FOTOGRAFIA SPORTOWA

Wyceluj, naciśnij i gotowe: uwieczniaj chwile triumfu aparatem kompaktowym

Molly Darlington, profesjonalna fotograficzka sportowa, dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi fotografowania amatorskich wydarzeń sportowych w trybie automatycznym.
Osoba trzymająca aparat Canon PowerShot SX740 HS patrzy na zdjęcie widoczne na odchylanym ekranie.

Uwiecznianie spontanicznych zagrań piłkarskich w wydaniu dzieci wymaga dobrego refleksu i jeszcze lepszego obiektywu zmiennoogniskowego. Wie o tym doskonale były ambasador firmy Canon i profesjonalna fotograficzka sportowa Molly Darlington. Molly zaczęła fotografować wydarzenia sportowe w 2015 roku, będąc jeszcze na studiach. Następnie – zaraz po ukończeniu uniwersytetu – zajęła się fotografowaniem rozgrywek Premier League i Championship.

Dzięki sportowemu doświadczeniu wiedziała, które momenty piłkarskiej rywalizacji warto fotografować. Mając kieszonkowy aparat Canon PowerShot SX740 HS wyposażony w obiektyw z 40-krotnym zoomem optycznym oraz przypominający monokl aparat Canon PowerShot ZOOM, wykorzystała swoje profesjonalne umiejętności do uwiecznienia amatorskiej rywalizacji sportowej. Te dwa łatwe w użyciu aparaty idealnie nadają się do uwieczniania plenerowych wypadów rodzinnych lub kontaktów z przyrodą. Dzięki nim możesz być bliżej centrum wydarzeń.

Molly wyjaśnia, co zazwyczaj próbuje ukazać na swoich zdjęciach: „Chcę stworzyć opowieść o meczu, opowiedzieć o tym, co się wydarzyło w jego trakcie, oraz pokazać wzloty i upadki, tak aby oglądający zapamiętali najważniejsze momenty.

„Zawsze staram się uchwycić niezapomniane chwile sportowej rywalizacji. Zazwyczaj podczas meczu piłki nożnej fotografuję gole, radość i ważne wydarzenia, takie jak pokazanie czerwonej kartki. Szukam także emocji – ekscytacji, frustracji lub przygnębienia – u graczy i widzów.

Molly wyjaśnia nam, w jaki sposób można to zrobić za pomocą prostego aparatu kompaktowego.

1. Zarejestruj sekwencję obrazów

Chłopcy grają w piłkę nożną. Czterech z nich ma zielone stroje. Jeden z nich uniósł nogę w powietrze, aby kopnąć piłkę. Jeden z nich ma niebieski strój.

„Towarzyski mecz w lokalnym centrum piłkarskim między dwiema drużynami w kategorii do 12 lat był doskonałą okazją do przetestowania tego zestawu. Rodzice mogli uwiecznić akcji podczas meczu”. Zrobione aparatem Canon PowerShot SX740 HS, 461 mm, 1/1300 s, f/5,6 i ISO 800.

Aparaty Canon PowerShot SX740 HS i Canon PowerShot ZOOM umieszczone na murawie boiska, między namalowanymi białymi liniami.

Aparaty Canon PowerShot SX740 HS i Canon PowerShot ZOOM potwierdzają, że małe jest dobre – te lekkie, kieszonkowe i niedrogie urządzenia uzupełniają zestaw sprzętowy zaawansowanego fotografa sportowego i spełniają potrzeby rodziców, którzy chcą utrwalać wspomnienia.

Aparatem takim jak Canon PowerShot SX740 HS, który szybko reaguje na naciśnięcie spustu migawki i ma funkcję ciągłego fotografowania (10 klatek na sekundę), można zarejestrować serię zdjęć, aby nie przegapić żadnej ważnej, emanującej adrenaliną chwili. Aparat Canon PowerShot ZOOM także pozwala fotografować z szybkością 10 kl./s.

„W przypadku tego zdjęcia seria 10 kl./s bardzo się przydała, ponieważ pozwoliła mi uchwycić sekwencję obrazów przedstawiających wślizg jednego z graczy. Później mogłam wybrać najlepsze ujęcie” – wyjaśnia Molly. „Sekwencja przedstawiająca wślizg może być trudnym tematem do sfotografowania, ponieważ piłka nie zawsze znajduje się w kadrze. Seria 10 klatek na sekundę bardzo pomaga”.

2. Wypełnij kadr

Chłopiec na boisku piłkarskim. Biegnie z okrzykiem radości.

Molly stara się wypełnić kadr tak, aby ukazać wyrazy twarzy fotografowanych osób. „Mam nadzieję, że oglądający poczują emocje, patrząc na to zdjęcie” – mówi. Zrobione aparatem Canon PowerShot SX740 HS, 220,5 mm, 1/1600 s, f/5,6 i ISO 400.

