Canon lens selector compatibility hero

Zgodność z obiektywami

Dostępne są trzy rodzaje obiektywów do aparatów z wymienną optyką firmy Canon: EF, EF-S i EF-M. Przy doborze obiektywu należy zwrócić uwagę, czy jest on obsługiwany przez aparat.

Czy jest zgodny?

Najprostszym sposobem na ustalenie, które obiektywy będą współpracować z aparatem, jest odczytanie oznaczenia na mocowaniu obiektywu z przodu aparatu.

Canon 5DS compatibility

Odłącz obiektyw od aparatu poprzez naciśnięcie przycisku zwalniania i obrócenie obiektywu w lewo.

Jeśli na mocowaniu obiektywu jest czerwona kropka, aparat może obsłużyć obiektywy EF.

Jeśli na mocowaniu obiektywu jest czerwona kropka i biały kwadrat, aparat może obsłużyć także obiektywy EF-S.

Canon 80D compatibility

Jeśli jest tam biała kropka, obiektyw obsługuje tylko obiektywy EF-M.

Canon M3 compatibility

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dostępnych obiektywów?

EF

Pierwotny system aparatów EOS został wprowadzony na rynek w 1987 r. Jego głównym elementem było mocowanie obiektywów EF, które jako pierwsze zapewniało całkowicie elektroniczne połączenie między obiektywem a korpusem. Samo połączenie między tymi dwoma elementami jest wprawdzie fizyczne, ale wymiana wszystkich informacji odbywa się drogą elektroniczną, co umożliwia bardzo precyzyjne, bieżące przesyłanie danych. Firma Canon jako pierwsza zaprojektowała silnik, który napędza mechanizm regulacji ostrości wewnątrz obiektywu, dzięki czemu silnik nie musi znajdować się w korpusie. Mimo ciągłego rozwoju systemów regulacji ostrości, technologii Image Stabilizer (Stabilizator obrazu), specjalistycznych elementów obiektywu i uszczelnień pierwotne mocowanie EF pozostaje bez zmian. Wszystkie obiektywy EF są zgodne z każdym aparatem EOS, w tym z nową serią aparatów EOS M (należy użyć adaptera mocowania EF do EOS M).

EF 24-70 lens compatibility

EF-S

Obiektywy EF-S są lekkie, uniwersalne i łatwo przenośne, a zaprojektowano je z myślą o lustrzankach cyfrowych EOS z mniejszą matrycą. W przypadku serii EF-S inżynierowie z firmy Canon wykorzystali rozmiar matrycy APS-C, aby wyprodukować mniejsze i lżejsze obiektywy, które zapewniają fotografom znacznie szerszy kąt widzenia. Właściciele aparatów z mocowaniem EF-S mogą korzystać z pełnej oferty lekkich obiektywów od 16 mm do 400 mm (odpowiednik formatu 35 mm).

EF-S 18-135 lens compatibility

EF-M

Obiektywy z mocowaniem EF-M zostały wprowadzone z pierwszą serią aparatów EOS M w 2012 r. Są jeszcze mniejsze niż obiektywy serii EF i EF-S i przeznaczone wyłącznie do stosowania w aparatach EOS M. Oferta obejmuje szerokie spektrum obiektywów, od ultraszerokokątnych, przez teleobiektywy aż po makroobiektywy. Są na tyle poręczne, że zawsze można mieć je przy sobie – to doskonały wybór dla osób o bardziej twórczym podejściu do codziennego fotografowania.

EF-M 15-45 lens compatibility
Canon browse by lens type

Przeglądanie wg rodzaju obiektywu

WYSZUKIWANIE