zatem uważać, jeśli chcesz robić zdjęcia na zewnątrz w ujemnej temperaturze.

Fotografowanie w śnieżnym, mroźnym klimacie często sprawia trudności i może powodować uszkodzenie sprzętu. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które będą niezwykle przydatne w chłodniejszych miesiącach.

1. Użycie statywu

Uzyskanie stabilnego zdjęcia nie będzie łatwe, jeśli Twoje dłonie będą drżeć z zimna. Lekki i przenośny statyw pomoże ustabilizować aparat. Pamiętaj, żeby nie dotykać statywu gołymi dłońmi w ujemnej temperaturze – może to spowodować odmrożenie skóry.

Jeśli pasjonujesz się fotografią zimową, ambasador Canon i fotograf zajmujący się sportami zimowymi, Richard Walch, zaleca używanie specjalnych rękawic do wspinaczki. Umożliwiają one wystawianie koniuszków palców podczas fotografowania i zapewniają ochronę dłoni pomiędzy ujęciami.

2. Dodatkowe baterie

Zimno sprawia, że baterie wyczerpują się szybciej niż zwykle. Przechowuj aparat i baterie w taki sposób, aby dłużej pozostawały ciepłe. Pamiętaj też, aby spakować dwukrotnie więcej baterii niż zwykle – dzięki temu będziesz mógł uchwycić te wszystkie przepiękne ujęcia.

Powiązane artykuły
A snowboarder in red trousers walks through the snow, carrying his board, with his back to the photographer.

PLENER

Wskazówki i triki dotyczące zimowych zdjęć

Profesjonalny fotograf sportowy, Richard Walch, dzieli się wskazówkami – dotyczącymi m.in. wyboru aparatu i optymalnych ustawień – dzięki którym można tworzyć lepsze zdjęcia zimowe.

Alan Rowan holds a Canon SX740 HS camera, with a lake and hills in the background.

PLENER

Jak Munro Moonwalker fotografuje górskie krajobrazy

Przekonaj się, w jaki sposób Alan Rowan używa aparatu Canon SX740 do tworzenia perfekcyjnych ujęć natury – od kolorowych zdjęć makro po zamglone górskie szczyty.

Two cross-country skiers travel along the narrow spine of a mountain, using their poles.

FOTOGRAFIA AKCJI

„Zawsze bądź gotów pójść o krok dalej, żeby zrobić atrakcyjne zdjęcie”

Fotograf sportów ekstremalnych, Richard Walch, opowiada o źródłach inspiracji, dzięki którym robi imponujące zdjęcia narciarzy i snowboardzistów.

Scattered lumps of ice in a still, reflective lake.

3. Ręczne obracanie pierścieni

Jeśli używasz aparatu na zewnątrz i przez dłuższa chwilę nie obrócisz ręcznie pierścienia do regulacji ostrości ani nie skorzystasz z automatycznej regulacji ostrości, pierścienie ostrości i przybliżenia obiektywu mogą „zamarznąć”. Aby zapobiec takiej sytuacji, trzymaj aparat owinięty, w torbie o wysokiej jakości, gdy z niego nie korzystasz. Jeśli fotografujesz podczas opadów śniegu, zakryj aparat. Możesz też często obracać pierścienie ostrości i zoomu – za pomocą napędu AF lub ręcznie.

4. Uwaga na kondensację

Przeniesienie aparatu z zimna do ciepłego otoczenia spowoduje kondensację, co może prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Richard Walch dzieli się poradą w tej kwestii: „Kiedy wybierasz się na lunch, coś musi zostać na zewnątrz – albo Ty, albo Twój plecak. Jeśli wejdziesz wprost z zimnego do ciepłego miejsca i spróbujesz sprawdzić swoje zdjęcia, może być to koniec zabawy. Aparat zaparuje, obiektyw zaparuje, a do tego prawdopodobnie uszkodzisz aparat. Musisz przechowywać aparat w stałej temperaturze”.

Seal cub sitting against a snowy background.

5. Używanie osłony obiektywu

„Opady śniegu lub zadymka śnieżna? Osłona obiektywu może uchronić obiektyw przed osadzaniem się śniegu” – wyjaśnia Richard Walch. „Osłona obiektywu staje się niezwykle ważnym elementem, jeśli chcemy mieć pewność, że unoszący się w powietrzu śnieg nie dotknie obiektywu. Dobra osłona obiektywu wybawi nas z wielu problemów”. Warto mieć ją stale założoną i nosić przy sobie co najmniej kilka ściereczek do obiektywów, którymi można osuszać szkło przed włożeniem aparatu do torby.

Powiązane artykułyW sekcji „Inspiracje” znajdziesz wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodników oraz wywiadów – wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły

Powiązane produkty