Zgodność z obiektywami

Kobieta zakładająca obiektyw RF na aparat z systemu R.

Mocowania obiektywów Canon.

Najprostszym sposobem na ustalenie, które obiektywy będą współpracować z aparatem, jest zapoznanie się ze wskaźnikiem mocowania obiektywu z przodu aparatu EOS. Odłącz obiektyw od aparatu poprzez naciśnięcie przycisku zwalniania i obrócenie obiektywu w lewo. Aparaty firmy Canon mają cztery typy mocowania.

 • Zdjęcie aparatu EOS R, zbliżenie na czerwoną kreskę w środkowej górnej części mocowania.

  RF i RF-S

  Jeśli na mocowaniu obiektywu jest czerwona kreska, aparat jest bezlusterkowym modelem należącym do systemu R i jest zgodny z obiektywami RF i RF-S. Dzięki adapterom EF-EOS R można używać także obiektywów EF, EF-S, TS-E i MP-E.

 • Zdjęcie aparatu EOS 6D Mark II, zbliżenie na czerwoną kropkę w środkowej górnej części mocowania.

  EF

  Jeśli na mocowaniu obiektywu jest tylko czerwona kropka, aparat jest pełnoklatkową lustrzanką i jest zgodny z obiektywami EF oraz specjalistycznymi obiektywami TS-E i MP-E.

 • Zdjęcie aparatu EOS 200D, zbliżenie na czerwoną kropkę w środkowej górnej części mocowania oraz biały kwadrat w prawej górnej części mocowania.

  EF-S

  Jeśli na mocowaniu obiektywu widzisz czerwoną kropkę i biały kwadrat, aparat jest lustrzanką z matrycą APS-C i jest zgodny z obiektywami EF-S, EF, TS-E i MP-E.

 • Zdjęcie aparatu EOS M50, zbliżenie na białą kropkę w lewej górnej części mocowania.

  EF-M

  Jeśli na mocowaniu obiektywu widzisz białą kropkę, aparat jest bezlusterkowym modelem z serii EOS M z matrycą APS-C i jest zgodny z obiektywami EF-M. Adapter EF-EOS M umożliwia także korzystanie z obiektywów EF, EF-S, TS-E i MP-E.

 • Tabela zgodności obiektywów firmy Canon

  Dostępnych jest pięć rodzajów obiektywów do aparatów z wymienną optyką firmy Canon: RF, RF-S, EF, EF-S i EF-M. Przy doborze obiektywu należy zwrócić uwagę, czy jest on obsługiwany przez aparat.

  Obiektyw/aparat

  EOS, APS-C, system R

  Aparat pełnoklatkowy z systemu EOS R

  Lustrzanka EOS z matrycą APS-C

  Pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa EOS

  Seria EOS M

  RF


  Pełna zgodność1


  Pełna zgodność


  Niezgodne


  Niezgodne


  Niezgodne

  RF-S


  Pełna zgodność1


  Zgodność1 2


  Niezgodne


  Niezgodne


  Niezgodne

  EF, TS-E, MP-E


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS R1


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS R


  Pełna zgodność1


  Pełna zgodność


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS M1

  EF-S


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS R1


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS R12


  Pełna zgodność1


  Niezgodne


  Zgodność w przypadku użycia adaptera EF-EOS M1

  EF-M


  Niezgodne


  Niezgodne


  Niezgodne


  Niezgodne


  Pełna zgodność1

  1. Takie połączenie obiektywu i aparatu skutkuje zmniejszeniem kadru o współczynnik równy 1,6.
  2. Używanie obiektywów przeznaczonych do aparatów z matrycą APS-C w pełnoklatkowych aparatach EOS R może mieć dodatkowe ograniczenia. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi aparatu.

  Adaptery obiektywów Canon

  Adaptery obiektywów Canon zapewniają pełną zgodność z obiektywami Canon EF, EF-S, TS-E i MP-E, dzięki czemu użytkownicy aparatów Canon EOS R i EOS M mogą w pełni zintegrować je z dostępnymi obiektywami*.

 • Adapter mocowania obiektywu EF-EOS R – pokazany z boku.

  Adapter mocowania EF-EOS R

  Standardowy adapter mocowania EF-EOS R umożliwia korzystanie z obiektywów EF, EF-S, TS-E i MP-E w aparacie EOS R.

 • Adapter mocowania obiektywu z pierścieniem sterowania EF-EOS R – pokazany z boku.

  Adapter mocowania EF-EOS R z pierścieniem regulacji

  Adapter mocowania EF-EOS R z pierścieniem regulacji umożliwia taką samą konwersję mocowania obiektywu jak adapter mocowania EF-EOS R, a dodatkowo zapewnia pierścień regulacji na obiektywie.

 • Adapter mocowania z uchwytem filtra wsuwanego EF-EOS R – pokazany z boku.

  Adapter mocowania EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego

  Adapter mocowania EF-EOS R z uchwytem filtra wsuwanego działa jak adapter mocowania EF-EOS R, a dodatkowo umożliwia korzystanie z filtrów wsuwanych.

 • Adapter mocowania obiektywu EF-EOS M – pokazany z boku.

