Swirling multicoloured patterns of soap in water.

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia abstrakcyjna: fotografowanie baniek mydlanych w domu

Tworzenie żywych, abstrakcyjnych obrazów przedstawiających błonki mydlane to sposób na kreatywne wykorzystanie makroobiektywu i odejście od tradycyjnej fotografii. Pokażemy Ci, jak łatwo możesz tworzyć niezwykłe zdjęcia w zaciszu własnego domu lub ogrodu. Aby móc zastosować taką technikę, trzeba użyć makroobiektywu, a najlepiej jeszcze statywu i funkcji zdalnego wyzwalania migawki. Jeżeli masz aparat z łącznością Wi-Fi, np. Canon EOS 90D, możesz kadrować zdjęcia i wyzwalać migawkę za pomocą aplikacji Canon Camera Connect zainstalowanej na smartfonie. Aby mieć maksymalną kontrolę nad oświetleniem, warto korzystać z zewnętrznej lampy błyskowej, np. z serii Canon Speedlite.

Przygotowania

A camera set up to photograph a desk with books on the top.
Czarna koszulka stanowi zastępcze tło w przypadku tej konfiguracji z lampą błyskową. Z kolei stos książek służy do przytrzymania skręconego metalowego wieszaka do ubrań po zanurzeniu jego obręczy w roztworze. Książki warto przykryć folią opakowaniową, ponieważ ta technika może spowodować lekki bałagan.

Przygotuj czarną kartę lub tkaninę, która posłuży za tło. Idealnie sprawdzi się tu makroobiektyw o ogniskowej 100 mm, ale można użyć dowolnego obiektywu tego typu, w tym modelu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lub Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM. Jeśli używasz aparatu z systemu Canon EOS R, doskonale spisze się tu obiektyw Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, a w przypadku aparatu z serii Canon EOS M – obiektyw Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM. Każdy z nich świetnie poradzi sobie z tym zadaniem i pozwoli uchwycić najdrobniejsze szczegóły.

Aby błonki mydlane były trwałe, należy wymieszać płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie z gliceryną (znajdziesz ją w aptece, w dziale z produktami do pieczenia w supermarkecie, a także w Internecie). Zacznij od mieszaniny zwierającej około 80% detergentu i około 20% gliceryny, a następnie dodaj niewielką ilość wody. Potrzebna będzie również mała pętelka z drutu do zanurzania w mieszaninie. Sprawdzi się tu odpowiednio wygięty kawałek metalowego wieszaka do ubrań. Unieś pętelkę na płasko. Błonka mydlana przylegnie do drutu.

Oświetlenie

Eksperymentuj z oświetleniem, aż znajdziesz najlepszą pozycję – prawdopodobnie trzeba będzie wykonać kilka zdjęć testowych, aby ją określić.

W przypadku tej techniki można użyć światła dziennego lub lampy błyskowej, ale żywe kolory są widoczne tylko wtedy, gdy błonka mydlana jest oświetlona od przodu pod niewielkim kątem. Przemieszczaj się po pomieszczeniu, aby znaleźć miejsce, w którym światło z okna lub lampy padnie na roztwór.

Jeśli lampa błyskowa aparatu jest używana do bezprzewodowego wyzwalania zgodnej lampy błyskowej Canon Speedlite, odpowiednią funkcję można włączyć w menu głównym. Lampa błyskowa Canon Speedlite musi działać w trybie odbiornika. Używanie zewnętrznej lampy błyskowej Canon Speedlite, takiej jak Canon Speedlite 470EX-AI, zapewnia większą kontrolę nad kierunkiem padania światła. Spróbuj odbić światło od białej ściany, niskiego sufitu, a nawet od białej karty lub styropianu trzymanego nad aparatem i skierowanego w dół, w stronę błonki mydlanej, aby rozproszyć światło (jak pokazano na ilustracji).

Fotografowanie

Użyj krótkiego czasu naświetlania, aby zamrozić ruch wirującej błonki mydlanej – wszystko zależy od prędkości rozchodzenia się fal poszczególnych kolorów. Zrób zdjęcia testowe i ustaw krótszy czas naświetlania lub wyższą czułość ISO, jeśli wzory są rozmazane.

Aby uzyskać spójne wyniki, włącz w aparacie tryb ręczny. Szybka seria odbitego światła z lampy błyskowej Canon Speedlite może pomóc w uzyskaniu bardzo wyraźnych zdjęć, ale należy pamiętać o tym, że czas synchronizacji błysku musi być taki sam jak czas naświetlania (informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi aparatu). W aparacie Canon EOS 800D czas synchronizacji błysku wynosi 1/200 s. Aby zwiększyć głębię ostrości, należy ustawić małą przysłonę, np. f/11 lub f/16. Na początek warto wybrać niską czułość ISO (100–400).

Jeśli zamiast lampy błyskowej wykorzystujemy światło zastane, może być konieczne zwiększenie czułości ISO i skorzystanie z samowyzwalacza lub pilota zdalnego sterowania w celu zarejestrowania nieporuszonego obrazu.

Eksperyment

Powiązane artykuły
A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia abstrakcyjna: fotografowanie załamania światła w wodzie

Postaw na kreatywne fotografowanie kwiatów i dowiedz się, jak robić zdjęcia makro z kroplami wody, w których odbijają się kwiaty.

A black and white close-up shot of a mother kissing a sleeping baby she is holding to her shoulder.

MAKROFOTOGRAFIA

Zatrać się w szczegółach dzięki makrofotografii

Cztery pomysłowe wskazówki na początek przygody z makrofotografią z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów do tworzenia niezwykłych zdjęć.

Macro photography tips and techniques

MAKROFOTOGRAFIA

Wskazówki dotyczące makrofotografii

Bezproblemowa makrofotografia – odkryj najlepszy zestaw, wskazówki i techniki.

A person tapping the screen of an EOS camera.
Ekran dotykowy aparatu EOS umożliwia wygodne ustawianie ostrości na wzorach.

Za mała ilość światła w otoczeniu może uniemożliwić aparatowi automatyczne ustawienie ostrości. W takie sytuacji należy ręcznie ustawić ostrość po powiększeniu obrazu w trybie Live View lub w wizjerze elektronicznym bezlusterkowego aparatu EOS. Aby zapobiegać drganiom aparatu, należy wyzwalać migawkę zdalnie lub za pomocą aplikacji Canon Camera Connect (jeśli aparat obsługuje łączność Wi-Fi). Spróbuj delikatnie dmuchać na powierzchnię błonki mydlanej, aby nadać wzorom wirujące kształty. Nie martw się, jeśli nie możesz podejść na tyle blisko, aby wypełnić kadr ciągle zmieniającymi się wzorami – wystarczy skadrować i przyciąć zrobione zdjęcie w programie Digital Photo Professional lub podobnym oprogramowaniu do edycji zdjęć.

Delikatne dmuchanie w stronę błonki mydlanej spowodowało utworzenie wirów na tym zdjęciu, które zrobiono aparatem Canon EOS 800D z obiektywem Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. Światło zostało wygenerowane przez lampę błyskową Canon Speedlite 470EX-Al i odbite od białej karty.

Aby uzyskać więcej wskazówek, sztuczek i pomysłów dotyczących fotografowania, pobierz aplikację Canon Photo Companion dla systemu iOS lub Android.

Autorzy: Marcus Hawkins i Tamzin Wilks

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę,aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik