TWÓRCZE DRUKOWANIE

Drukuj własne wzory haftów

Stwórz wyjątkowy element dekoracyjny do powieszenia na ścianie lub dodaj blasku białej koszulce, korzystając z przewodnika krok po kroku, z którego dowiesz się, jak drukować wzory haftów.
Biała koszulka z nadrukowanym wzorem rośliny do wyhaftowania obok zestawu naprasowanek firmy Canon.

W ostatnich latach haftowane wzory są coraz bardziej popularne, ponieważ szukamy hobby, które uspokoi umysł i odciągnie uwagę od ekranów telewizyjnych i komputerowych. Ale czy wiesz, że do tworzenia własnych wzorów haftów możesz używać drukarki?

Dzięki drukarce PIXMA można w prosty sposób zaprojektować własny motyw i przenieść go na tkaninę. Skorzystaj z tego przewodnika krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak ozdobić zwykłą koszulkę lub stworzyć wyjątkową dekorację ścienną.

Potrzebne będą:

 • Drukarka Canon, na przykład z serii PIXMA TS5350
 • Papier do naprasowania na jasne1 lub ciemne2 tkaniny albo papier Matte Photo Paper
 • Wybrany przez Ciebie wzór haftu
 • Wybrana tkanina (materiał powinien być wykonany w co najmniej 50% z bawełny i musi nadawać się do prania w pralce w temperaturze 30°C)
 • Nożyczki
 • Deska do prasowania i żelazko
 • Igła i nić
 • Tamborek do haftowania

1. Wybór wzoru do wyhaftowania

Koszulka z nadrukowanym i wyhaftowanym wzorem oraz dekoracja ścienna obok drukarki firmy Canon.

Możesz wybrać dowolny projekt wzoru do haftowania, a nawet stworzyć swój własny wzór.

Kobieta umieszczająca na tamborku koszulkę z roślinnym wzorem.

Twój projekt nie musi być idealny; możesz haftować na dowolnych fragmentach, które chcesz ukryć.

Być może masz już pomysł na wzór, który chcesz wyhaftować. Z myślą o tym projekcie nasza twórczyni Rosie z firmy Embroidery Barn wybrała dwa wzory. Pierwszym był motyw roślinny, który uatrakcyjnił zwykłą białą koszulkę. Drugi, przedstawiający dwie dłonie ułożone w kształt serca, Rosie postanowiła wyhaftować na białym materiale, aby stworzyć inspirującą dekorację ścienną.

Rosie sama stworzyła wzory, ale jeśli nie masz pomysłów, możesz znaleźć wiele inspiracji na stronie Creative Park lub w aplikacji Creative Park3. W obu zasobach znajdziesz projekty i wzory wielu artystów i ilustratorów – zobacz kaktusową imprezę albo spokojne papużki.

2. Drukowanie wzoru na haft

Drukarka PIXMA Canon drukująca dwa wzory na arkuszu papieru A4.

Na jednym arkuszu A4 papieru do naprasowania na jasne tkaniny nasza twórczyni wydrukowała swoje wzory, zarówno do wyszycia na koszulce, jak i do wyhaftowania na materiale naciągniętym na tamborku.

Po wybraniu wzoru do wyhaftowania należy go wydrukować. Bezpłatna aplikacja Canon PRINT zgodna z większością drukarek Canon obsługujących łączność Wi-Fi, w tym z drukarkami z serii Canon PIXMA TS5350, pozwala sterować drukarką bezpośrednio ze smartfona, a nawet łączyć się z chmurą.

Jeśli tkanina jest cienka, możesz wydrukować wzór haftu na zwykłym papierze, takim jak Matte Photo Paper, i narysować motyw bezpośrednio na tkaninie. Wystarczy przykleić taśmą wzór do okna, przykryć tkaniną i obrysować linie ołówkiem lub długopisem.

Rosie użyła papieru do naprasowania na jasne tkaniny, dzięki czemu cała procedura jest nieco prostsza. Papier jest dostępny w formacie A4, co pozwala tworzyć duże wzory lub umieścić kilka mniejszych motywów na jednym arkuszu (przy użyciu aplikacji Canon Easy-PhotoPrint Editor, która pomaga tworzyć układy). Dzięki temu można zmniejszyć ilość odpadów.

3. Przygotowywanie drukowanego wzoru na haft do naniesienia na materiał

Kobieta wycinająca nożyczkami motyw roślinny.

Puste obszary naniesionego wzoru będą widoczne na końcowym nadruku, dlatego należy starannie wyciąć wzór wzdłuż krawędzi, aby powstała równo wyznaczona ramka.

Kobieta umieszczająca wzór rośliny na koszulce.

Gdy uznasz, że wycięty wzór jest gotowy, zdecyduj, w którym miejscu chcesz umieścić go na materiale.

Przed naniesieniem wzoru na tkaninę należy wyciąć go ostrymi nożyczkami. Możesz przyciąć jak najbliżej krawędzi lub zostawić wokół motywu starannie wyznaczoną ramkę. Umieść wzór na materiale – jeśli chcesz nanieść go na koszulkę, warto najpierw ją przymierzyć, aby mieć pewność, że wszystko znajduje się w odpowiednim miejscu. Gdy wybierzesz już miejsce na nadruk, obróć papier wzorem do materiału.