  Adapter mocowania EF-EOS M

  Ten mały i lekki adapter mocowania EF-M umożliwia podłączenie do aparatu EOS M dowolnego obiektywu z szerokiej gamy obiektywów EF, EF-S, TS-E i MP-E.

 • Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dostępnych obiektywów?

  Poznaj szeroką gamę wymiennych obiektywów firmy Canon do aparatów bezlusterkowych i lustrzanek cyfrowych EOS.

  RF i RF-S

  Stworzone z myślą o aparatach z systemu R obiektywy RF cechują się wyższą jakością, szybkością pracy i łatwością obsługi dzięki wyjątkowej konstrukcji i technologii optycznej. Wyjątkowe 12-stykowe złącze systemu EOS R radykalnie poprawia komunikację między obiektywem aparatu a korpusem, dzięki czemu komunikacja jest szybsza niż do tej pory. Mocowanie obiektywu RF ma 54 mm szerokości, a odległość pomiędzy mocowaniem a matrycą jest bardzo mała. Taka konstrukcja pozwala umieścić obiektyw bliżej matrycy, a to z kolei umożliwia tworzenie szybszej i jaśniejszej optyki o wyższej jakości i niezrównanych parametrach pracy. Obiektywy RF mają lepsze możliwości filmowania oraz dodatkowe zalety, takie jak pierścień sterowania i mniejsze wymiary.

  Obiektyw RF100mm F2.8 L MACRO IS USM na drewnianym stole. Na górze przysiadł motyl.

  EF, TS-E, MP-E

  Pierwotny system aparatów EOS został wprowadzony na rynek w 1987 r. Jego głównym elementem było mocowanie obiektywów Canon EF, które jako pierwsze zapewniało całkowicie elektroniczne połączenie między obiektywem a korpusem. Samo połączenie między tymi dwoma elementami jest wprawdzie fizyczne, ale wymiana wszystkich informacji odbywa się drogą elektroniczną, co umożliwia bardzo precyzyjne, bieżące przesyłanie danych. Firma Canon jako pierwsza zaprojektowała silnik, który napędza mechanizm regulacji ostrości wewnątrz obiektywu, dzięki czemu silnik nie musi znajdować się w korpusie. Mimo ciągłego rozwoju systemów regulacji ostrości, technologii Image Stabilizer (Stabilizator obrazu), specjalistycznych elementów obiektywu i uszczelnień pierwotne mocowanie EF pozostaje bez zmian. Specjalistyczne obiektywy TS-E i MP-E mają mocowanie typu EF. Wszystkie obiektywy z mocowaniem EF są zgodne z każdym wyprodukowanym aparatem EOS, w tym z modelami z nowego systemu EOS R i z serii EOS M, jeśli są używane z odpowiednim adapterem obiektywu.

  Obiektyw Canon EF 24-105mm f4L IS II USM umieszczony w śniegu, w tle błękitne niebo.

  EF-S

  Obiektywy EF-S są lekkie, uniwersalne i łatwo przenośne, a zaprojektowano je z myślą o lustrzankach cyfrowych EOS z mniejszą matrycą. W przypadku serii EF-S inżynierowie z firmy Canon wykorzystali rozmiar matrycy APS-C, aby wyprodukować mniejsze i lżejsze obiektywy, które zapewniają fotografom znacznie szerszy kąt widzenia. Lekkie obiektywy EF–S są dostępne w szerokim zakresie ogniskowej, od 10 do 250 mm (od 16 do 400 mm z uwzględnieniem współczynnika kadrowania 1,6).

  Ktoś robi zdjęcie w trybie makro aparatem Canon z obiektywem EF-S 35MM F2.8 IS STM MACRO i włączoną lampą błyskową do makrofotografii.

  EF-M

  Obiektywy z mocowaniem EF-M zostały wprowadzone z pierwszą serią aparatów EOS M w 2012 r. Są jeszcze mniejsze niż obiektywy serii EF i EF-S, a przeznaczono je wyłącznie do pracy w aparatach z serii EOS M. Oferta obejmuje szerokie spektrum obiektywów, od ultraszerokokątnych, przez teleobiektywy aż po makroobiektywy. Są na tyle poręczne, że zawsze można mieć je przy sobie – to doskonały wybór dla osób o bardziej twórczym podejściu do codziennego fotografowania. Kompaktowe obiektywy EF–M są dostępne z ogniskową od 11 do 200 mm (od 17,6 mm do 320 mm z uwzględnieniem współczynnika kadrowania 1,6).

  Ręką trzymająca obiektyw EF-M 32MM F1.4 STM na ulicy – w obiektywie widać odwrócony obraz ulicy.

  Przeglądanie wg rodzaju obiektywu

  Wypełniaj kadr sportowcami w oddali. Uwzględniaj krajobrazy i uliczne otoczenie w szerokokątnym kadrze. Odkrywaj ogromne ilości szczegółów w makrofotograficznych zdjęciach przyrodniczych. Mamy szeroką gamę obiektywów, dzięki którym możesz przejść na wyższy poziom zaawansowania w przypadku różnych rodzajów fotografii i tworzyć wizualne opowieści.
  SZUKAJ TERAZ
  Seria obiektywów RF na czarnym tle.