Ostrość a odległość hiperfokalna

Aleja otoczona z obu stron drzewami. Ujęcie jest wyostrzone od pierwszego planu po tło.

Odległość hiperfokalna to odległość, przy której uzyskuje się maksymalną głębię ostrości w przypadku danej ogniskowej i przysłony obiektywu. Ustawianie ostrości na odległości hiperfokalnej jest użyteczną techniką dla wszystkich fotografów, ale przede wszystkim dla fotografów krajobrazu, którzy chcą uzyskać ostrość obrazu od pierwszego planu po horyzont.

Szacowanie

Fotograficzka trzyma aparat.

Ponieważ głębia ostrości sięga mniej więcej dwa razy dalej niż punkt ostrości, który znajduje się na początku, wielu fotografów szacuje odległość hiperfokalną, ustawiając ostrość na punkcie znajdującym w jednej trzeciej długości wyostrzanego ujęcia. Takie podejście może być przydatne, ale czasami trudno określić, gdzie powinien znajdować się punkt ostrości. Lepiej zastosować instrukcje umożliwiające dokładne ustawienie ostrości na odległości hiperfokalnej.

Wybór obiektywu

Ten sam fotograf reguluje ogniskową obiektywu.

Pierwszym krokiem jest ustawienie aparatu na statywie i wybór obiektywu, który zapewnia kąt widzenia potrzebny do skadrowania ujęcia. Jeśli jest to obiektyw zmiennoogniskowy, znajdź ogniskową, której chcesz użyć, ponieważ jest ona potrzebna do obliczenia odległości hiperfokalnej.

Ustawienie przysłony

Pokrętło wyboru trybów aparatu ustawione w pozycji Av.

Włącz w aparacie tryb preselekcji przysłony (Av) lub tryb ręczny (M), aby mieć kontrolę nad przysłoną. Ponieważ użycie odległości hiperfokalnej ma zapewnić maksymalny zakres ostrości, trzeba użyć małego otworu przysłony w celu zwiększenia głębi ostrości. Aby uzyskać najwyraźniejsze zdjęcia, należy unikać najmniejszego otworu przysłony. Jeśli ma ona wartość f/22, spróbuj użyć wartości f/16. Może się też okazać, że szczegóły są wyraźniejsze po ustawieniu wartości f/11. Powodem tego jest fakt, że zmiękczające efekty dyfrakcji są bardziej zauważalne w przypadku najmniejszych otworów przysłony. Aparat może udostępniać funkcję korekcji dyfrakcji, która pomaga przywrócić ostrość. Funkcję tę można włączyć na ekranie korekcji aberracji obiektywu.

Obliczenie odległości hiperfokalnej

Po określeniu ogniskowej i przysłony, których zamierzasz użyć, możesz obliczyć odległość hiperfokalną, używając podanego wzoru.

Odległość hiperfokalna = (ogniskowa × ogniskowa) / krążek rozproszenia × liczba F

Ogniskowa będzie zależeć od obiektywu lub ustawienia zoomu.

Wartość krążka rozproszenia wynosi 0,019 mm w przypadku aparatów EOS z matrycą APS-C i 0,030 mm w przypadku pełnoklatkowych aparatów EOS.

Liczba f oznacza rozmiar przysłony ustawiony w aparacie.

Przykład: jeśli używamy aparatu pełnoklatkowego, a w obiektywie 28 mm ustawiono przysłonę f/16, odległość hiperfokalna wynosi około 1,6 m.

28 mm × 28 mm = 784 mm

0,030 mm × 16 = 0,48 mm

784 mm / 0,48 = 1,633 mm (1,63 m)

Istnieje wiele aplikacji na urządzenia inteligentne umożliwiających dokonywanie tych obliczeń. Dobra aplikacja pozwoli wybrać aparat lub rozmiar matrycy w celu uzyskania dokładnego pomiaru. Wystarczy podać informacje o aparacie, przysłonie i ogniskowej, a następnie odczytać obliczoną odległość hiperfokalną.

Znajdowanie punktu ostrości

Palec wskazujący oznaczenie z zakreślonym kółkiem na korpusie aparatu.

Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne ustawienie ostrości. Większość obiektywów ma skalę odległości, która jest najprostszym sposobem ustawiania odległości hiperfokalnej. Jeśli Twój obiektyw nie ma skali odległości, najlepszym sposobem na ustawienie ostrości w odpowiednim punkcie jest często pomiar odległości od matrycy aparatu. Znajdź oznaczenie na obudowie aparatu. Możesz użyć taśmy mierniczej, ale jeśli znasz długość swojego kroku lub swojej stopy, wystarczy, że przejdziesz do odległości hiperfokalnej i znajdziesz tam element, którego użyjesz jako wskaźnika podczas ustawiania ostrości.

trybu Live View

Ten sam fotograf patrzy na ekran aparatu.

Ostrość obiektywu możesz ustawić, patrząc przez wizjer, ale wielu fotografów uważa, że w przypadku ręcznego ustawiania ostrości pomocne jest korzystanie z funkcji Live View, ponieważ powiększony widok ułatwia ustawianie ostrości we właściwym punkcie.

Po ustawieniu ostrości i ekspozycji z uwzględnieniem bieżącej przysłony możemy zacząć fotografować ze świadomością, że uzyskamy maksymalną głębię ostrości.

Produkty powiązane

Powiązane artykuły