Molly Darlington siedzi na krzesełku obok boiska piłkarskiego i ogląda mecz.

Kompaktowy aparat PowerShot ZOOM idealnie nadawał się do fotografowania meczu piłki nożnej, przybliżania obiektów i oglądania sportowej rywalizacji.

„Emocje wzbogacają zdjęcia sportowe. W przypadku tego zdjęcia użyłam zoomu, aby uchwycić radość gracza” – mówi Molly, która wykorzystała 40-krotny zoom optyczny aparatu Canon PowerShot SX740 HS, aby wypełnić kadr zapadającymi w pamięć wyrazami twarzy.

„W fotografii sportowej zawsze przydaje się możliwość wypełnienia kadru, a 40-krotny zoom pozwala robić to wtedy, gdy wydarzenia rozgrywają się w oddali” – mówi. Dla Molly chwile radości to jedna z najlepszych aspektów jej pracy. „Dla mnie nie ma lepszego uczucia niż moment, kiedy wszystko składa się w całość: uda się sfotografować strzeloną bramką, przed sobą mamy cieszących się piłkarzy, a za sobą wiwatujących kibiców”.

3. Eksperymentuj z ogniskową

Molly Darlington trzyma aparat Canon PowerShot ZOOM podczas meczu piłki nożnej.

Aparat Canon PowerShot ZOOM ma trzystopniowy zoom. Można przełączać się między ogniskową 100 mm, 400 mm i 800 mm – wystarczy nacisnąć przycisk. Dzięki temu nie przegapisz żadnego ujęcia, niezależnie od tego, jak daleko jest fotografowany obiekt.

Chłopcy grają w piłkę nożną. Jeden z nich drybluje, a gracz drużyny przeciwnej go goni.

Możliwość szybkiej zmiany ogniskowej jest szczególnie ważna w fotografii sportowej – dynamika akcji jest bardzo duża i nie wiadomo, kiedy wydarzy się coś istotnego. Najmniejsza ogniskowa obsługiwana przez zmiennoogniskowy obiektyw z 40-krotnym zoomem dostępny w aparacie Canon PowerShot SX740 HS to 24 mm, a największa – 960 mm (zasięg teleobiektywu). Zrobione aparatem Canon PowerShot SX740 HS, 109,3 mm, 1/1600 s, f/5 i ISO 200.

Kieszonkowy aparat Canon PowerShot ZOOM ma 12-megapikselową matrycę i jeden obiektyw, który obsługuje trzystopniowy zoom umożliwiający przybliżanie odległych szczegółów. Zdaniem Molly ta funkcja bardzo przydaje się, gdy chcemy oglądać wydarzenia z bliska, a jej obsługa jest intuicyjna.

„Przełączanie ogniskowej jest bardzo łatwe. Wystarczy użyć przycisku na górze aparatu Canon PowerShot ZOOM: przełączanie odbywa się cyklicznie między wartościami 100 mm, 400 mm i 800 mm” – mówi. „Podczas tego meczu piłkarskiego doskonale sprawdziła się ogniskowa 400 mm. W przypadku większych imprez sportowych na profesjonalnych boiskach można użyć ogniskowej 800 mm”.

Ogniskowe 100 mm, 400 mm i 800 mm są wskazywane w wizjerze. Im wyższa jest liczba, tym większe jest przybliżenie fotografowanego obiektu.

Eksperymentowanie z inteligentnymi funkcjami aparatu ma kluczowe znaczenie dla uzyskania ujęć, na którym nam zależy. „Fotografowanie nowym aparatem może sprawiać trudność do czasu oswojenia się z jego obsługą” – wyjaśnia Molly. Jak brzmi jej najlepsza rada? „Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć z aparatem. Czasami trzeba kilka razy popracować z aparatem, sprawdzić, jak działa i przetestować różne ustawienia”.

Zanim skorzystasz z aparatu na zawodach sportowych swojego dziecka, warto zapoznać się ze sprzętem, a aparaty kompaktowe świetnie nadają się na początek przygody z fotografią.

4. Skup się na uzyskaniu ostrego obrazu

Chłopiec w wykroku, tuż przed kopnięciem piłki podczas meczu piłkarskiego.

Molly zaleca nie tylko dbanie o wyostrzenie zdjęcia, ale także dobieranie pozbawionego rozpraszających elementów tła, ponieważ dzięki temu zdjęcia będą na tyle dobre, że będzie je można z dumą prezentować. „Jeśli w tle nie ma zbędnych elementów, oglądający mogą skupić się na obiekcie” – mówi. Zrobione aparatem Canon PowerShot SX740 HS, 228,7 mm, 1/1600 s, f/5,6 i ISO 400.