4. Naprasowywanie wzoru do wyhaftowania na materiał

Kobieta przesuwająca żelazko po koszulce z nadrukiem skierowanym w dół.

Umieść naprasowankę wzorem do materiału i wprasuj wzór na koszulkę za pomocą rozgrzanego żelazka.

Kobieta odrywająca zabezpieczającą warstwę papieru ze wzoru naniesionego na biały fragment materiału.

Ostrożnie odklej papier zabezpieczający, aby odsłonić wzór.

Połóż materiał i wzór na desce do prasowania. Ustaw żelazko na temperaturę około 170°C (w większości żelazek ta temperatura odpowiada ustawieniu „bawełna”) i powoli przesuwaj żelazko po materiale, równomiernie naciskając. Wykonuj okrężne ruchy, aby obraz oddzielił się od papieru i został naniesiony na materiał. Gdy wzór przywrze do materiału, należy przycisnąć go jedną ręką, aby pozostał miejscu, a drugą ręką powoli zdjąć papier zabezpieczający.

5. Wyszywanie nadrukowanego wzoru do haftu

Kobieta obszywająca wzór dłoni umieszczony na fragmencie materiału.

Zastosowanie tamborka lub ramki do makaty zapobiega przesuwaniu się materiału z wyszywanym wzorem.

Umieszczony w ramce fragment materiału z nadrukowanym haftowanym motywem dłoni ułożonych w kształt serca.

Użycie prostej fastrygi do utworzenia obrysu wokół wzoru sprawi, że będzie on bardziej widoczny.

Prawdziwa przyjemność zaczyna się po naniesieniu wzoru na odpowiednie miejsce. Teraz możesz uwolnić swoją kreatywność. Możesz haftować na całym wzorze lub postawić na minimalizm. Rosie użyła podstawowych szwów hafciarskich, aby dodać kolory na doniczkach i podkreślić liście na wzorze umieszczonym na koszulce. Aby wyróżnić motyw dłoni, użyła ciemnej nitki do obszycia konturów.

Po skończeniu wyszywania czas pochwalić się efektami swojej pracy. Koszulka może być atrakcyjnym, spersonalizowanym prezentem, a drewniany tamborek stanowi już gotowe obramowanie, w którym możesz od razu powiesić swoje wyjątkowe dzieło na ścianie jako dowód Twojego artystycznego kunsztu.

Więcej inspiracji do tworzenia prac z papieru znajdziesz na naszej stronie w serwisie Pinterest. Nie zapomnij podzielić się swoimi pracami w serwisach społecznościowych za pomocą hashtagu #MadeWithPIXMA.

Autorka: Andrea Ball

 1. Zgodność naprasowanek na jasne tkaniny LF-101: PRO-100/PRO-100S, seria TS (z wyjątkiem serii TS31xx/TS20x), seria TR (z wyjątkiem serii TR45xx), seria MG77xx/MG75xx/MG68xx/MG67xx/MG57xx/MG56xx/MG36xx, seria iX68xx.
 2. Zgodność naprasowanek na ciemne tkaniny DF-101: PRO-100/PRO-100S, seria TS (z wyjątkiem serii TS31xx/TS20x), seria TR (z wyjątkiem serii TR45xx), seria G (z wyjątkiem serii GM40xx/GM20xx), seria MG77xx/MG75xx/MG67xx, seria iP87xx/iX68xx
 3. Informacje o obsługiwanych drukarkach atramentowych Canon znajdziesz na tej stronie: https://ij.start.canon/cpapp-model.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

 • TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Odmień swoją garderobę

  Koszulki z napisem, spersonalizowane torby, wyjątkowe prezenty – przewodnik po drukowaniu na tkaninach.

 • Drukarka Canon drukuje arkusz papieru z trzema projektami serc. Dookoła są kolorowe ołówki, paczka papieru do naprasowanek i biała koszulka z naprasowanym sercem.

  KREATYWNOŚĆ I SPOKÓJ UMYSŁU

  Noś serce na rękawie

  Dołącz do rozmowy na temat zdrowia psychicznego, korzystając z tych stylowych i inspirujących wzorów.

 • Element zawieszany na ścianie wykonany z detali w kształcie tropikalnych liści wyciętych z papieru w kolorze różowym i zielonym oraz z wydruków z motywem tropikalnym.

  TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Proste dekoracje biofilne

  Połącz naturę z wzornictwem, aby stworzyć kojące przestrzenie w domu.

 • Drukarka Canon PIXMA G6050 i magnetyczny papier fotograficzny Canon na stole, obok produktów z papieru, w tym karuzeli z dinozaurami, głowy jednorożca i naklejek z kotami.

  TWÓRCZE DRUKOWANIE

  Twórz eleganckie domowe dekoracje

  Wykorzystaj papierowe szablony, aby udekorować swój dom – wszystko dzięki aplikacji Creative Park i drukarce PIXMA G6040.