„Zrobienie ostrego obrazu podczas dynamicznej gry może sprawiać trudność, więc wszystko, co może to ułatwić, jest bezcenne. Stabilizacja obrazu w aparatach Canon PowerShot ZOOM i Canon PowerShot SX740 HS pomogła w pracy, ponieważ piłka nożna to dynamiczny sport. To ważna funkcja” – mówi Molly.

Dzięki stabilizacji obrazu Molly mogła fotografować z ręki i śledzi wydarzenia. Podczas imprez sportowych używa też rozkładanego minikrzesełka, które zapewnia jej dodatkowe oparcie – to ulubiony gadżet fotografów pracujących obok boiska. „Są bardzo wytrzymałe, więc wielu fotografów sportowych z nich korzysta. Bardzo się przydają. Zwykle można dostosować ich wysokość i wygodnie usiąść za bandami reklamowymi, nie zasłaniając widoku innym osobom podczas meczu” – mówi.

Aparaty Canon PowerShot ZOOM i Canon PowerShot SX740 HS obsługują funkcje AF z wykrywaniem twarzy i AF ze śledzeniem, które idealnie nadają się do utrzymywania wyostrzenia ruchomego obiektu – niezależnie od tego, czy jest to piłka czy gracz.

5. Przeglądaj zdjęcia w miarę fotografowania

Osoba patrząca na zdjęcie na odchylanym ekranie aparatu Canon PowerShot SX740 HS.

Aparat Canon PowerShot SX740 HS ma odchylany o 180° ekran, który ułatwia przeglądanie zdjęć w plenerze.

Dwóch chłopców podczas meczu piłkarskiego. Jeden próbuje pokonać bramkarza, który może przejąć piłkę.

Podsumowując, Molly mówi: „PowerShot SX740 HS był świetnym aparatem na dziecięcą imprezę sportową. Obsługuje duży zakres zoomu, a ekran pozwala bez problemu obserwować fotografowane obiekty”. Zrobione aparatem Canon PowerShot SX740 HS, 524,3 mm, 1/2000 s, f/6,3 i ISO 800.

Dzięki odchylanemu ekranowi LCD sprawdzanie zdjęć podczas zawodów sportowych jest teraz jeszcze prostsze. Obracany w zakresie 180° ekran aparatu Canon PowerShot SX740 HS pomógł Molly zrobić zdjęcia, na których jej zależało.

„Odchylany ekran LCD umożliwia oglądanie zdjęć podczas ich rejestrowania, dzięki czemu wiemy, jak wyszły zdjęcia” – mówi. „W przypadku tego zdjęcia, na którym widać piłkarza zdobywającego gola i interweniującego bramkarza, pomógł 40-krotny zoom, ponieważ obaj gracze byli na drugi końcu boiska.

Aparat można połączyć z aplikacją Canon Camera Connect, aby szybko udostępniać zdjęcia innym rodzicom po zakończeniu meczu. Aplikacji Camera Connect można także używać do wyświetlania zdjęć z aparatu Canon PowerShot ZOOM, a nawet do zdalnego fotografowania aparatami Canon PowerShot ZOOM lub PowerShot SX740 HS, jeśli perspektywa, z której chcesz zrobić zdjęcie, utrudnia pracę.

Niezależnie od tego, czy jesteś aspirującym fotografem sportowym, czy po prostu kochasz dynamiczne wydarzenia, uchwycenie sportowych chwil nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Molly zachęca wszystkich do wzięcia aparatu przy okazji następnej wizyty na boisku i uwiecznienia sportowych wspomnień.

Oprócz wspaniałego sprzętu Molly ma też pielęgnowane przez całą karierę umiejętności: cierpliwość i instynkt, dzięki czemu udaje jej się uwieczniać wyjątkowe chwile. „Trzeba mieć cierpliwość i dużą praktykę. W przypadku wielu imprez sportowych potrzebne jest też szczęście” – mówi. „Na przykład podczas meczu piłki nożnej możemy usiąść w jednym rogu boiska i nie zrobić udanych zdjęć, jeśli wszystko będzie się rozgrywać w pozostałych trzech częściach placu gry. W takich sytuacjach trzeba znać fotografowaną dyscyplinę sportu, aby śledzić przebieg wydarzeń i przewidywać, co może się wydarzyć za chwilę”.

„Uwielbiam sport i fotografowanie, więc połączenie tych dwóch elementów było dla mnie naturalnym posunięciem” – mówi. „Nie miałam pojęcia, jak bardzo mi się to spodoba, dopóki nie poszłam na pierwszy mecz. Dzięki sporej praktyce i szczęściu udało mi się odnieść sukces. Wszystko poszło tak, jak chciałam”.

Autorka: Lorna Dockerill

Produkty powiązane

Powiązane artykuły